Skocz do zawartości
Robert-reef

Na jak długo wyłączać obieg i cyrkulatory przy karmieniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zrobiłem sobie w piątek wyłącznik czasowy cyrkulatorów i pomp obiegowych - po kliknięciu w przycisk (dzwonkowy) wyłączają się pompy i cyrkulacja. Wtedy podaje pokarm dla ryb. Po ustwionym czasie właczają się cyrkulatory i zostaje wymieciony pokarm, który opadł gdzieś między skały. Za jakiś czas właczają się głowne pompy cyrkulacyjne i akwarium przechodzi do standardowej pracy z obiegiem przez sump, odpieniacz i DSB.

Teraz zastanawiam się jakie czasy powinienem ustawić aby było zdrowo dla zbiornika. Czy myślicie że np. 30 minut cisza po tym czasie włączają się cyrkulatory i po następnych 30 minutach włącza się cały obieg to będą dobre czasy czy za długie?

Podaje zazwyczaj mix mrożonek, płatków, spirulinę i najdrobniejszy pokarm dla korali Reef Pearls. Do DSB wlewam w tym czasie raz dziennie litr fitoplanktonu.

W akwarium w którym jest DSB nie ma dodatkowej cyrkulacji. Jest zasilane przez jedną z głownych pomp obiegowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla ryb 30 minut? Nie wiem, co to są za ryby, ale moje najpóźniej po kilku minutach wyczyszczą wszystko dokładniusieńko. No ale mniejsza, akwarium jakoś wytrzyma te 30 minut bez cyrkulacji, tylko moim zdaniem tak długi czas dla ryb naprawdę nie ma sensu...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja to wogóle nie wyłączam cyrkulacji. Ryby na rafie nie mają takiego przywileju więc co sobie złapią to ich :)


425b50f54c189bfa14c0e1e2990d0013u621a149

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie wyłączam. Sypie kilka razy dziennie (jak mi się przypomni i popatruję sobie na akwa :) ) taką ilość żeby ryby wszystko zjadły i za dużo nie spadło na dno (u mnie i tak coś musi spaść żeby homary nie głodowały :) ).

Pozdr


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na rafie są też spokojniejsze chwile ;] Dla ryb food timer w np tunze wyłącza pompy na 10 minut i wg mnie wystarczy. Co do korali to wydaje mi się że lepiej polipują jak podam pokarm minimum godzinę po zgaszeniu światła i na godzinę wyłączę cyrkulatory. Obiegowej nie wyłączam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja muszę wyłączać obieg bo w ciągu kilku minut po podaniu jedzenia wszystko jest już w sumpie jak nie wyłączę obiegu.

Ryby faktycznie zjadają pokarm w około 10 minut. Chyba że jest on gdzieś w zakamarkach skały. Po włączeniu cyrkulatorów mają kolejne kilkanaście minut żerowania jak pokarm zostanie wydmuchany.

A jak z koralami. Czy przy okazji karmienia ryb korale jedzą, czy raczej są to na tyle małe ilości pokarmu że nie ma co kombinować i lepiej karmić je oddzielnie podając pipetą do mordki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, dużym problemem było by wyłączenie obiegu - długo by trwalo wyrównywanie poziomów. A cyrkulację czasem zmniejszam.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to nie jest problem bo wyrównanie poziomów zajmuje pewnie niecałe 2 minuty. Gorzej jak 2 pompy, które mają teoretyczną wydajność 6000l/h każda pchają wodę w kierunku grzebienia. Ryby nie zdążą się najeść i wszystko ląduje w sumpie. Płatki, które utrzymują się na powierzchni to już w ogóle moment i zostają zmiecione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.