Skocz do zawartości
grzegorz falkowski

Prośba o pomoc rosnące kh

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem prosić o pomoc bardziej doświadczonych kolegów mam mały problem z rosnącym kh !!! Zbiornik ma juz rok parametry mg 1330 ca 440 no3 i po4 niewykrywalne teraz kh 10 było 8 od dwóch tygodni rośnie i tu jest pytanie dlaczego stosuje balling AF i zawsze było ok leje wszystkich płynów po równo i kh zawsze było 8 8.5 a teraz rośnie w zbiorniku głownie sps ale jest pare lps i jakieś grzybki i xenia . Z góry dziękuje za opinie i pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kilka pytań:

Jesteś pewny zasolenia? - czym mierzone?

Jakiej soli używasz?.

Sprawdziłeś test na Kh na płynie wzorcowym czy aby nie przekłamuje?

Skalibrowałeś pompę dozującą czy aby nie leje więcej niż powinna?

EDIT2:

jeśli wszystko powyższe jest poprawne to jest dokładnie tak jak piszą koledzy i trzeba po prostu przestać lać równo

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak jest z balling AF

ale jak np stosowałem ballinga lite, to bym podawał mniej KH do zbiornika i by było git.

Wracając do twojego problemu, dlaczego rośnie?

Może zapotrzebowanie się tobie zmniejszyło, może koralowce mniej rosną albo glony wapienne mniej, albo ślimaczki.

Może coś zmieniłeś, sół też może być że ta sama sól co zawsze tylko inna partia co ma więcej KH, światło, zasolenie, może ballinga inaczej rozpuściłeś albo innej firmy kupiłeś,

Ja bym się tym nie przejmował, tylko dostosował dawkę do aktualnych wymagań

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem tego typu problemy przy ballingowaniu..

Po prostu przyszedł taki moment, że musiałem zaprzestać równego lania ballinga, i lać płyny wg. konsumpcji każdego z nich.

Dodam że ponad rok lałem równo i parametry były jak w podręczniku.

Na zawsze zmieniło to moje podejście do ballinga :-)


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Myślę, że można po prostu obnizyc dawkę wszystkich płynów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No to kilka pytań:

Jesteś pewny zasolenia? - czym mierzone?

Jakiej soli używasz?.

Sprawdziłeś test na Kh na płynie wzorcowym czy aby nie przekłamuje?

Skalibrowałeś pompę dozującą czy aby nie leje więcej niż powinna?

EDIT2:

jeśli wszystko powyższe jest poprawne to jest dokładnie tak jak piszą koledzy i trzeba po prostu przestać lać równo

Co do płynów kalibracyjnych to bym uważał. Mój ostatni test kh saliferta różnił się od płynu o 0.45dkh. Myślałem że to błąd samego testu ale jak się okazało płyn był wadliwy. Zawsze najlepiej ostanie dwa testy ze starej paczki zrobić razem z dwoma testami z nowej i porównać wyniki.


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam soli red sea coral pro a testy zasolenia robię refraktometrem mam dwa a wynik jest taki sam może tak ja piszecie zapotrzebowanie sie zmieniło i trza lac juz w innych proporcjach czyli mniej kh buffera . Dziękuje za pomoc i dam z nać za jakis czas czy jest poprawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A jakie parametry ma czysta solanka przed wlaniem do akwarium ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam soli red sea coral pro a testy zasolenia robię refraktometrem mam dwa a wynik jest taki sam może tak ja piszecie zapotrzebowanie sie zmieniło i trza lac juz w innych proporcjach czyli mniej kh buffera . Dziękuje za pomoc i dam z nać za jakis czas czy jest poprawa

Zapotrzebowanie jest ciągle takie samo , jednak sól która stosujesz ma nie zachowaną proporcję kh-Ca-Mg dlatego się to teraz pomału rozjeżdża .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakladajac ze lejesz rowne dawki, ale poprzez podmiane podnosisz wraz z sola ktora ma chyba 12 kh Daje odpowiedz wysokigo wyniku

Kh12 z soli bylo wyrownaniem do nizszych dawek balinga ktore podawales. Teraz po zwiekszeniu dawki ballinga kh z soli przedawkowuje.

Mysle ze Kh zawsze jako pierwsze w uzyciu wzrasta i pewnie w przypadku spadku zuzycia pierwsze bedzie spadac

Pytanie tylko dlaczego nastapil by spadek zuzycia ???

Poniewaz tez nie do konca dawalem sobie rade z rownymi dawkami,leje wszystko osobno.

Ale temat rownych dawek byl juz walkowany wiele razy.

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta sól ma takie kh, stosowałam ja przed AF i jak się nie mnie pamięć nie zawodzi to kh świeżej solanki to 11kh


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak podmian spowodowalo zatrzymanie przyrostow co za tym idzie spadek zuzycia???

No i co ty na to :D jednym slowem zaniedbales banke hahahaha :D

Grzes dobierz sol taka ktora nie bedzie miala wyzszych parametrow od tych ktore utrzymujesz na codzien.

lub lej ballinga indywidualnie dostosowujac dawki.


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zawsze wymienialem z 50l i nigdy takiej sytuacj nie było nie mowię ze nie masz racji tylko dlaczego jest pobór na ca i mg i nic nie spada ani nie rośnie tylko problem z kh mzr jakis problem pompka albo zapotrzebowanie sie zmieniło sam juz nie wiem zrobie jutro podmianke i za tydzień to zovacze

Dodam ze płynów idzie teraz 300 ml dziennie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzes wlasnie to jest piekne w naszym hobby niema jasnych odpowiedzi zawsze jest ?


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim serdecznie dzieki i poinformuje o sytuacji i dam znać jak z tym moim problem .!!! A dbam o bańkę jak tylko moge aż rodzinka juz ze mnie sie śmieje hehe błędy początkujących myśle ze każdy kiedyś miał jakis problem jeszcze raz dzieki

Dzieki marine za wsparcie i pomoc ogarnę to na stówę bo tak musi być i H....nie poddam sie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ciekawości zapytam jakie masz PH dobowe?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie minął tydzień wić informuje kolegów ze po podmianie wody 75 l. Oraz ujęciu na pomoce kh sie stabilizuje juz 8.5 i będę chciał w tym przedziale sie trzymać tzn 8/5 no do 9 Max może sie uda jeszcze zostaje regulacja na pompie do balinga reszta parametrów ph8. Ca 430. Mg 1330. No3 niewykryte Po4 także temp.25. Dzieki wszystkim za opinie i odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzes ja bym jednak trzymal na poziomie 6-8 max Kh. jak zapytasz dlaczego.

Odpowiem tak .najladniesze zbiorniki wlasnie tyle maja natura tez tyle ma.

w akwarystyce mowi sie 7/14 ale wiele zbiornikow jednak nie przekracza 8

Przy probiotyce tez zalecane jest okolo siedmiu

Kh jest mocno powiazane z innymi parametrami jak Ph czy Mg.CA


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak bym chcial zawsze tak mialem poobserwuje jescze z tydzien i dam znac co i jak .dzieki Marine moze sie uda

No Panowie chyba znalazłem problem a patrzyłem tam z 5 razy okazało sie ze na pompce do balinga mam o jasna dawkę KH więcej niż pozostałych płynów a to różnica 35 ml dziennie patrzyłem i sprawdzałem i każdy po tyle samo a tu sie okazuje ze nie KH o jedna dawkę więcej taki głupi błąd . Sorki wszystkim i dzieki za odp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.