Skocz do zawartości
Xionc

128l czy 200l oto jest pytanie ... Bydgoszcz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Parę słów o sobie tytułem wstępu - mam na imię Adam mieszkam w Bydgoszczy i głównie dzięki temu forum oraz życzliwym kolegom mam zamiar założyć swoje pierwsze akwarium morskie .

Jako, że wszyscy forumowicze zgodnie twierdzą że w przypadku akwarium morskiego obowiązuje amerykańska zasada " bigger is better" odpuściłem sobie zakładanie baniaka 54-litrowego na rzecz - no właśnie i tutaj zaczyna się dylemat. Wyboru muszę dokonać pomiędzy standardowym 128l 80x40x40 bądź 200l 100x40x50. Widziałem na forum wiele pięknych baniaków 120 litrowych . Moje pierwsze i podstawowe pytanie do szanownych kolegów - czy można a priori założyć , że akwarium o pojemności niemal 2-krotnie większej będzie analogicznie 2 razy droższe już na etapie zakładania ( LR , sól , LS , oświetlenie , wydajnieszy odpieniacz etc. ) jak i póżniejszych kosztów utrzymania ?. Przykładem fajnego low techa jest dla mnie akwarium kolegi volfa - gdybym zdecydowałbym się na mniejsze akwarium - wyposażenie wybrałbym podobne - kaskada FZN3 , w niej Resun 300 + mała grzałka , dwa cyrkulatory i oświetlenie 4x T5 + ledy.

Mam świadomość , że chcąc postawić akwarium > 200 litrów musiałbym już zainwestować w solidny odpieniacz np. Deltec i dużo mocniejsze oświetlenie - jednym słowem sporo większe koszty . Nie zamierzam hodować wymagających korali i ryb .Byłbym przeszczęśliwy gdyby moją docelową obsadę stanowiło około 6 rybek : parka ocellarisów , dwie "piżamki" i dwa pterapogony kauderni . Po tym być może przydługim wywodzie wracam do mojego podstawowego pytania ; czy z Waszego doświadzenia wynika że większe akwarium (200-250l) będzie automatycznie generować 2-krotni większe koszty na każdym etapie ?

Reasumując : miejsce pod akwarium do 120 cm-jest , filtr RO/DI z żywicą "na korpusach" - jest ,

dobre chęci , entuzjazm oraz dużo pokory i cierpliwości są :thumbup: Z dalszym kompletowaniem sprzętu wstrzymuje się do czasu wybrania litrażu akwarium bo to on jest punktem odniesienia do dalszych zakupów. Pozdrawiam serdecznie wszystkich forumowiczów licząc na Waszą pomoc , wiedzę i doświadczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie większe akwa będzie generować wydatki. Na początku wiadomo trzeba więcej zainwestować w sprzęt.ale koszty utrzymania 100 l, 200 l będą podobne, myślę że koszty nie przekroczą 10-15 %. :)

Co do amerykańskiej zasady to sam sobie odpowiedziałeś - po prostu łatwiej w większym utrzymać parametry wody.

Szerokość akwarium zrobiłbym min. 50 cm, w 40 cm będzie ciasno (jak ustawisz skałę i mało miejsca do pływania dla rybek).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupić większe a jak nie ma kasy na start to powoli kupuj i dokładaj bo tak to będziesz zmieniać za 6m a to podwójne koszty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za szybkie i konkretne odpowiedzi. Teraz kolejne pytanie - bez względu na wielkość akwa na tylnej szybie mam zamiar przykleić lacobel . Jako, że szerokość akwa będzie wynosić maks. 50-60cm zależy mi na uzyskaniu choć trochę wrażenia głębi. Czy Waszym zdaniem lepiej uda mi się ta sztuka stosując kolor niebieski czy czarny ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest kwestia gustu

aktualnie mam niebieskie ale w następnym będzie czarne


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz tylna ścianę wysmarowac czarnym silikonem. Stawiaj wieksze i glebokie bo latwiej ustawisz skałę


160x60x75h Deltec SC 2060, ATi 8x54w i inne graty

Wykonuje stelaże pod akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w jakiś sposób zabezpieczacie dno akwarium przez pęknięciem przy układaniu/przesuwaniu skał . W malawi miałem styropian tutaj z oczywistych względów odpada - kratka rastrowa ? - i brzydkie to i niepraktyczne .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taniej od Lacobelu będzie kupić folię samoprzylepną w castoramie. Jestem z Bydzi więc jak masz ochotę to wpadnij i powiem Ci jak oklejałem. Zobaczysz jak wygląda czarne tło. Odpieniacz możesz sobie sam tanio zrobić więc lepiej moim zdaniem odrazu 200l.

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skorzystaj z zaproszenia bo to wiele pomaga.


160x60x75h Deltec SC 2060, ATi 8x54w i inne graty

Wykonuje stelaże pod akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zaproszenie remkowski - w swoim czasie na pewno skorzystam. Widzę po awatarze, że oprócz zamiłowania do morszczyzny łączy nas jeszcze inna pasja :scooter:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej będzie mi miło poznać.


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że nie uzyskałem odpowiedzi w dziale "Technika" pozwolę sobie skopiować zapytanie w swoim temacie w nadziei na Wasze opinie :

Pytanie do szanownych koleżanek i kolegów, który z podanych poniżej zestawów automatycznej dolewki polecacie ?

Cenowo bardzo zbliżone ale być może ktoś z Was stosuje je u siebie i jest w stanie wypowiedzieć się na temat ich ewentualnych wad lub zalet ? Pozdrawiam serdecznie.

