Skocz do zawartości
Pirotechnic

Powrót wody do akwarium - metody wykonania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Chciałbym nawiązać dyskusję do sposobów wyprowadzenia wody z SUMPA jako powrót do akwarium.

Jak to macie rozwiązane, jak zrobić to estetycznie ?

Gdyż zastanawiam się, nad sposobami oraz rozwiązaniami technicznymi powrotu wody do akwarium.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

estetycznie ? np. rurką szklana ADA :) jakieś 300zł sztuka

a na poważnie LocLine ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz widziałem zrobione na zasadzie wlotów jak w waveboxie :p


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że przy zaniku prądu ilość wody, która wróci do Sumpa uzależniona jest od głębokości zanurzenia rury wylotowej. Dlatego locline jest super rozwiązaniem bo możesz ustawić wylot 2cm pod taflą wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak :) Bardziej minimalistycznie się nie da :) kolano na teflon więc jest regulacja lewo prawo.

post-9779-0-84603800-1439237686_thumb.jpg

post-9779-0-36738300-1439237693_thumb.jpg


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że przy zaniku prądu ilość wody, która wróci do Sumpa uzależniona jest od głębokości zanurzenia rury wylotowej. Dlatego locline jest super rozwiązaniem bo możesz ustawić wylot 2cm pod taflą wody.

Nie koniecznie. Wystarczy zrobić w najwyższym punkcie otwór zapowietrzający z kawałkiem rurki od RO i nie będzie zaciągania wody przy braku prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A najlepiej kilka szt w razie jak by sie tak ten 1 zatkal :)

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezpieczniej zrobic wiecej niz 1 dziurke dla spokoju

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie z pompy idzie wąż igielitowy po czym przy wyjściu z szafki wchodzi do niego kolanko PCV 45' idzie do góry rurą PCV fi 20 i potem mam kolanko 90' kawałek rurki i dwa kolanka 45'. Przepływ wody jest praktycznie nie blokowany pompa DC3000 pracuje na 1/2 mocy inaczej byłaby wirówka piaskowa.

Jeżeli chodzi o wyprowadzenie wody w akwarium mam dyfuzor od filtra zewnetrznego eheim ale po załozeniu zbyt bardzo spowalnia się przepływ i teraz wylatuje całą średnicą kolanka fi 20.

Edytowane przez Jimbim (wyświetl historię edycji)

Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Loc-line to raczej ostateczność rozwiązania.

Faktycznie nie pomyślałem jak to będzie z wodą, w przypadku zaniku prądu, więc musiałbym wloty w szkle montować tak, by były bardzo blisko linii wody w głównym akwarium. Gdyż mogło by w innym wypadku skończyć się to źle :(

U kogoś widziałem, że miał w kominie wycięte takie 3-4 fale i przez nie woda wpływała. Coś prawie jak w reefmaxach.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego odrzucasz loc-lice? sam mam podwójny i bardzo się cieszę że wybrałem to rozwiązanie, zasysa mało wody przy zaniku prądu, ustawiam jak chcę i w którą stronę chcę, same plusy ;)


Akwa 140x62x55 opti

Odpieniacz DIY na pompie 6500l/h, lampa T5 8x54w, cyrkulacja Jebao rw-15 i wp-25, obieg NJ4500,

778c96e53634a40408c328b9ee81fc9fu1149a1006.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po prostu myślałem nad rozwiązaniem, żeby jak najmniej widocznych elementów związanych z obsługą było w akwarium.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma być po taniosci u mnie wszystko jest na tanich białych rurkach kanalizacyjnych :) W akwarium widać tylko 5cm końcówkę rurki która zanurzona jest 5mm pod tafla wody przez co nie zaciąga dużo wody.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie. Wystarczy zrobić w najwyższym punkcie otwór zapowietrzający z kawałkiem rurki od RO i nie będzie zaciągania wody przy braku prądu.

Widzisz, eksperymentowałem z takim rozwiązaniem przez kilka dni przy składaniu akwarium. I albo sikało gdzieś po pokrywie, albo ćlamkało, siorbało i pluło, ale nigdy nie zapowietrzało powtarzalnie i bez błędu. Za to, bardzo często, łapało powietrze - razem z wodą leciało do sumpa.

Żeby to było skuteczne, otwór musi być proporcjonalnie duży do ilości wody - u mnie przy rurze 32 mm nawet 5 mm otwór w szczytowym miejscu układu nie załatwiał sprawy.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś Marku źle robiłeś :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ktoś próbował inne rozwiązania niż loc-line ? Np wycięte otwory w szkle z miejscem na wyloty wody ?


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Widzisz, eksperymentowałem z takim rozwiązaniem przez kilka dni przy składaniu akwarium. I albo sikało gdzieś po pokrywie, albo ćlamkało, siorbało i pluło, ale nigdy nie zapowietrzało powtarzalnie i bez błędu. Za to, bardzo często, łapało powietrze - razem z wodą leciało do sumpa.

Żeby to było skuteczne, otwór musi być proporcjonalnie duży do ilości wody - u mnie przy rurze 32 mm nawet 5 mm otwór w szczytowym miejscu układu nie załatwiał sprawy.

zapomniałeś dać jakiś zaworek ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.