Skocz do zawartości
JayJay

chetni do oceny projektu akwaium i sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zalozylem oddzielny temat do akwarium i sumpa zeby poszukac osob chetnych ktore beda wstanie konkretnie pomoc przy zrobieniu projektu sumpa i akwarium.

akwarium 100x60x60 komin bedzie wewnetrzny poniewaz szklarz przekonal mnie o bezpieczenstwie i przebija wszystkie inne ofert sklepow niech nikt nie mowi ze zrobi chlam bo robi profesjonalnie :) znam czlowieka.

konkrety komin ma byc jak najmniejszy ale rama ma szerokosc 7 cm wiec musze to dodac do szerokosci srubunkow 32 mm splyw i rewizja i tylko to chce zeby bylo w kominie wyliczylem 12x18 bez grbosci szkla , powrot zrobie z drugiej strony osobno .

pytanie techniczne jakie musze byc odleglosci od wywierconch dziur na srubunki zeby swobodnie je przykrecic ?

Sump ma wymiary 80x45x45 z czego najwieksza komora ma byc na dsp refugium minimum 15 cm piasku chce dac 20 . ma byc przegroda na pompe jebao dct4000 czyli wystarczy 12 cm szeroka nawe 10 tak mi sie wydaje :) miejsce na siporax oraz odpieniacz mysle 25 cm szerokosci . i pod splywem chce dac miejsce na prefilt w postaci ewentualnej waty

dodam niedlugo zdjecia tego co narysuje

post-22597-1445176062,68_thumb.jpg

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Nowe wymiary post-22597-1445177315,39_thumb.jpg

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez JayJay (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapytaj pana szklarza co jest niebezpiecznego w zewnętrznym kominie


Ehhh... żeby wyglądało tak jak kosztuje.:ph34r:

zawsze chciałem mieć takie coś, tylko po to, żeby dłubać wciąż..:blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wycinanie szkla oslabia szybe . i to znacznie dlatego niektorzy nadklejaja paskami i daja cala szybe mniejsza i nat takim rzwiazaniem tez mysle , szklarz wykonywal takie kominy ale jednak jest to zwiekszone ryzyko :) jezeli przyklejenie paska wchodzi w gre oczywiscie takie bedzie ale chcialbym zeby ten temat sluzyl uszykowaniu projektu o ktory mi chodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może dać po prostu jedną szybę krótszą i wtedy grzebień+komin po całej długości krótszego boku. :) Ja mam wewnętrzny ale następnym razem zrobię właśnie tak. Potem odstaje taki klocek w akwa


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie mi tez ten klocek sie nie podoba chociaz i tak jest dosc maly . mam szerokie akwa na 60 cm wiec robic taki komin to glupie troche chyba ze zrobie miejsce na wave boxa na przyszlosc hmm

albo komore z refugium :D to tez nie glupie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie pchaj refu w żadną komorę :D ja mam w sumpie i myślę jak dopiąć next akwa do obiegu jako refu :D

Edytowane przez Shellik (wyświetl historię edycji)

f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego nie pchac w zadna komore ? powiedz cos wiecej :) jestem tak ciekaw . no to bedzie trzeba cos wymyslic innego w kominie zewnetrznym

Widać konkretnej pomocy nie uzyskałem możliwe ze jej nawet nie uzyska trudno . Wstawiam zdjęcie ewentualnego komina zewnetrznego dalej liczę ze kozę jednak ktos doradzi . Przy zewnętrznym kominie na prawym boku dokleił bym ten mały pasek szkła tak zeby woda wpierw przelewała sie do pierwszej komory tam moze ekstra refugium ?? I od spodu zapełniała by te cześć ze spadem i rewizja dobre czy nie dobre ?? post-22597-1445190270,18_thumb.jpg

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej zrobić refugium w sumpie?

Na forum jest mnóstwo szczegółowo opisanych projektów, poszukaj czegoś co jest najbliższe Twoim oczekiwaniom, a potem sie to zmodyfikuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie juz przegladalem i to jest najblizsze moim oczekiwaniom :) wyzej jest projekt sumpa z dsb i refugium ale pomyslalem ze jezeli nie chce robic komina wewnetrznego i zrobie zewnetrzny to jakos musze ywkorzystac przestrzen komina ktory mialby byc na cala szerokosc z tad ten pomysl . projekt sumpa tez jest brany z roznych zdjec ale nie wiem czy wysokosci sa dobrze dobrane przegrod .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokości przegród dobiera się do odpieniacza.

