Skocz do zawartości
wojtassm

Padło 95% ryb, część z nich żyła zaledwie 2 dni. Co zrobiłem źle?

Rekomendowane odpowiedzi

Grzegorz, jesteś pewien tego UV po bakteriach ? Nie wybije tych z toni wodnej i nie będzie wahnięcia parametrów ? Może lepiej najpierw wyjałowić wodę, a potem bakterie, testy i życie ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posłuchałbym Marka


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź zasolenie innym miernikiem, albo jak będziesz kupował kolejne ryby to sprawdź jakie zasolenie ma woda z worka.

Miernik dobry, zabrałem go specjalnie do sklepu by sprawdzić z innym... wskazania identyczne.

Odpowiadając na inne pytania.... aklimatyzacja? Ja wpuszczałem ryby do akwa jakies 1,5h po zakupie. A jak je mam aklimatyzować? przecież nie wpuszczę ich do wanny? Część z nich przeechodziła aklimatyzację w sklepie. Niektóre pływały tam tygodniami, inne dniami... rożnie. Ale po tych wszystkich postach coś mi tu wygląda na zbyt krótki czas. Niewątpliwie macie racje. W sumie to całkiem logiczne że ten skalny syf musi trochę się pofiltrować:) Więc czekam jeszcze z miesiąc. Pierwszą rybkę, czy może kilka malutkich garbików wpuszczę jak NO2 będzie 0 i NO3 również sporo niżej niż jest. A co jeszcze mierzyć (poza Ph i zasoleniem) i w jakim zakresie powinien być wynik? Przypomnę, że to Fish Only

Grzegorz, jesteś pewien tego UV po bakteriach ? Nie wybije tych z toni wodnej i nie będzie wahnięcia parametrów ? Może lepiej najpierw wyjałowić wodę, a potem bakterie, testy i życie ?

No wlaśnie.... to jest temat na który nie ma złotego środka i każdy ma swoje zdanie. Ale ja myślę, że etap wyjałowienia wody mam już za sobą. Przez kilka dni ozon chodził na maxa że czuć go było w pokoju. Więc chyba teraz bakterie i powoli życie. Przecież bez życia jak ma wystartować cykl azotowy? Musi być amoniak by w dalszych procesach bakterie miały co robić. Mylę się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OMG, Chłopie, Ty nie wiesz co to jest aklimatyzacja, jak to robić, nikt Ci nie powiedział?

Weź Ty poczytaj, zrozum więcej, bo zaraz Ci się zbierze.

Pozdrawiam i Powodzenia.

Hm. Odpowiedzialność.....

A tu masz lekturę:

http://reefhub.pl/aklimatyzacja-transport-ryb/

http://nano-reef.pl/topic/14216-aklimatyzacja-ryb/

http://nano-reef.pl/topic/766-aklimatyzacja-zwierzat-morskich/

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

. A co jeszcze mierzyć (poza Ph i zasoleniem) i w jakim zakresie powinien być wynik? Przypomnę, że to Fish Only

(...)

czytasz swój wątek trochę??? - Grzesiek Ci podał na tacy #40 ...


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, to jest tak... Bakterie i pasożyty (mówimy dla uproszczenia o patogenach) wymagają nosiciela (gospodarza). To jedna grupa, druga może żyć w środowisku atakując organizmy żywe jeśli nadarzy się okazja. Obie grupy potrafią przetrwać w niekorzystnych warunkach w postaci form przetrwalnych. Ale niektóre do zamknięcia cyklu życiowego wymagają żywych organizmów.

W skrócie, nie wyjałowisz wody w 100% z patogenów. Ale powtarzając ozon i uv co kilka dni, powiedzmy przez 3 tygodnie, znacznie zredukujesz pulę. Dodatkowo podając bakterie, starannie dobrane (najlepiej bakteria i pożywka), sprawisz że różne pożyteczne szczepy będą wypełniały sukcesywnie niszę ekologiczną.

Cały dowcip polega na tym, by rybom stworzyć sprzyjające środowisko życia - żeby woda nie osłabiała ich (produkty przemiany materii i toksyny). Wtedy będą w stanie zwalczyć te patogeny, które występują w wodzie (w każdym z naszych akwariów).

Nie należy też zapominać o odpieniaczu - ustawiony na mokro, wypieni nam sporą część życia i białek, stwarzając miejsce do namnożenia nowych, a więc w konsekwencji, usunięcia z systemu azotu i fosforu (oczywiście razem z węglem - wskazana wódka w wodzie :) ).

Dodatkowo węgiel aktywny w sumpie, powiedzmy porcja na 5 dni, potem zmiana...

Osobiście wsadził bym też jak najwięcej miękkich korali i lps - xeni, eufilii parazoantusów - na skałkach, żeby miały miejsce na rozrost. Potem można je wyjąć. Ale po pierwsze, wydatnie wpłyną na zamknięcie cyklu azotowego i innych, po drugie, wbudują częśc materii w swoją masę, po trzecie urozmaicą nasz biotop, będący swego rodzaju zamkniętym ekosystemem.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytasz swój wątek trochę??? - Grzesiek Ci podał na tacy #40 ...

