Skocz do zawartości
djbovorta

Akwarium OW 60/40/40 wiercenie otworów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kupilem akwarium jak wyżej i chce zrobic wyjscie do sumpa , w sumie to nie wiem na jakie sie zdecydować. Komin troche hałasuje moim zdaniem wiec chce wywiercić dziury w tylnej ścianie i tam dac rury bezpośrednio jedna do sumpa druga wylot do pompki. Jak to zrobic na jakiej wysokości? Czy moze lepiej komin?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie wkleić komin. Miałem ten sam problem kupiłem akwarium z myślą o słodkim, a po kilku tygodniach jednak zmiana na morszczaka. Nie ma firm, które wiercą w gotowych zbiornikach (są ale bardzo trudno poszukać sam dzwoniłem po Poznaniu), jedyne co proponują to wyciąć spód akwarium, wywiercić dziurę i wkleić z powrotem :/ Ja na twoim miejscu zrobił bym spływ i rewizję, a powrót poza akwarium żeby nie zajmował miejsca. Rewizja to drugi otwór identyczny jak spływ robiony w razie, gdyby spływ się zatkał. Zamawiasz otwornice diamentową do glazury, nie warto zamawiać taniej chińskiej z alledrogo. Zamów porządną np Volfcraft. Do wiercenia potrzebujesz: Wkrętarki, albo wiertarki z regulowanymi obrotami (500-800 obrotów na minutę), wody i plasteliny. Zaczynasz wiercić krawędzią otwornicy (najtrudniejszy etap, ponieważ wiertło ślizga się po szkle), kiedy będziesz miał już rowek, lepisz z plasteliny murek/tamę i wlewasz wodę. Następnie przykłądasz wiertło tam gdzie masz już napoczęte i coraz bardziej (powoli) przechodzisz do pionu z wiertłem. Zamiast tamy możesz też polewać wodą co 20s ale to uciążliwe. Nie używaj żadnej siły, bo może to się skończyć pęknięciem. Kiedy czujesz, że już niedługo przewiercisz się na drugą stronę zwolnij, żeby nie wyszczerbić kantów. Pamiętaj aby wcześniej poćwiczyć na jakiś starych szybach, najlepiej z jakiegoś akwarium. Wiercenie zajmuje trochę czasu, także zostaw sobie jedno wolne popołudnie ;) I najważniejsze: Nie bać się wiercić to łatwizna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu myslisz ze komin najlepszy? Niestety nie mieszkam w naszym pięknym kraju lecz w angli, popytam tu w sklepach akwarystycznych o wiercenie. Zbiornik ktory kupilem jest inaczej klejony niz poprzedni mialem otóż ten ma spod wklejony w środek miedzy boki a nie jak poprzedni na spodzie mial postawione boki. Czy to jakas różnica?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin jest najlepszy, ponieważ jest niezawodny. Nie masz z nim żadnych problemów, nie zapowietrza się jak pudełko przelewowe, ładnie zbiera film z powierzchni, do komina zawsze można wrzucić np Bioballe albo inne złoża. Popytaj, popytaj może jakiś szklarz podejmie się wiercenia w sklejonym zbiorniku, u mnie niestety nie chcieli :/. Wydaję mi się że środek wklejony między boki, to jest prawidłowy sposób wklejenia dna, aczkolwiek nie znam się niech tu się jakiś specjalista wypowie ;P Jak dla mnie dziwnie by było mieć postawione szyby na dnie i przyklejone :o. Jak będziesz robił komin to zrób o wymiarach 15x15 bo takie są zazwyczaj płytki zraszające i inne akcesoria ;) Co do otworów pamiętaj, że śrubunek np 25mm musi mieć wywierconą dziurę minimum 35mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

komin zewnętrzny super sprawa, ale nie wiem kto się podejmie cięcia szyb na akwarium.. musiałbyś rozkleić akwarium i wyciąć miejsce pod grzebień w szybie..


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiec tak, znalazłem sklep nie opodal co wierci dziury bez problemu średnio £25 za otwór . Jednak jutro bede wiedzial cenę komina zewnetrznego z wycięciem otworu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze i nie złe ale nie chce miec problemów z zapowietrzeniem. Chce to zrobic raz dobrze i na zawsze. Chcialbym tez zeby nic poza powierzchnie zbiornika nie wystawało .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalazłeś sklep /warsztat który wierci otwory ok,tylko według mojego szklarza,otwory w gotowym akwa.bez jego rozklejania robi się wyłącznie na odpowiedzialność klientów,dowiedz się dokładnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak Kolega wyżej Volf prawi. Wiercenie w gotowych baniakach robią na odpowiedzialność klienta. Z tego co ja dzwoniłem do firm, wszyscy wiercą dwustronną wiertarką, czyli że chodzą 2 wiertła po obu stronach szyby, dlatego potrzebna jest tafla szkła, żeby było dojście. Wątpię żeby bez wycięcia boku byli wstanie wywiercić prostokąt do komina zewnętrznego, jak już to raczej będą wiercili ręcznie w dnie 2-3 otwory pod śrubunki. Jak ręcznie to polecam robotę wykonać samemu, satysfakcja i pieniądze zaoszczędzone ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiec tak, postanowione i w trakcie . Box wewnętrzny z opti oraz rurki pcv plus wiercenie £175 . Zostaje mi tylko zakup sumpa i osprzętu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin troche hałasuje moim zdaniem

W ogóle nie hałasuje jak jest rewizja wysoko i zawór na spływie.Rewizję warto mieć przed spadkiem pod kątem i najlepiej nie wsadzoną do wody (ja co prawda nie mam tak z tym ostatnim wariantem) ale nie słyszę nic po za wiatrakami w ATI.

