Skocz do zawartości
WiewiorNT

MEGA wielkie, obrzydliwe Glony

Rekomendowane odpowiedzi

Lanie chemii to zapobieganie, a nie wyleczenie... Może i się okazać skuteczne, ale trzeba najpierw znaleźć i usunąć przyczynę, w przeciwnym razie problem będzie się pojawiał. W weekend będę miał czas, to się zajmę i koroną i skałą. Odpieniacz zamówiony no i zastanawiam się nad jakimś fajnym filterkiem do pelletek. Może wezmę ten do 4 stówek z H2Ocean i spokój. Co prawda ten który podał Edi - bardzo ładny, fajnie się wszystko rusza tylko... no właśnie tylko:

1. Hałas. Na filmiku (

) ewidentnie słychać przelewającą się wodę przez kaskadę - całkowicie wykluczone u mnie, mam mieć możliwie jak najbardziej cicho.

2. Przepływ... Nie znalazłem nigdzie informacji jaki jest przepływ wody - tylko pompa ph300. Wygooglowałem natomiast tą pompkę: http://www.aliexpres...1244599310.html 18$, wydajność 360l/h, każdy producent pelletek zaleca te 1500, więc rozbierzność duża. Co prawda na filmie ładnie się przerzuca, ale patrząc na tamten, a ten z H2Ocean (

), to lepszy wir robi produkt DD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

na 100% (na filmiku) to nie jest 360l/h , a wyciszyć można np. kawałkiem gąbki ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś, a dokładniej przed momentem wyczyściłem całe cholerstwo i wywaliłem jakieś 2/3 skały. Za kilkanaście godzin wrzucę jakieś zdjęcia. Ogólnie to tyle syfu było z tego szorowania skał że aż się dziwię że żadna rybka nie padła. Odsunąłem od tylnej szyby, także woda może krążyć wokół. Jeszcze odpieniacz... Turboflotor Blue 1000 nie ma już w sprzedaży, zamiast tego jest EVO 1000 - ciekawa zabawka ze sterownikiem do pompy, zobaczymy jak się sprawdzi. Obecnie mój Turboflotor Blue 500 dużo wywala syfu (tzn szybko się kubek zapełnia i wcale nie jest to czysta woda).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe 2:30, podziwiam samozaparcie :) a powaznie to fajnie ze nie odpuszczasz, choc dzungla amazonska sie chowa :) bedzie dobrze. Zbij no3 a gloniska same sie wyniosa ;)


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc tak. Trochę późno informuję jak tam mają się sprawy, ale czas mam tylko wieczorem, co wiąże się z poświęceniem więcej czasu akwarium niż postom na forum :)

W każdym razie wygląda to teraz tak:

DSC_0035.JPG

A wyglądało tak:

DSC_0014.JPG

Także jakieś zmiany niewielkie są :) Glonów póki co się pozbyłem, jak i zresztą skały (sprzedam!), Zakupiłem mocniejszy odpieniacz - Szukałem Turboflotor Blue 1000 ze względu na dobrą jakość do ceny i przede wszystkim cichą pracę. Pod względem ciszy z TF Blue 500 byłem bardzo zadowolony. Okazało się że zamiast TF Blue 1000 jest teraz EVO 1000 - oczywiście droższe ale mnie i tak udało się kupić dużo taniej niż w Aquamedicu :) Fajnie pracuje, jest z kontrolerem, inna pompka, reszta to to samo co poprzednik. Minusem jest jednak przyłączenie pompy do odpieniacza - na wtyk, jedynie gumowe obręcze trzymają połączenie między pompą a odpieniaczem - trochę tandetne rozwiązanie.

Zakupiłem także filtr (ten co kolega wyżej, weapon0077 podał). Niestety, pompa nie ma 1500 l/h a 1000, zobaczymy, na razie stopniowo (co tydzień po 50 ml) dodaję all in one pellets, także póki co wiruje :)

NO3 muszę zmierzyć w dzień, w nocy coś kiepsko mi to idzie... pokazuje poniżej 25, w co raczej wątpię biorąc pod uwagę że szorowałem wszystkie skały i ruszałem piaskiem. Z cyrkulacją już nie powinno być problemów, skała odsunięta od tylnej szyby. Zostawiłem niewielki skrawek glonów dla jeżowca, ale chyba nie specjalnie jest tym zadowolony - jeszcze nie tknął.

Co do rybek, trochę wycierpiały zamulenie akwarium, ale koniec końców są chyba zadowolone, żółtek przepływa między skałami, pictochromis zadowolony, ma gdzie się chować. Babka schowała się na dwa dni, już myślałem że przy układaniu skały ją przygniotłem, ale koniec końców wyszła przekopywać, co żem jej popsuł :)

Także jeszcze raz dzięki za rady, zobaczymy jak dalej będzie się trzymało.

