Skocz do zawartości
Konradek

Turbo i jaja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, moje turbo wczoraj złożyły jaja, w sumie tak ze 2 000 sztuk. No i teraz moje pytanie - co dalej? Czy jest jakaś szansa, że przy błazenkach i krewetce czyszczącej one przetrwają? Ile czasu trwa wykluwanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest taka szansa, niektóre ślimaki z rodzaju Turbo rozmnażają się w akwarium.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź :) Ciekawi mnie jeszcze czas oczekiwania, wie ktoś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Krewetka może zeżreć jajka. Mogą je też zjeść wieloszczety. Błazenki nie powinny ich ruszyć. Małe ślimaki powinieneś zauważyć za kilka tygodni. Nigdy nie mierzyłem czasu po jakim się wykluwają ślimaki. Ślimaki rosną dość wolno. Żywią się glonami, cyjanobakteriami. Jeśli masz w akwarium dużo [setki] ślimaków turbo to możesz w zasadzie zapomnieć o problemach z plagami.

Glonożerne ślimaki spotykane w handlu są dość proste do rozmnożenia. Nie tylko turbo ale również na przykład tectusy.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mnie zaskoczyłeś, cyjano akurat mi się pojawia w jednym miejscu ale jest pod kontrolą, ostatnio widziałem jakby samo z siebie się cofnęło lecz nie przypuszczałem, że to może być robota ślimaków! Dzięki za cenne informacje :)

Przed godzinką zaobserwowałem jak krewetka czyszcząca przechadzała się po jajkach ale od razu przegoniły ją błazny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam setki ślimaków . W nocy jak wyjdą takie 1mm okazy to rano mam pozamiatane wszystko. Nie wiem co będzie jak one porosną , ale pewnie połowa zginie z głodu . I to mnie martwi. Póki co patrzę na tę szarańczę nocną ..........

PS : Cyjano nie ruszają :(

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, moje turbo wczoraj złożyły jaja, w sumie tak ze 2 000 sztuk. No i teraz moje pytanie - co dalej? Czy jest jakaś szansa, że przy błazenkach i krewetce czyszczącej one przetrwają? Ile czasu trwa wykluwanie?

Nie powiem żebym nie był ciekaw jak to wygląda ;) masz jakieś fotki? W moim akwarium nie widziałem nigdzie jaj ale po zmroku wyłazi całe mnóstwo ślimaków wielkości ziarnka maku. Zakładam, że to turbosy bo wyrosło z nich kilka większych sztuk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ślimaki mnożą się na masową skalę. Jajek można nie zauważyć. Ciekawe jest to że często robią to w jednym czasie w rożnych zbiornikach podłączonych do jednego obiegu.

Małe ślimaki podobne do turbo to nie koniecznie muszą być turbo. Mogą być to też na przykład ślimaki collonista http://pl.reeflex.ne...a_costulosa.htm ...

Te turbo, które ja mam zjadają cyjanobakterie - sprawdziłem to wielokrotnie... To bardzo przydatne narzędzie do walki z cyjano, dino i innymi glonami. Problem polega jedynie na tym że cyjano lub dino w sprzyjających warunkach potrafią się bardzo szybko rozrastać i są toksyczne a ślimaki to nie predatory...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaja są w dwóch miejscach, jedne na szybie pod lustrem wody, drugie skupisko natomiast na jednej z najwyższych skał, są bardzo malutkie, białe, nie widać w nich żadnego zarodka na razie, myślę, że mogą mieć gdzieś 0,1mm średnicy albo nawet mniej.

Mam pewną teorię co doprowadziło do ich złożenia. Walcząc z pełzatką radykalnie zmniejszyłem karmienie i wysprzątałem cały detrytus żeby poprawić parametry, trwało to pewnie z miesiąc. Ze dwa tygodnie temu jednak zacząłem intensywnie karmić zarówno ryby jak i koralowce - jedna kostka mrożonki dziennie na 2 ryby i krewetkę do tego coral E z AF w dawce siedmiokrotnie większej niż zalecana - co ciekawe NO3 stoi w miejscu a fosforany są zerowe. Przypuszczam, że to właśnie obfite karmienie po okresie głodu mogło być przyczyną. Glony też zaczęły lepiej rosnąć więc i ślimory mają więcej żarcia.

Zdjęcia jak zwykle u mnie w kiepskiej jakości ale coś nie coś widać.

4a726e894f9dc16cm.jpg

6d4bcaf02d98b32bm.jpg

a59873c14286d911m.jpg

Edytowane przez Konradek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.