Skocz do zawartości
MiQ

czy to dino ??? i jak to skutecznie zwalczyć ??

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Czy ktoś może na 100% stwierdzić, że to dino ? A może to coś innego ? Próbuję nie stosować agresywnej chemii, ale powoli kończą się pomysły ... było ozon + UV, teraz jest terapia z wody utlenionej (100ml codziennie przez 5 dni a teraz 200ml codziennie) i niestety wygrać nie mogę :/

W akwarium korale rosną, aż miło -zdjęcia wrzuciłem do galerii baniaka (no za parę chwil wrzucę), parametry myślę dobre/bardzo dobre (NO3 - 3 - 6, PO4 - 0,03 - 0,06). Gluty nie imają się korali zupełnie. Dla ryb i ślimaków ten glut jest co najmniej niesmaczny - pod glutem są trochę glony i pokolce ruszają glony za każdem razem po szczotkowaniu czy odsysaniu, ślimaki kopiące nie bardzo chcą siedzieć w piasku, babka była to szybko wyskoczyła, ale chyba ni razu nie kopała w piasku z tym badziewiem :/

Jak miałem wcześniej taki podobny osad na piasku to cyrkulacja pomagała czy właśnie babki a tutaj żadne zwierzaki nie pomagają bo nie chcą ruszyć :(

IMG 5024

IMG 5023

IMG 4788

IMG 4784

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Czy ktoś może na 100% stwierdzić, że to dino ? A może to coś innego ? Próbuję nie stosować agresywnej chemii, ale powoli kończą się pomysły ... było ozon + UV, teraz jest terapia z wody utlenionej (100ml codziennie przez 5 dni a teraz 200ml codziennie) i niestety wygrać nie mogę :/

W akwarium korale rosną, aż miło -zdjęcia wrzuciłem do galerii baniaka (no za parę chwil wrzucę), parametry myślę dobre/bardzo dobre (NO3 - 3 - 6, PO4 - 0,03 - 0,06). Gluty nie imają się korali zupełnie. Dla ryb i ślimaków ten glut jest co najmniej niesmaczny - pod glutem są trochę glony i pokolce ruszają glony za każdem razem po szczotkowaniu czy odsysaniu, ślimaki kopiące nie bardzo chcą siedzieć w piasku, babka była to szybko wyskoczyła, ale chyba ni razu nie kopała w piasku z tym badziewiem :/

Jak miałem wcześniej taki podobny osad na piasku to cyrkulacja pomagała czy właśnie babki a tutaj żadne zwierzaki nie pomagają bo nie chcą ruszyć :(

tak to dino

odsysaj i czekaj . Babki i ślimaki kopiące jak najbardziej . Samo przyszło samo pójdzie tylko czasu trzeba ;)

Odsysaj bo wszystko się pod tym podusi.


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam ci Chemiclin, ja miałem i bardzo fajnie baniak wrócił do normalnego życia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chemiclean nie jest na dino...


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego leksik1 ,co ma Chemiclean do dino? Ten specyfik jest na cyjano ;)


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam ci Chemiclin, ja miałem i bardzo fajnie baniak wrócił do normalnego życia

Nie ta plaga .... chemiclin to na cyjano.

Co do dino to u mnie jak z tym cholerstwem walczyłem to pomagała babka kopiąca.

Po pewnym czasie samo zeszło ale co pomogło to do dnia dzisiejszego nie wiem .Wydaje mi się ,że najbardziej u siebie pomogłem systemowi jak przestałem grzebać w baniaku i zostawiłem go sobie na jakiś czas samemu .

Edytowane przez jarek35 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz na mokro i woda utleniona. Dawka 1ml na każde 30 litrów :)

Do 10 dni i powinno puścić.

Warto dodawać same bakterie, bez pożywki, bo pożywka potęguje DINO, tak samo wódka :p


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyżej napisał - H2O2 to jedyne skuteczne lekarstwo na Dino. W moim przypadku doszło jeszcze zaciemnienie na 72h. Skutek rewelacyjny - zero strat (nie mam sps'ów).

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam w klubie , odsysałem badziewie z podmianą wody piasek won ,i nie pomogło , od soboty baniak zakleiłem czarną folią .Jeszcze dwa dzionki i sprawdzimy.Rok temu pomogło ale teraz powróciło ,proponuje Tobie też zaciemnić

Pozdr.


