Skocz do zawartości
jackami

zasilanie ledów

Rekomendowane odpowiedzi

jakie zasilacze do chipow led zastosowac? 220 czy 12/24? ktore oszczędniejsze bo w elektryce jestem noga.


70a2dc61900f6ec560171bfcec140b86u1113a984.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakich chipów? Mógłbyś dokładniej określić?


150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

co masz na myśli oszczędniejsze ?

żeby dioda świeciła trzeba ją zasilić odp. napięciem i prądem więc raczej nie podłączysz do 230V (tyle mamy teraz w "gniazdku")

i ile masz tych chipów i na jakie są napięcia i natężenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Producent zwykle podaje prąd zasilania. 300, 600, 1200mA.

Potrzebujesz przetwornice (driver) który taki prąd poda.

Driver zwykle zasilany przez zasilacz dobrany tak aby miał odpowiednia wydajność w zależności od układu.

Jak dobrze poszukasz to znajdziesz wiele topików ze schematami, zdjęciami i opisem jak podłączyć.


150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy link to zintegrowany zasilacz i drver prądowy na 50W. Drugi to tylko driver ...... musiałbyś mieć jeszcze zasilacz 24V co znacznie zwiększa koszt.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

http://allegro.pl/za...5707095011.html

http://allegro.pl/za...5714179910.html

rozumiem ze lepszy bedzie ten zasilany bezposrednio 220

pod warunkiem że masz ledy na minimum 1500mA

Pierwszy link to zintegrowany zasilacz i drver prądowy na 50W. Drugi to tylko driver ...... musiałbyś mieć jeszcze zasilacz 24V co znacznie zwiększa koszt.

na allegro kupisz zasilacz 24V - 3,75A (90W) za 30zł + wysyłka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem dodać, że dobrym zwyczajem jest sterowanie diód LED o różnej mocy z osobnych driverów. Jakoś nie wyobrażam sobie równoległego połączenia obu ledów 20 i 30W co w sumie ma dać 50W i zasilanie tego z jednego drivera 50W. Każda z tych diód pracuje przy innym prądzie pracy. Przy połączeniu równoległym to niemożliwe (to nie są rezystory). Proszę spojrzeć w noty katalogowe i sprawdzić prądy. Sytuacja równoległego łączenia dwóch diód jest możliwa tylko wtedy gdy mają identyczne moce, wtedy prądy będą równe połowie prądu drivera.

To tak w ramach informacji zanim kupisz i spalisz obie diody.

Reasumując potrzebujesz zasilacz 24v ok4A i dwa drivery (np takie z linka powyżej, maja regulacje prądu)

Edytowane przez Grzegorz T (wyświetl historię edycji)

600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

faktycznie - kolega wymedytował i dodał linka do diody - w końcu

daruj sobie te 20 czy 30W weź w zamian kilka 10W (na 12V)

bo 20W dioda pracuje na 700mA a 30 na 1000mA - więc musiałbyś kupić dwa takie zasilacze (ponad 120zł + wysyłka :) )

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj tez o chłodzeniu. Diody mocy potrafią się nieźle grzać.


150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem dodać, że dobrym zwyczajem jest sterowanie diód LED o różnej mocy z osobnych driverów. Jakoś nie wyobrażam sobie równoległego połączenia obu ledów 20 i 30W co w sumie ma dać 50W i zasilanie tego z jednego drivera 50W. Każda z tych diód pracuje przy innym prądzie pracy. Przy połączeniu równoległym to niemożliwe (to nie są rezystory). Proszę spojrzeć w noty katalogowe i sprawdzić prądy. Sytuacja równoległego łączenia dwóch diód jest możliwa tylko wtedy gdy mają identyczne moce, wtedy prądy będą równe połowie prądu drivera.

To tak w ramach informacji zanim kupisz i spalisz obie diody.

Reasumując potrzebujesz zasilacz 24v ok4A i dwa drivery (np takie z linka powyżej, maja regulacje prądu)

Źle napisałem. Nie chciałem ich łączyć ja jednym zasilaczu lecz na osobnych

a zamiast tego drivera za 45zł dałbym taki/kie

http://allegro.pl/przetwornica-driver-led-175ma-1400ma-co-175ma-p-i5206295517.html

do tego arduino nano i mam razem ze sterowaniem co i jak chcę

Dzięki za podpowiedź. Chyba z tego driver skorzystam. A w przyszłości pomyślę o sterowaniu.


70a2dc61900f6ec560171bfcec140b86u1113a984.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamiętaj jak będziesz zamawiał diody żebyś zamówił takie na napięcie 12V, bo jak kupisz te co podałeś w pierwszym poście to ten driver z linku się nie nada. I będziesz miał później zgryz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.