Skocz do zawartości
hani09

Pierwsza solanka ok. 180 l

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnoście żywej skały i piasku. W następnym tygodniu a może już w weekend wystartuję ( jak uda mi się załatwić wodę z podmianki ) więc zaczynam się zastanawiać gdzie kupić i ile do mojej kostki 70x65x55 minus panel filtracyjny z tyłu, dobrej jakości skałę i piasek ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skały okolo 20% objętości akwarium, piasek to już w/g uznania zależy jaką warstwę chcesz mieć ale 10kg to max.

Co do granulacji piasku to też zależy, drobny wygląda fajnie ale może też fruwać unoszony cyrkulatorami.

Edytowane przez pinki (wyświetl historię edycji)

acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dobry odpieniacz to nie dawaj 20% skały, wystarczy 10-15%. piasek np. taki:

https://www.google.pl/search?q=liveaquaria+sand&safe=off&biw=1280&bih=702&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIkfTCp-b7xwIVxHxyCh0HWwe5#safe=off&tbm=isch&q=live+sand+nature%27s+ocean

wybierz sobie tylko kolor i granulacje, ale nie tą najmniejszą bo to pyli strasznie.

Ułóż sobie w akwa kompozycje z pogniecionych gazet i takie sobie kawalki kup zeby ulozyc cos podobnego.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie kupić najlepiej skałę od kogoś już taką co trochę była w akwarium czy ze sklepu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego jak długo ten ktoś miał tą skałę w akwarium. Jeśli nie długo to weź z działającego akwarium przynajmniej masz pewność że jest odgazowana i dojrzewanie będzie łagodniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz kogoś sprawdzonego to kup w sklepie,im więcej zaoszczędzisz na skalę tym więcej będziesz miał problemów :)wiem z doświadczenia :)


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadnej wody z podmianki nie trzeba. Czysta solanka, skała, bakterie i do boju z dojrzewaniem. Skałę kup w którymś z "szanowanych" sklepów i będzie dobrze. Wybieraj lekkie porowate kawałki, a nie gruz i jak już kolega wspomniał takie, żeby dało się coś z nich ułożyć. Skałę możesz wiercić i na rurkach 7mm pvc dostępnych w OBI na dziale z rurkami metalowymi i kątownikami wykończeniowymi poskładać. Wiercić bez udaru i powoli żeby nie pękło. Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20% skały w stosunku do objętości to naprawdę bardzo dużo.

Ja w 300 litrowym akwarium mam 25 kg skały i wygląda to jak na zdjeciu ( z tym że mam dość mocny odpieniacz).

Żeby mieć 20% to powinienem tam wrzucić 60 kg. Akwarium było by zasypane skałą.

Jak będziesz jechał do sklepu po skałę przygotuj sobie kawałek kartonu o wymiarach dna akwarium. Wybrane kawałki skały ustawiaj sobie na tym kartonie - łatwiej będzie Ci odpowiednio skomponować wygląd akwarium. Pamiętaj też żeby skała nie sięgała do powierzchni wody, korale z czasem będą rosły i potrzebne będzie trochę miejsca na górze.

post-24611-0-81296000-1442518858_thumb.jpg

post-24611-0-57740200-1442518874_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda z podmianki się przyda raz, że może dojrzewanie będzie krótsze i łagodniejsze a dwa, że zanim nałapie tyle wody z RO to minie wieczność tak mi się przynajmniej wydaję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim pojedziesz po skałę to w leroy merlin kup sobie takie 15 litrowe wiaderka z tworzywa z pokrywką (kosztują coś ok 8 zł). Skałę kupioną w sklepie włóż w wiaderka i poproś żeby zalali ją wodą do pełna.

Raz, że skała w dobrej kondycji doczeka włożenia jej do zbiornika, dwa będziesz miał już trochę wody, trzy takie wiaderka później też się przydadzą.

Jak kupowałem skałę w erybce to tak zrobiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos ostatnio duzo sie pisze o wodzie "z podmianki", jakby to byl przepis na sukces. Zakladalem kilka zbiornikow, i zawsze balem sie czyjejs starej wody.

Rozpusc sobie sol w czystej RO/DI i ciesz sie z akwarium, nie czekajac na czyjas wode. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim pojedziesz po skałę to w leroy merlin kup sobie takie 15 litrowe wiaderka z tworzywa z pokrywką (kosztują coś ok 8 zł). Skałę kupioną w sklepie włóż w wiaderka i poproś żeby zalali ją wodą do pełna.

Raz, że skała w dobrej kondycji doczeka włożenia jej do zbiornika, dwa będziesz miał już trochę wody, trzy takie wiaderka później też się przydadzą.

Jak kupowałem skałę w erybce to tak zrobiłem.

