Skocz do zawartości
Gość ensso

[60x45x30h] 81L + sump bez piany (dsb,ref), T5+LED

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ensso

Cześć Panowie,

Niestety wykończenie mieszkania pochłania większe kwoty niż bym chciał (co pewnie nie dziwi :ninja: ). Dlatego po głębszych przemyśleniach i rozpisywaniu kosztów trochę "schodzę" na ziemię. Zbiornik rzędu 60L jest moim zdaniem za mały, a na 300+ nie mam aktualnie funduszy - zostaje furtka na przyszłość.

Z racji tego, że nie chcę odkładać w "nieskończoność" rozpoczęcia przygody z akwarystyką morską - staram się znaleźć złoty środek, rozwiązanie. Z racji zejścia z kosztów (inwestycji) nie będzie LED tylko t5. Także do brzegu, z góry dziękuję za przemyślenia i pomoc.

Oświetleniem miałoby się zająć 4x24w T5 - daje to 96w na odbłyśnikach i pokrywie DIY (z racji ciekawskiej kotki musimy zrobić pokrywę bo uwielbia 'zwisać' z pokrywy i oglądać podwodny słodki świat). Nie wiem tylko czy korona opierająca się o akwarium czy oparta o szafkę, ale nie odbiegając o tematu. Obsada będzie "łatwa" z racji pierwszego zbiornika morskiego. Zero parcia na SPS. Będzie to poligon doświadczalny, gdzieś je trzeba zdobyć :)

Dwa stateczniki 2x24w , 4 rury, 4 odbłyśniki to koszt rzędu 370pln + koszt materiału na pokrywę. Dla mnie osobiście jest to spora ulga w porównaniu z np. Kessil za 1200pln do podobnego litrażu ;)

Szkło: 60x60x45h OW+float 10mm (czytałem sporo na temat "efektu" OW który uwidacznia się przy szybie 10m+). 162L z 4x24W T5 daje 0.59w/L brutto. Netto wychodzi 148L, a to już 0.64w/L + wynik wzrośnie wraz z dołożeniem skały i piasku. Dodatkowo odejdzie trochę na komin. Czy waszym zdaniem przy prostej obsadzie będzie wystarczająco na naukę? W "najgorszym" wypadku można dołożyć T5 gdyby brakowało światła, ale nie będę ukrywał, że nie chciałbym przekroczyć bariery 100w światła - jeśli nie będzie takiej potrzeby. Zwłaszcza na początku przygody.

Skała żywa, choć rozważałem star na suchej - to jednak ciekawość i chęć "zjadania" zębów, doglądania co wychodzi jest silniejsza. Możliwe, że będę żałował i kolejny zbiornik (w odległej przyszłości) odpalę na suchej. Aktualne stanowisko: żywa. Myślałem o ilości rzędu 30kg. Jeśli z aranżacji zostanie to do sumpa. Podobno skały nigdy za dużo ;) Przez myśl przechodziło też 50/50 żywa+sucha, ale ceny są tak zbliżone, że sam już nie wiem co by było lepszym rozwiązaniem dla mnie. Oczywiście aspekt finansowy jest dla mnie istotny. Może jednak wrócić do pomysłu z 100% suchą i samemu zaszczepiać życie według własnego pomysłu?

Sump wstępnie 50x50x50 już float 10mm co dawałoby 125L (113L netto) czyli w obiegu 261L. Chyba, ze zmniejszyć wysokość np 50x50x40 co daje 100 L brutto / 90 netto - czyli 238L obiegu. Tu też liczę na waszą pomoc.

Zbiornik główny widoczny z 2ch stron (stojący w narożniku) - obydwie OW reszta float. Komin w rogu. Podejście wodne i kanalizacyjne przygotowane. Szafka DIY (kolejna w życiu) także zostaje sporo "wolności" przy konfigurowaniu "technicznej" części zbiornika.

Jeśli chodzi o cyrkulację, odpieniacz i inny sprzęt - nie będę aktualnie na tym rozmyślał i dobierał. Tym bardziej nie zawracam sobie głowy obsadą (głównie miękkie, ukwiały - "ruszająca się rafa"). Przyjdzie na to czas. Póki co proszę o odniesienie się do mojego skromnego "budżetowego" projektu. Zwłaszcza gabarytów i ilości światła.

