Skocz do zawartości
dale

Wymiary akwarium, czy nie za niskie ?

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję drugi zbiornik - założywłem wstępnie następujące wymiary: 130 - długość, 60 szerokość i 45 wysokość. Do tego dojdzie korona kryjąca lampę. Jakieś 10-15 cm.

Pytanie, czy akwarium nie będzie za niskie ? Obecnie mam w tym miejscu 130x50x50 słodkiego plus sump 45x45x45 cm. Do nowego, morskiego, chcę zastosować sump 120x45x45 - z odpowiednio niskim poziomem wody, zależy mi na dsb i refugium. Więc całość będzie sporo ważyła, a że mieszkam na piętrze, płyty stropowe typu żerań - co prawda pomiędzy ścianami nośnymi, no ale boję się o każdy dodatkowy kilogram...

Czy takie akwarium, nie będzie za niskie ? Czy estetyka nie ucierpi za bardzo ? Ma może ktoś zbiornik tej wysokości, jak się prezentuje ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

120 x 75 x 47 h

Wysokosc 47 cm zaczyna troche przeszkadzac przy ustawieniu cyrkulacji. Korale szybko osiagaja powierzchnie i puszczenie strumienia wody nad nimi robi sie trudne. Ratuje mnie glebokosc (75 cm).

84kIWSp.jpg

agGWCHH.jpg

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śliczny zbiornik, ja się nastawiam bardziej na miękkie/lps i ryby - chciałem ustawić dwie wyspy i spsy mocno symboliczne - proste (talerzowe, montipory, itp) plus ukwiały. Jaką masz wysokośc szafki ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuję drugi zbiornik - założywłem wstępnie następujące wymiary: 130 - długość, 60 szerokość i 45 wysokość. Do tego dojdzie korona kryjąca lampę. Jakieś 10-15 cm.

Pytanie, czy akwarium nie będzie za niskie ? Obecnie mam w tym miejscu 130x50x50 słodkiego plus sump 45x45x45 cm. Do nowego, morskiego, chcę zastosować sump 120x45x45 - z odpowiednio niskim poziomem wody, zależy mi na dsb i refugium. Więc całość będzie sporo ważyła, a że mieszkam na piętrze, płyty stropowe typu żerań - co prawda pomiędzy ścianami nośnymi, no ale boję się o każdy dodatkowy kilogram...

Czy takie akwarium, nie będzie za niskie ? Czy estetyka nie ucierpi za bardzo ? Ma może ktoś zbiornik tej wysokości, jak się prezentuje ?

Mamy w bloku z wielkiej płyty zbiornik o wymiarach 145x70x50

Wysokość Twojego zbiornika jest ok, zwiększył bym na Twoim miejscu szerokość (głębokość) do przynajmniej 70-80 cm.

Są dwa powody:

- dla ryb istotna jest powierzchnia dna (terytorialność niektórych gatunków)

- łatwiej rozplanować ułożenie skał, a i miejsca dla LPS`ów więcej

Sump:

- zmniejszyłbym szerokość sumpa do max. 40cm, im szerszy tym wolniejszy przepływ wody

Edytowane przez jac11 (wyświetl historię edycji)

Wsparcie Żony - bezcenne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz ten zbiornik wymiary :90x21x24

http://www.nano-reef...wpics-on-pg-46/

Dzięki Ci za ten link, myślałem długo nad zrobieniem jamnika i teraz już wiem ze jamnik powstanie :D

Sorki za OT


Kostka 280L(80x70x50), sump 96L(80x30x40),odpienicz CruX IS-200, HQI 150w- 2x24 t5- 2x10w ledy., RW-8, Tunze 6015; nano 1600; wp-10, obieg NJ3000

80ec2bbfd3a2f619b7033a4043a0198bu388a360.png

asd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za cenne uwagi :) Człowiek uczy się całe życie a i tak zawsze jakieś nowe błędy "odkryje" :)

Sump zmniejszę, zwłaszcza że odpieniacz mi wejdzie a zaoszczędzę miejsce w szafce, choć w środkowej części "marzy mi się" refugium z ciekawymi gloniszczami i życiem, typu krewetki czy kraby....

Natomiast szerokości nie mogę zwiększyć - chyba że zrezygnuję z balonu (przewiduję niejakie problemy z Żoną :)...)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś 100x50x40 (d/s/w) i szczerze mówiąc chętnie bym obecny baniaczek obniżył i wydłużył :) Twój będzie się super prezentował. @Stani gdznie masz resztę tego zbiornika? Taki jakiś stanowczo za krótki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik robiony pod lampe :blushing:

Podloga drewniana i musialem sie ograniczyc.

Marek, drzwi szafki - gotowiec - maja pewnie z 80 cm.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wysokosc 50 , zawsze lepiej wyglada, a stopem bym sie nie martwił :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
u mnie jeszcze pusto ale Też jajnik 163x48x35

Piękny masz ten zbiorniczek :)

Jeżeli chodzi o strop to na drewnianym raczej nie poszalejesz, mam teraz nie zła zagwostke z tym związana stawiać czy nie, teraz kostka stoi przy ścianie nośnej a jamnik 160/45/45 ma stanąć prostopadle do niej i na dodatek z DSB 100L i sump 70L, dolewka 60L to bedzie ważyć dobre 600kg i zeby sie akwarium na parterze nie znalazło :/

Wysłane iPhone przez Tapatalk


Kostka 280L(80x70x50), sump 96L(80x30x40),odpienicz CruX IS-200, HQI 150w- 2x24 t5- 2x10w ledy., RW-8, Tunze 6015; nano 1600; wp-10, obieg NJ3000

80ec2bbfd3a2f619b7033a4043a0198bu388a360.png

asd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niski zbiornik z pewnością będzie lepiej doświetlić, ale te 45cm może być trochę nisko. Jakbyś dał 50cm to wagowo byłoby "tylko" niecałe 40kg więcej. Może dałoby radę sprawdzić wytrzymałość stropu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzic, to chyba jedynie dalo by rade, zaprosic dziesieciu chlopakow z silowni i zrobic impre w tym miejscu, co ma stac zbiornik, jak nie spadna na dol przez 4 godz i chata sie nie zawali to zbiornik powinien stac spokojnie :p Najgorsze jest to ze nie wiem jak ida belki stropowe :/


Kostka 280L(80x70x50), sump 96L(80x30x40),odpienicz CruX IS-200, HQI 150w- 2x24 t5- 2x10w ledy., RW-8, Tunze 6015; nano 1600; wp-10, obieg NJ3000

80ec2bbfd3a2f619b7033a4043a0198bu388a360.png

asd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie raczej będą szły równolegle do akwarium, choć głowy nie dam :) A z wysokością się zobaczy, może te 5 cm jeszcze podniosę ? Na razie mam zagwozdkę bo miejsce i projekt mi blokuje "Glusia" i Duszek (duch amazonki i plekostomus - tak po 25 cm minimum) :) w słodkim... A Żona nie chce się zgodzić na akwarium stojace na pianinie (ja jej mówiłem że się wzmocni, ale Ona twierdzi że od wilgoci się rozstroi:) )


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.