Skocz do zawartości
waldek123blau

Biopellets NP Reducing + Bakterie Aquaforest

Rekomendowane odpowiedzi

Wstęp:

Od 01.07.2015r. stosuję bakterię Aquaforest-u w swoim baniaku tj. ProBioS i pożywkę ProF.

Od samego początku walczę w moim akwarium z nadmiernym poziomem NO3

Próbowałem stosować VSV ale spowodowało to wysypem cyjano i przestałem.

Jako że jestem młodym posolonym-( zabawę rozpocząłem w 2014 roku z akwarium only fish

a od 28.03.2015 roku przesiadłem się na akwarium rafowe)

cały czas się uczę i oczywiście popełniam błędy.

Miesiąc temu zdecydowałem stosować tylko jedną metodę na prowadzenie akwarium tj. metodę priobiotyczną AF Zakupiłem bakterię ProBioS i na mój zbiornik ok. 600l w obiegu rozpocząłem

dozowanie 6 kropel dziennie.

Przez 20 dni dozowałem same bakterie ponieważ po VSV miałem nadmiar pożywki w baniaku.

Od 21.07.2015r. dozuje codziennie 6 kropli ProBioS i 6 kropli pożywki ProF.

Rozpocząłem dawkowanie Bakterii przy takich parametrach wody:

- Ciężar właściwy zasolenie 1.023 i pół

- Temperatura 25,0°C

- pH 8.1

- Alkaliczność (KH) 8.9 dKH

- Amoniak (NH4) niewykrywalny

- Azotyn (NO2) niewykrywalny

- Azotan (NO3) 50 ppm

- Fosforany (PO4) 0.25 ppm

Od 08.08.2015r. zastosowałem Biopellets NP Reducing w filtrze przepływowym.

W tym wątku będę opisywać moje doświadczenia związane z połączeniem stosowania metody priobiotycznej AF z Pelletkami NP ponieważ nie znalazłem podobnego opisu.

Bardzo proszę o sugestie i spostrzeżenia tych co również zastosowali ten sam zestaw.

Po pierwsze po około 2-3 tygodniach stosowania bakterii AF zauważyłem jeszcze większy wzrost wartości NO3 wtedy zredukowałem obsadę ryb do 7 małych rybek i ograniczyłem karmienie do 1 kostki dziennie

jednocześnie zwiększyłem moc pompy w odpieniaczu do 4000l/h

Przeczytałem na forum że przy metodzie priobiotycznej AF tak jest że na początku następuje wzrost NO3

a później zacznie spadać. U mnie tak też było tylko nie wiem czy metoda już zadziałała czy ograniczenia obsady i karmienia. Na dzień dzisiejszy NO3-25 KH-7.7 a PO4 wzrosło do 0.5

W tych warunkach korale miękkie pompują się jak nigdy, LPS-y też ale seriatopora brązowa ginie -2 odnogi zrobiły się białe foto poniżej i Pavona cactus też źle się czuje ( czwarta fotka stan początkowy 2 fotka teraźniejszy).

Od 3 dni kręcą się Pelletki NP pierwszego dnia zastosowałem 250ml drugiego dnia dosypałem 150ml za tydzień dorzucę jeszcze z 200ml a docelowo chcę stosować około 1000ml dla mojego akwarium.

Od momentu stosowania bakterii AF akwarium ma bardzo krystaliczną wodę tak jak by ryby pływały w powietrzu

- po dołożeniu pelletek też nic nie zmąciło wody mimo że kilku forumowiczów pisało o zmętnieniu

Myślę że jest to spowodowane stopniowym dokładaniem pelletek wtedy woda nie zakwita i jest klarowna ja włożyłem do filtra na początek 40% planowanej ilości.

Do dziś nie używałem innych produktów AF korale dokarmiam 2-3 razy w tygodniu mikroplanktonem mrożonym ale chcę oczywiście zastosować Bailinga

Moje akwarium ma ponad 4 miesiące i poziom Ca, Mg, Strondu i jodu jest wysoki na razie wystarczają podmiany wody na soli KENT-a Marine Sea Salt co 2 tygodnie 50 litrów.