Z góry dziękuję za podzielenie się waszymi przemyśleniami na ten temat.

Pozdrawiam,

Adam

Edytowane przez ensso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Wymiar 60x60 też mam, ja zrobiłem sobie lampę sam 6x24W + 3x10W LED w środku ( w moim temacie), standardowe lampy 24W maja 61cm, tak więc moim zdaniem żeby było estetycznie tylko kombinowana lampa :) a jeśli robisz lampę sam zastanów sie czy między świetlówki jednak nie wrzucić chip ledów :)

Co do sprzętu to lepiej teraz coś wybierz.. w takim akwa komin zajmie dużo miejsca.. coś o tym wiem.. proponowałbym 2 przeloty, spływ i rewizję, a powrót za akwarium.. z cyrkulacja do teraz mam problem, tak więc dobrze się zastanów jak to ugryźć. sam sump musi odebrać wodę z komina w przypadku awarii.. dodatkowo komora na odpieniacz musi być pod niego zrobiona.. tak samo sposób prowadzenia zbiornika wpłynie na kształt sumpa (filtr przepływowy, siporax, refugium, itd, itp...)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Cześć Marcin,

Rozważę czy nie zrobić 2x24W T5 + cree ledy o mocy dobranej do potrzeb tego konkretnego zbiornika - muszę przysiąść i zobaczyć, policzyć. Temat światła będzie otwarty bo skoro piszesz u siebie o 6x24+ 30led w niewiele większym litrażu, to raczej nie ucieknę od większej mocy pokrywy. Na szczęście DIY także temat otwarty.

Jeśli chodzi o sprzęt i sump - póki co chcę się skupić na zbiorniku i świetle oraz kominie. Temat rozplanowania komór w sumpie, dobór odpieniacza itd odkładam w czasie.

Jeśli chodzi o komin - to jaką podstawę byś widział w przypadku 3 przelotów - spływ, rewizja, powrót. Lepiej zrobić "trójkąt" czy w kwadracie?

Przygotowuje się do "finalnej" wyceny projektu aby wiedzieć co i jak rozplanować.

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zrobić chyba prostokąt.. a najlepiej komin zewnętrzny jeśli jest możliwość..

przelot pod 1''rurę (32mm) ma 59mm średnicy, a sam otwór musi mieć 45mm, minimum dwa takie to wychodzi 130x 70plus szyby..

ale jak powiesz jakie chcesz przeloty to szklarz coś doradzi..

co do światła 4x24 bym zostawił i je uzupełniał LED :)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Po przeanalizowaniu możliwości stanęło finalnie na wymiarze: 60x50x45h - 135L brutto / 122.5L netto.

Do tego belki stawiane na zbiornik: 2szt 2x24w lub 1szt 4x24w. Wychodzi 0.78W/L przy pojemności netto.

Powinno być ok nawet z wymagającym życiem (myśląc przyszłościowo) biorąc poprawkę, że jeszcze dojdzie skała i piasek.

Będzie to optymalne rozwiązanie pod względem finansowym ;) a zarazem moja piękniejsza połowa będzie "spokojniejsza" z takim litrażem niż większym ;)

Zbiornik główny 60x50x45h z kominem w rogu 13x7cm.

Szkło OW 10mm front i jeden bok. Reszta 10mm Float.

Jaki odpieniacz byście polecili? Nie chciałbym niczego drogiego (bo szukam zejścia z kosztów) ale zarazem w miarę możliwości dobrego. Warto dołożyć do czegoś innego niż AQUA MEDIC - MIDIFLOTOR? MACRO AQUA INTERNAL DRY SKIMMER AWN-20?Myślałem też o jakimś DIY od forumowicza, a widziałem, że niezłe cuda potrafią zrobić nasi użytkownicy :) Tutaj będę czekał na wasze sugestie bo naprawdę nie wiem który wybrać. Różnica w cenie prawie x2.

Cyrkulacja 2x JVP-101 czyli 6000L/h?

