Skocz do zawartości
Konradek

Lampa ze słońca - da radę?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, tak sobie dziś myślałem czysto teoretycznie czy dałoby się skonstruować dobrze działającą lampę słoneczną do akwarium? Chodzi mi o coś co skupiałoby promienie słoneczne np. na dachu, transportowało je (tylko jak? światłowodem?) do lampy nad akwarium i tam rozproszyć jakoś promień aby oświetlał całe akwarium? Wiem, że światło słoneczne ma inną temperaturę barwy więc zastosować jakieś filtry, które ją zmienią, ewentualnie przepuścić przez pryzmat i dalej wybrać tylko kolory, które nas interesują? Kolejnym problemem byłaby zmiana położenia słońca, trzeba by skonstruować jakąś ruchomą platformę z czujnikiem światła aby ciągle obracała się odpowiednio do niego.

Myślę, że coś takiego jest do zrobienia ale nie mam totalnie pojęcia jak z transportem światła, da się?

Rozważanie jest czysto teoretyczne ale dla mnie interesujące ;)

Edytowane przez Konradek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle, ze jakbys taka lampe zrobil to mialbys niezla grzalke do wody i chyba nic wiecej. Skupienie takiej ilosci swiatla to spora moc cieplna.

Ekspertem od swiatla nie jestem wiec moge sie mylic i to bardzo hehe


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne chodzi Ci o coś takiego

http://www.impet.net...iki-rurowe.html

A tu masz zbiornik doświetlony światłem słonecznym z wykorzystaniem takich właśnie świetlików

Ciekawe ile światła jest w stanie dać takie cudo i czy zdało by to egzamin.

Edytowane przez messaya (wyświetl historię edycji)

Start luty 2011. Zbiornik: 85x55x50h=233l. Sump -112l. Cyrkulacja: Aquael Reef Circulator 2600, Jebao WP25, JVP 102. Obieg: New Jet 2300. Odpieniacz: H&S110 na Tunze Hydroformer Silence 9420.04. Oświetlenie: TMC V2 Ilumen Air 900 -170W. 15kg live rock. 9kg Nature`s Ocean Bio-Active Live Aragonite Reef Sand. Refugium. Sól: Kordon Coral Sea Complete

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie jest coś takiego do zrobienia z tym, że konstrukcja jest dużo prostsza niż kombinowałem ale z tego co widzę to te rury możliwie pionowo do samego dachu trzeba ustawiać. Przy małych akwariach takie coś by nie miało sensu ale już przy litrażach 500 i więcej gdzie dziennie lampa pochłania koło 5kWh co miesięcznie daje koło 150zł za prąd na samo oświetlenie... Rocznie oświetlenie 1800, przez 7 lat 12600zł (na tyle lat gwarancje ma urządzenie z pierwszego linku). Można by to światło dalej przerobić na potrzeby akwarium w wyższą temperaturę.

Przydałby się znawca tematu jakiś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hasło klucz do zagranicznych portali rafowych - solar tubes. Jest tego trochę do poczytania. Nie wiem tylko jak w naszym klimacie i ilości słonecznych dni to się sprawdzi. Z tego co pamiętam to wcześniej czy później i tak dokładano LED lub T5 bo jednak oświetlenie słoneczne nie daje takich wrażeń jak sztuczne - chodzi o wyciąganie kolorów.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe światło i tak byłoby konieczne chociażby ze względu na długość dnia w zimie, no jakby nie patrzeć do tego światła w zimie mamy zaledwie kilka godzin. Mnie jednak nadal interesuje temat przekierowania tego światła w prostszy sposób niż półmetrowej średnicy rurą :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Litrowa plastikowa butelka, woda z wybielaczem i dziura w dachu :-) solarna żarówka gotowa :-)


Start luty 2011. Zbiornik: 85x55x50h=233l. Sump -112l. Cyrkulacja: Aquael Reef Circulator 2600, Jebao WP25, JVP 102. Obieg: New Jet 2300. Odpieniacz: H&S110 na Tunze Hydroformer Silence 9420.04. Oświetlenie: TMC V2 Ilumen Air 900 -170W. 15kg live rock. 9kg Nature`s Ocean Bio-Active Live Aragonite Reef Sand. Refugium. Sól: Kordon Coral Sea Complete

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale jeśli akwarium stoi na parterze albo w miejscu gdzie dziury zrobić nie można? Jest jakiś sposób żeby to światło tam zaprowadzić? Od biedy można się pobawić lustrami ale to niezbyt wygodne :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam zastanawiałem sie nad zrobieniem solar tube jak budowałem dom - koszt 1500-2500zl w zależności od długości kanału. doszedłem do wniosku, że takie rozwiazanie daje ograniczenia, niestety jak śpiewał Kazik "nie ma słońca", w lato ok ale każdy pochmurny dzien musimy doświetlić - i tak tutaj rura fi 500 nad baniakiem, jak zorganizować doświetlenie ? Do tego temperatura barwna, mocne ograniczenia - jak na rafie 50cm pod wodą. Stwierdziłem, że rozwiazanie godne rozwagi zrobienia doświetlenia refugium ale nad baniak średnio - aaa i do tego ja lubie sobie wieczorkiem przy piwku baniaczek pooglądać a tu zima....


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.