Skocz do zawartości
Slave

60l krok po kroku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

Po... paroooletniej przygodzie z akwarystyką słodkowodną, głównie biotopy Azji, postanowiłem się przesiąść nareście na solankę.

Od zawsze chciałem mieć rafę, lecz niestety po pierwszę kwota nie puszczała(choć z biegiem lat, moge stwierdzić że jak zliczymy wszystkie rzeczy ze słodkiego razem z butlami i nawozami, cenowo wychodzi podobnie). Po drugie kiedys niebyło takiej dostępności jak obecnie.

W moim mieście mamy 2 sklepy z morszczyzną, lecz wiadomo każdy chce zarobić i wolę sieupewnic czy moje wybory kierowane przez właścicieli sklepu sa ok, bo mimo że fachowo doradzają i sa naprawdę wporządku to... Akwarysta traci na niewiedzy...

0f119516e2d9.jpg

1.Zbiornik diversa 60x30x30

2.Lampa będzie zakupiona na dniach - TAKA

3.Filtr wewnętrzny FLUVAL U2-wiem ze zajmuje miejsce, ale nie będę wywalał praktycznie nowego filtra, który jest też dedykowany do soli oraz ma 5 różnych opcji wylotu, więc pomoze falownikowi.

-Tu moje piewsze pytanie jaki wkład do środka? filtr posiada jedną główną komore dzieloną na 2 oraz jedną środkową zamykaną.

4.Falownik będzie na dniach zamawiany Koralia 900, w sklepie mnie nakręcali na "lepszy" ze sterownikiem jednocześnie prawie 3 razy droższy... czy jest sens?

5.kolejnym wkrętem, tak mi sie wydaje był odpieniacz za pare stów... trochę poczytałem forum i sporo osób wypowiedziało się że jest to zbędnę przy takiej wielkosci baniaku i regularnych podmianach, prawda?

Czy kupić np TAKI

Obsadą ma być

-3xApogon kardynał lub 3xStadnik żółtoogonowy

-Kreweta, jeszcze nie wiem jaka... polecicie coś na początek?

-1 krabik lub ślimak i tak jak wyżej, polecicie coś na początek?

-5kg żywej skały i zobaczymy co zniej wyskoczy

-żywy piasek

I... mam coś jeszcze dokupić, na start zbiornika? coś mi uciekło? Start zbiornika mam na myśli dojrzewanie ;) czylli piasek i żywa skała, bez obsady.

Z góry bardzo dziękuję za każda podpowiedz. POZDRAWIAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

odpieniacz Resun SK-300 jest lepszy , a lampa będzie chyba za słaba

zamiast tego FLUVAL U2 lepszy byłby panel filtracyjny (kilka kawałków spienionego PCV i można samemu posklejać)

może zamiast kombinować porozglądaj się po forum .. kto co ma i jak się sprawdza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy taniej to sie okarze życie pokaże a odpieniacz powinien być to podstawa do solniczki lepszy niż jakikolwiek filtr wewnętrzny woda nie przepływa przez syf i na start to jakieś bakterie by sie przydały a plag pewnie tak i tak nie ominiesz okrzemki cjano tak jak dojrzewania a ekipie czyszcząca wpuścisz jak ci sie cykl azotanowy zamknie pomału tu jest środek do sukcesu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaopatrzyłbym się też w grzałkę, choć jak wiadomo teraz wszyscy raczej z upałami w baniakach walczą :) zimą jednak przydatna rzecz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

i jedna nano 900 będzie mało za jakiś czas

też mam 60L (kostkę) i teraz buja nano 900 + JVP-110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odp!

1.U2 zostaje, jężeli się nie sprawdzi, to go wymienie.

2.Z tą lampą też wydawało mi się ze mało, lecz widziałem baniak na tej lampie 40x40x40 więc było do dna o 10cm więcej niż u mnie a wszystko tętniło życiem, więc wydaje mi się że uciągnie. Chyba że macie jakieś inne rozwiązanie?