Pompa obiegowa HM-4110 1200L/H?

Obsada życia na początku będzie na pewno prosta. Wraz z doświadczeniem i chęcią posiadania bardziej wymagającego życia zawsze mogę wymienić cyrkulację. Czy od razu inwestować w coś mocniejszego/lepszego?

Jaką konfigurację rur byście polecili przy 4x24w? Nie chciałbym zbiornika "zimnego". Podobają mi się światła wpadające w niebieski odcień. Chciałbym jak najbardziej "cukierkowe" kolory rafy. Niebieska - Różowa - Biała - Niebieska? Będę wdzięczny za sugestię.

Wracając też do skały. 100% żywa? 100% sucha? 50/50? Jakbyście polecili mi wystartować z pierwszym zbiornikiem morskim?

Oraz jaka ilość do takiego zbiornika? Wychodzę z założenia, że dużo skały - mało problemów z wodą. Mimo, że nie mam doświadczenia w słonej wodzie to takie zdanie wypracowałem sobie na bazie internetu. Słusznie?

Ilość: 30kg? Nadmiar do sumpa do komory z refugium? Zbiornik planuje dość mocno "zagruzować".

Takie aranżacje mi się podobają.

Sump - wstępnie wymiar 45x45x50h. Pierwsza komora na odpieniacz. W przejściu do drugiej komory gąbka do filtracji mechanicznej (na wszelki wypadek?) i w drugiej komorze filtr glonowy (refugium) wraz z oświetleniem drobnym jakimś? W trzeciej pompa obiegowa + miejsce na dolewkę (planuję posiadać, w końcu podejścia wod-kan wyprowadzone)? Grzałka 200w w drugiej komorze? W dobrą stronę idę z pomysłem sumpa?

W szafce nad sumpem UST-M RO3 TRZYSTOPNIOWA OSMOZA 75GPD + FILTR DEMINERALIZUJĄCY (DI). Mały zbiornik, mała osmoza. Powinna sobie poradzić 75gpd? Odnośnie dolewki / podmian to wymyśliłem sobie taki sposób - możecie sprowadzać na ziemię jeśli błędnie myślę :)

Sump z 3ema komorami i w ostatniej gdzie pompa obiegowa zamontować jakąś tanią głowicę którą bym przepompowywał do kanalizacji wodę? Myślałem na zasadzie głowica - wąż giętki - syfon do skroplin wpięty w kanalizację. Głowicy dostarczam prąd tylko na podmianę. Czy może lepiej zrobić największy możliwy sump z 4ema komorami na całą szafkę typu 55x45x45h i ostatnią komorę całkowicie odciąć od pozostałej części sumpa i tam sobie doprowadzić wodę z RO+DI i zasalać? Wymieszana by była przez kolejną taniutką głowicę uruchamianą na czas podmiany. Gotową wodę do podmiany głowicą i wężykiem przepompować do 3eciej komory sumpa z pompą obiegową? Dolewka "półautomatyczna" z 4tej komory mogę głowicą/kubeczkiem uzupełniać odparowaną wodę. Jak to widzicie?

Z góry dzięki Panowie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

4x24 będzie już fajnie, jeśli o mnie chodzi dałbym 2-3 sztuki niebieskiej (osram 67, narva blue2 - cena), a do tego coś białego. Jak chcesz mniej niebieski to 2 niebieskie, jedna biała i jedna różowa :) Najlepiej pooglądaj zbiorniki kolegów.

ja aktualnie mam zestawienie: 4x osram 67 1x Sylvania Marinestar, 1 x Sylvania Aquastar.

ale dla 4 rur nie polecam aquastar tylko coś z temp. barwną powyżej 15kK.

Obiegówkę polecałbym raczej coś koło 2tys, będą straty a przy okazji trochę za cyrkulację porobi :) (mam w zapasie H2Ocean Flow Pump 2000 jakbyś chciał daj znać)

Co do odpieniacza odradzam oba które wymieniłeś :D ten 2 z aquario każdy kto miał (już nie ma) albo przerabiał albo szybko wymieniał.. głośny i mało wydajny sprzęt.. Jeśli DIY to trzeba dobrze poszukać i pogadać z innymi użytkownikami o pracy takich sprzętów i serwisie, bo to jednak serce systemu, zresztą propozycję na używkę wrzucę Ci na pw.

