Skocz do zawartości
Drwalix

Akwarium (NANO) 23l.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Znane mi są zalety i wady akwarium o tak małej pojemności wiec nie będę się na ten temat rozpisywał tym bardziej że już takie posiadam i zaczyna już "dojrzewać".

Opis sprzętu :

-Fluvial edge 23l

-Oswietlenie Led 21, 7600K

-Filtrowanie EHEIM Ecco Pro 130 (na 130 litrów)

-Grzałka Fluvial 25W (termostat)

Środowisko wodne dojrzewa już prawie miesiąc (woda, żywy kamień, piasek).

Po około trzech tygodniach pokazał się glon na kamieniu i piasku. Rośnie szybko i jest go już sporo. Woda przezroczysta, szyby bez glonu.

Musze przyznać się do kilku błędów, które nie powinny mieć miejsca, ale niestety już się stało i potrzebuje pomocy.

Nie przetestowałem stanu chemicznego wody, którą kupiłem w sklepie akwarystycznym (zaufanie do sprzedawcy).

Nie posiadam odpieniacza, tylko filtr kubelkowy. Firma EHEIM sugeruje że taki filtr również nadaje się do takiego akwarium.

Nie posiadam sprzętu do wytwarzania fali (podobno nie jest potrzebny w akwarium o pojemności 23l).

Zwracam się z gorącą prośbą o wskazówki i sugestie co powinienem zrobić, ulepszyć, zmienić.

O ile sprzęt, który już posiadam spełnia podstawowe wymagania to

jaki sprzęt do badania wody (elektroniczny i odczynniki chemiczne)?Jak pozbyć się glonu, jeśli jest taka możliwość lub konieczność?

Proszę zerknąć na do mojej galerii (linki) i przed udzieleniem cennych rad, pamiętać o ograniczonej przestrzeni wewnętrznej (23l), oraz braku możliwości większej modyfikacji na zewnątrz. Chciałbym zachować estetyczny wygląd tego zbiornika.

Potrzebuje pomocy i mam nadzieje, że znalazłem się w odpowiednim miejscu i tatą pomoc otrzymam.

Z góry dziękuję.

Galeria

-Akwarium po kilku dniach od zalania wodą:

http://1drv.ms/1GwGeEc

-Akwarium z obfitym glonem:

http://1drv.ms/1Ql9vXd

Edytowane przez Drwalix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej ja bym zamiast filtra kubełkowego dał jakiś filtr kaskadowy :baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

albo wpisz w googlach "fluval edge reef tank"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo wpisz w googlach "fluval edge reef tank"

Sporo oglądałem na YouTube. Mam już gotowy osprzęt. Tylko czy moje zestawienie sprzętu jest wystarczające tak aby nie było problemu w przyszłości dla żywych organizmów, którymi zamierzam zasiedlić baniaczek.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Drwalix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Oświetlenie 7600k to niekończące się dojrzewanie. Przez krotki czas miałem 1x24w 6500k + 1x24w 20000k i szybko wymieniłem 6500k na 10000k.


5181477ac67b1ad82f9b16181aa1ce4bu1485a1335.png

cube 40x40x40 64l Z panelem 12cm, cyrkulacja RW-4, Oświetlenie: 2x PC 24W (2 x Blue/white), Pienidło: AM Blue 1000, +100ml AquaTT NP Red

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. Oświetlenie 7600k to niekończące się dojrzewanie. Przez krotki czas miałem 1x24w 6500k + 1x24w 20000k i szybko wymieniłem 6500k na 10000k.

Tak jak widać w mojej galerii, oświetlenie jest już "gotowe" do tego akwarium. Musiałbym napisać do firmy z prośbą o dodatkową kustomizacje. Ewentualnie we własnym zakresie dokonać zmian. Tylko za bardzo nie ma przestrzeni w miejscu gdzie znajduje się oświetlenie.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Hej ja bym zamiast filtra kubełkowego dał jakiś filtr kaskadowy :baby:

Dzięki za sugestie.

Możesz mi powiedzieć dlaczego proponujesz ten rodzaj filtra?

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

Możesz mi powiedzieć dlaczego proponujesz ten rodzaj filtra?

Było kilka tematów na ten temat ;) poszukaj na forum, nie chcę Ci zaśmiecać wątku.

Jeśli chodzi o odpieniacz to przy takim litrażu i rozsądnej obsadzie nie jest niezbędny. Warto jednak pamiętać, że napowietrzanie wody ma pozytywny wpływ na system. Rada poparta doświadczeniem ;) nawet symboliczny strzykawkowy odpieniek coś zdziała i przy okazji napowietrzy wodę. Filmik od @silvia pokazuje, że jeżeli się zdecydujesz to masz taką możliwość...zawsze możesz się pokusić o DIY ;)

Do sprawdzania wody wystarczą podstawowe testy (PH, KH, NO3, PO4 tu będzie milion opinii ;)), coś do pomiaru zasolenia i temperatury.

