Skocz do zawartości
berthu

nowa 30l mini rafka okolice wawy :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mój nick berthu...od hubert to tylko krótkim wyjaśnieniem:)

Uruchomiłem małą nano rafkę 30l. :)

Po latach zabawy ze słodkim akwarium, przypadkowo przyszła pora na morskie.

Kolega proponował mi duże za ok 5k pln kompletne z wewnętrznym filtrem itd itp,(kolega emigruje za granice), nie chciałem wydawać 5k, na raz:) zaproponował mi ze ma za to 30l, za 300 ale w cenie da mi piasek wodę, życie.... ale ze to będzie problem z utrzymaniem takiego małego litrażu:) i dużo problemów.

Poczytałem troszkę forum, zaryzykowałem i dostosowałem się do wskazówek i póki co wszystko żyje.

Wiec tak akwarium używane, musiałem ostro doczyścić foto poniżej:

lampa aquaela, białą neon i niebieska moon. świecę niebieska godz przed potem razem niebieska i białą i potem znowu niebieska... z racji ze późno bywam w domu a pokój, w którym jest akwarium mogę zaciemnić ustawiłem sobie świecenie od 11:30 do 22:30:)

filtr była kaskada chińska chyba hbl 1lub 2 mniejsza, teraz większa hbl701 tez chinska - cichutka po małych znanych zabiegach.

grzałka thermo plus 25 w kaskadzie zrobiłem dla niej dziurwe w pokrywie od kaskady,żeby było ładniej

termometr,

aerometr sera marin,

turbinka koralia 900l/h

i turbinka jvp 110 do mieszania soli ( bo po pierwszej probie DIY zmniejszenia łopatek niestety ceramiczny trzpień popękał na 4, ale sprzedawca wysłał mi gratis tytanowy podajże.

sol aquaforest ( i tu ciekawostka dostałem sól od kolegi jakaś red... i podmieniałem sól delikatnie mieszając ale po AF grzybki które myślałem ze to jakieś trąbki otworzyły się szeroko.

Chłodzenie DIY z wiatraczka na 12volt uchwytu za 10pl do telefonu, oraz zasilacza.

W kaskadzie dodatkowo phosguard, purigen i matrix carbon, oraz skala pokruszona i rurki ceramiczne dwa rodzaje (w siateczce z erybki) coby było wygodniej wyjmować wkłady, oryginalne wkłady z hbl przerobiłem na wkłady z flizeliną z dwóch stron jako filtr mechaniczny,wymieniam co dwa tygodnie.

woda z używanego zbiornika na start, skała z tego samego używanego 3kg żywa 1kg sucha, piasek

Całość wystartowała 4 tyg temu, ale dopiero teraz znalazłem chwilkę by się podzielić radością jaka przynosi taki mały kawałek oceanu:) w domu:)

"życie" nie mam pojęcia jeszcze o nazewnictwie, małż,kiełże, ślimak, rozgwiazdki, grzybki...

Dojrzewania praktycznie nie było możne troszkę okrzemkow i glonów, niezauważalnie.

Mija 4 tydzień i jestem po podmiance pierwszej, ok 20%.

Kupinem filtr RO w erybce ten za 120pl i dokupiłem spowalniacz do brudnej wody, żeby ciśnienie było odpowiednie tak wyczytałem w necie, ale opinie co do stosowania ogranicznika są podzielone, nie był to duży koszt: 20pln.

Zrobiłem dwa odpieniacze DIY by Tomko jakoś łatwo mi poszło z pierwszym, a elementów kupiłem powójnie jakbym coś uszkodził podczas rezania, ładnie pienią, ale stwierdziłem ze podmianka wystarczy, a propo jeden mogę wymienić na jakieś szczepki zoa:)))) i wogóle chce chodować zoao...podobne z uwagi na ich kolory:) wiadomo:)

Z racji litrażu nie planuje ryb, obawy mam tez przed krewetkami ;)

Oczywiście mam już chrapkę na większe szkło:), ale pomału.

Dwa razy zmieniałem ułożenie skałek ze względu na zmianę filtra. Kawałki są małe, ale kolory i klar wody niesamowity.