3.Grzałka jest, tylko schowana na filtrem ;)

4.Czyli lepiej 2xkoralia 900 czy jakiś inny mocniejszy? czy na początek do dojrzewania 1koralia+filtr wystarczy ?

5.Ok czyli zaopatrzę się w ten Resun SK300

Jeszcze raz bardzo dziękuję :)

Edytowane przez Slave (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oooo! Super! czyli co 2xJVP czy jeden k900 i jeden JVP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jeśli jeszcze nie kupiłeś to JVP 1 sztuka + filtr raczej wystarczy (drugą kup na zapas :) )

dużo zależy ile i jak ułożysz skałę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc ogólnie sprzet już jest ogarnięty :thumbsup:

-Filtr U2

-Odpieniacz Resun SK300

-Lampa Zetlight LANCIA ZP4000 Marine (60cm)

-Falownik JVP, juz zamówiony, dzięki silvia!

Mam jednak jeszcze pare pytań :blushing:

1.Jakie podłoże polecacie i jaka ilość?

Myślałem o TAKIMworku

2.Wiem ze na sam początek baniaka(z tego co wyczytałem) wystarczy test NO2, NO3 i PO4, lecz nie wiem jakie dokładnie... wiem że moje ze słodkowodnego nie bardzo mogą być, więc może coś doradzicie? Ważne żeby cena nie wbijała, ale też żeby pomiar był dosyć wiarygodny.

3.Filtr RO, czy demineralizowana? Mam sklep w moim mieście, gdzie za darmo odlewają solankę z podmian. Myślałem właśnie żeby olać filtr RO i zamiast tego, na start zassać wodę ze sklepu, a następnie podmianki robić z demineralizowanej, co sądzicie? wydaj emi się że przy tak małym baniaku jest to dobra opcja.

Kolejnym pytaniem, ale na szczęści już ostatnim to obsada :smiling: wiem że jeszcze za wcześnie, ale lubię sobie poczytać o danym gatunku itd. Czy moge w swoim baniaku mieć 3xryba+1kreweta+krabik, jeżeli tak to jakie gatunki i czy mogę np mieć 3 rózne gatunki rybek czy lepiej z jednego gatunku?

PS.teraz tak przez przypadek natrafiłem na ta lampę myślicie że takie dwie będą lepsza opcją niż ta belka ZP4000?

by to wyglądało. Czy lepiej zostać przy ZP4000 na diodach, tak jak podpowiadali w sklepie i widziałem na żywo.

POZDRAWIAM :thumbup:

Aaaa i jeszcze odnośnie tej lampy aquael, wie ktoś na ile czasu wystarcza taki modół? Bo mimo że są początkowo tańsze na dłóższą metę moga okazać się...

Aaaa i jeszcze odnośnie tej lampy aquael, wie ktoś na ile czasu wystarcza taki modół? Bo mimo że są początkowo tańsze na dłóższą metę moga okazać się...

Edytowane przez Slave (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc ogólnie sprzet już jest ogarnięty :thumbsup:

-Filtr U2

-Odpieniacz Resun SK300

-Lampa Zetlight LANCIA ZP4000 Marine (60cm)

-Falownik JVP, juz zamówiony, dzięki silvia!

Mam jednak jeszcze pare pytań :blushing:

1.Jakie podłoże polecacie i jaka ilość?

Myślałem o TAKIMworku

2.Wiem ze na sam początek baniaka(z tego co wyczytałem) wystarczy test NO2, NO3 i PO4, lecz nie wiem jakie dokładnie... wiem że moje ze słodkowodnego nie bardzo mogą być, więc może coś doradzicie? Ważne żeby cena nie wbijała, ale też żeby pomiar był dosyć wiarygodny.

3.Filtr RO, czy demineralizowana? Mam sklep w moim mieście, gdzie za darmo odlewają solankę z podmian. Myślałem właśnie żeby olać filtr RO i zamiast tego, na start zassać wodę ze sklepu, a następnie podmianki robić z demineralizowanej, co sądzicie? wydaj emi się że przy tak małym baniaku jest to dobra opcja.