Fale to dużo powiedziane. Generalnie chodzi o zapewnienie ruchy wody (wyeliminowania martwych stref, dostarczenie koralom pokarmu, itd.). Nie mam pojęcia jaki obieg wytworzy Ci filtr. Musisz sam ocenić. W razie potrzeby jest kilka mini pomp (np. hydor pico), nawet najmniejszy cyrkulator zrobi Ci pralkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem w artykule o piko rafach trudno o dobre rozwiazanie w tak malych akwariach.

Fluval EDGE ma pewne zalety, ale nie bardzo nadaje sie do morskiego:

1 Mała powierzchnia wymiany gazowej, co stwarza ryzyko ewentualnej przyduchy

2 Mimo wydawałoby się super efektu oglądania akwarium z góry, ewentualne zakwity okrzemek, czy tzw "zielona szyba" będą trudne do usunięcia z górnej szyby. Edge nadaje się bardziej do słabo oswietlonych biotopów słodkowodnych

3 jest strasznie płyciutkie

4 oryginalne oświetlenie nie nadaje się do typowego akwarium rafowego, o ilepamietam tam jest cieple oswietlenie ledowe.

W tak małym akwarium każdy kawałek sprzetu bedzie mocno szpecił, no ale tu zbyt dużej opcji nie masz. Jesteś raczej zdany na oryginalne wyposażenie bo na tym fluvalu nawet kaskady nie powiesisz.

Nie pamiętam wszystkich rozwiązań konstrukcyjnych, ale delikatnie mówiąc trzymanie biotopu rafowego w tym akwarium to będzie kowbojka.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hej :)

Było kilka tematów na ten temat ;) poszukaj na forum, nie chcę Ci zaśmiecać wątku.

Jeśli chodzi o odpieniacz to przy takim litrażu i rozsądnej obsadzie nie jest niezbędny. Warto jednak pamiętać, że napowietrzanie wody ma pozytywny wpływ na system. Rada poparta doświadczeniem ;) nawet symboliczny strzykawkowy odpieniek coś zdziała i przy okazji napowietrzy wodę. Filmik od @silvia pokazuje, że jeżeli się zdecydujesz to masz taką możliwość...zawsze możesz się pokusić o DIY ;)

Do sprawdzania wody wystarczą podstawowe testy (PH, KH, NO3, PO4 tu będzie milion opinii ;)), coś do pomiaru zasolenia i temperatury.

Fale to dużo powiedziane. Generalnie chodzi o zapewnienie ruchy wody (wyeliminowania martwych stref, dostarczenie koralom pokarmu, itd.). Nie mam pojęcia jaki obieg wytworzy Ci filtr. Musisz sam ocenić. W razie potrzeby jest kilka mini pomp (np. hydor pico), nawet najmniejszy cyrkulator zrobi Ci pralkę.

Filtr mam dość mocny, przeznaczony do akwarium o pojemności 130 litrów. Miesza wodę do tego stopnia, że piasek się przemieszcza (widać dno akwarium), ale nie jestem przekonany czy nie ma martwych stref. Napowietrzanie dobre, pełna regulacja. Proste rozwiązanie z zastosowaniem rurki, która zasysa powietrze pod ciśnieniem wody.

Jakiej firmy polecasz testy? Sporo tego na rynku i można się pogubić.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Tak jak pisałem w artykule o piko rafach trudno o dobre rozwiazanie w tak malych akwariach.

Fluval EDGE ma pewne zalety, ale nie bardzo nadaje sie do morskiego:

1 Mała powierzchnia wymiany gazowej, co stwarza ryzyko ewentualnej przyduchy

2 Mimo wydawałoby się super efektu oglądania akwarium z góry, ewentualne zakwity okrzemek, czy tzw "zielona szyba" będą trudne do usunięcia z górnej szyby. Edge nadaje się bardziej do słabo oswietlonych biotopów słodkowodnych

3 jest strasznie płyciutkie

4 oryginalne oświetlenie nie nadaje się do typowego akwarium rafowego, o ilepamietam tam jest cieple oswietlenie ledowe.

W tak małym akwarium każdy kawałek sprzetu bedzie mocno szpecił, no ale tu zbyt dużej opcji nie masz. Jesteś raczej zdany na oryginalne wyposażenie bo na tym fluvalu nawet kaskady nie powiesisz.

Nie pamiętam wszystkich rozwiązań konstrukcyjnych, ale delikatnie mówiąc trzymanie biotopu rafowego w tym akwarium to będzie kowbojka.

Czytałem Twój artykuł, dobra i przemawiająca treść.

Podjąłem wyzwanie z nano i planuje dalej drogę przez ewentualnie "ciernie".

Jeżeli wszystko będzie ok w tak małym "pudełku", to zdecyduje się na większe, ale to daleka przyszłość.

Oświetlenie w akwarium jest białe i niebieskie. Oczywiście jest możliwość zamówienia innego pod zapotrzebowanie klienta, ewentualnie można samemu pokombinować.