Sam sump w 1 opcji będzie za mały, sama komora na odpieniacz zajmie Ci z 20-30cm pewnie :D później przydałby się buble stop. Ja mam tylko dwie komory i przy tak małym sumpie i tak są za małe.. (wymiary są chyba u mnie w temacie, jak nie to pytaj). Do tego robisz zbiornik na dolewkę ? czy elektrozawór na osmozie? Wodę na podmiany przy tak małym sumpie lepiej robić obok.. szkoda komory..

Co do skały Twoja decyzja.. ja startowałem na suchej, start był nieco dłuższy.. z żywej nigdy nie wiesz co wyjdzie.. różne plagi.. syntetyczna nie wiem nie stosowałem, ale jak będę miał coś do kupić to chyba jednak żywa, przy suchej brakuje mi tej różnorodności życia (kiełże, wężowidła, wieloszczety...)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompy cyrkulacyjne wystarczą, tylko zamów JVP z magnesami, a nie przyssawkami bo te lubią się odkleić po jakimś czasie. Możesz dołożyć do czegoś lepszego np Tunze. Mi było żal kasy, a chciałem jakąś fajną pompę sterowalną i wziąłem Jebao rw8. Pompę obiegową natomiast wziąłbym większą np 1700. Co do doboru świetlówek gdzieś na forum jest fajny artykuł, gdzie są pokazane jak wyglądają te same koralowce przy różnych świetlówkach, poszperaj a na pewno wybierzesz coś dla siebie ;) Ilość skały to też kwestia gustu, przeciętnie daje się 10-20% objętości akwarium. Jedni startują na suchej, inny 50/50, ale największa ilość startuje na żywej. Poczytaj i sam wybierz http://reefhub.pl/sk...nie-w-akwarium/ Naprawdę godny polecenia artykuł ;) Nie wiem jak wyobrażasz sobie tak mały sump podzielony na 3-4 komory :o Na sam odpieniacz potrzebujesz komory 20cm. Ja podzieliłbym ten sump na 2 komory w jednej masz odpieniacz, a w drugiej masz skałę i pompę powrotu. I do tego jakaś mała kilkucentymetrowa komora na gąbkę/watę. Dolewkę zrobiłbym osobno zawsze łatwiej wyjąć, umyć itp. Grzałka w porządku aczkolwiek nie wiem czy nie starczyłaby 150/175W. Większość akwarystów używa 75GPD, spokojnie da sobie radę pamiętaj o kolejności wkładów filtr 10 lub 5, potem węgiel, filtr 1, następnie membrana i żywica na końcu. Tyle co potrafiłem to pomogłem ;) I nie zapominaj o płci Piękniejszej na forum mamy kilka Pań, które posiadają super akwaria ;)

Edytowane przez Shrimp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, mała uwaga, zmień to: ,, cześć panowie", bo zaraz odezwie się burza z drugiej strony ;)


 [url="http://www.myreefstats.com"][img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątek jest dla panów więc panie nie czytają ;-)

...mobilnie


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wątek jest dla panów więc panie nie czytają ;-)

...mobilnie

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Witam także drogie Panie :blushing:

Pompę obiegową w kosztorysie wrzucam 2000L - a niech dołoży się rzeczywiście do cyrkulacji ;)

Temat odpieniacza odkładam - będę polował używkę. Mam jeszcze czas. Coś dobrego pewnie trafię.

Odnośnie Sumpa. Jeśli zrobię mniejszy na zasadzie 50x45x50h z dwoma komorami.

1) spływ ze zbiornika + odpieniacz

2) glony + skała + pompa obiegowa

Obok tego zbiornik dodatkowy na wodę do podmian do którego doprowadzę sobie na zaworku wodę RO/DI.

Tam wodę mogę solić do podmian. Jak i trzymać czyste RO/DI do uzupełniania odparowanej - ręcznie uzupełniając.

