Skocz do zawartości
meczein

Autodolewka podmiana wody

Rekomendowane odpowiedzi

Wersja C ( czy inaczej V3) jak napisałem poprawiona w domyśle "zmodrnizowana", wyposażona w nowe funkcje. Nie chcę tu reklamować konkretnego produktu lub firmy. Każdy ma własny wybór .............. tylko proszę nie pytać wtedy co polecacie ?

Ja polecam taki wynalazek a pewno inni będą za firmowymi dolewkami BLAU i.t.p.

Wersja B nie zalewała sąsiadów, cytat z opisu

"

W nowym urządzeniu zostało wprowadzone kilka zmian. Urządzenie posiada podwójny niezależny czujnik pływakowy, który dodatkowo jest zabezpieczony regulowanym czasem dolewania. Gdy z jakiś niewyjaśnionych przyczyn pływaki nie dadzą sygnału wyłączenia dolewki, zdarza się to jak np. ślimaki zablokują czujnik, lub skończy się woda RO w zbiorniku, urządzenie reaguje po zadanym czasie, wyłączając dolewkę, i informując nas o tym przerywanym sygnałem dźwiękowym. Po zablokowaniu urządzenia, można je jedynie odblokować ręcznie, naciskając klawisz RESET.

By zapobiec częstemu załączaniu się pompy dolewającej, spowodowanego np. falowaniem wody, pomiar czujnika poziomu wody odbywa się co 10min, w przypadku gdy dolewanie jest wyłączone. Gdy dolewka uzupełnia nasz zbiornik, pomiar wykonywany jest w czasie rzeczywistym.

Urządzenie jest montowane w dwóch wersjach obudów, obie są wyposażone w gniazdo do zasilania innego urządzenia, np. pompy lub elektrozaworu. Obudowa Z27, jest prostą obudową wyposażoną we wtyczkę elektryczną, urządzenie montuje się bezpośrednio w gnieździe zasilania. Obudowa Z31, została wyposażona w 1,5m przewód zasilający urządzenie."

Pozdrawiam

Bo jeżeli ktoś pyta "CO polecacie" to chyba liczy na linki i jakieś opinie. Dziękuję. Zakupię ten model bo jest dla mnie w przystępnej cenie.

polecam Tunze Osmolator, wiem, że troszke wyższa półka cenowo ale sprzęt niezawodny i idealny dla ludzi takich ja co do elektroniki to dwie lewe ręce mają

Sent from my iPhone using Tapatalk

Dziękuję również za pomoc. To nie moja półka cenowa.


Wszystkie parametry w normie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ....... ktoś tu sobie jaj robi.

1. Zestaw po zbudowaniu w/g kolegi Igora posiada raczej zerową funkcjonalność. Będzie go trzeba często myć żeby nie wlał tony wody do sumpa jak ślimak zablokuje pływak. Brak żadnych regulacji, brak opcji falowania itp itd ................ALE TANIO JEST.

2. Podana pompa to napowietrzacz a nie pompa dolewki ......... niby drobna różnica. Ale jak ktoś początkujący to wszystko kupi to nic z tego nie zbuduje.

Jak już podajemy jakieś przykłady żeby taniej było to podajmy również minusy takiej konstrukcji ......... włącznie z zalaniem sąsiada 5 pięter niżej bo wyjedziemy na weekend :)

Pozdrawiam i polecam sprawdzone konstrukcje. Tu się nie da oszczędzić.

@ igor255 pomylił pompy fakt

zapomniał o sterowaniu fakt (dolicz 10zł na np arduino)

a można na kilka sposobów

np.

http://nano-reef.pl/...a-na-attiny13a/

http://nano-reef.pl/...onardo-za-free/

podałeś "poprawiona wersja V3" ... a co poprzednie 2 zalewały sąsiadów ? :)

czyli da się za jakieś 50zł + pompa

Mam dokładnie taką dolewkę z 1 czujnikiem i taką pompą i jakoś nie wlewa tony wody. Zabezpieczenie czujnika przed ślimakami z pudełka po wykałaczkach. Po to dajesz drugi czujnik, żeby było jeszcze bezpieczniej.

Pompa pcha powietrze do butelki 5l... Dalej chyba nie muszę pisać? Jakie zalety ma takie rozwiązanie chyba też wiadomo?

Nie wiem po co tam pchać arduino? Jakie funkcje miałoby realizować?

Jak będzie problem ze zbyt częstym załączaniem (u mnie nie ma tego problemu - kolejna zaleta pompy na powietrze i butelki, czyli naturalny kondensator wodny) to można dać kondensator na bazę tranzystora.

Każdy robi jak potrafi, ale jak nie potrafi, to niech nie mówi, że się nie da ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem się nie wdawać w nic nie wnoszące przepychanki ale jakoś nie mogę pozostawić tematu bez wyjaśnienia.