Od momentu zastosowania Biopelletek NP odpieniacz padł! - pieni ale nic nie wyrzuca - już 3 dni to trwa

Spokojnie czekam aż zaskoczy bo z opisów kolegów dowiedziałem się że może w ciągu dnia zapełnić kubek po brzegi! Filmik z jego pracy:

Piszcie o doświadczeniach z zastosowania pelletek NP z bakteriami AF wszystkie rady przydadzą się

post-22867-0-35994700-1439201953_thumb.jpg

post-22867-0-21896800-1439202089_thumb.jpg

post-22867-0-99222600-1439202192_thumb.jpg

post-22867-0-71398900-1439203561_thumb.jpg

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest Pavona decussata, i na moje oko wygląda normalnie,

co do prowadzenia akwarium tymi dwoma metodami na raz, to się nie wypowiem, bo ja stosuje tylko jedną, i na razie jest ok


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poniżej link do filmu akwarium w dniu 10.08.2015r. SPS-y w zaniku ( Seriatopora i Pavona) reszta się trzyma!

NO3-25 KH-7.7 PO4-0.5

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie metody czy to pelletki czy probiotyka ,czy zeowit są po to, aby w sprawnym zbiorniku była możliwość uzyskania ULNS. Jeżeli klasyczny zbiornik ma NO3 na poziomie3 50 ,a PO4 na poziomie 0,25 mg/l to trzeba się zastanowić gdzie został popełniony błąd przy projekcie filtracji bo to jest problemem .

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy te 600 litrow obsluguje AM Turboflotor? Mysle ze moznaby bylo dac jakis mocniejszy odpieniek.... Ale to oczywiscie nie powod posypania sie tkanki korali...pavony i Montipory bo wg mnie to montipora digitata jest. Mi tak korale polecialy jak przesadzilem z VSV a w zasadzie z sama wodka.Ty piszesz ze po tej metodzie miales duzo pokarmu w akwa.....wnioskuje ze mogles przesadzic z dozowaniem....tylko wtedy wypralbys wode z NO3 do zera8-) Czym dokonujesz pomiarow wody? Czy robiles pomiar duza Hanka?....byloby chyba najbardziej wymiernie.... Az ciezko uwierzyc ze majac tak krysztalowa wode jak piszesz to ona ma takie slabe parametry.... moze cos w pomiarach nie tak..... Jeszcze w sumpie cos lezy.... zauwazylem na fotce komore z jakimis kamykami....czy to skala jest? Moze z tamtad cos leci do wody.... A na sam koniec moge tylko napisac ze 4 miesiace to jeszcze nie duzo na akwa nowo zalane..... tam takie parametry moga byc....zwlaszcza ze juz wprowadziles sporo zycia nie czekajac zbyt dlugo 8-)


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz to Aqua Medic turboflotor 3000 z pompą Jebao DCT-.4000 igiełka,

Prawdą jest że przed AF dawkowałem VSV i doprowadziłem do zakwitu bakterii a woda były ciągle

mało przejrzysta. Testy robię Salifertem bo nie mam dostępu do dużej Hanki pytałem w sklepach Szczecińskich

i też nikt nie posiada.W sumpie mam skałę w kawałkach takich około 5-6cm, siporax około 2 litry i makroglony bez

piasku wsadzone między siporax.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam skałę w kawałkach takich około 5-6cm, siporax około 2 litry i makroglony bez

piasku wsadzone między siporax.

O rany.... w czteromiesiecznym baniaku filtracja pokombinowana jakby trzeba bylo zbic 20,0 PO4 z kilkutysiecznego zbiornika 8-) Oczywiscie zart, ale nie wiem czy nie za duzo grzybow w barszczu. I dodatkowo nie dales zadnej z tych metod porzadnie ''zaskoczyc'' bo 4 miesiace to za krotko. Glony to raczej swobodnie powinny byc a nie pomiedzy siporaksem. Dodatkowo powinny byc oswietlane w trybie nocnym. Nie bardzo wiem jak maja dzialac pomiedzy siporaxem.... Ja bym polowe rzeczy powyciagal. Zostaw skale (jesli to zywa skala i z odlowu a nie z czyjegos zbiornika) i siporax albo pellety. Jedno z tych. Do zbiornika mozesz dawac bakterie jakiekolwiek.... ale masz wtedy metode probitic a do takiej (zreszta wodka to tez taka metoda) nalezy utrzymywac w miare niskie KH. Ja bym nie przekraczal KH 7-8. Dziewiatka to juz sporo na probiotyczna metode. (choc pewnie niejednemu sie udaje przy tej wartosci). Ale twoj zbiornik dopiero startuje....