A jakby cos takiego zrobic? post-23989-1433333718,89_thumb.jpg

Zrób sobie spadek na środku bo wtedy wyciągniesz sitko i masz wygodny dostęp w sumie nie wiem po co ale może się przydać jak coś wpadnie.Rewizja na wysokość szkła i scieta pod katem 45 stopni.Do spływu zawór byś mógł regulować poziom wody w kominie.

Oprócz tego grzebień za wysoko chyba że będzie tam eichem compact 300 taką co mam w dolewce ale biorąc pod uwagę też długość komina to na pewno sie przeleje jak ślimak usiądzie.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i tak jak myslalem , nikt nie umie tak spier... jak anglicy. Przeciez dla nich kur... wszystko to jest to samo. Nie jestem zadowolony. No dobra dziury wywiercili 3 niech bedzie , box juz mi sie nie widzi , do tego chyba spływ za wysoko jest boje sie ze przeleje mi sie woda przez brzeg akwarium. Jakas siatka zamiast grzebienia do tego chcieli mi dac jakies węże zamiast rurek pcv ale nie zgodziłem sie maja mi jutro zrobic rurki . Następna sprawa to silikon ktory wyglada jakby mial przeciekać wszędzie . Jedyne co to ten powrót nie idzie góra tylko w bok ze go nie widac. Co myślicie o tym? Jak ulepszyć to bo ja to mam straszne nerwy dzis . Mowilem im ze pompa obiegowa tunze 1073.02 o wydajności 2400L/h i niestety chyba rewizje bede musial przeznaczyć tez na spływ bo mysle ze jedna taka rurka nie da rady odprowadzić wody. Co myślicie błagam o rady czy moze nie jest az tak zle jak mi sie wydaje post-23989-1434218801,96_thumb.jpgpost-23989-1434218811,46_thumb.jpg

Roznica miedzy krawędzią akwarium a spodem przelewu to zaledwie centymetr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogadaj z kimś to Ci z akrylu wytnie grzebień taki jak chcesz laserem co2. Samemu też można zrobić, ale nie będzie tak ładny.

Byłem w podobnej sytuacji. Bałem się, że coś zrobią nie tak i zainwestowałem na razie w overflow box z wyjściem 40mm.

Za 200gbp mógłbyś kupić używany AquaReef 275 lub coś podobnego.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pal sześć grzebień , na ebay kupi bez problemu, nie wiem czy nie wywalę całkowicie tej siatki o wrzucę do boxa biobale zeby ciszej bylo. Martwi mnie tylko to ze nie da rady odprowadzić wody z akwarium. Ze za wysoko jest przelew i jak woda bedzie sie bujać to sie mi bedzie wylewac

Czy dobrze zrobilem ze powiedzialem nie dla węży i ze chcialem rurki pcv?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 40mm wąż - rura taka jak do odkurzacza. Wygląda bardzo stabilnie i jedna mi powinna wystarczyć na pompę 2000lph.

Dodatkowo kolanka pod kątem 90 stopni będą zwalniały odpływ. Nie miałbyś tego problemu z giętkim.

Problem u Ciebie to nie materiał użyty, a średnica. Możliwości dwie. Słabsza pompa, albo robota do poprawki.

... taka myśl - a może to tylko źle wygląda. Robiłeś jakieś testy? Jaką mają średnicę te otwory wylotowe?

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ze 2,5 cm . Jeszcze nie mam zbiornika w domu bo nie odebrałem kazałem zrobic zamiast węży pcv . Jutro odbiorę chyba

Otwory sa wywiercone chyba 3,5cm ale srubunki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglądały na mniejsze na zdjęciu. 2x 1" chyba powinno być OK. Całkiem możliwe, że jedna rura by nawet wystarczyła. Ktoś pewnie ma podobną konfiguracje, to niech się wypowie jak jest w praktyce.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie nikt sie nie wypowiada, popatrz wysokość grzebienia to około 1cm wiec otwór jest większy od grzebienia. Koleś mowil ze ma cal , martwi mnie tez ze jak falowniki włączę to bedzie sie wychłapywac eh. Nie powiem ze nie lubie po sama krawędź prawie wodę ale w słodkowodnym ok sprawdzone woda tak dynamiczna nie jest jak w morskim. Chyba wywalę ten "grzebień" całkiem wtedy zwiększy sie przepływ. Rewizji chyba nie bedzie bo pod rurki pcv beda inne srubunki , zwarjuje ! Czemu ci anglicy tacy sa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że to nie my tylko oni wysyłają w kosmos rakiety :) Po prostu trafiłeś na takich. Takie rzeczy zazwyczaj się zdarzają jak się gada z pracownikami, a nie z szefami. Taka mentalność, że po co im ma zależeć? Żeby szef szybciej fure zmienił?

A co do grzebienia to tutaj sporo możliwości jest. Pomijając fakt, że płacisz-wymagasz to łatwo coś innego wykombinować.

Pamiętaj, że problemy są po to aby je rozwiązywać.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie uwierzę ze anglicy maja lepszych naukowców niz my w Pl . Co z tego ze kraj jako UK wysyła rakiety skonstruowane przez ludzi pochodzących z innych krajów . Dokladnie prawidłowo opisałeś ich mentalność "po co sie maja starać zeby szef szybciej furę sobie zmienił" czyli maja wyjebane po prostu i wszystko dla nich to jest to samo. Niesamowicie pusty naród bez jakiegokolwiek dziedzictwa kulturowego bez wiary w Boga i wszechobecna patologia. Ale zeszliśmy na zly tor. Dzis pojade odebrac zobaczę coz tam znow nawymyslali i jak przywiozę do domu to zrobie test obiegu jak na razie bez sumpa zeby zobaczyc jaki poziom w zbiorniku bedzie i co sie bedzie dziać gdy włączę falownik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.