Skocz do zawartości
qni

Soczewka skupiające LED

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś z ciekawości zrobiłem "eksperyment".

Za pomocą aparatu oraz światłomierza w komórce zmierzyłem ile daje soczewka skupiająca led.

Rzuciłem światło z 3szt Led 1W, z podłogi na sufit, dioda ma kąt światła 120-140'. Aparat przy ogniskowej 40, iso 100 F:3,5 pokazał czas naświetlania 1/3s, światłomierz w komórce, program Light Meter, Iso 100, f:3,5 pokazał czas 1/2s. Po nałożeniu na diody soczewek 60' i nie zmienionych parametrach przysłony i Iso aparat pokazał czas 1/15s a Light Meter pokazał równierz 1/15s

O ile dobrze rozumuję daje to 2,5 razy więcej światła na odległości 2,6m- chyba to nie był tak głupi zakup jak sądziłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He,he, dobry eksperyment.

Co mnie w ledach denerwowalo, to wlasnie to skupianie wiazki przez soczewki. Wiadomo, ze natezenie swiatla wzrosnie, ale zamiast oswietlic tez korale stojace obok, to soczewki powodowaly, ze na dnie mialem wiele roznokolorowych plam.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy co chcesz osiągnąć, :) Bo zauważ że soczewka skupia Ci stożek, dlatego im mniejszy kąt świecenia, tym wiązka światła z ledów będzie do pewnego momentu intensywniejsza. Co z tego nam wynika po założeniu soczewek:

- głębsza penetracja światła - dno lepiej doświetlone, ale korale wyżej postawione, mają tego światła też więcej, a to nie zawsze jest dobre

- węższy stożek, więc mniej światła się rozprasza, mamy mniejsze mieszanie się barw różnych ledów

- często dzięki dodaniu soczewek lampa nie "bije po oczach", świeci tylko na akwarium a nie na pół pokoju, ale to kwestia budowy lampy.

Soczewki są tanią i prostą metodą na zwiększenie mocy pozornej lampy, zwłaszcza wiszącej wysoko nad zbiornikiem, ale ja osobiście nie jestem ich zwolennikiem, wolę jak światło miesza się w szerokim zakresie, nie jest takie ostre, jest bardziej jednorodne i naturalne. No i nie tworzą się strefy cienia. Ale to subiektywna ocena, soczewki niewątpliwie w pewnych okolicznościach są dobrym rozwiązaniem.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.