Edytowane przez zegeye (wyświetl historię edycji)

Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH utrzymuje się ciągle pomiędzy 7 a 8 dziś np. miałem kh 7,7

Sump oświetlam nocami a skała w sumpie to kawałki suchej skały od 4 miesięcy w moim zbiorniku

Makroglony pływają swobodnie ale kilka powkładałem w siporax aby nie spłynęło całe towarzystwo do komory pompy.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czwartego dnia od włożenia Biopelletek NP odpieniacz zaczął wyrzucać pierwszą od 4 dni jasnobrązową pianę

Cały czas dozuje po 6 kropli ProBioS i ProF, wkraplam oba specyfiki na raz o godz 6 rano.

Pytanie do Was:

Czy lepiej wcześniej wkroplić pożywkę a po jakimś czasie bakterie czy można tak jak dotąd robiłem- wkraplać wszystko na raz?

poniżej fotka odpieniacza z dziś:

post-22867-0-69783600-1439276781_thumb.jpg


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. po co lejesz pożywkę? masz pelllety przecież.

2. po co lejesz bakterie? zniknęły? padły czy je odpieniacz wywalił wszystkie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. po co lejesz pożywkę? masz pelllety przecież.

2. po co lejesz bakterie? zniknęły? padły czy je odpieniacz wywalił wszystkie?

Edi mam czteromiesięczny baniak i postanowiłem zastosować metodę AF-priobiotyczną wspomaganą BioPelletkami NP

Na twoje pytania jest odpowiedź tu - post 1075:

http://nano-reef.pl/.../page__st__1060

,- co do połączenia BioPelletek NP z bakteriami AF to nie znalazłem nikogo kto by taki mariaż opisał

tylko Yendruu w poście 1127 i 1129

http://nano-reef.pl/topic/25117-polimery-w-morskim/page__st__1120

stwierdził że stosował więc sam to robię i tu właśnie opisuje!

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha, no dobra. ok

tak się tylko zastanawiałem, po co?

bo wystarczy wsadzić pellety do sumpa, nie dozować bakterii, pozywek czy innych wspomagaczy, a NO3 leci w dół, wystarczy poczekać kilka tygodni, a NO3 z 50 spada do 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha, no dobra. ok

tak się tylko zastanawiałem, po co?

bo wystarczy wsadzić pellety do sumpa, nie dozować bakterii, pozywek czy innych wspomagaczy, a NO3 leci w dół, wystarczy poczekać kilka tygodni, a NO3 z 50 spada do 5

Nie jest to tak do końca ,bez bakterii peletki się nie zaczną rozkładać i nie będą działały. Pelletki to nic innego jak pożywka dla bakterii w postaci polimeru (poliaktyd) ,tworzywo to jest biodegradowalne, a za to odpowiadają bakterie. Cała zabawa polega na tym,aby namnażały się bakterie pożyteczne ,czyli te które podczas przerabiania tego tworzywa będą pełniły dla nas korzystną rolę w postaci obniżenia PO4 i NO3. Równie dobrze mogą się powiększać populacje mniej korzystne np. te które będą pobierały nam fosfor ,a nie fosforany . Więc bakterie są nam potrzebne ,niestety te szczepy nie występują naturalnie w tym środowisku i trzeba ich populację zwiększać dodając je do akwarium .Częste jest zjawisko obniżenia NO3 przy wzroście PO4 podczas stosowania pelletek i jest to dowodem tego co napisałem wyżej.


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw wyników, ja miałem paletki ale wyciąglem je bo stosuje całą metodę probiotyczna AF


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna rzecz mnie zastanawia stosujesz metodę priobiotyczna af a podmiany robisz na soli kent?! Czy czegoś nie doczytałem w prowadzeniu metody af z tego co wiem to opiera sie ona na ich produkcie?czy tez w jakiś sposób robisz kolejny test?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna rzecz mnie zastanawia stosujesz metodę priobiotyczna af a podmiany robisz na soli kent?! Czy czegoś nie doczytałem w prowadzeniu metody af z tego co wiem to opiera sie ona na ich produkcie?czy tez w jakiś sposób robisz kolejny test?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

AF opisało w swoim poradniku możliwość stosowania innej soli niż ich,

tylko trzeba na każde 10 litrów świeżej wody do podmiany wkropić 1 kroplę bakterii i pożywki

Cytat:

"W celu utrzymania stałych poziomów zalecamy stosowanie soli o najbardziej zbliżonych parametrach do tych naturalnych. Podmianę wody należy przeprowadzać co 10-14 dni w ilości ok. 10% . Stosując sól bez dodatku bakterii probiotycznych zalecamy do każdych 10 litrów przygotowanej, świeżej wody dodać po 1 kropli ProBioS oraz ProF."

