Skocz do zawartości
weapon0077

Ostra temperatura w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Do 29 stopni nie ma co siac paniki. To normalna temeperatura jak na rafe.

Powyzej mozna zaopatrzyc sie w zwykly wiatrak pokojowy i skierowac podmuch na frontowa szybe. Dziala

O czym nalezy pamietac przy wysokich temepraturach to fakt ze wszytskie zywe organizmy w akwarium poczawszy od ryb , korali a konczywszy na bakteriach sa zmienno cieplne. Czyli ich tempo przemiany materii zalezy od temperatury. Co sie za tym kryje? Wzmozony metabolizm powoduje szybsze spalanie tlenu i wydzielanie Co2 a takze "odpadkow" z przemiany materii. Akwarium ma wieksza tendencje do "kiszenia" sie niz przy nizszych temepraturach. Owszem rozpuszlanosc telenu w wodzie spada wraz ze wzrostem temperatury, ale sa to roznice marginalne w zakresie w ktorym trzymamy nasze domowe rafy. Szybkie zuzywanie tlenu przez bakterie, produkcja Co2, zwiazkow organicznych - tu jest problem.

Dlatego w okresie upalow karmie umiarkowanie, zwracamuwage na "swiezosc" wegla, nie zaniedbuje podmian wody


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W takie upały temperatura szybko pnie się w górę.

Dla mnie niedopuszczalna jest temperatura powyżej 27,5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki za odpowiedz u mnie było 29 st wczoraj , dziś rano jest 27 st ,karmie raz dziennie , robię teraz podmiany raz w tygodniu pójdę kupić węgiel to oczyści trochę wodę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 200 litrowym zbiorniku temperatura w nocy spada w tempie 0,11oC na godzinę. Po włączeniu wentylatora komputerowego 80x80, temperatura spada w tempie 0,36oC. Na wykresie poniżej włączenie wentylatora ok. 7:30.

chart.jpeg

PS. Ma ktoś może schemat jak ten wentylator http://www.morele.ne...c-f8-pwm-402614 wysterować z Arduino - regulacja obrotów i całkowite wyłączenie ?

Edytowane przez maciejl (wyświetl historię edycji)

2c15760650bf02fc3dd6acc307cafc16u981a856.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

butelka/ki z RO siedzi w lodówce - w razie "paniki" można szybko reagować (wyręczyć dolewkę ale chyba to lepsze niż przesadzona temp)

można tez zamrozić i podawać kostki do filtra :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
butelka/ki z RO siedzi w lodówce - w razie "paniki" można szybko reagować (wyręczyć dolewkę ale chyba to lepsze niż przesadzona temp)

można tez zamrozić i podawać kostki do filtra :)

Trzeba chyba by bylo 2 lodowke kupic do samych butelek hyhy :)

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w Reefmaxie z rana 25,5st., a wieczorem 27,4st. :yes.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w Reefmaxie z rana 25,5st., a wieczorem 27,4st. :yes.

to zapodaj do niego odpieniacz z pompą, pompę obiegową i ze dwie cyrkulacje ^^ zobaczymy ile wtedy będzie, hehe


Akwa 140x62x55 opti

Odpieniacz DIY na pompie 6500l/h, lampa T5 8x54w, cyrkulacja Jebao rw-15 i wp-25, obieg NJ4500,

778c96e53634a40408c328b9ee81fc9fu1149a1006.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zapodaj do niego odpieniacz z pompą, pompę obiegową i ze dwie cyrkulacje ^^ zobaczymy ile wtedy będzie, hehe

Są zapodane NewJet 1200,Tunze 6015 i Jebao RW-4 :yes.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis mialem podniesiona wyzej lampe wlaczony wentylator a temperatura i tak siegala 29:-( jedyne co to wiecej wody odparowalo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie rano 24,6 stopnia wieczorem 25 stopni.

podłączony komputerowy wentylatorek 12 cm średnicy, załączajacy się razem ze świetlówkami


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie rano 24,6 stopnia wieczorem 25 stopni.

podłączony komputerowy wentylatorek 12 cm średnicy, załączajacy się razem ze świetlówkami

u mnie 26,5 - 27 wiatraki z Cstoramy chodza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie brak wiatraków i max temperatura odnotowana to 27,4 stopnia.

W domu max 25,5 stopnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

250l 100x50x50cm.

W pokoju nie mierzę ale jest w cholerę, bo leje się ze mnie jak nie wiem. Koszula cała mokra że można by wycisnąć i zalać butelki :D

W akwarium świeci belka, tyle że jest przelot pomiedzy belką a akwarium jakieś pół centymetra. 4x39W T5.

Są założone dwa wiatraki, jeden wciąga drugi wypluwa ale nie są podłączone :D

Temperaturka o ile ufać prawdopodobnie rtęciowemu to 28.5stopnia Celsjusza.

Grzałka nastawiona na jakieś 26 tylko że w wała leci i oszukuje.

post-23823-0-29127500-1436358962_thumb.jpg


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperaturka o ile ufać prawdopodobnie rtęciowemu to 28.5stopnia Celsjusza.

Grzałka nastawiona na jakieś 26 tylko że w wała leci i oszukuje.

Termometr masz nie rteciowy,tylko alkoholowy,a grzalka jesli oszukuje,to skrec termostat na nizsza temperature.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja juz opanowalem sytuacje teraz max mam 28

I to w czasie najwiekszego upalu a wczeaniej mialem 2 stopnie wiecej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

60l zbiornik i nie przekroczyło 27,5 - chłodzenie 1 wiatrak 12cm z kompa

żaluzje zaciągnięte max , + w pokoju działa (po 10 h dziennie jak trzeba) takie coś

http://allegro.pl/klimatyzator-klimator-klimatyzer-klimatyzacja-i5394273877.html

tyle że rok temu kupowane w OBI .. było blisko stówkę tańsze :D

w zbiornik wchodzi 2,5l zimnej wody + wkład z lodówki turystycznej (w opisie napisano 5l pojemności - guzik prawda)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka prosba do wszystkich co podaja temperatury, podajcie tez przyblizona temp. otoczenia :) . Ja ostatnio mialem w pokoju 26 a w akwa 28 tylko dla tego ze wentylator chlodzil sumpa z odleglosci 40cm. Jak go nie bylo to 30° bylo osiagalne....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy rano mam 25 st a wieczorem 26 st ale juz zamówiłem coś takiego

http://sklep.rosliny...mi-p-22600.html i jak będzie temperatura dochodziła do 27 włączam wentylatory,

a przy największych upałach to tem dochodziła do 29 st

Edytowane przez mars79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka i znów upały na południu w pokoju mam 30st a w akwarium mam 28 st to max przy największych upałach. Z tego co widzę korale maja się dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

teraz za oknem (w cieniu) 29 w pokoju otwarty balkon więc to samo - zbiornik 25,5 - 26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam znów upały a w zbiorniku tornado, temperatura 29 w zbiorniku 4 wentylatory chodzą i nic może wentylatory źle ułozone nie wiem ? już dźwigam lampę do góry bo nie wiem jak zbić temperaturę a butelek nie będę dawał po to kupowałem wentylatory może macie jakiś pomysł .

tu są zdjęcia

post-23041-0-97031100-1439034116_thumb.jpg

post-23041-0-70025800-1439034121_thumb.jpg

post-23041-0-18593300-1439034134_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wentylatory są ok, chyba pozostaje tylko chłodziarka


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.