Skocz do zawartości
adi0

Start piko rafy - kilka pytań bez jasnej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, startuje ze swoim pierwszym morskim akwarium. Przeczytałem sporo tematów jednak wiele moich pytań pozostaje jeszcze bez odpowiedzi. Wiec postanowiłem założyć temat i dopytać przed startem. Odkupiłem małe akwarium wraz z osprzętem (NanoReef) i chciałbym się na wstępie dopytać czym wyczyścić szkło bo troszke jest zaniedbane. Czytałem gdzieś ze najlepiej zrobić to wodą z octem a następnie wypłukać zbiornik zwykłą wodą, czy to prawda ? Nie chciał bym narobić sobie bałaganu na początek.

Co z filtrem, też go czyścić i uzupełnić czy pozostawić bez zmian (filtr kaskadowy fzn-3)?

Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda z octem zgadza sie tylko nie porysuj sobie czyms szyb jak bedziesz myc szczegolnie chodzi o ziarenka piasku

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za szybką odpowiedź, zwrócę uwage na piasek. A co z filtrem ? przepłukać go tylko wodą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co byście proponowali do zasypania na nowo Siporax ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarówno ocet może być jak i kwasek cytrynowy.

Ja tam używam samego octu, nie rozwadniam go wodą :)

Efekty są na błysk :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co byście proponowali do zasypania na nowo Siporax ?

Siporaxu nie próbowałe ale mogę polecić Seachem Matrix. Różnie to można ogarnąć, poszperaj po wątkach dłużej prowadzonych solniczek w podobnym wymiarze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniej chemi tym lepiej mam cos ala kostke aquaela od hymm.. pol roku 30l w tym ze panel 10l zadnej chemi nie uzywalem i wszystko rosnie

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez tadzik443 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie tu chemię widzisz?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mowie ze widze tylko sugeruje czytalem juz x razy zakladam nowy baniak a co dac do kaskady ? Siporax wegiel i te inne ktorych nazwy nie pamietam bo nie uzywalem ale jak sobie przypomne to zacytuje. Ja na miejscu kolegi dalbym gabke gruz ewentualnie siporax

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Tadzik443 gąbka w akwarium morskim to nieporozumienie szybko sie zapycha i to co się w niej osadza nie jest kożystne dla systemu morskiego gąbkę mozna polecić do slodkowodnego. Radziłbym także nie proponować swieżemu koledze takich rozwiazań i jeszcze odradzać siporax twierdzac że to chemia a przecież to stosowane przez wiele osób złoże dla osiedlania się bakterii mając mniej lub więcej skały w zbiorniku gdyż siporax swoja strukturą przypomina najbardziej skałę koralową. Po za tym ja u siebie stosuję z powodzeniem Purigen i Phosguard od 17 miesięcy wymieniany co pół roku i nie zauważyłem negatywnych skutków ich stosowania bo żadne z plag (dino, cyjano, okrzemki) nie zaatakowaly mojego zbiornika przez co pewnie nie tylko ja mogę w/w środki polecic innym majacym małe piko rafki.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imaczej a co takiego gabka robi a nie powinna ze jest taka zla do akwarium morskiego ? Wiem ze chemia jest po to zeby pomagac ale nie zawsze to dobre rozwiazanie, chyba ze nie ma juz wyjscia ja aktualnie walcze z ospa i czyms co jeszcze nie zidentyfikowalem, ale nie leje odrazu chemi niestety ryba od piatku nie pomogl spokoj i zostawienia akwarium samemu sobie. Dzis jade do sklepu ale nie odrazu po chemie sprobuje naturalnego srodka takiego jak zwierzeta ewentualnie pozniej bede myslal nad chemia. I czym rozni sie fizelina od gabki :)

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gąbka zwłaszcza drobna szybko sie zapycha spowalniajac przepływ wody po za tym gromadzący sie w niej brud po prostu gnije bo nie sądzę żebyś ja aż tak super wypłukał aby w srodku nic nie zostalo ( chyba że gabka 1-2cm grubośći) natomiast flizelina regularnie wymieniana nie powoduje aż tak bardzo jak gąbka spowolnionego przepływu wody i nie ma problemu z czyszczeniem gdyz zakladasz nową i masz po kłopocie.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak wlasnie myslalem 0 praktycznego i logicznego wytlumaczenia. Wiem o tym ze szybciej sie zapycha wystarczy tylko czyscic. fizeline mam od 4 miesiecy i raz plukalem wiem ze zaraz pojawia sie glosy ze to dlatego ryby masz chore albo cos innego. Uwazam gabke za super mechaniczny i biologiczny srodek pod warunkiem ze chce sie komus plukac ja co kilka dni sam bym kupil sobie jakis filter tylko ze mi sie nie chce plukac pewnie woda by byla krysztal

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniaj wate regularnie najpóźniej co tydzień i będzie git bo tez uważam, że ci co wymieniaja ja co 2-3dni to nie maja co robic ja co tydzień przy podmianie zmieniam ja i woda kryształ i zero problemów.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak do jednej komory siporax do drugiej gabka+ kruszonka skaly ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie od poczatku mam w jednej komorze siporax tyle ile weszlo w drugiej phosguard ok 100ml i purigen ok 50ml i 2 mniejsze kawałki żywej skały. Wcześniej mialem w niej jeszcze grzalkę ale że temp nawet zimą ustabilizowała sie na 24'C to ja wywalilem i wsadziłem te 2 kawałki skaly na i na samej górze flizelina filtracyjna z filtra Aquashut wymieniana co tydzien.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gabka- nie

Flizelina- tak(wymia max raz w tyg na nowa)

Sioprax- TAK

Wegiel- tak(wymiana raz w msc na nowy)


Kostka 280L(80x70x50), sump 96L(80x30x40),odpienicz CruX IS-200, HQI 150w- 2x24 t5- 2x10w ledy., RW-8, Tunze 6015; nano 1600; wp-10, obieg NJ3000

80ec2bbfd3a2f619b7033a4043a0198bu388a360.png

asd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za takie zaangażowanie w ten wątek. Napewno sporo nowego się powiedziałem. Chciałbym się jeszcze dowiedzieć jakie najlepiej testy kupić na początek. Wiem że temat był walkowany ale jakoś nie mogę się zdecydować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za takie zaangażowanie w ten wątek. Napewno sporo nowego się powiedziałem. Chciałbym się jeszcze dowiedzieć jakie najlepiej testy kupić na początek. Wiem że temat był walkowany ale jakoś nie mogę się zdecydować

No2 no3 po4 kh myślę że na początek wystarczy. Nh4 na czas dojrzewania tylko szkoda kupować. A potem mg i ca później sobie dokupisz, zależy co będziesz hodowal. Testy kroplkowe salifert albo jbl. I coś do mierzenia zasolenia.

Sorry za składnie przez tele

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniales o ph. Po4 nie salifert bo przeklamuje. A tak na powaznie wszystkie testy z firmy salifert procz wspomnianego wyzej. I kupilbym na razie tylko 2 - no3 i po4 albo odrazu calosc w pakiecie taniej :)

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez tadzik443 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za podpowiedzi. Wodę na zalanie będę miał z działającego zbiornika. Dolewki też panuje kupować od tego samego gościa, może kiedyś zaczne samemu produkować narazie chce zacząć na czymś stabilnym. Myślicieli że to dobry układ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo zly pomysl dolewki kupowac. Zainwestuj w filtr ro/di koszt nowego to ok 150zl jak chcesz mam za polowe ceny na zbyciu. Jak by cos sie stlo to skad wezmiesz wode na podmianke ?

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.