Skocz do zawartości
czesteer1

I ja chciałbym mieć kawałek rafy - Podlaskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na początku przydałoby się przedstawić. Jestem Marcin i tak jak większość z was chciałbym po tych kilkudziesięciu latach związanych z akwarystyką słodkowodną (biotopowo lub też roślinnie w zależności od posiadanych zbiorników, a było to 30l,60,91,125,270,300 i 375) zapragnąłem mieć kawałek rafy w domu. Z powodu ograniczonego miejsca w mieszkaniu postanowiłem mieć, a raczej zostałem zmuszony do postawienia kostki 50x50x50 z kominem trójkątnym, co za tym idzie oczywiście do tego sump o wymiarach 46x30x45. I to tyle bo nic więcej z wymiarami nie wykombinuje, porostu nie mam jak.

Jako nowicjusz w tej dziedzinie nie mam pojęcia o sprzęcie jaki ma być do owego szkła.Wiem tylko że chciałbym zacząć od w miarę prostych koralowców i powiedzmy krewetki, ślimaka i 3 rybek.

Zastanawiałem się nad odpieniaczem do tego zestawu, czytałem o pozytywach tunze 9002-9004 jak i o negatywach TurboFloor Blue 500 i nie wiem czy to jest sprzęt który spełni wymagania zbiornika.

A więc bardzo proszę o pomoc, w moim przypadku doboru całego sprzętu.

W domu mam jeszcze 375l z sumpem działające jako holender. Chciałbym aby w przyszłości stało się ono morszczakiem. Ale wolę zacząć przygodę od mniejszego litrażu i nie zrazić się na starcie z powodów popełnionych błędów.

Edytowane przez czesteer1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej poleciłbym Ci Deltec MCE 300. Te modele Tunze, które wymieniłeś są bardziej przeznaczone do wewnątrz akwarium, a jak planujesz sump to lepiej wykorzystać go aby graty pochować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mce 300 do sumpa bezsensu nie dosc ze to slaby odpieniacz to jeszcze po co go wieszac w sumpie lepiej dac standardowy zanurzalny...


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na dalsze propozycje odpieniaczy, słuchajcie a czy większe odpieniacze mogą mi wyjaławiać wodę? W sumie to nie wiem czego szukać i narazie nastawiam się na Tunze 9004, ale jak wspomniałem, czekam na inne propozycje.

Akwa będzie stało na wysokości 95cm, tyle będzie miała szafka, czy odpowiednią pompą jest Jabeo DC-3000?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam delteca ap 600.Spisuje sie swietnie przy 160-170l w obiegu.Jesli planujesz sump odpusc sobie wieszane delteki jak i tunze czy tez AM :)


125l cube+81sump|10kgLR+4,5kgLS|ATI Sunpower 6x24w t5|deltec ap600|2x6015|nj2300|.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chłopaki, czytam i czytam i co raz więcej info zbieram. Chyba też uda mi się wcisnąć ciut większą szklankę, czyli 60x60x50h, ewentualnie 45h, nie wiem podpowiecie co w tym wypadku lepsze?

Mam też pytanie odnośnie hydrauliki, a właściwie rozmieszczenia śrubunków. Czy dobrze policzyłem?

post-11321-0-57849900-1429281650_thumb.jpg

post-11321-0-22444100-1429281805_thumb.jpg

Edytowane przez czesteer1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja Ci coś Marcin powiem. Też myślałem podobnie jak Ty. Po likwidacji holendrów chciałem małe morskie, zero wiedzy więc małe oznaczało małe straty finansowe. Nic błędniejszego (kiedyś przyznasz mi racje) Skocz na dużą wodę i odpal to 375L. Wiem że pewnie teraz sie skrzywiłeś ale, duże akwarium wybacza więcej błędów. Nawet jak za pół roku czy rok stwierdzisz, że to nie dla Ciebie, to sprzedając sprzęt od większego akwarium relatywne straty nie będą aż tak duże jak po sprzęcie z mniejszego. Ale ok :) na razie gadamy o kostce. Zrób tak: wpisz w wyszukiwarke np. 60x60x60, 60x50x50 lub 60x60x50. Wyjdzie Ci kilku naszych kolegów z takimi kosteczkami. Wybierz sobie która Ci sie podoba i skopiuj od gościa sprzęt, ewentualnie napisz do niego to Ci doradzi co sam by zmienił. powodzenia i odwagi

Co do śrubunków to musisz wiedzieć jakie kupisz i pod nie dobrać otwory. Np. pod śrubunek fi 25 wiercimy otwór 35mm. Ale pamiętaj ! Są różne śrubunki

Edytowane przez jarex66 (wyświetl historię edycji)