Kolejnym pytaniem, ale na szczęści już ostatnim to obsada :smiling: wiem że jeszcze za wcześnie, ale lubię sobie poczytać o danym gatunku itd. Czy moge w swoim baniaku mieć 3xryba+1kreweta+krabik, jeżeli tak to jakie gatunki i czy mogę np mieć 3 rózne gatunki rybek czy lepiej z jednego gatunku?

PS.teraz tak przez przypadek natrafiłem na ta lampęmyślicie że takie dwie będą lepsza opcją niż ta belka ZP4000?

by to wyglądało. Czy lepiej zostać przy ZP4000 na diodach, tak jak podpowiadali w sklepie i widziałem na żywo.

POZDRAWIAM :thumbup:

Aaaa i jeszcze odnośnie tej lampy aquael, wie ktoś na ile czasu wystarcza taki modół? Bo mimo że są początkowo tańsze na dłóższą metę moga okazać się...

Aaaa i jeszcze odnośnie tej lampy aquael, wie ktoś na ile czasu wystarcza taki modół? Bo mimo że są początkowo tańsze na dłóższą metę moga okazać się...

Piasek jest ok, mam tej firmy u siebie. Myślę, że mniejsze opakowanie, tj. 4,54 kg wystarczy.

Testy kup saliferta, w miarę tanie i dokładne.

Polecam mieć swój filtr ro/di - woda zawsze pod ręką to raz, po drugie masz spokój z okrzemkami, zielonymi szybami etc. etc. (woda demi dostępna w sklepach jest różnej jakości). Po trzecie jak mamy taką pogodę jak teraz i dolewać do kostki 30 l muszę ponad 1,5 litra dziennie to nie martwię się, żeby gnać co kilka dni po wodę tylko odkręcam kurek. Filtr ro/di kupisz już za ok. 200 zl albo mniej a komfort i spokój w domu i zagrodzie masz gwarantowany:) Nie wykluczam jednakże drugiej opcji i jak chcesz na demi ze sklepu to jest to oczywiście możliwe i niektórzy na takiej wodzie prowadzą z powodzeniem akwaria.

Co do obsady to możesz wpuścić błazna, gobidona i np. piżamkę - masz 3 rybki, które nie powinny sprawiać sobie nawzajem problemów. Parę slimaków do tego, krewetka też może być.

Co do lampy to zamiast świetlówek kup z modułami LED

http://allegro.pl/os...5562324064.html

Ten zetlight też nie wygląda źle.

Edytowane przez Rafael31 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zamiast gobidona , lub dodatkowo proponuję salarias fasciatus (żre glony i to na serio pocieszna rybka :) )

filtr Ro/DI na alledrogo kupisz za +/- 150 zł + wysyłka

testy np. takie

http://allegro.pl/show_item.php?item=5609342049

krabik - proponuję Calcinus tibicin - nie łazi jak buldożer i nie przewraca wszystkiego co gwoździami nie przybite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję!

Wszystko już chyba ogarniętę, teraz zbieramy do skarbony i zakładamy :)

Odnośnie tej lampy to pozostane przy pierwszym wyborze, większe możliwości, juz z automatu mamy opcje faz księżyca i zachmurzenia a po dodatkowym kupnie sterownika dodatkowe opcje i możliwość łączenia do 8szt.

Natomiast jeżeli chodzi o obsadę to wybrałem taką, z tego co czytałem to powinny razem ogarniać taki baniak.

Zrobiłem sobie symulacje kolorystyczną :smiling: haha

5d7decd36c82.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

to "niebieskie" to terrorysta :) będzie ganiał inne - daruj sobie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to "niebieskie" to terrorysta :) będzie ganiał inne - daruj sobie

Haha to może Koumansetta hectori? chyba że masz jakieś propozycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Nareszcie jest lampa! na sucho jestem mega zadowolony! jak na 23W to niesamowicie jasna! Dodatkowym atutem jest jest płaska forma, tylko... no właśnie lipa jest taka że nie było instrukcji i mam klina.