Tak... czytałem. I jest napisane:

NH4 -0

NO- 0

NO3 do 10

PO4 do 0.10

Ca 380

Mg 1250

Kh 7

Więc inne pytanie. Jak ja to muszę mierzyć dla ryb to co jeszcze mierzycie posiadając korale? Mam nadzieje, że dla utzymania akwarium morskiego nie trzeba zatrudniać chemika

OMG, Chłopie, Ty nie wiesz co to jest aklimatyzacja, jak to robić, nikt Ci nie powiedział?

A myslisz ze wpusicłem je na żywioł? Zrobiłem to tak jak powiedzieli spece w sklepie.

Edytowane przez wojtassm (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak?

Godzinę w worku do wyrównania temperatury, później powoli dolewka wody z akwa. Więc tak to się odbywało. Może źle, ale chyba nie na tyle by od tego padły te ryby.

Osobiście wsadził bym też jak najwięcej miękkich korali i lps - xeni, eufilii parazoantusów .....

tak... xenie posadziłem tydzień temu. Póki co ma się bardzo dobrze:) Przywiozłem też jakieś szczepy "dobrych" jak to określili bakterii. Tylko po czym poznać i stwierdzić: tak, to ten moment na wpuszczenie rybek;)

Edytowane przez wojtassm (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do ciebie prywatną wiadomość podaj numer telefonu to się skontaktuje z tobą i postaram się pomóc

Chyba sprawdzasz cierpliwość chłopaków w koło kręcąc sie pytaniami dla początkujących ...wystarczy pocztac dział dla nowicjuszy albo skorzystać z wiedzy i doświadczenia kolegi Grzegoza. K on podał Ci rękę to po co wałkujesz temat jak i jak ... Stawiasz browar a on odpowiada na Twoje pytania .pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja wcześniejsza wypowiedź dawała do zrozumienia, że aklimatyzacji nie było, bo była w sklepie.

Tak czy inaczej. Poczekaj na poprawę parametrów, niech akwarium dojrzeje, potem jeszcze trochę, aby upewnić się że ospa minęła (to będzie trudne do ustalenia i bez wprowadzenia nowej ryby się nie przekonasz), dobierz obsadę, nie zaczynaj od "delikatnych - trudnych" ryb, czytaj, no i co... Powodzenia.

Dodawanie bakterii to dobra sprawa, choć zdania tutaj też są podzielone. Na starcie akwarium uważam, że warto. To samo z wódką, czy octem, ale z głową.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba sprawdzasz cierpliwość chłopaków w koło kręcąc sie pytaniami dla początkujących ...wystarczy pocztac dział dla nowicjuszy albo skorzystać z wiedzy i doświadczenia kolegi Grzegoza. K on podał Ci rękę to po co wałkujesz temat jak i jak ... Stawiasz browar a on odpowiada na Twoje pytania .pl

Wszystko się zgadza. Nie zawracam już głowy bo już i tak wszystko co trzeba powiedzieliście. Bardzo dziekuję za pomoc i życzę Wszystkim sukcesów w hodowli:)

Mam nadzieję, że z miesiąc, dwa, czy trzy będę mógł napisać, że ten sukces również osiągnąłem.

Pozdrawiam

Edytowane przez wojtassm (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aqua Medic? Chwalą się że poddają ryby kwarantannie. Nie wiem co o tym sądzić.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak... AM:) Ale nikogo poza sobą tutaj nie obwiniam. Przecież jak kupuję od nich rybkę która pływała u nich miesiącami a u mnie pada w tydzień to wszystko jasne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie jako początkującego wątek super bo z niedowierzaniem czytałem te ostre warunki kiedy wpuszczać ryby teraz uwierzyłem, że warto poczekać.

Współczuje padłych rybek i trzymam kciuki za pozytywny restart.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie jako początkującego wątek super bo z niedowierzaniem czytałem te ostre warunki kiedy wpuszczać ryby teraz uwierzyłem, że warto poczekać.

Współczuje padłych rybek i trzymam kciuki za pozytywny restart.

Dzięki:) Tym razem będę cierpliwy i czujny jak ważka:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtek,

cierpliwy, cierpliwy, ale cos wspominasz, ze "za miesiac" wpuscisz. Mozesz odczekac troche dluzej ? Miesiac moze byc zbyt krotkim okresem.

Druga sprawa, to przemysl moze to wpuszczanie stada garbikow. To agresywne ryby, ktore sprawia klopoty, gdy pozniej bedziesz wpuszczal inne, bo beda bronily swojego terytorium. Zreszta te ladne, niebieskie i tanie rybki robia to chyba ze wzgledu na swoje sadystyczne sklonnosci, bez wzgledu czy jakies terytorium jest do obrony czy nie.

