Skocz do zawartości
mareko1

Bleknięcie Acropor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po poniedziałkowej podmianie zaczęły mi blednąć a później tracić tkankę trzy małe acropory, w tej chwili są blade ale tracenie tkanki jakby zatrzymało się. Czy powodem może być gwałtowna zmiana kh ( przed podmianą mierzyłem i było 6,7 natomiast po podmianie 7,0) czy może wpływ miało wyjęcie węgla z filtra, który był w filtrze dwa tygodnie. Co do parametrów to było:

kh- 6,7

ca- 450

mg - 1320

no3 - 0,2

po4 - 0

Jak myślicie da się uratować te szczepki, tym bardziej, że wcześniej ładnie zaczęły oblewać stopę czy niestety już są na straceniu? Lać coś czy całkowicie na razie zaprzestać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj fotki


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mam tylko jedną i to kiepskiej jakości, jutro zrobię lepsze:

34rvxh5.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka sól, jak częste podmiany, jak długo zbiornik ?

Napewno nie kh, zmiana dobowa do 0,5 jest ok.

Zerowe PO4, i NO3, swierzy zbiornik jak widzę, tu bym szukał przyczyn..


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie rypnąłeś się z zasoleniem po w podmianie ?

Bo to mogło spowodować tak gwałtowną reakcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik od stycznia, od początku prowadzony na AF. Do momentu podmiany wszystko z acrami było ok. Co do zasolenia to sprawdzałem na refraktometrze i jak zawsze było 35 ppt.

Jak nie kh to czy mogło coś się rypnąć po wyjęciu węgla?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś tez miałem taka sytuacje, przy świeżym zbiorniku po wyciągnięciu węgla.

Włóż węgiel i poczekaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A można coś szerzej na temat tej teorii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może światło za mocne


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A można coś szerzej na temat tej teorii?

Z moich osobistych obserwacji, podkreślam osobistych.

W świeżym zbiorniku zachodzi bardzo wiele dziwnych reakcji, węgiel pomaga wiązać rożne szkodliwe substancje, które szkodzą SPS'om

z czasem te związki są usuwane.

Testowałem już to raz nieświadomie raz świadomie i efekt był identyczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom te reakcje wcale nie są takie dziwne ;-). A teoria wydaje się dość naciągana ;-).

Bardzo wiele osób stosuje węgiel doraźnie lub ciągle przy SPS'ach i nie ma z tym problemu. Oczywiście jest też wiele teorii na temat zasadności jego stosowania ale to już odrębny temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy dojrzałych akwariach 6mc + ilość szkodliwych substancji czy nawet patogenów jest dużo niższa.

Przy młodych sprawdziło mi się 2-krotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak myślałem. Ogranicz podmiany conajmniej na miesiąc. Zero bakterii skoro masz zerowe parametry. Korale są zagłodzone. Za miesiąc zacznij podmiany na IO ale max raz na dwa tyg. I nie kombinuj z probiotykami, chyba że nie będziesz sobie radził z NO3 i PO4 ale na to są bezpieczniejsze sposoby :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedziesz na samych ledach czy masz świetlówki?

Z obserwacji zarówno swoich i znajomych szybko wyciągnęliśmy wnioski że akry pod samymi Ledami nie najlepiej sobie radzą.

Poza tym baniak masz bardzo młody. W takim przypadku mogą się przytrafić różne rzeczy.

Tak naprawdę akry powinny sobie bez problemu poradzić gdy będzie: mocne światło, mocy prąd wody i stabilne parametry. Ile karmisz dziennie i co jeszcze jest w akwarium ?

Edytowane przez rozwielita (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Po poniedziałkowej podmianie zaczęły mi blednąć a później tracić tkankę trzy małe acropory, w tej chwili są blade ale tracenie tkanki jakby zatrzymało się. Czy powodem może być gwałtowna zmiana kh ( przed podmianą mierzyłem i było 6,7 natomiast po podmianie 7,0) czy może wpływ miało wyjęcie węgla z filtra, który był w filtrze dwa tygodnie. Co do parametrów to było:

kh- 6,7

ca- 450

mg - 1320

no3 - 0,2

po4 - 0

Jak myślicie da się uratować te szczepki, tym bardziej, że wcześniej ładnie zaczęły oblewać stopę czy niestety już są na straceniu? Lać coś czy całkowicie na razie zaprzestać?

Pytasz czy zaprzestać lania, a co tam lejesz / lałeś?

Czy te 3 akroporki to jedyne twarde korale, jak długo je masz?

Jak wcześniej z parametrami czy były skoki i jakie?

Żeby utrzymać parametry jedziesz na samych podmianach czy lejesz jakieś płyny?


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj węgiel ponownie trafił do filtra, dodatkowo za radą kolegi grzegorz.k postanowiłem zaprzestać na chwilę obecną lania cokolwiek do akwarium. Teraz tylko pytanie czy karmić korale - do tej pory karmiłem 1x tygodniu kropla CoralE oraz 1x tygodniu CoralV, dodatkowo 2x aminokwasy CoralA i codziennie kropla CoralB; bakterie to codziennie 2 krople ProbioS na przemian z pożywką ProbioF oraz ProF, ryby karmione 1/2-3/4 kostki dziennie ( w sumie 8 ryb). Co do oświetlenia to świeci PS BP 160W ustawiona na 75% ( białe skręcone na 30% niebieskie ustawione na 100%) oraz belka T5 2x39W ( świetlówki Ati Coral Plus). Co do skoków parametrów to jedynie leciało mi kh średnio o 0,6 tygodniowo. Korale to jeszcze trzy inne acry które na razie mają się dobrze, seriatopory, kilka monti i z miękkich zoa.

Zdjęcia dzisiaj robiłem ponownie, ale wyszły tak fatalnie, że szkoda wstawiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.