Skocz do zawartości
rafik25

Pierwsze 60l

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu siedzę na forum i w końcu planuję założyć pierwszą solniczkę 60l.

Nurtuje mnie kilka rzeczy.

Mam belkę 2x24W będzie wystarczająca do tego litrażu? Jakie świetlówki najlepiej było by zakupić?

Również myślałem nad zrobieniem sobie belki led ale nie wiem w jakiej proporcji dać diody białe/niebieskie. W akwariach holenderskich odnajduje się idealnie ale w solankach jestem laikiem.

Co do filtracji sądzicie że fzn 3 będzie odpowiedni? Jakie dać do niego wypełnienie? W jednym koszyku chcę wsadzić odpieniacz resuna. Jedni piszą że słaby, głośny, mało wydajny, inni zaś że fajnie pini i trzeba go "ztuningować" dokładnie jeszcze nie wiem na czym to polega ale chyba się na niego zdecyduję. Chyba że coś innego zaproponujecie.

Korale chce mieć jakieś fajne miękie, LPS i zoaski ( najbardziej mnie się podobają ) Jakaś krewetka mogła by zamieszkać, parka błazenków i może kilka ślimorkó turbo.

Czekam na podpowiedzi bardziej doświadczonych :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o oświetlenie to przyjmuje się przy świetlówkach 1l = 1w, przy ledach 0,5w na 1l.

Proporcje led 2:1 lub nawet 3:1, 2 - 3 nitki royal blue jedna white.

Jeśli nie planujesz sps to zapewne nawet słabsze światło starczy.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli 40w bezproblemowo wystarczy?A może dać więcej lub mniej mocy? Ogólnie robiąc belkę wolał bym już mieć zapas mocy a może kiedyć spróbował bym z łatwiejszymi SPS-ami. Diody białe wybrać w okolicy 10k do tego royal blue i spokojnie wystarczy czy jeszcze jakąś barwę dać?

Pomyślę najwyżej sprzedał bym belkę 2x24W i ogarną jakąś estetyczną belkę led.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz diody http://led-byt.pl/pl/c/Diody-LED/62 do wyboru cree lub tańsze chińczyki.

Innych kolorów nie musisz dokładać. Warto zrobić też sterowanie na arduino wówczas będziesz miał możliwość

regulowania mocy każdego kanału. Nawet jak zmontujesz coś mocniejszego to zawsze możesz skręcić.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki, dzięki za linki. Diody brać 3 watowe? białe czyli ok 10k i royal blue tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

używam diod 3w 10000 i 15000K po stronie gdzie świecą 15k jest jaśniej i są ostrzejsze bliki

rb trzy watowe na mój gust mdłe ,dołożyłem dwie 10w i dopiero dają super błękit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Oki, dzięki za linki. Diody brać 3 watowe? białe czyli ok 10k i royal blue tak?

Tobie się ma podobać jak świeci - może będziesz chciał dodać czerwone czy zielone ledy - jest to w opisie

ale mały przykładzik .

podoba Ci się jak świeci np. ta lampa ?

http://www.maxspect....techniczna.html

no to masz specyfikację - wystarczy kupić odp. diody (niekoniecznie CREE) i drivery do nich

wolisz firmę Kessil ? to szukasz w sieci itd. itp.

jak juz pisałem

"przy ledach nikt nie ma gotowego przepisu że tak ma być i koniec"

ps. można tez kupić gotowe chipy np.

http://www.ebay.com/...sd=201283877520

a wybór jest OGROMNY

przykłady można mnożyć

http://stores.ebay.com/Kiwilight2014/Combination-Module-Lights-/_i.html?_fsub=11253727013

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki. Kwestię oświetlenia mam już rozwiązaną.

Może ktoś się wypowie na temat filtracji. FZN 3 będzie ok i odpieniacz wsadzony w kaskadę resun sk 300 da radę?

Co dać jak wypełnienie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry że się wtrącę w temat, ale poszukuję schematu diod w lampie kessil, takiego jaki jest przedstawiony w linku podanym przez @silvia dla lamp RAZOR. Właśnie składam sobie lampę LED i chciałbym dodać jakieś kolory do samych CW i RB. Widziałem kessila AP700 na żywo i robi niesamowitą robotę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.