Skocz do zawartości
Key

Pustelnik - zaklinował się w skale?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jakiś czas temu kupiłem małego czerwononogiego. Przez kilka dni ukrywał się po różnych kątach, po czym zniknął na kilkanaście. Dopiero przedwczoraj udało mi się gościa namierzyć, siedzi w szczelinie skałki i porusza nóżkami, czyli dycha. Nie wiem od kiedy tam jest, ale ciągle jest w tym samym miejscu i pozycji. Czy to możliwe, że się zaklinował, czy może ma jakiś cel w tym siedzeniu, np. szykuje się do wylinki? Nie chciałbym mu przeszkadzać w tym wypadku, ale może trzeba chłopinie pomóc i go wyciągnąć? Podpowiedzcie proszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też się kiedyś zaklinował, uwolniłem go i poleciał dalej. Ja bym mu pomógł:)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje czerwononogi mają w naturze pchanie się w tarapaty - ciągle gdzieś włażą i nie umieją wyjść :) wyciągnij go


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Koledzy. Wysłałem mu morsem latarką, żeby się trzymał, bo jutro szykuje się ekspedycja ratunkowa :-)

Edytowane przez Key (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kraby często chowają się na czas wylinki.

Ja na początku też pomagałem krabowi wyleźć z dziury, a później stwierdziłem że to bez sensu, one same sobie świetnie radzą z wyciąganiem muszli.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kraby często chowają się na czas wylinki.

Ja na początku też pomagałem krabowi wyleźć z dziury, a później stwierdziłem że to bez sensu, one same sobie świetnie radzą z wyciąganiem muszli.

Mój zachowuje się identycznie, na czas wylinki wchodzi w jakaś dziurę. Potrafi tak siędzieć 3 dni. Zostaw go tak, no chyba że to by tydzień trwało.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Pozdrawiam

Dżeq

6e48f0ce1f1cbba4d1ce089117b7bf53u896a780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie dwa posty przeczytałem po akcji. Musiałem wyciąć kawałek skały, żeby wyciągnąć krabika, wydaje mi się, że jednak był zaklinowany.

Oczywiście natychmiast dał nogę :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może fragment wylinki. Popatrz przy karmieniu czy krab jednak jest cały i zdrów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że ukrywa się na czas odbudowania pancerza :p

Obadaj w nocy może go znajdziesz. U mnie krewetka jak zrzucała z tych większych: Atya Gabonensis to klinowała się między grzałką a żwirem po czym wywalała pancerz przed zarośla i siedziała kilka dni ;)


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez chwilę przyszło mi do głowy, że to może być wylinka, bo nigdzie nie widać muszli. Jednak kolor mi nie pasował, nie wiem dlaczego nastawiłem się, że będzie przezroczyście jak u krewetki. Najgorsze jest to że muszelki które mam są dla niego zdecydowanie za duże. Taki z niego outsider i tyle czasu go nie widziałem aż straciłem rachubę, że on jest tak mały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wylinka wygląda dokładnie jak krab :) Ostatnio był na forum wątek i ktoś dał wyraźne zdjęcie.

Sam się za każdym razem nabieram.

Jeśli chodzi o muszelki, to jak masz dremla z diamentową tarczą i odrobinę zacięcia to można z dużych zrobić mniejsze :) Sam tak ostatnio tuningowałem kilka.

Edit: Jeden wątek niżej:

http://nano-reef.pl/topic/77461-krab-niebiesko-nogi-wylinka/

Edytowane przez igor255 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dużo czerwononogich. To normalne zachowanie. Często widuję muszle pozornie zaklinowane w dziwnych miejscach nawet na kilka dni. Krab sobie zawsze poradzi. Zdarzyło mi się "uratować" kraba, a ten wracał na to samo miejsce. To prawdopodobnie wylinka. To co zostaje po wylince wygląda jak martwy krab - cały twardy przód tułowia jest w komplecie, a z tyłu są resztki, które wyglądają jak nadjedzona reszta tułowia. Dla porównania - wylinka krewetki jest lekka i nie ma żadnych luźnych elementów. Wygląda jak pusty pancerzyk przełamany na pół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dopadłem z latarką skubańca, zasuwał sobie po akwarium aż miło. W starej muszelce. Bardzo mnie ucieszył, gnojek jeden :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krabik chyba się oswoił, widuję go śmigającego po nocach, ale... Teraz z kolei mam podobny problem ale z Nassariusem. Jest dość spory, wielkości 5 zł, może nawet nieco większy. Nie widuję go od dwóch tygodni, a wcześniej często śmigał po kostce, lub widywałem antenkę nad piaskiem, a teraz nic. Czy ślimak może się zaklinować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Krabik chyba się oswoił, widuję go śmigającego po nocach, ale... Teraz z kolei mam podobny problem ale z Nassariusem. Jest dość spory, wielkości 5 zł, może nawet nieco większy. Nie widuję go od dwóch tygodni, a wcześniej często śmigał po kostce, lub widywałem antenkę nad piaskiem, a teraz nic. Czy ślimak może się zaklinować?

