Skocz do zawartości
waldek123blau

Jak podnieść poziom magnezu w zbiorniku?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość nanokaczor

Kent ma tyle magnezu ile potrzeba. Tyle jest w oceanie. Oczywiscie jesli woda ma gestośc 1.025. Przy wyśszym zasoleniu będzie większe stezenie magnezu - tak jak na przykład w morzu czerwonym. Wiekszość soli ma za wysoki magnez. Są to sole do podmian.

Niektóre zwierzeta [na przykład krewetki] źle reagują na wysokie stęzenie magnezu, wapnia kH. Jeśli krewetki się nie monozą to znaczy że mamy nie odpowiednie parametry wody. Mogą nosić jajka ale jeśli są nie odpowiednie parametry wody to i tak nie wylegną się z nich larwy... Mozna więc mieć NO3 - 25 mg/l a PO4 0.5 mg/l i krewetki beda się mnozyły. Jeśli jednak podbijemy parametry takie jak kH Ca i Mg do wartości zapostulowanych [nie ma źródła tych informacji] to krewetki nie będa się mnozyły. Coś więc im nie pasuje i to bardziej niz wysokie NO3 i PO4...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale chyba niewielu z nas chce rozmnażać krewetki. Miałem problemy z niskim pH (7.6-7.8), które również ustały po zmianie soli. Po roku brak korali wapiennych na skałach. Wahania innych parametrów... Wszystko ustało przy zmianie soli.

Może jakby Kent opisał na wiaderku swoją filozofie to było by inaczej.

Myślę, że warto się temu przyjrzeć.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale chyba niewielu z nas chce rozmnażać krewetki. Miałem problemy z niskim pH (7.6-7.8), które również ustały po zmianie soli. Po roku brak korali wapiennych na skałach. Wahania innych parametrów... Wszystko ustało przy zmianie soli.

Może jakby Kent opisał na wiaderku swoją filozofie to było by inaczej.

Myślę, że warto się temu przyjrzeć.

nie chcesz rozmnażać krewetek, więc wszystko jedno w jakich warunkach będą żyły?

rozmnażanie się życia w akwarium swiadczy o bardzo dobrym poziomie akwarium jak i akwarysty.

po za tym jest to swietna dawka pokarmu...

na skałach to brak glonów wapiennych miałeś, a nie "korali wapiennych "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chcesz rozmnażać krewetek, więc wszystko jedno w jakich warunkach będą żyły?

rozmnażanie się życia w akwarium swiadczy o bardzo dobrym poziomie akwarium jak i akwarysty.

po za tym jest to swietna dawka pokarmu...

na skałach to brak glonów wapiennych miałeś, a nie "korali wapiennych "

Chce im zrobić dobre warunki, ale nie kosztem innych stworzeń. One są dla mnie dodatkiem do ważniejszych stworzeń. Idealnie jak wszyscy mieszkańcy akwarium czują się dobrze, ale czasami trzeba iść na kompromisy.

Oczywiście miałem na myśli glony wapienne. Dzięki za korektę.

Przykładowe odczyty z akwarium na soli kent. Zamazałem nieistotne parametry.

Data, zasolenie, pH, Ca, Kh, Mg. Nie mogłem już buforować pH, bo Kh też rośnie wtedy. Akwarium wietrzone, pompy na tafle wody, odpieniacz 24/7. To chyba też nie warunki dla krewetek.

qy4ucBcv.png

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli Tester? Wyniki obecne?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze jestem na komorce wiec nie widze. Ale na poprzedniej stronie dales tabele porownawcza soli bez zadnego podpisu. Daj linka conym mogl poczytac o tym tescie


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaa... to nic konkretnego nie mogę o tym teraz powiedzieć. Raczej jako źródło naukowe tego nie można wykorzystać.

Znalazłem na jednej z anglojęzycznych grup tematycznych. Dużo ich mam i nie mogę odszukać gdzie umieszczone było.

Nie wiem też kto testował te sole.

Raczej to może służyć jako kolejny głos w dyskusji o tym, że jest duża różnica w ilości Ca i Mg w solach.