I ja tak robię za poradą innych forumowiczów: do każdej podmiany co 10 dni na 50 litrów wkraplam po 5 kropel bakterii i pożywki i wszystko wlewam do zbiornika.

Używam soli Kent od dawna ( jest to sól sprawdzona przez wielu akwarystów i polecana)

6 dnia stosowania BioPellets NP odpieniacz wyrzucił pełen kubek suchej i czarnej piany.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście jak zacząłem stosować metodę priobiotyczną AF to kupiłem cały zestaw (Przewodnik Aquaforest III typ akwarium Akwarium LPS i niewymagającymi SPS) od początku założenia stosowałem węgiel, phosphate minus, zeo mix- teraz tylko węgiel, oraz połowę dawki zeo mix. Co drugi dzień podaje na zmianę krople, proszki zaczynałem od 1/3 dawki stopniowo zwiększałem, co 2 tygodnie, aktualnie daje 3/4 dawki na ok 400 litrów w obiegu . Mnie się wydaje stosując tą metodę należy raczej podawać wszystko. Coral A posiada aminokwasy, Coral E utrzymuje odpowiednie PH, który z kolei ma wpływ na KH itd. Sól tego samego producenta również ma duży wpływ na równowagę w zbiorniku a przede wszystkim potrzebny jest czas. Z powyższej linii nie stosowałem Componentu, 1+2+3 ponieważ CA, Mg miałem dość wysokie. KH również wysokie, ale zauważyłem, że jak zaczęło spadać No3 i PO4, KH również spadało, aktualnie jest 7. Biopellets włożyłem dwa miesiące temu razem z rozpoczęciem AF. U ciebie bardzo ładnie kręcą się, efekt zauważysz już po 2-3 tygodniach u mnie było po miesiącu. Odpieniacz powinien być ustawiony na bardzo sucho, ja czasami w kubełku nie miałem kropli wody przez dwa dni. Natomiast na ściankach kubełka grubą warstwę brązową, którą oczywiście usuwałem. Jeżeli odpieniacz masz ustawiony ma mokro i wyrzuca ci dziennie kubełek wody to jest źle, również wyrzuca ci bakterie i pożywki i inne dobre rzeczy. Jeżeli chodzi o korale to w cale nie musi być przyczyna złych parametrów wody, chociaż ja straciłem dwa LPS przy złych parametrach. Przekonałem się, że morskie nie lubi zmian, na początku stosowałeś „coś” następnie VSV teraz AF, czasami prawdopodobnie przesadziłeś z ilością a to jest gorszę niż nic nie dawać. Może być jeszcze jedna przyczyna, coś ci psuje cały system, skała, martwe zwierzę itd., Chociaż ja osobiście nie stawiałbym na to, ponieważ miałem podobną sytuacje. Przyczyna jest jedna za dużo życia nagle zostało wpuszczone do zbiornika, za dużo zmian, i co najistotniejsze mamy zbiorniki jeszcze w pieluchach, więc nie martw się za miesiąc będziesz się śmiał z tych parametrów i kombinowała jak NO3 podnieść, bo ta metoda zera nie lubi. Mętna woda jest najczęściej przyczyną zbyt dużej ilości bakterii, natomiast kryształowa woda u ciebie może być efektem małej ilości bakterii, a więc zbiornik pobiera, albo odpieniacz ci wszystko wywala. Oczywiście to nie jest moja rada na zwiększenie ilości, 6 kropelek w twoim wydaniu jest dobra i wystarczająca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś dorzuciłem jeszcze 100ml pelletek teraz kręci się już 500ml

następną dawkę dodam za 2 tygodnie

Zrobiłem pomiary parametrów wody i

-magnez mam powyżej 1500 skala w salifercie jest do 1500 więdz nie wiem ile tak naprawdę