Masz tam w Poznaniu kolege z doswiadczeniem, to moze zakup ryb skonsultuj najpierw z nim ? Zarybiac warto najpierw tymi najmniejszymi i najlagodniejszymi rybkami. Potem, gdy wszystko jest ok. jest czas na zestaw doktorow (za jednym zamachem) i dopiero na koncu garbiki, jesli je jeszcze wogole bedziesz chcial.

Ps: pytales o testy:

Grzesiu juz Ci super odpowiedzial. W zasadzie, gdy nie bedziesz mial wymagajacych korali, sklad wody bedzie zalezny jedynie od filtracji i podmian, czyli od parametrow wyjsciowych danej soli. Poniewaz nie bedziesz regulowal poziomow kH, Ca i Mg to i tych testow pewnie nie bedziesz potrzebowal.

W zasadzie, gdybys odczekal 2 miesiace, to i NO2 bedzie juz raczej "zagospodarowane". Test na NO3 warto zawsze miec. Gdybys go uzywal to zauwazysz, ze NO3 zacznie mocno rosnac a potem spadac. To znak, ze NO2 juz sie konczy. Od tego momentu mozna po 2 tygodniach wpuszczac ryby.

Sorry, troche dlugo wyszlo. :blushing:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani... nic nie za długo:) Dzięki za informacje. Z tym "za miesiąc" to tylko wspominałem... w jednym z ostatnich postów pisałem, że nawet może 2 lub 3... w zależności od pomiarów parametrów.

Co do garbików.... wybór padł na nie właśnie miedzy innymi z powodów ceny. Wpuszajac ostatnio 3 ryby za 800PLN byłem strasznie zestresowany by sie z nimi nie stało to co z poprzednimi.... ale niestety się stało i po 2 dniach pływały już w Warcie. Jedna niestety została w akwarium i musiał ją "odpienić" odpieniacz. Nie byłem w stanie jej odłowić. Musiałbym rozmontować kilkadziesiąt kg skały by się do niej dostać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ryb, tyle drogi ich stresu i wpi... Sam napisales, ze jak ryby w sklepie plywaja a u Ciebie ekspresowo padaja to po co powtarzales ten blad? Jakbys przytrzasnal sobie reke to tez bys jej nie zabral i pozwolil zeby drzwi dalej zmasakrowaly Ci reke ? Nie chce tu byc moralista bo kazdemu zdarzaly sie rozne zgony z mniejszej lub wiekszej winy, ale dobrze miec w tym hobby troche rozsadku. Ryba tez zwierze, z naszej checi pieknej ozdoby nie robmy im wiekszej krzywdy niz ta ktora potzrebna jest do tego aby cieszyla nas w akwarium

Edytowane przez gnom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ryb, tyle drogi ich stresu i wpi... Sam napisales, ze jak ryby w sklepie plywaja a u Ciebie ekspresowo padaja to po co powtarzales ten blad? Jakbys przytrzasnal sobie reke to tez bys jej nie zabral i pozwolil zeby drzwi dalej zmasakrowaly Ci reke ? Nie chce tu byc moralista bo kazdemu zdarzaly sie rozne zgony z mniejszej lub wiekszej winy, ale dobrze miec w tym hobby troche rozsadku. Ryba tez zwierze, z naszej checi pieknej ozdoby nie robmy im wiekszej krzywdy niz ta ktora potzrebna jest do tego aby cieszyla nas w akwarium

Myslisz, ze mi tego wszystkiego nie szkoda? Żebyś mi zaraz nie napisał, że specjalnie znęcam się nad zwierzętami. Powiem Ci, czemu wpuściłem następne.

- nie były wpuszczane godzine po śmierci poprzedników tylko po tygodniach

- w międzyczasie robiłem to co radzili znawcy tematu

- znawcy tematu mówili.... powinno być OK, parametry super, można wpuścić rybki

I prędzej czy później wpuszczę kolejne i zapewniam Cie, ze postaram się stworzyć im najlepsze warunki z możliwych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem przekazać oficjalne podziękowania dla Grzegorza:) Był wczoraj i bardzo pomógł w ocenie tej massakry. A faktycznie massakra jest. Wierzę jednak, że dzięki uzyskanej od Grzegorza i od Was pomocy temat w 2 miesiące zostanie ogarnięty.

Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już sobie poradzimy z parametrami to koniecznie musisz wrzucić zdjęcie akwarium.

Widok z 3 stron i ta zabudowa - pełen profesjonalizm.

Trochę cierpliwości, biologia zrobi swoje.

Tylko pamiętaj: nie włączaj UV, lej bakterie, świeć dłużej, i badaj parametry.

Będziemy w kontakcie, powodzenia!


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko będzie tak jak ustaliliśmy:) Jeszcze raz dzięki:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.