I dobrze, że jest. Po prostu mogli by napisać o tym, że Mg w soli jest 1150, a nie 1350-1450ppm przy zasoleniu 1.026 jak to podaje Kent na wiaderku. Ci co suplementują składniki nie odczują różnicy, ale są też tacy, co żyją na podmianach wody tylko i wtedy lepiej chyba bogatszą sól używać.

Poszukam jeszcze. Może inni spotkali się z tą tabelką wcześniej.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kent ma tyle magnezu ile potrzeba. Tyle jest w oceanie. Oczywiscie jesli woda ma gestośc 1.025. Przy wyśszym zasoleniu będzie większe stezenie magnezu - tak jak na przykład w morzu czerwonym. Wiekszość soli ma za wysoki magnez. Są to sole do podmian.

Nanokaczor po raz kolejny Ci piszę że sól Kent nie ma tyle magnezu co potrzeba!!!!!!

- przynajmniej ta partia którą ja kupiłem nie miała poziomu z etykiety!!!

przy gęstości 1.025 zrobiłem pomiar i wyszedł mi dużo niższy magnez niż w opisie z pudełka.

I TO JEST NIEZAPRZECZALNY FAKT!!!! Zobacz ilu forumowiczów ma ten sam problem!!!

Gdyby poziom magnezu był taki jak w opisie z opakowania to by nie było problemu!!!

Pojmij to w końcu!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldek,

pomyśl o dokupieniu małego opakowania soli Blue Treasure i mieszania jej razem z tym wiadrem Kenta.

Sól BT słynie z wysokiego magnezu


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tester ale przestałem używać soli Kenta.

Jak już wyżej pisałem po zmianie soli wszystko się unormowało!

i nie mam już problemu z magnezem.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Sole za pomocą których można otrzymac wode która przy gestości 1.025 ma wiecej niż 1270 mg/l magnezu mają za dużo magnezu. Ile mam ci tutaj publikacji zacytować?

To jest twoja opinia a nie fakt. Fakt to zaistnialy stan rzeczy. Ty jako obserwator możesz coś zaobserwować i wyrazić swoja opinie na ten temat. Nie możesz jednak stwierdzić że jest to fakt. Nie jestes Bogiem.

Jeżeli nie rozpuściłeś za jednym razem całego wiadra soli to nie mozesz stwierdzić że w tej soli było za mało magnezu... Mieszanka róznych soli może się rozdzielać w czasie transportu na frakcje o różnej gęstości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to co powiesz na to:

Kupiłem opakowanie soli Kent Marine Reef Salt Mix 6,6 kg w kanistrze

i na opakowaniu jest jak wół napisane że ta sól zawiera magnezu 1150 do 1250

Robię co dwa tygodnie 65 litrów podmiany wody w swoim 650 litrów w obiegu zbiorniku

i ten kanister wystarcza równo na 3 podmiany nie zostaje nawet gram soli.

Po zrobieniu pierwszej solanki o gęstości 1,025 i temp. 25 stopni zrobiłem pomiar Salifertem - wyszło 0,36 czyli 960 PPM(mg/l)

Po 2 tygodniach zrobiłem 2 solankę Salifert wskazał 0,34 czyli 990 PPM(mg/l)

Po następnych 2 tygodniach zużyłem resztę soli i pomiar wskazał 930 PPM(mg/l)

Więc się pytam do cholery po co na opakowaniu jest opis że ta sól zawiera 1150 do 1250 magnezu?

I jak myślisz nanokaczor po co my opisujemy nasze perypetie z niedoborem magnezu skoro według ciebie wszystko jest w porządku!

Nie chciałem do teraz podawać wartości magnezu z moich pomiarów i robić Kentowi złą reklamę

Nadal myślę że to pewnie jest jakaś felerna partia towaru - przecież wcześniej wielu z nas chwaliło tą sól

ale z drugiej strony zastanawiam się jak taka firma prowadzi kontrolę swoich wyrobów?