-wapń 480

-ph 8 trochę spadło

-kh 7 też trochę spadło

-NO3 poniżej 25 ale powyżej 10 znów skala na salifercie jest kiepska

-PO4 0,03

-NO2 niewykrywalne

-NH4 niewykrywalne

-temperatura 26,8 ale już niedługo będzie chłodziarka

ogólnie woda nadal bardzo kryształowa odpieniacz ustawiony na suchą pianę dziś z rana wyrzucił pełen kubek czarnej suchej piany i znowu się zawiesił - tylko pieni pianę nic nie wyrzuca.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura 26,8 może być przyczyną suchej piany, włącz jakieś wiatraki korale nie lubią powyżej 27 stopni. U mnie gdy NO3 było już poniżej 25 a PO4 spadało do zera to zaobserwowałem skok PO4 w górę gdzies 0,5. Następnie NO3 spadało wraz PO4. Myślę ze ok 2 tygodni i wszystko bedzie ok. Jak nie masz dużo życia ogranicz do minimum podmiany wody.

Edytowane przez leszeklos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wiatraki się kręcą ale nie dają rady, cała nadzieja w niedługiej zmianie pogody.

Mam wiatrak domowy skierowany na sumpa i 6 wiatraczków na sumpie wszystko śmiga na ful ale nie wystarcza!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz już 500 ml pelletek w pustym akwarium!!

jak zaskoczą to bedziesz kombinował jak podnieść NO3, za szybko wszystko robisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz już 500 ml pelletek w pustym akwarium!!

jak zaskoczą to bedziesz kombinował jak podnieść NO3, za szybko wszystko robisz.

To nie tak do końca puste akwarium mam 7 ryb + 2 krewetki + 12 ślimaków + koralowce:

Tubipora musica 18 x 15cm

Briareum 8 x 4 cm

Goniopora djiboutensis 12 x 12 cm

Euphyllia glabrescens 6 główek

Euphyllia ancora 1 główka

Ukwiał zielony Strichodactyla haddoni

9 szt Sacropython różnej wielkości od 12 cm średnicy do 4 cm

Caulastrea Furcata 16 główek

2 szt Cladielle po 6 główek

2 szt Euphyllia paraancora po 2 główki

2 szt Dunkanopsammia axifuga

Makroglony spaggetti - i inne

Pavona decussata cactus

Pseudogorgonia

Seriatopora hystrix

mały ukwiał quadri oraz mchy i grzybki w dużej ilości oraz inne miękasy których nazw nie znam

Jak NO3 zacznie spadać zwiększę karmienie i przestanę płukać pokarm mrożony

i osobiście wolę mieć takie zmartwienie jak podnieść NO2 niż jak je zbić

Po tygodniu od uruchomienia pelletek mam połowę dawki docelowej uważacie że za szybko?

Z doświadczeń innych kolegów z forum wiem że oni wkładali od razu połowę dawki już pierwszego dnia

ale może masz rację wstrzymam się z dokładaniem pelletek przez jakiś miesiąc do dwóch

Dwa filmy z momentu włożenia 250ml pelletek tydzień temu

i film z 500ml pelletek z dziś

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś jest 10 dzień jak kręcą się kulki i zauważyłem lekką zmianę koloru kulek na kolor różowy

Obstawiam że zaczęły się pokrywać bakteriami teraz tylko czekać na spadek NO3!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

strasznie jesteś niecierpliwy... to może potrwać kilka tygodni a nawet miesięcy


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldku , Ja używałem kiedyś peletek razem z bakteriami ProBioS. Dawały rady. Z czasem odłączyłem peletki i zostałem na dozowaniu bakterii probiotycznych wraz z pożywką. Zaobserwowałem spadek PO4 i NO3. Tak było u mnie. Teraz stosuje polimery w płynie z AF (jestem jednym z beta testerów nowego produktu). Podpięty pod pompkę pozwala na lepszą kontrolę podawania "peletek w płynie". No3 mi szybko zbiło do poziomu niewykrywalnego przez fotometr. No to zmniejszyłem jednym ruchem pompki dawkowanie i NO3 się znów pojawiło lekko powyżej zera. Przy peletkach jak miałem za dużo tomi faktycznie zbijało NO3 zbyt intensywnie. rtegulowałem to intensywnością karmienia. Ryby miałem wtedy spasione ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.