Jeżeli chodzi o refugium w panelu komina zewnętrznego to jakoś nie widzę plusów. Mało światła, możliwość zatykania glonami spływu (otwór pomiędzy refugium a spływem musi być na tyle duży aby przyjąć całą wodę przelewająca się przez grzebień.

Edytowane przez marb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nei mam konkretnego typu odpieniacza bo go nie bedzie ale musi byc miejsce w razie gdybym jednak chcial go wstawic . jest przegroda na 30 cm wysoka z tego co czytalem wydaje mi sie ze lepiej wyzsza wtedy wystarczy cos podlozyc pod odpieniacz . wszystko jest na rysunkach :) mam nadzieje ze ktos potwierdzi i powie ze spokojnie taki sump jak mam narysowany moze byc i przeplyw wody bedzie odpowiedni :) przy takich rozmiarach jest miejsce na spokojne 36 l wody w razie awari pompy.gdzie wody ponad grzebieniem planuje maks 3 cm czyli 18 litrow takze chyba wszystkie konkrety tu sa zawarte . jesli nie to dopisze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolicz do tego pojemność komina i wody w rurach. Na oko będzie to w sumie trochę ponad 30 litrów do przyjęcia w sumpie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

komin ma 12 litrow poziom wody chce zeby byl 3 cm maksymalnie na grzebieniu nie wiem czy za duzo czy za malo ?? jezeli tak by bylo to bylo maksymalnie 30 l a sump ma pomiescic 36 l bez problemu :) wyliczajac 10 cm wysokosci w sumpie wolnej ale bedzie troche wiecej 15 cm takze jeszcze zapas bedzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje Ci zastosować dość nietypowe rozwiązanie... Zrób dwie dziury 45mm (pod przelot 32mm) w tyle czy boku akwarium. Doklej w środku kilkucentymetrowe pudełko z grzebieniem (żeby zasłonić te dziury i mieć przelew grzebieniem). Tym sposobem, będziesz miał bardzo mały komin, nie będzie Cie obchodziła szerokość stelaża i nie będziesz miał filmu na powierzchni. A refugium i DSB zrób normalnie w sumpie.

Edit: Zapomniałem o najważniejszym, powiększ zbiornik o szerokość zewnętrznego komina.

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawy pomysl ale czy jesli wywierce na tylnej szybie te dziury nie beda oslabaly szyby i 10 mm szyba tyl wystarczy ?? i jak zamontowac przeloty 32mm na 45 mm dziurze ? hmm

bardzo mi sie podoba ten pomysl dzieki wielkie a co do sumpa bedzie dzialal zostawic jak jest ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie osłabi bocznej szyby bardziej niż wiercenie otworów pod śrubunki w dolnej szybie.

Powiększenie akwarium o rozmiar komina zewnętrznego to świetny pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wracając do tego dlaczego nie w komorze (kominie) dlatego, że kiedy zobaczysz jaki drzemie w tym potencjał będziesz miał ciągle mało miejsca na glony, a trzeba też regularnie przerzedzać więc trochę miejsca na manewrowanie też jest wskazane


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za konkrety ;) juz wiem jakie musza być wiercone dziury dzięki silva .co do tego zeby włożyć glony obok spływu jak na rysunku to byłby tylko dodatek do sumpa a w zewnętrznym było by fajnie oglądać i dość łatwo kontrolować naprzyklad spageti . Jednak ta opcja co nagi zaproponował jest ekstra . Musiałbym zastosować kolanka 90 stopni od śrubunków czy lepiej rury giętkie ?

Wysłane z iPhone za pomocą TapatalkCały myk w tym ze juz poszerzyć nie mogę :) i taka rozmowa mi sie podoba

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez JayJay (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moga byc kolana, woda i tak splynie. Na powrocie rob tak, zeby bylo jak najmniej lukow i kolan


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz zrobic 30 cm przegrode na ewentualny odpieniacz i go ustawic na podniesieniu. Po co ? Bedziesz mial tyle wysokosci w szafce, zeby zmiescic tam odpowiedni dla 360 l odpieniacz, podniesc go i miec jeszcze miejsce do zdjecia kubka ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 cm na odpieniacz . Nie musi stać na czymś tak napisałem gdyby poziom wody był za wysoki . Przymierzałem do deltec ap 600 myśle ze byłby ok .

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.