Na stronach jest napisane, że posiada automatyczny tryb zachmurzenia i faz księżyca, a po dokupieniu sterownika jeszcze 5 innych funkcji.

Poniżej pokazuję szybkościowe zdjęcia.

c1df5c884a07.jpg

Możecie doradzic mi jak świecić? jaki tryb i jakie godziny naświetlania?

PS.TUTAJ jest jeden z przykładowych opisów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie jeżeli mogę jeszcze proprosić o wsparcie odnośnie baniaka będę wdzięczny :)

A więc jeżeli chodzi o sprzęt to już jestem za metą.

Odnośnie odpieniacza strzał padł na Sera Protein Skimmer PS 130, może i lepszym wyborem byłby resun, ale był to prezent od Narzeczonej, myślę jednak że przy tak małej obsadzie oraz dobrej żywej skale ogarnie.

Do zalania pozostało mi:

-Piasek, tu wybur padł na LIVE SAND Aragonite White 4.5 kg

-Sole... i tu pojawia się pierszy "zonk" poniewarz baniak będzie zalany woda z innego zbiornika juz dojrzałego i nie wiem czy kupić taka samą sól jaka jest w baniaku od którego będę zabieral wode, czy macie jakieś propozycje jaka sól i ilość?

-Wkład do filtracji... na zdjęciu widać dokłdnie jaką ma możliwość. Dwie komory otwarte i jedna środkowa zamkinięta. Co polecacie na start?

78a2c1b80737.jpg

Z góry bardzo dziękuję :)

POZDRAWIAM

1px.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

filtr - na logikę

tam gdzie zasysa wodę dajesz włókninę (watę) filtracyjną i wymieniasz / czyścisz co 3-4 dni jak zostanie sporo miejsca to jaką gąbkę jeszcze ... czy coś żeby nie było luzu a łatwo było wyjąć watę

potem siporax (nie "ceramikę" podróbkę) albo np. drobny żwir koralowy a w ostatniej komorze (później) adsorbenty (Purigen , Phosguard , węgiel ...czy co tam będzie potrzebne)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na starcie bardzo dziękuję wszystkim za wskazówki na start, które ułatwiły mi wystartowanie baniaczka ;)

A więc wczoraj zostało zalane moje 60l 30x30x60

1/3 wody z podmianki od Skrzydlicy, mega sklep i życzliwi Pracownicy. POLECAM!!!

Reszta wody zalana solanką KENT-a+bakterie. Filter zasypany Matrixem Seachem+wegiel+purigen+gąbka z watą.

Całość na martwej skale, lecz była ona po likwidacji zbiornika cały czas moczona, co jednak nie zmienia faktu że jest martwa, mam jednak nadzieje że spowoduje to mniej plag, zobaczymy z czasem...

Skały wiązane CX5 i układane chyba... z 3h hahaaa :p

A tutaj pogląd-wczoraj zalane, dzisiaj ofocone ;)

Sporo jeszcze jest mikro bąbelków, ale znikają pomału, więc myślę że to nie wina sprzętu a świerzego zbiornika.

POZDRAWIAM CDN

25bb97f5016a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Napisałem później ... teraz/od razu pakować purigen ... to wywalanie kasy

na adsorbenty przyjdzie czas .. za jakieś 2 mieś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem później ... teraz/od razu pakować purigen ... to wywalanie kasy

na adsorbenty przyjdzie czas .. za jakieś 2 mieś

Silvia napisałem tylko co będzie w filtrze, purigen stosowałem też w słodkowodnych i wiem że jeszcze można odpuścić.

Natomiast Węgiel a dokładnie CHEMI-PURE, który zawiera w sobie też węgiel zastosowałem już teraz... tak mi się wydawało że on już leci na start :( i tak mi doradzili w innym sklepie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.