Ehhh... żeby wyglądało tak jak kosztuje.:ph34r:

zawsze chciałem mieć takie coś, tylko po to, żeby dłubać wciąż..:blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, aż tak bardzo mnie nie zaskoczyłeś, nie ty pierwszy mówisz abym wywalił wszystkie rośliny i solił wodę. Naprawdę o tym myślałem więc powiem wprost. Moja 375 ma do tego odpowiednie warunki, gdyż mam zrobioną całą potrzebą hydraulikę (komin i sump który pewnie trzeba było by trochę przerobić na potrzeby morszczaka) na pompie OR3500, do tego 3x70hqi + 2x80t5, oczywiście wszystko na stelażu.Jakaś tam pół automatyczna dolewka. O filtrach RO nawet nie wspomnę.

Jak widzisz nic mi nie stoi na przeszkodzie poza najważniejszym, braku praktycznej wiedzy.

Dlatego szukam odpieniacza z możliwością przestawienia go później do ww. akwa.

- widziałem na targowisku H&S 150

- deltec APF600

Co będzie lepszym wyborem?

Edytowane przez czesteer1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ooo, mądrze powiadasz. Sprzęt trzeba dobrać tak, by w tym dużym też pociągnął. Ale teraz zaczyna sie jazda bez trzymanki w sprawie decyzyjności. Inny odpieniacz daje sie do lasu SPS-ów a inny do miękkich prostych korali. Widzisz...odpieniacz może być za 400zł, ale może być też za 4000zł. Nie kozakuje bo sam po wielu latach praktyki szukam odpieniacza dla swojej nowej kostki. Ważna jest też grubość Twojego portfela. Celuj w półkę średnią, bo nie chciałbym aby Twój brak wiedzy naraził Cie na straty. Masz wizję co byś tam chciał trzymać ? ukwiały miękkie, lps, montipory. Pewnie wszystkiego po trochu.


Ehhh... żeby wyglądało tak jak kosztuje.:ph34r:

zawsze chciałem mieć takie coś, tylko po to, żeby dłubać wciąż..:blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to jak na początek jakiś ukwiał (ze względu że chciałbym potem mieć błazenka) i miękasy spokojnie mi wystarczą. co do stworzeń to oczywiście ekipa czyszcząc (slimaki, krewetki, kraby itp.) O rybach to narazie nie ma co mówić. Może za jakieś pół roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne jest to, że podchodzisz do tematu z profeską. Zobaczymy jak długo wytrzymasz oglądając pusty baniak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz pewnie jakbym miał do wydania przygotowane 10-20tys (na bo wygrałem w totka) to bym poszedł do sklepu i kupił wszystko odrazu :thumbsup: No ale niestety, wolę skrupulatnie czytać i pytać oraz szukać tych przetestowanych i sprawdzonych sposobów na dobrze zrobione akwa (jak narazie jestem tylko w dziedzinie techniki - akwa,sump,hydraulika,odpieniacz,itd.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz pewnie jakbym miał do wydania przygotowane 10-20tys (na bo wygrałem w totka) to bym poszedł do sklepu i kupił wszystko odrazu :thumbsup: No ale niestety, wolę skrupulatnie czytać i pytać oraz szukać tych przetestowanych i sprawdzonych sposobów na dobrze zrobione akwa (jak narazie jestem tylko w dziedzinie techniki - akwa,sump,hydraulika,odpieniacz,itd.)

Ja też kompletuję sprzęt na już prawdopodobnie docelowe akwa. :) Wcześniej działałem na innym forum, na tym jestem krótko ale tu są wydaje mi się bardziej konkretni forumowicze, pomimo tego, że na sąsiednich forach też działają.

Zaczynałem od reefmaxa, teraz jest pustka w domu. Ale dzięki żonie, która stwierdziła, ża ma być zrobione porządnie od A - Z, zacząłem swoją zabawę. Liczę, że uda się wystartować przed wakacjami, choć plany na start były na majówkę ale życie zweryfikowało wszystko.

Edytowane przez rufik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liczę, że uda się wystartować przed wakacjami, choć plany na start były na majówkę ale życie zweryfikowało wszystko.

A więc wiesz jak jest, pomału poskładam zabawki i zacznę się bawić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, powiem Ci z własnego doświadczenia że o ile skompletować sprzęt można w miarę łatwo, na forum można trafić na fajny używany sprzęt za rozsądne pieniądze, jednak prawdziwym kosztem jest zakup życia . Troszkę $ trzeba żeby zapełnić 375l akwarium . Dlatego w przypadku przesiadki na coraz większe akwarium powiedzmy co 2-3 lata masz już trochę skały, korale, ryby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, powiem Ci z własnego doświadczenia że o ile skompletować sprzęt można w miarę łatwo, na forum można trafić na fajny używany sprzęt za rozsądne pieniądze, jednak prawdziwym kosztem jest zakup życia . Troszkę $ trzeba żeby zapełnić 375l akwarium . Dlatego w przypadku przesiadki na coraz większe akwarium powiedzmy co 2-3 lata masz już trochę skały, korale, ryby.