"Mam dokładnie taką dolewkę z 1 czujnikiem i taką pompą i jakoś nie wlewa tony wody. Zabezpieczenie czujnika przed ślimakami z pudełka po wykałaczkach. Po to dajesz drugi czujnik, żeby było jeszcze bezpieczniej.

Pompa pcha powietrze do butelki 5l... Dalej chyba nie muszę pisać? Jakie zalety ma takie rozwiązanie chyba też wiadomo?

Nie wiem po co tam pchać arduino? Jakie funkcje miałoby realizować?

Jak będzie problem ze zbyt częstym załączaniem (u mnie nie ma tego problemu - kolejna zaleta pompy na powietrze i butelki, czyli naturalny kondensator wodny) to można dać kondensator na bazę tranzystora.

Każdy robi jak potrafi, ale jak nie potrafi, to niech nie mówi, że się nie da"

A więc po kolei.

1. Po pierwsze nie twierdzę, że się nie da, pytanie po co i co oszczędzamy ?

2. Teraz merytorycznie. Drugi czujnik jest zabezpieczeniem pierwszego - nie było o tym mowy w twoim poście o dolewce za parę groszy.

Drugi czujnik w panelu zewnętrznym ..... nie zauważyłem, zakładam że go tam nie ma.

3. Pompa pcha powietrze do butelki 5l ........... czy to żart ? 5l to pojemność twojego zbiornika RO do dolewki ? Jak nie masz chłodziarki tak jak ja to śmiem twierdzić, że albo dolewasz wody codziennie latem, albo masz przykryte akwarium. A mówimy tu ogólnie o początkujących akwarystach którzy z czasem zainwestują w sprzęt a na razie szukają prostej dolewki. U mnie przy powierzchni lustra wody 0,6-0,8 m2 paruje w upalny dzień 8-12 litrów wody (600l w obiegu). Jak stosowałem wiatraki celem chłodzenia lustra wody to było dużo więcej. Mam odkryte akwarium ze względu na lepszą wymianę gazową.

4. Jakie funkcje miałoby realizować Arduino ? .......... odsyłam do działu zrób sam gdzie jest mój autorski projekt prostej dolewki. Prostej i jednocześnie funkcjonalnej, z szeregiem zabezpieczeń i alarmów. Wielu osobom z forum programowałem arduino mini do takiej dolewki ....... nie było reklamacji ani poprawek.

5. Zbyt częste załączanie. Nie tu tkwi problem. Czujnik poziomu wody znajduje się u mnie w komorze pompy. Podczas czyszczenia akwarium, prac przy koralach, czyszczenia odpieniacza itp. stan wody zmienia się o około 1,5-2cm. Ale te prace nie są powodem do dolewki a raczej wahaniem poziomu wody w kominie. Czy twoja dolewka bada przez 10 minut poziom i dopiero dolewa ? Nie. A moja dolewa tylko jak trzeba. Załącza zawór na osmozie i baaaaaardzo powoli dolewa RO. Szybkość a raczej powolność tej dolewki wpływa na stabilność parametrów. Drugi czujnik jest elementem zabezpieczenia przy zbyt wysokim poziomie wody .......... włącza alarm dzwiękowy i wyłącza dolewanie na stałe aż do skasowania. Czy twoja dolewka to potrafi ?

6. Do jednej rzeczy nie umiem się ustosunkować choć z wykształcenia jestem elektronikiem i wiem co to jest kondensator. Niestety nie wiem co to jest kondensator wodny i jakie są jego zalety.

Podsumowując temat do każdego zbiornika potrzebne jest inne rozwiązanie. Każdy ma inne oczekiwania. Ja pracuję na 3 etaty i niestety nie mogę ciągle siedzieć pod akwarium i patrzeć czy już się woda kończy czy za godzinę. Choć staram się codziennie poświęcić choć 30 minut na stała obsługę.

Mówiąc o zalaniu sąsiada podałem dość drastyczny przykład. Bardziej od zalania martwi mnie wlanie dużej ilości RO do ekosystemu i nagła zmiana parametrów. Nie jestem ekspertem od słonego ........ jeszcze dużo muszę się nauczyć. Ale jedno wiem na pewno - parametry wody gorsze czy lepsze ........... ale mają być stałe, a zmiany powolne i długotrwałe.

Pozdrawiam morszczaków ............ krytykę przyjmuje i liczę na merytoryczne odpowiedzi poparte przykładami.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak Ty się miałeś nie wdawać, to... ja to zrobię, i nie czytam dalej za tym zdaniem ;)

Całe szczęście, że nie wiedziałem, że się nie da...

Pozdrawiam i powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silvia skończ pisać głupoty o przepisach konsumenckich w każdym wątku, a jeśli już musisz to się dokształć... GWARANCJA jest DOBROWOLNA może jej nie być wcale! Możesz 2 lata reklamować z tytułu RĘKOJMI, a o szczegółach nie chce mi się pisać jak Ciebie to interesuje to doczytasz.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.