Mam świadomość, że może nie być łatwo z takim akwarium ale przeszkody są po to aby je pokonywać.

Czy widziałeś fotki z moim trawnikiem. Co mam z tym zrobić?Szorować kamienie czy dalej czekać aż trzeba będzie użyć kosiarki?

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę większe Fluval EDGE i jakoś daję radę. Na początku używałem filtra jako pompki (tak jak Ty). Nie napełniam go do końca, tylko zostawiam 2-3 cm powietrza od górnej krawędzi. W innym wypadku nie ma szans na włożenie ręki aby nie rozlać wody. Kaskada wbudowana.Trzeba czyścić szybę górną, bo sól osiada i zmniejsza skuteczność oświetlenia.No i w takim małym sprzęcie systematyczność najważniejsza. Po 3 miesiącach i tak zdecydowałem się kilkukrotnie zwiększyć litraż. Fluval zostawię jako szczepkarium i kwarantanne w razie czego.

Z testami temat rzeka. Ja preferuję RedSea. Są droższe, ale łatwiej odczytywać. PO4 Saliferta. Mam też testy Hagena (duża walizka), Royal Marine i API. Hagen kompletnie mi nie podchodzi, RM i API są w miarę OK, ale jak pisałem preferuję RS) Do PO4 wielu poleca Hanne.

Co do oświetlenia jeszcze, to zamontowałem coś takiego:

http://www.ebay.co.uk/itm/Aquarium-Fish-Tank-Overhead-T5-White-Blue-Light-Lighting-Aluminum-Lamp-3-Model-/261280849825?var=560224223427

Ma regulowany rozstaw nóżek i można to zamontować do wlotu akwarium zamiast kratki z siatką. Wychodzi dosyć dogo bo 30cm 8w T5 kosztują podobnie jak długie, a skuteczność mniejsza. Do tego mam jakąś lamkę chińską z ledami białe+niebieskie.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś taki malutki zbiorniczek, przykryty pokrywą z oświetleniem led 6500k. Bez odpieniacza i... Działał przez rok, nawet LPSy rosły. Moim zdaniem po pierwsze kup test na PH i jak będzie powyżej 7,6 to zbiorniczek sobie poradzi. Wtedy dokup testy na NO2 i NO3, kiedy osiągniesz dwa zera na testach, możesz stopniowo wprowadzić życie. Jeżeli PH będzie niższe, to będziesz musiał coś wykombinować, żeby zwiększyć wymianę gazową. Jako dodatkowy element filtracji możesz wprowadzić do zbiornika caulerpe prolifera, niech sobie rośnie. Testy najlepiej Saliferta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś taki malutki zbiorniczek, przykryty pokrywą z oświetleniem led 6500k. Bez odpieniacza i... Działał przez rok, nawet LPSy rosły. Moim zdaniem po pierwsze kup test na PH i jak będzie powyżej 7,6 to zbiorniczek sobie poradzi. Wtedy dokup testy na NO2 i NO3, kiedy osiągniesz dwa zera na testach, możesz stopniowo wprowadzić życie. Jeżeli PH będzie niższe, to będziesz musiał coś wykombinować, żeby zwiększyć wymianę gazową. Jako dodatkowy element filtracji możesz wprowadzić do zbiornika caulerpe prolifera, niech sobie rośnie. Testy najlepiej Saliferta.

Dokładnie jak piszesz. Mam spore problemy z PH. Popołudniu mam 7.8-8.0 używając pompycyrkulacyjnej i odpieniacza. Od kilku tygodni mam makroglony, ale na razie za mało, aby miały jakiś znaczący wpływ. Zapewne w nocy nawet pogarszają sprawę kradnąc tlen. Do tego akwarium przy oknie otwartym jest, co też powinno pomagać.

NO3 raczej zerowego nie będzie :)


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Z testami temat rzeka...

Dokładnie. Wystartowałem z Salifertem (moje minimum to PH, NO3, PO4 i KH) ale faktycznie czasem pokazują głupoty i ciężko czyta się PO4. Jak zużyję to spróbuję ReadSea. NO2 sobie darowałem bo jeżeli po jakimś czasie będziesz miał NO3 w granicach rozsądku to i NO2 będzie przewidywalne (tak to przynajmniej rozumiem).

Z obsadą łatwiej Ci będzie myśleć czy cyrkulacja jest ok ;)

...Jako dodatkowy element filtracji możesz wprowadzić do zbiornika caulerpe prolifera, niech sobie rośnie.

Tu również się zgadam. Wprowadzenie glonów wyższych pomaga opanować expansywność glonów niższych, ładnie wyglądają i ładnie stabilizują poziom nutrientów (chyba mocno spolszczyłem to słowo :)).

Edytowane przez adiC (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z tymi glonami w moim akwarium, które pokazałem na zdjęciach, tak ma być? Czy muszę coś z tym zrobić?

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Drwalix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się go pozbyć? Szczotkowanie?

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.