160x60x60; pompa obiegowa AM2500; SUMP 80 litrów; oświetlenie 2 x HQI 150 + aktynika; cyrkulacja 3 pompy 12000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczytaj na forach tematy o dino, nie ma gotowej recepty... było tez na tym forum i jest na reefcentral duży temat. A woda utleniona nie tylko , że nie u każdego działa to jeszcze wg niektórych jest niebezpieczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KolaLysy - opisują niektóre osoby dokładnie krok po kroku co robiły z wodą utlenioną, sprawdziłem u siebie w 40 litrach, obsada miękkie, lpsy oraz krab, krewetki i błazenki, wężowidła, nic nie ucierpiało, a problem z dino się skończył.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaciemnienie odpada bo są lpsy i spsy i rosną całkiem całkiem więc nie chciałbym ich potracić ...

wodę utlenioną leję, jak na razie (odpukać) bez strat w zwierzakach, ale i bez większego skutku w walce z dino :(

jeśli chodzi o odsysanie to jak często odsysacie ? i jak sobie radzicie z piaskiem bo jak bym z piachu odsysał to w końcu piasku nie zostanie nic ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja odsysałem dino ale przy okazji piasek (bo inaczej się nie da . Ten piach płukałem w RO i z powrotem do akwarium . odsysałem ,kiedy była potrzeba .Długo to trwało a pomogło ... wyjechanie na urlop ;) No i pewnie nie małą zasługę miała babka sexgutata . Jeśli woda utleniona nie pomaga to proponuję węgiel... na wstrzymanie ;)

Edytowane przez darekkuku (wyświetl historię edycji)

360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a próbował ktoś dinoX ? Bo jak woda utleniona nie zadziała to chyba spróbuję tego ...

I czytałem że na dino mogą mieć wpływ silikaty - czy to prawda? Ewentualnie czy obniżenie PO4 do "0" przez zastosowanie dużej dawki absorbera ma jakiś sens ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skuteczne rezultaty daje podniesienie pH powyzej 8,4 ale wymaga to troche opanowania i miernika.

Powolii, obserwacja


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze mówiąc te 2 ost zdjęcia przypominają mi moje Cjano - po 3 latach użyłem Chemiclean z ręką na sercu - suuuper jestem pod wrażeniem i polecam. Jeszce raz powiem że wygląda jak moje Cjano identycznie , więc z Dino - to nie wiem. Cemiklean jest bezpieczny .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że jest to dino nie podlega dyskusji. Sam też z nim walczę i rozważam kurację Dino X bo ciągłe odsysanie i czekanie jest już nieco dobijające.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie, tyle, że u mnie baniak jeszcze dojrzewa. Jakiej soli używasz?


325l + 112l (dwie komory), 380 l netto w obiegu

Oświetlenie 2x Giesemann Teszla,Led 65W

cyrkulacja JebaoRW-8, Tunze 6055 i 6045.

Odpieniacz WhiteSkim 200

Start 01.02.2015

http://nano-reef.pl/topic/71524-325l-wyrafowany/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skuteczne rezultaty daje podniesienie pH powyzej 8,4 ale wymaga to troche opanowania i miernika.

Powolii, obserwacja

U mnie faktycznie ph poszło do 8.35 i może to pomogło? Dino znikło

Edytowane przez darekkuku (wyświetl historię edycji)

360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie pH jest w granicach powiedzmy 8,05 - 8,3, pomiar jest ciągły. Jak jeszcze podnieść pH ? starczy podłączenie powietrza z zewnątrz do odpieniacza ?

co do soli to używam Red Sea Salt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez walcze z dino, mialem sucha skałę którą w koncu wywaliłem. Proszę o info od was którzy tez walczycie z dino, startowaliscie na suchej czy zywej skale?


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma znaczenia, u mnie dino wywaliło przy żywej skale ..... ale jak szybko przyszło to tak szybko przeszło . :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie przyszlo i nie chce odjesc od lutego.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez się trzyma od 1,5 miesiąca. Z tym, że ja startowałem w lutym. teraz jest apogeum, skały piasek. Wszędzie brązowe farfocle. Aktualne zdjęcie w dziale nasze akwaria - link w stopce.


325l + 112l (dwie komory), 380 l netto w obiegu

Oświetlenie 2x Giesemann Teszla,Led 65W

cyrkulacja JebaoRW-8, Tunze 6055 i 6045.

Odpieniacz WhiteSkim 200

Start 01.02.2015

http://nano-reef.pl/topic/71524-325l-wyrafowany/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to diabelstwo się rozhulało po pierwszej podmianie wody i wsypaniu suchego piasku do jednej z komór sumpa . Podmieniłem 10%. Wysypało na skałach i jednej z szyb do której nie mam dostępu. Dołożyłem węgiel do sumpa i co drugi dzień szczotkuję skały. Odsysałem to co pływa odmulaczem a wodę przepiszczałem przez watę i z powrotem do akwarium. Z tym filtrowaniem to nie wiem czy to do końca dobry pomysł ale od dwóch dni mam tego coraz mniej wiec coś z tych zabiegów pomogło. Teraz zacznę robić co tydzień małe podmianki bez filtrowania i zobaczymy.

A czy słaba cyrkulacja nie ma wpływu na dino ( mam tylko obieg 3000l/h i tunze 6025) na baniak 200l czy to nie za mało, może w cyrkulacji tkwi przyczyna?

post-24904-0-53787900-1432280494_thumb.jpg

post-24904-0-56583100-1432280507_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.