Zgadza się. Ja mam ten minus, że sprzedałem reefmaxa z życiem i startuję od nowa. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, powiem Ci z własnego doświadczenia że o ile skompletować sprzęt można w miarę łatwo, na forum można trafić na fajny używany sprzęt za rozsądne pieniądze, jednak prawdziwym kosztem jest zakup życia . Troszkę $ trzeba żeby zapełnić 375l akwarium . Dlatego w przypadku przesiadki na coraz większe akwarium powiedzmy co 2-3 lata masz już trochę skały, korale, ryby.

Jeśli wszystko będziesz chciał kupować w sklepie i wszystko duże to faktycznie wydasz majątek. Ja u siebie mam wszystkie korale od malutkich szczepek. Kupowane sukcesywnie od kolegów z forum i ze sklepów. Maluchy wcale tak nie drenują portfela ;)

Edytowane przez pasek (wyświetl historię edycji)

4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do zakupów. Hydraulikę mam już wybraną oraz pompę. Chciałbym za jednym razem dołączyć sól, bakterie,i może coś jeszcze.

W tej kwestii jaką sól polecacie?

I wracając do odpieniacza, wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem ap600, bo apf600 to już chyba przesada i za bardzo wyjałowi wodę?Więc teraz najważniejsze dla mnie staje się wybór pienidła(nie mówię tu o nowym ze sklepu).

W między czasie mam nadzieje akwarium będzie już u mnie, ostatecznie stanie 60x60x50 z kominem trójkątnym w środku.Sump to jak już będę miał skompletowaną szafkę,akwa z hydrauliką podzielę sam(o ile będzie taka możliwość).

Czekam na rady....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja startowałem na Instant Ocean i każdemu początkującemu mogę polecić. Dojrzewanie przebiegło bezproblemowo. W miarę odkładania korali SPS przeszedłem na bogatszą sól. Co do rozmiaru akwarium radzę poważnie zastanowić się nad kominem po środku. Kostki i tak są "mało ustawne. Ja teraz szedł bym w komin zewnętrzny. Na razie mam panel, w takim samym rozmiarze akwarium jak ma być Twoje. Co do odpieniacza to tu się nie wypowiem bo takiego nie miałem.

Edytowane przez pasek (wyświetl historię edycji)

4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że masz holendra który byś chciał przekształcić w morskie.. Celuj w odpieniacz odrazu pod ten większy system, możesz sprzedać rośliny, i całego holendra i masz na skałę, lampe masz od holendra, więc do morskiego tylko świetlówki wymienić o ile t5.

Rozważałeś taką możliwość ?

W dużym łatwiej jest dozować wódkę, i inne specyfiki, jest to moim zdaniem fajniejszy poligon na doświadczenia, i raczej się nie zrazisz a w krwi będziesz miał jeszcze więcej soli niż zwykle :D

Edytowane przez Co-2 (wyświetl historię edycji)

12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sluchajcie, naprawde bym chcial postawic odrazu 375 ale ......... Chce sie troche poduczyc tego fachu. Nie odrazu Rzym zbudowano. Mysle ze te 375 poczeka a ja do tego czasu uzbieram troche zycia w tym o polowe mniejszym zbiorniku.

Narazie chce sie skupic nad kostka, a holendra zostawic w spokoju.

A co powiecie o odpieniaczu deltec sc1351....

Edytowane przez czesteer1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też sie nad nim zastanawiam. Zmodernizowana wersja 1350 lecz z pompą jebao DC3000. Nikt nie wie jak ta pompa (fajna bo sterowalna) zachowa sie po roku dwóch, trzech. Inne pompy tej marki podobno z czasem tracą moc.


Ehhh... żeby wyglądało tak jak kosztuje.:ph34r:

zawsze chciałem mieć takie coś, tylko po to, żeby dłubać wciąż..:blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga (tylko nie myślcie że nie słucham). Dostałem propozycję zakupu tych odpieniaczy w praktycznie tych samych cenach, który z nich będzie najbardziej odpowiedni.

- sc 1450

- sc 1451

- sc 1455

- ap 600

Pytam ze względu na to że w obiegu będę miał ok250l.

Po rozmowie z pewną osobą nastąpi też prawdopodobnie zmiana pompy z dc3000 na dct4000.

Edytowane przez czesteer1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki za "posta pod postem" ale potrzebuję odpowiedzi na ww. zadane pytanie. Więc ponawiam i błagam :unworthy: , :help:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.