Ślimak raczej nie mógł się zaklinować, ale mógł zasmakować :)


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogą się i zaklinowac. W tym tygodniu straciłem dużego Elegansa. Nie widziałem go od dwóch tygodni aż się okazało ze muszla jest w żywej skale i nawet ręką nie mogę jej wygrzebac. Zwłoki wyplynely dzień pozniej:)

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za to u mnie ani zwłok, ani muszli, a tak się cieszyłem z okazałego zakupu. Normalnie ślimak-duch.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale numer, dziś przemeblowałem nieco akwarium, szukałem po nim pozostałości, muszli i nic nie znalazłem. Myślałem, że zwiał górą. Przed chwilą chciałem zobaczyć pustelnika, a tu... ślimak się znalazł i zasuwa jak czołg po piasku :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym klinowaniem trzeba uważać, mój elegans jednego razu, żeby wydostać się z pułapki poświęcił swoje szczypce, które na szczęście odrosły w kolejnej wylince, ale za jakiś czas niestety, zbyt późno zaobserwowałem zakleszczenie - w środku był już pachnący trupek


Zwierzaki: Paracanthurus hepatus, Premnas biaculeatus x2, Chromis Viridis x1, Synchiropus splendidus, Lysmata amboinensis, Actinia equina, Sabellastarte magnifica

Miękasy: Briareum (fluo), Erythropodium caribaeorum, Cladiella (violet), Cladiella (white), Capnella (fluo), Discosoma (pink and violet), Gąbka (grey), Protopalythoa, Pseudogorgonia (short polips), Pseudogorgonia (long polips), Sarcophyton, Sinularia (fluo green), Sinularia dura. Xena umbellata, Lobophytum

Lps: Euphyllia paraancora (green-violet), Euphyllia paraancora (blue-green), Caulastrea furcata fluo

Sps: Montipora digitata (green), Pavona cactus, Seriatopora caliendrum, Montipora (red)

Bezkręgowce: Nassarius, Turbo stenogyrus, Ophiuroidea (red-white), Gammarus marinus, Asterina (Starfish), Polychaeta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój namiętnie parkuje w seriatoporze hystrix, na poczatku myslałem że z niej już nie wyjdzie. Jednak co noc jakoś z niej wyłazi po to by rano ponownie się w niej zaklinować - taki z niego cwaniak.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój od tamtej pory śmiga wieczorami, rozpoczynając od wspinaczki do połowy wysokości i ćwicząc skoki spadochronowe. Za to po ślimaku kilka dni temu została tylko muszla w rogu akwarium. Los nieznany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja swojego widziałem 2 tygodnie temu jak go wpuściłem. Potem- w jakiejś dziurze w skale. Po nockach- ślady na piasku. Od tygodnia nie ma po nim śladu. Nawet po nocy na piasku. Martwię się że się gdzieś zaklinował i padł. Mam 2 nassariusy, 1 Turbo i 3 sztuki krewetek Thor. Czy w razie draki "zaopiekują" się ewentualnymi zwłokami tego krabika? Sprawdzać czy gdzieś jest nie mam zamiaru, bo bym musiał wyciągać 8kg poklejonej skały. Co ze zwierzyny dokupić na taką ewentualność? Poradźcie. Czy jego truchło spowoduje skok parametrów tak, że będę wiedział że jest po nim? Jak to sprawdzić?

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co zostało po krabie rozłoży się samo w 2-3 dni, pewnie jakiś niewielki skok parametrów nastąpi ale wszystko zależy od dojrzałości i wielkości zbiornika. Natomiast znikające ślimaki przy krabie to niestety norma. Wykańcza je w celu zdobycia muszli.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.