Pozdrawiam wszystkich szczególnie nano zapaleńców walczących z zasoleniem,dolewką i utrzymywaniem parametrów.

Testy dopiero zamierzam robić, ale grzybki ładnie się otworzyły po podmiance wody i ogólnie wszystko w oczach rośnie, wiec jest nie najgorzej,( nie rugajcie mnie, że na czuja).

Zapraszam do komentarzy,podpowiedzi,sugestii i uwag.

W planach życie zoa i lampka taka aquaela moon light tylko ze w sklepie firmowym 25pln na allegro i innych 55>

i szkło co najmniej dwa razy większe:)

Zapraszam do oglądnięcia fotek.

berthu

p.s

nie mogę dodać więcej fotek, może mi ktoś podpowie jak dodać większy rozmiar zdjęć?


no matter how high you can fly, you always can fly much much higher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest problem z dodawaniem? Jeśli nie możesz ich dodać na nano to pewnie masz za duże, cięższe niż 1mb, inny sposób to skorzystaj z jakiegoś serwera zewnętrznego.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mój nick berthu...od hubert to tylko krótkim wyjaśnieniem:)

Uruchomiłem małą nano rafkę 30l. :)

Po latach zabawy ze słodkim akwarium, przypadkowo przyszła pora na morskie.

Kolega proponował mi duże za ok 5k pln kompletne z wewnętrznym filtrem itd itp,(kolega emigruje za granice), nie chciałem wydawać 5k, na raz:) zaproponował mi ze ma za to 30l, za 300 ale w cenie da mi piasek wodę, życie.... ale ze to będzie problem z utrzymaniem takiego małego litrażu:) i dużo problemów.

Poczytałem troszkę forum, zaryzykowałem i dostosowałem się do wskazówek i póki co wszystko żyje.

Wiec tak akwarium używane, musiałem ostro doczyścić foto poniżej:

lampa aquaela, białą neon i niebieska moon. świecę niebieska godz przed potem razem niebieska i białą i potem znowu niebieska... z racji ze późno bywam w domu a pokój, w którym jest akwarium mogę zaciemnić ustawiłem sobie świecenie od 11:30 do 22:30:)

filtr była kaskada chińska chyba hbl 1lub 2 mniejsza, teraz większa hbl701 tez chinska - cichutka po małych znanych zabiegach.

grzałka thermo plus 25 w kaskadzie zrobiłem dla niej dziurwe w pokrywie od kaskady,żeby było ładniej

termometr,

aerometr sera marin,

turbinka koralia 900l/h

i turbinka jvp 110 do mieszania soli ( bo po pierwszej probie DIY zmniejszenia łopatek niestety ceramiczny trzpień popękał na 4, ale sprzedawca wysłał mi gratis tytanowy podajże.

sol aquaforest ( i tu ciekawostka dostałem sól od kolegi jakaś red... i podmieniałem sól delikatnie mieszając ale po AF grzybki które myślałem ze to jakieś trąbki otworzyły się szeroko.

Chłodzenie DIY z wiatraczka na 12volt uchwytu za 10pl do telefonu, oraz zasilacza.

W kaskadzie dodatkowo phosguard, purigen i matrix carbon, oraz skala pokruszona i rurki ceramiczne dwa rodzaje (w siateczce z erybki) coby było wygodniej wyjmować wkłady, oryginalne wkłady z hbl przerobiłem na wkłady z flizeliną z dwóch stron jako filtr mechaniczny,wymieniam co dwa tygodnie.

woda z używanego zbiornika na start, skała z tego samego używanego 3kg żywa 1kg sucha, piasek

Całość wystartowała 4 tyg temu, ale dopiero teraz znalazłem chwilkę by się podzielić radością jaka przynosi taki mały kawałek oceanu:) w domu:)

"życie" nie mam pojęcia jeszcze o nazewnictwie, małż,kiełże, ślimak, rozgwiazdki, grzybki...

Dojrzewania praktycznie nie było możne troszkę okrzemkow i glonów, niezauważalnie.

Mija 4 tydzień i jestem po podmiance pierwszej, ok 20%.