Coś takiego jest już bardziej sensowne?

sump2.jpg

Czy jednak stuknąć się w głowę i zejść na Ziemię? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony razem z pompą w jednej komorze to niezbyt dobry pomysł, zostaw samą skałę bez glonów. Jeśli glony się urwą mogą się wkręcić w wirnik pompy ;/ Zrób jeszcze komorę z 3-5cm na gąbkę ;) Pamiętaj że po wyłączeniu pompy sump musi odebrać nadmiar wody z akwarium, inaczej cała podłoga zalana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.. a nie lepiej po długości poleciec 2 komory.. ja mam tak:

unnamed.jpg

Mój ma 56 dł, na 40.. u Ciebie może długość max ile się da i dwie komory, pierwsza ewidentnie pod odpieniacz 25 na dł na szerokość (całego sumpa)35cm. a później z przodu dostawisz akwa na 15cm szerokie długie jak chcesz wysokie jak cały sump. i masz łatwy dostęp do tej części, możesz co jakiś czas wyjąć i umyć.. Zaplanuj też jak rury w szafce będą..zawory.. spływy.. :)

Czy przy kominie wziąłeś pod uwagę wielkość szafki? Grubość profila? żeby się nie okazało że otwór wypadł na profilu :) Bo ten komin trochę mały całościowo..


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Odnośnie światła Panowie:

ZETLIGHT LANCIA ZP4000 - 23W MARINE (60CM)*

Belka 4x24w lub dwie 2x24w

Belka z 2ma rurami niebieskimi + ledy na start, przyszłościowo zawszę mogę dołożyć z racji dwóch wolnych miejsca na rury lub kupując drugą belkę 2x24w. W zależności od wyboru belki bo cena dwóch 2x24 jest zbliżona do jednej 4x24w. Jak to widzicie startując na 48w t5 + 23w led? :)

* zależy mi na efekcie blików w zbiorniku ;)

Edytowane przez ensso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie zakładaj od razu 4x24W i ledy dla blików

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Witajcie, wracamy z tematem (finalnie! :D).

Po dłuższej chwili na analizę i kilku przemyśleniach zapadły konkretne decyzje.

Ciut mniejsze szkło, brak bicia piany - taki poligon przed decyzją o większym morszczaku na który aktualnie nie ma funduszy wolnych*

* - ciężko zrezygnować z kuchni czy łazienki :baby:

Mam do was kilka kolejnych pytań - z góry dziękuję wam za pomoc!

Szkło: 60x50x40h 10mm full OW - komin w takim układzie dalibyście na środku czy w narożniku? Akwarium będzie stało w narożniku - także widoczne tylko dwa boki. Jakimi średnicami byście robili przeloty? zasilanie i powrót 25, a rewizja 20?

Sump: wstępnie podstawa 40x55 lub 60x35 z nieznaną jeszcze wysokością ;) Komora na spływ, DSB/plenum/zielenina, komora powrotu z obiegówką. Oddzielnie mała dolewka/podmianka (15-20L) "pół automatyczna*" i miejsce na bankę z hodowlą phytoplanktonu. Wszystko planuję zmieścić w szafce DIY.

*dwie głowice manualnie uruchamiane. Jedna w ostatniej komorze sumpa z obiegówką podłączona do kanalizacji. Druga w dolewce podłączona do pierwszej komory sumpa. Przy podmianie wody uruchamiam ATMAN AT-302 (500L/h z regulacją) i podmieniam wodę. Odparowaną wodę będę uzupełniał ręcznie z RO.

Po wielokrotnej analizie tematu rezygnuje z odpieniacza (Panie Grzegorzu, kłaniam się nisko!) - dsb z plenum i refugium. Fakt, że w małej skali - ale gdzieś trzeba doświadczenie nabywać. Zobaczymy jak będzie tego efekt :thumbup:

Światło - DIY - 2x24w + cree (4x biała 5w, 4/6x niebieska 5w) - w takiej konfiguracji jakie rury byście dali?

Cyrkulacja: HM4101 (1200L/h)

Pompy obiegowe - 2x JVP110 (2000L/h)

Grzałka - 100 / 150w

Skała - głównie sucha, z dodatkiem żywej.