I założyłem ten temat po to aby ci co jeszcze nie używają reaktora wapnia lub baillinga nie zdziwili się gdy sami zrobią pomiar Mg po podmianie wody na Kencie.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mógł byś Waldek napisać co zauważyłeś za zmiany po podniesieniu Mg do poziomów wyższych niż ma sól Kent


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem jeszcze żadnych zmian, a zmagałem się z ustabilizowaniem

wszystkich parametrów czyli Mg, Ca i Kh abym mógł obliczyć konsumpcje i rozpocząć

dawkowanie Baillinga lub postawić reaktor wapnia waham się jaką metodę zastosować.

<według literatury w akwarium rafowym powinno się znajdować od 1230 - do 1320 ppm

magnezu ja mam 1350 i staram się to utrzymywać na jednakowym poziomie.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postawiłem reaktor wapnia z zasypem mieszanym tzn również z magnezem

i po 8 godzinach jego pracy zmierzyłem poziom, który wskazuje 1300

myślę że problem z niedoborem magnezu mam już za sobą teraz reaktor jest odpowiedzialny za uzupełnianie niedoboru!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fanjiny temat, właśnie te same problemy dotkneły i mnie .

Na soli blue tresure miałem poziom magnezu 1410

potem zmieniłem sół na reef i się zaczeło.Magnez spadł mi do 960 mg.

Zacząłem dawkowanie 90mg. na 1l ro .Podawałem w dwóch partiach rano 200 ml. i 200 ml. wieczorem.

Udało mi się podnieść do 1110 i na tym poziomie się zatrzymało .

Postanowiłem zwiększyć ilość rozpuszczanego mg w 1l. do 180 g.

Trochę patrże na tą iloć ze strachem bo po przeczytaniu wypowiedzi na tym forum wydaje mi się to, dużą dawką.

Np. w kalkulatorze reefhub jest dawka 17g. /1l.

Ale po przeczytaniu tego tematu nabrałem trochę pewnści w to iż 180 g, to nie za duża dawka.

Ponieważ autor podawał 250 g, na 1l.

Więc jak pisze Waldek te proporcje nie zaszkodziły jego zwierzętom .

Czy więc są jakieś górne granice stężenia podawanego roztworu mg, i jego częstotliwości ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Salti jadę cały czas na reaktorze wapnia i poziom magnezu mam cięgle wzorcowy

Przez ostatni rok jest ciągle ustabilizowany bo sprawdzam odciek na reaktorze i jak trzeba to go zwiększam


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie .

Odświeżam temat tu bo ten temat był i jest dla mnie bardzo pomocny .

Ale,

Udało mi się utrzymywać mg na poziomie 1260, 1280 .

Po zmniejszeniu dawki podawanego mg ( teraz rozcieńczam 155g w 1l.ro) ran i wieczorem po 60 ml., mg spadło mi po tygodniu do 1110.

Nie wiem co jest odpowiedzialne za tak duże spadki mg w moim zbiorniku ?

A może to jest normalne ?

Według kalkulatora nr w poprzednim tygodniu miałem podnieść mg z poziomu 1260 do 1280 wlewając 700ml. roztworu 150gmg na 1l.ro.

Wlewałem 120 ml. tego roztworu dziennie co daje jakieś 840 ml.

Zgodnie z wyliczeniami powinienem mieć 1280 po tygodniu.

Tak się nie stało bo mam te 1110 .

Rozumiem doskonale iż jest zużycie bieżące i oto mi chodzi.

Co jest z tym mg ? W moim zbiorniku .

Może ktoś z was miał podobny problem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,ja miałem podobny problem z magnezem.Dozowalem a on ciągle spadał albo się nie podnosił. Działo się tak do póki skala nie porosła algami.Dzisiaj magnez jest stabilny na 1380,pobór rekompensuje proszkiem TM raz w miesiącu.

Tapatalk S5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz podałem do kalkulatora nowe parametry i wychodzi iż muszę wlać w tym tygodniu 5,5l. mojego mg co daje 0,7 l. roztworu mg na dzień .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.