Aaa :) No i na koniec pochwalę się moim geniuszem inżynieryjnym jak zastąpiłem te metalowe, zardzewiałe zaczepy czymś... nie wiem czy to PCV czy jakaś płyta drewniana, w każdym razie już nie rdzawi :)

16.07.2015%2B-%2B1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej wyglada to o niebo lepie gratuluje samozaparcia to samo kiedys przechodzilem wiem ze latwo nie bylo.

Ale teraz jest jedna wazna rzecz, przez nastepne trzy miesiace nie wolno ci lac do wody. NIC !!!

Absolutnie nic czyste regularne podmiany jesli braknie naturalnie ca mg kh to lejemy ale nic wiecej !!!

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie o pomiar PH. Czym mierzone?

Przerobilbym ta zabudowe bo tak zamkniete akwarium po prostu sie kisi. Co2 zamiast ulatnic sie z wody karmi karmi glony.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tak miałem do 1,5 roku od założenia do czasu dojrzewania, rwałem glony ręką jak siano. Później samo ustąiło, po prostu przestało rosnąć. Choć No3 miałem jeszcze w wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...), przez nastepne trzy miesiace nie wolno ci lac do wody. NIC !!!

Absolutnie nic czyste regularne podmiany jesli braknie naturalnie ca mg kh to lejemy ale nic wiecej !!!

A jak z bakteriami? Lać, czy nic? Używam Fauna Marin Bakto Blend i Therape Nutri-Reduct, mieszanka po 5-7 ml / podmiane 20-25L

Ja mam pytanie o pomiar PH. Czym mierzone?

Przerobilbym ta zabudowe bo tak zamkniete akwarium po prostu sie kisi. Co2 zamiast ulatnic sie z wody karmi karmi glony.

pH mierzone Salifertem, dziś zmierzyłem i jest 8.0, bardziej zielone niż żółte.

Co do zabudowy, to myślałem nad tym i będę musiał sklecić jakieś 3 wentylatorki komputerowe by jeden odprowadzał wilgoć ze szafki, a dwa bym zamontował na koronie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterii nie mialem na mysli, Niewiem jaka metoda prowadzisz zbiornik, ale jesli bakterie to naturalnie nie mozesz przerywac.

Parametry no3 po4 Trzymaj w rydzachj bo zaraz dzungla bedzie

Nieznam tych bakterii jesli potrafiles utrzymac na nich no3 to ok, bo jesli nie to szukaj innego rozwiazania.


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, co tam w akwa piszczy?


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ktoś napisał wyżej, dolla + 2 tygodnie i nie masz tych glonów. Niestety tak to jest ze skałami z odzysku też to przerabialem dokupujac trochę skały z likwidowanego zbiornika.. efekt jest taki że zaoszczędzone 15zl na kg względem świeżej skały z importu a wszystkie plagi i glony zaczynają się właśnie z tych skał. Aktualnie również kupiłem dolabelle na te same glony. Wygląda to tak że wszystkie skały z odzysku porastal gęsty zielony wlochaty glob a wszystkie "swierze" z importu idealnie czyste, nawet te bezpośrednio dotykające zagloniale skały.. Jak to się mówi chytry 2x traci i nigdy już nie kupilbym skały z odzysku..ale przekonać się trzeba niestety na własnej skórze..


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtku tak i nie dojrzewanie zwiazane z glonami naprawde jest indywidualny dla kazdego zbiornika.

Bez wzgledu na skale zywa czy sucha glony prawie zawsze sie pojawia tylko u jednych znikaja po kilku tygodniach a u innych po kilku miesiacach. Na rozwoj ma wplyw swierzosci zbiornika

Ja zastosowalem sucha skale i dobrych kilka tygodni meczylem sie z glonami


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, chciałem tylko zwrócić uwagę na różnice między tymi skałami w tym samym czasie, skala obok skały w moim przypadku było to piekło i niebo:) Dojrzewanie dawno już minęło, wszystko co było w przeszłości zle wyszło i utrzymywalo się na tych skałach z likwidowanego zbiornika i jestem pewien że jeszcze nie raz mnie zaskoczą.. Tymczasem od samego początku skały z importu pozostawały czyste nawet przy bryopsis, cyjano gdzie te używane skały,piach i szyby opanował glon. Dziś już nigdy bym nie zaryzykował wkładać używaną skalę nawet za Free. Oczywiście nie musi zawsze tak być, widocznie źle trafiłem a skala która u poprzednika widocznie była zaniedbana teraz się po prostu msci. Tak czy inaczej dobra skala z importu jest warta w cudzyslowiu każdych pieniędzy. Następnym razem jeśli będzie taka potrzeba kupię tylko ta sama skalę z tego samego sklepu bez żadnego kombinowania. Zdjęcie pokazuje po lewej stronie używaną skalę a po prawej mimo bezpośredniego styku czysta żywa skalę z importu.