1. http://allegro.pl/eb...5419870675.html

2. http://allegro.pl/au...4839991977.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/topic/73873-dolewka-automatyczna/

Na 3 czujnikach a na dodatek sygnal dzwiekowy :-D

A co do wielkosci zbiornika tez zaczynalem od malego i w planach juz jest wieksze. Z wlasnego doswiadczenia wiem ze rob jak najszersze Bardzo szybko denerwowalo mnie problematyczne czyszczenie szyb ze wzgledu na maly Prześwit Między szyba a koralami cY skala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja planowałem 30 litrów, wystartowałem z 72 litrami, a po pół roku projektuję 300 litrów.

Z jednej strony gdybym zainwestował od razu w 300 to bym sporo zaoszczędził. Z drugiej strony po pół roku praktyki i lektury książek, stron www i forum wiem co chcę i dlaczego.

Jak zwykle są plusy dodatnie i plusy ujemne jak mawiał klasyk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projektuj wieksze akwarium bo z czasem zmienisz na wieksze. Generowane koszty sa wieksze ale nie koniecznie wspolmierne do wielkosci baniaka. Wiadomo ze trzeba troche wiecej wydac na wiekszy lepszy mocniejszy sprzet ale pozniej masz spokoj. Co do dolewki obie sa wedlug mnie dobre ale chyba madrzejszy wybor bedzie wziasc ta z sygnalem. Pomysl nad szerokoscia akwarium 10cm szersze robi ogromna w tym wypadku glebie mam 3 akwaria i wiem co mowie

20cm piko rafka fajna ale bardzo ciezko czysci mi sie szyby 45cm fajnie wyglada w kwadracie ale 60cm robi dopiero wrazenie.

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

200l,będzie więcej miejsca dla rybek,ryby morskie mają to do siebie że w wiekszosci przypadków rosną większe niz przecietna rybka słodkowodna,ciezko znaleść do akwarium morskiego odpowiednik wielkości neonka,dla ktorego akwarium ok 100l bedzie dobrym miejscem do życia.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc klamka zapadła - w dniu dzisiejszym zostałem szczęśliwym posiadaczem baniaka 250l o wymiarach 100x50x50 ( zależało mi szczególne na głębokości bo każdy z Was pisał jak bardzo ten wymiar jest w morszczaku istotny ) . Niestety jest to akwarium bez komina iw tym momencie pytanie do szanownych Koleżanek i Kolegów jakie wybrać optymalne rozwiązanie biorąc pod uwagę kwestie takie jak : estetyka, wygoda użytkowania, funkcjonalność, koszt, ryzyko uszkodzenia akwarium ( wiercenie otworów ).Mam 4 opcje do wyboru :

1. Pudełko przelewowe

2. Zakup odpieniacza wewnętrznego lub zewnętrznego mocowanego na szybie - i tu pytanie jaki model Byście polecili do tej pojemności ? W tym przypadku rezygnacja z sumpa.

3. Wklejenie komina wewnętrznego

4. Doklejenie komina zewnętrznego

Opcje 3 i 4 są o tyle problematyczne, że nikt ze szklarzy z którymi rozmawiałem nie chce się podjąć ani wiercenia ani cięcia w już sklejonym akwarium :(

Proszę o Wasze opinie i sugestie w powyższym temacie. Pozdrawiam forumowiczów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz szanse na sump to pudelko. Jesli miejsca brak to odpieniacz hob, ale to zawsze mniej poreczne rozwiazanie. Juz panel daje wiecej opcji (nawet czesciowy zamiast komina taki panel to juz i sie da ladnie schowac, i nie tracisz glebi calego szkla..)

Wysłane z mojego SM-T705 przy użyciu Tapatalka


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deltec mce600,wp25, 6 rur T5 39w ATI , To dobre rozwiązanie

Do tego skimmer sciągający syf z powierzchni.

Ja bym dokleił komin zewnętrzny tylko jeszcze musisz mieć odpowiednią szafkę i warunki na sumpa.

Brak dolewki jednak jest upierdliwy warto co dziennie dolać wodę zwłaszcza latem, zimą to ujdzie co 2-3 dni.

Dlatego zapomnij o wyjazdach chyba że chcesz tam samą xenie hodować czy briareum może coś więcej ale to nie jest robota.Takie coś jest do d*py i nie ma sensu zwłaszcza przy 250l.

Pierwszy raz zrobiłem sumpa po wielu latach zabawy i naprawdę warto - wygoda,miejsce na śmieci,brak syfu na powierzchni, mniej zalegającego detrytusu w piasku,lepsze natlenienie wody,automatyczna dolewka zwłaszcza latem kiedy chcemy dom opuścić na kilka dni.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszelkie sugestie. Zatem kolejne istotne pytanie - wiem, że wydajność cyrkulatorów łącznie powinna wynosić około 30-to krotność objętości zbiornika czyli w moim przypadku około 7500 l a jak wygląda sprawa w przypadku pompy obiegowej czy 3000 l/h wystarczy przy 250l czy to za mało ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pompy obiegowej masz objetosc x10 chodz jak masz mniejsza lub wieksza da sie zyc :) zwroc uwage ile dany sprzet pobiera mocy bo to bedzie chodzic 24h x 30dni :)

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i jak wysoko będzie pchała wodę, ponieważ te cyferki o wydajności mogą być złudne - ja w takim jak Twój zbiorniku mam DCT 6000 pracujące na 70% - i dzięki temu, że nie chodzi na full jest cisza a u mnie idzie też przez pudełko (robione przez kolego z forum i wiem teraz, że zamówiłbym spad 32 a nie 25 jakbym robił drugi raz :) ) i u mnie podnosi na 90 cm.


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co do pompy : czy seria DCT jest następczynią/rozwinięciem modelu DC ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.