Kupinem filtr RO w erybce ten za 120pl i dokupiłem spowalniacz do brudnej wody, żeby ciśnienie było odpowiednie tak wyczytałem w necie, ale opinie co do stosowania ogranicznika są podzielone, nie był to duży koszt: 20pln.

Zrobiłem dwa odpieniacze DIY by Tomko jakoś łatwo mi poszło z pierwszym, a elementów kupiłem powójnie jakbym coś uszkodził podczas rezania, ładnie pienią, ale stwierdziłem ze podmianka wystarczy, a propo jeden mogę wymienić na jakieś szczepki zoa:)))) i wogóle chce chodować zoao...podobne z uwagi na ich kolory:) wiadomo:)

Z racji litrażu nie planuje ryb, obawy mam tez przed krewetkami ;)

Oczywiście mam już chrapkę na większe szkło:), ale pomału.

Dwa razy zmieniałem ułożenie skałek ze względu na zmianę filtra. Kawałki są małe, ale kolory i klar wody niesamowity.

Pozdrawiam wszystkich szczególnie nano zapaleńców walczących z zasoleniem,dolewką i utrzymywaniem parametrów.

Testy dopiero zamierzam robić, ale grzybki ładnie się otworzyły po podmiance wody i ogólnie wszystko w oczach rośnie, wiec jest nie najgorzej,( nie rugajcie mnie, że na czuja).

Zapraszam do komentarzy,podpowiedzi,sugestii i uwag.

W planach życie zoa i lampka taka aquaela moon light tylko ze w sklepie firmowym 25pln na allegro i innych 55>

i szkło co najmniej dwa razy większe:)

Zapraszam do oglądnięcia fotek.

berthu

p.s

nie mogę dodać więcej fotek, może mi ktoś podpowie jak dodać większy rozmiar zdjęć?

już dodałem :)


no matter how high you can fly, you always can fly much much higher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę , chetnie zobaczę ;-)

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę , chetnie zobaczę ;-)

mobilnie

W mojej galerii, powinny być widoczne dla Wszystkich :)


no matter how high you can fly, you always can fly much much higher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej galerii, powinny być widoczne dla Wszystkich :)

Ok. Nie zrozumiałem. Juz patrzę.

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koralowiec, który Ci się otworzył to jakieś parazoa a nie grzybek. Ogólnie ciężko momentami zrozumieć to co piszesz, np ten fragment o mieszaniu soli....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aktualny układ, więcej fotek w mojej galerii, muszę popracować nad jakością bo nie oddają nawet w połowie jak jest real :)

Koralowiec, który Ci się otworzył to jakieś parazoa a nie grzybek. Ogólnie ciężko momentami zrozumieć to co piszesz, np ten fragment o mieszaniu soli....

Z mieszaniem soli ...już wyjaśniam

Dostałem sól od kolegi,a kupiłem AF, żeby nie robić szoku zmianą soli, dosypywałem "nowej"po troszku do do "starej" zwiększając proporcje.

post-25581-0-33229400-1437847506_thumb.jpg


no matter how high you can fly, you always can fly much much higher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

raczej nie miesza się różnych soli - znaczy rożnych firm bo mogą mieć inne proporcje

po prostu rozpuszczasz nową i robisz podmianki

( mieszasz - w tym wypadku suchych )

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej nie miesza się różnych soli - znaczy rożnych firm bo mogą mieć inne proporcje

po prostu rozpuszczasz nową i robisz podmianki

( mieszasz - w tym wypadku suchych )

Ooooo, a ja tak postąpiłem czytając wskazówki dla nowicjuszy, ale już nie pamiętam czy na tym czy innym forum, ale dziękuje za info.


no matter how high you can fly, you always can fly much much higher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

spokojnie :) nie jest to jakaś święta zasada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spokojnie :) nie jest to jakaś święta zasada

To ok, to nie była jakąś zawrotna ilość może z pół kilo w sumie, teraz już lecę na nowej, ale przy małym litrażu wiadomo parowanie, poziom zasolenia, dolewka...


no matter how high you can fly, you always can fly much much higher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się akwarium. :)

Dziękuję. Cieszę się.


no matter how high you can fly, you always can fly much much higher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.