Piasek - żywy 9kg

Woda - świeża + z działającego zbiornika

Dziękuję jeszcze raz za pomoc Panowie!

:chris:

Edytowane przez ensso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

moim zdaniem będziesz mieć zecydowanie za dużą cyrkulację. Mam taki zbiornik z i większej JVP 3000L zminiłem na jedną ta najmniejsza JVP co w połączeniu z obiegówką jest napewno wystarczające (rafa się ładnie kołysze).

PZDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Zależy Ci na jak najniższych kosztach, więc po co Ci całe szkło OW, jeśli widoczne będą tylko dwie ściany? A zbiornik o podobnych wymiarach, bo 60x50x45 z kominem zewnętrznym, sumpem itd. sprzedaje Lurthel. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Cześć. Zależy Ci na jak najniższych kosztach, więc po co Ci całe szkło OW, jeśli widoczne będą tylko dwie ściany? A zbiornik o podobnych wymiarach, bo 60x50x45 z kominem zewnętrznym, sumpem itd. sprzedaje Lurthel. Pozdrawiam

Pełne OW ze względu na aspekt estetyczny. Po to w końcu zakładam zbiornik morski ;) Efekt pełnego OW jest rewelacyjny - nie będę oszczędzał nie dużych kwot kosztem przebicia zieleni z float na ściany z OW. Szkło też specjalnie biorę 10mm aby uzyskać "maksimum" z OW. Komin zewnętrzny nie wchodzi w grę. Lurthel preferuje odbiór osobisty - nie opłaca mi się jechać ok 500km ;)

@Leo - dzięki za post.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startuj na suchej tylko, z żywą mogą przyjść jakieś aiptazie czy coś czego byś nie chciał. Jakieś wężowidła, kiełże możesz załatwić od pobliskiego akwarysty. Co do cyrkulacji, jak byś znalazł trochę więcej w portfelu to może falowniki? Za 300zł możesz kupić fajne pompy. Obiegówka- weź pod uwagę to na jaką wysokość musi być podniesiona woda z sumpa do akwarium, jej wydajność spadnie.

Co do oświetlenia 2x24w i może 3-4 chip ledy 10w (6 niebieskich, 3 białe)


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startuj na suchej tylko, z żywą mogą przyjść jakieś aiptazie czy coś czego byś nie chciał. Jakieś wężowidła, kiełże możesz załatwić od pobliskiego akwarysty. Co do cyrkulacji, jak byś znalazł trochę więcej w portfelu to może falowniki? Za 300zł możesz kupić fajne pompy. Obiegówka- weź pod uwagę to na jaką wysokość musi być podniesiona woda z sumpa do akwarium, jej wydajność spadnie.

Co do oświetlenia 2x24w i może 3-4 chip ledy 10w (6 niebieskich, 3 białe)

To czemu jak startowałem reefmaxa na 100% suchej to mam masę aiptazji, to chyba nie jest jakaś reguła.. Czy sucha czy żywa i tak się z czymś może przywlec..


1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do cyrkulacji, jak byś znalazł trochę więcej w portfelu to może falowniki? Za 300zł możesz kupić fajne pompy.

Nie za krótkie akwa na fale? Z tego co wiem, to falownik wyregulować się fajnie da ale nie przy tak małym akwarium, czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej było pisane o falującej rafie więc taki pomysł podsunąłem, ale faktycznie troszkę krótki

Aiptazie przyniosłeś z życiem z innego akwarium.


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja własnie odebrałem i zalalem akwa 60x50x50 float i nie widac jak dla mnie roznicy z OW boki szkła tez błekitne a co do falowania to ja mam u siebie w tej chwili właczony probnie jeden falownik WM4000 blau i fali nie ma mam nadzieje, że jak dołoze drugą WM4000 to fala się ruszy no i oczywiscie na razie akwa puste zalane na próbe kranówą. Co do skały to ja startjuje na skale syntetycznej AF (jeden filar) i 2 litrach siporaxu do tego 10kg żywego piachu RS Live Reef Base Ocean White.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.