Tak zrobię bo widać, że też w erybce będę kupował. Jak ją później porządnie oczyścić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jej nie "czyścił". Ustaw po prostu mocną cyrkulację na skałę i ją przez kilka dni przedmuchaj z różnych kierunków. To co z niej wyleci wylapie Odpieniacz.

tapnięte z fona

Edytowane przez marb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak też myślałem, a może będziesz miał trochę wody z podmianki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek żywy moim zdaniem przereklamowany - moim zdaniem lepszy suchy koralowy i dobre bakterie. Żywej skały - tak jak mówia koledzy - 20% to zdecydowanie za dużo (w mojej opini - nie lubię gruzów, tylko "wyspy" i toń wody)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miesiąc temu startowałem na skale syntetycznej i żywym piachu RED SEA najdrobniejsza gradacja super biały i oczywiscie 80% świeżej solanki + 20% wody z mojego drugiego zbiornika i bakteriami i pożywką AF ProBioS + ProF. Mija 48 dzień dojrzewanie bardzo leciutkie w zasadzie tylko troche okrzemek wyskoczyło po za tym nic więcej, parametry wody to: no2-0, no3-10, Po4-0, kh-6,9, ph-8, ca-440, mg-1300. Okrzemki już konsumują dwa Trochusy trafiła też do akwa szczepka montipory w celach sprawdzenia warunków i jak widać polipuje kolorek jest czyli nie jest źle i po mału bede zasiedlał akwa. Według mnie wode możesz śmiało dać świeżą a piach żywy piach mam najdrobniejszy wygląda super fakt przez pierwsze kilka dni woda sie nie mogła wyklarować i piasek faktycznie troche fruwał ale po ustwieniu pomp i po jakimś czasie jest ok a piach nawet jak pompa w niego z odleglosci wali bezposrednio praktycznie nie pływa w toni ewentualnie robi się wydma. Ja u siebie do kostki 60x50x50 dałem 10kg piachu i mam taka ok 1,5-2cm warstwę. Pozdrawiam i życzę Powodzenia. :thumbup:


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miesiąc temu startowałem na skale syntetycznej i żywym piachu RED SEA najdrobniejsza gradacja super biały i oczywiscie 80% świeżej solanki + 20% wody z mojego drugiego zbiornika i bakteriami i pożywką AF ProBioS + ProF. Mija 48 dzień dojrzewanie bardzo leciutkie w zasadzie tylko troche okrzemek wyskoczyło po za tym nic więcej, parametry wody to: no2-0, no3-10, Po4-0, kh-6,9, ph-8, ca-440, mg-1300. Okrzemki już konsumują dwa Trochusy trafiła też do akwa szczepka montipory w celach sprawdzenia warunków i jak widać polipuje kolorek jest czyli nie jest źle i po mału bede zasiedlał akwa. Według mnie wode możesz śmiało dać świeżą a piach żywy piach mam najdrobniejszy wygląda super fakt przez pierwsze kilka dni woda sie nie mogła wyklarować i piasek faktycznie troche fruwał ale po ustwieniu pomp i po jakimś czasie jest ok a piach nawet jak pompa w niego z odleglosci wali bezposrednio praktycznie nie pływa w toni ewentualnie robi się wydma. Ja u siebie do kostki 60x50x50 dałem 10kg piachu i mam taka ok 1,5-2cm warstwę. Pozdrawiam i życzę Powodzenia. :thumbup:

Szczerze nie myślałem o takiej syntetycznej skale ale u Ciebie wygląda to fajnie więc pomyślę i zobaczymy. Gdzie można coś takiego kupić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak też myślałem, a może będziesz miał trochę wody z podmianki ?

Niestety, Moje nowe akwa ma dopiero miesiąc, a z podmianki ze starego (72 litry pojemności) to zbytniej korzyści nie będzie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze opcja startu na suchej skale . Wtedy masz pewność że nic nieprzewidzianego Ci z niej nie wyjdzie. Powodzenia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze opcja startu na suchej skale . Wtedy masz pewność że nic nieprzewidzianego Ci z niej nie wyjdzie. Powodzenia .

Niby tak ale z tego co czytałem i słyszałem jest to najgorsze z możliwych rozwiązań więc nie biorę tego pod uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak ale z tego co czytałem i słyszałem jest to najgorsze z możliwych rozwiązań więc nie biorę tego pod uwagę.

Nie do konca jest to prawda,zeby nie uzyc slowa - bzdura. Sucha skala ma swoje wady i zalety,tak jak kazda inna,trzeba miec tylko tego swiadomosc.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak ale z tego co czytałem i słyszałem jest to najgorsze z możliwych rozwiązań więc nie biorę tego pod uwagę.

Gdzie takie "bzdety" wypisują ..? Tak jak kolega wyżej pisze są plusy i minusy, tak w jednym jak i drugim przypadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Niby tak ale z tego co czytałem i słyszałem jest to najgorsze z możliwych rozwiązań więc nie biorę tego pod uwagę.

Taaaaak. Poczytaj o Real Reef Rock. Zmienisz zdanie. Na grupie jest też kilka osób, które startowały na tej skałce. Osobiście czytałem wiele na ten temat i NIKT nie pisał o jakichkolwiek minusach. Wręcz przeciwnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaaaak. Poczytaj o Real Reef Rock. Zmienisz zdanie. Na grupie jest też kilka osób, które startowały na tej skałce. Osobiście czytałem wiele na ten temat i NIKT nie pisał o jakichkolwiek minusach. Wręcz przeciwnie.

Nie wie za dużo o niej ale chyba to nie jest sucha skała tylko sztuczna a taka jest jak najbardziej ok. Sucha skała powstaje na drodze zabicia żywej skały, ciśnieniowego oczyszczenia i osuszenia i taka podobno jest najmniej pożądana. Ale mogę się mylić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.