Foto robione 2tyg temu przed wizytą dolabelli.

post-24737-0-88980000-1440317516_thumb.jpg

Edytowane przez wojtek-lodz (wyświetl historię edycji)

Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Zgadza się, chciałem tylko zwrócić uwagę na różnice między tymi skałami w tym samym czasie, skala obok skały w moim przypadku było to piekło i niebo:) Dojrzewanie dawno już minęło, wszystko co było w przeszłości zle wyszło i utrzymywalo się na tych skałach z likwidowanego zbiornika i jestem pewien że jeszcze nie raz mnie zaskoczą.. Tymczasem od samego początku skały z importu pozostawały czyste nawet przy bryopsis, cyjano gdzie te używane skały,piach i szyby opanował glon. Dziś już nigdy bym nie zaryzykował wkładać używaną skalę nawet za Free. Oczywiście nie musi zawsze tak być, widocznie źle trafiłem a skala która u poprzednika widocznie była zaniedbana teraz się po prostu msci. Tak czy inaczej dobra skala z importu jest warta w cudzyslowiu każdych pieniędzy. Następnym razem jeśli będzie taka potrzeba kupię tylko ta sama skalę z tego samego sklepu bez żadnego kombinowania. Zdjęcie pokazuje po lewej stronie używaną skalę a po prawej mimo bezpośredniego styku czysta żywa skalę z importu.

Można z tym mocno polemizować - ale zwyczajnie mi sie nie chce. Dlam mnie używane skały które sa zarosnięte zyciem - gąbkami itd są dużo lepsze i żadna skała z importu im nie dorówna. A bryopsis to jak dla mnie zaden problem. Jeśli ktos ma skałę zarośniętą bryopsisem ja chetnie ją kupię - szkoda skały. Wywalanie tej skały to utrata cennego materiału.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze wszystkim można sobie tak czy inaczej poradzić jesli jednak można wybrac czy kupić dobry import i mieć spokój czy męczyć się z glonami po kimś bo ktoś wcześniej coś zaniedbal wybór jest prosty.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Pokaz mi skale z importu która jest zarośnięta gabkami, w której jest duzo życia. Ja czegos takiego nie widziałem... Te skały które leżą w sklepach są tylko z nazwy żywe. Dlatego potem jest dojżewanie. Skała to podstawa filtracji bo ze skałą przenosisz cały ekosystem.

Jak kupisz tanią i martwa skałę w dodatku od kogoś kto zaniedbał zbiornik to będziesz miał z nią jazdy. Szczególnie jesli mocno ja oświetlisz., Ale jak ja ja wsadzę do zbiornika z krewetkami gdzie nie ma swiatła ale są inne skałki zarosnięte zyciem to po kilku miesiącach ta zaniedbana skała się ożywi.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakosc skaly napewno ma duze znaczenie,

Ale jesli mowa o skale z odzysku to faktycznie moze byc w niektorych przapadkach tragedia.

Skala jest jak gabka chlonie wszystko co akwarysta leje


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakosc skaly napewno ma duze znaczenie,

Ale jesli mowa o skale z odzysku to faktycznie moze byc w niektorych przapadkach tragedia.

Skala jest jak gabka chlonie wszystko co akwarysta leje

Skalę o której mówię ze zdjęcia po lewej stronie kupiłem po 35zl za kg więc tanio nie było.. a co do życia również bym polemizował..chyba że te wszystkie glony do życia zaliczac:) nie ma co dyskutować każdy ma własne doświadczenia tak samo jak skały trafiają się różne. Na pewno czasami trafia się dobra po kimś a lipa z importu to istna loteria. Napisałem swoją opinię poparta aktualnym zdjęciem a co do świecenia światło musi być:) mówimy o skale do zbiornika a nie do sumpa:) efekt widoczny na zdjęciu przy zbiorniku niskim na 45cm i 300w w cree.

O tym właśnie pisze Marine:)

Edytowane przez wojtek-lodz (wyświetl historię edycji)

Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jak sytuacja?? glony odeszły czy dalej walczysz ?


Akwarium 120x60x55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakosc skaly napewno ma duze znaczenie,

Ale jesli mowa o skale z odzysku to faktycznie moze byc w niektorych przapadkach tragedia.

Skala jest jak gabka chlonie wszystko co akwarysta leje

Skała z (zaniedbanego okazało się) zbiornika.

Pół roku same podmiany, bez karmienia (ok, czasem z litości dla krewetek), lania czegokolwiek, prawie bez świecenia, z krewetkami i nadal zielona łąka. Kawałek inny obok z innego zbiornika zupełnie czysty. Nawet caulerpa na tym czystym nie bardzo chciała rosnąć ;-) gdy na tym zielonym bujała.

Zbiorniczek pozostał eksperymentalnym, zobaczę jak długo te glony będą jeszcze rosnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.