Skocz do zawartości
mwr5700

Zarastanie akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem jeszcze początkujący i proszę o pomoc w identyfikacji co się dzieje i co z tym zrobić.

Info o akwarium:

- mikro kostka 30 l zestaw Aquael z kaskadą (w kaskadzie węgiel i siporax)

- światło świeci się od 11h (11h niebieskie, 9h białe) moc 2x11W,

- start był w styczniu a pierwsze życie w okolicach maja (bardzo długo i zielono dojrzewało)

- w środku żyją sobie 2 x nemo, krab percnon, porcelanka i strombus,

- podmianki ok 3 l na tydzień (brak odpieniacza)

- po podmiankach leję Prodibio (0,1 ml biodigest i 0,2ml bioptim)

Obecnie od kilku dni podnoszę KH, bo było 6,1 wg testu Salifertu (chociaż wg. testu JBL było 7??!?!). Teraz jest o 1 stopień więcej.

KH podnoszę czymś co się nazywa "Coral KH Buffer" w składzie ma: NH HCO3

Następny krok jaki planuję to trochę podnieść Mg, a od ok 1-2 tygodni coś takiego jak na zdjęciach....

no właśnie i tu proszę o pomoc co robić? Jak widać to jasnobrązowe coś rośnie jak błona na piasku, kamieniu i szybkach. Po jednej dobie da się już czyścikiem magnetycznym to zdjąć z szyby. Dodatkowo jak widać na zdjęciach nitkowe coś na kamieniu i też rośnie w dużym tempie.

Z góry dzięki za podpowiedzi

post-24758-0-35698200-1445185355_thumb.jpg

post-24758-0-29324700-1445185364_thumb.jpg

post-24758-0-99731200-1445185365_thumb.jpg

post-24758-0-54272300-1445185367_thumb.jpg


2933ffbd5fafe4fef9705da7ccbe8969u1051a922.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

- po podmiankach leję Prodibio (0,1 ml biodigest i 0,2ml bioptim)

po co skoro ? przecież dokarmiasz gloniska i to dino które tam widać

to samo z podmianami - przestań podmieniać wodę na .. miesiąc i mniej karmić , odsysać co się da (resztki pokarmu i te gluty z piasku) ograniczyć białe światło max 6h niebieskie do 8 , wymień węgiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm czyli lejąc prodibio dokarmiam glony czy masz na myśli podmianki solanki?

węgiel był wymieniony ok tydzień temu.

Edytowane przez mwr5700 (wyświetl historię edycji)

2933ffbd5fafe4fef9705da7ccbe8969u1051a922.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

mam na myśli że masz zbyt żyzną wodę więc nic nie lej (co najwyżej bakterie) i nie wymieniaj wody

potraktuj zbiornik jakby dopiero zaczynał dojrzewać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiankami dokarmiasz. A tak swoją drogą to skała do wyszorowania w solance, szybciej to zwalczysz.

Bakterie jak najbardziej są pożądane.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiej wody używasz do uzupełniania ?I na jakiej wodzie robisz podmiany?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co robić dalej z KH i Mg?

Niby Mg trochę będzie powstrzymywać gloniska

Woda do podmianki to oczywiście RO+DI

aaa i przy filtrze mam nowy miernik i woda była i jest OK


2933ffbd5fafe4fef9705da7ccbe8969u1051a922.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ci mg powstrzyma glony? zamiast tego węgla daj phosguard do kaskady, nie rób podmian, przeczesuj piach i szoruj skałę, nic nie lej przez jakiś czas


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

słuszna uwaga od @pinki - nie widzę tam koralowców - więc skała do szorowania - porządnego

swoją drogą skąd ta skała ? sucha żywa sklep czy kolega ?

i czy te parametry ze stopki to prawda bo .. gloniska przy takich parametrach i świeceniu to raczej słabo rosną a tu wygląda jakby NO3 i PO4 było ZNACZNIE wyższe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już skałę wyszorujesz to owiń cyrkulator watą, wyciągnie syf co jeszcze został. Wata do zmiany co kilkanaście godzin. I tak do oporu aż wata będzie czysta. Im mniej syfu tym mniej wszelkich plag.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi.

Jeśli chodzi o dane w stopce są prawidłowe NO3 i PO4 jest od długiego czasu takie i testowane różnymi odczynnikami i przez różne osoby - jest idealne.

Jedynie jak zauważyłem to jest różnica w testach robionych na odczynnikach JBL a Salifert w przypadku KH o 1 stopień.

Phosguard - a po co jeśli PO4 i NO3 są ciągle OK?

Skała żywa - kupiona w eRbyka

Thomas Kay - co masz na myśli z przeczesywaniem piachu? wzruszaniem go, żeby wypłynęło wszystko co w nim siedzi?

Czy Mg i KH nie ma żadnego wpływu na rozwój glonów?

A czy nie przeczyścić w takim razie kaskady? po czyszczeniu szyb, wzruszaniu piasku pewnie sporo tam poleciało. Czy rónież siporax oczyszczać? a może lepiej jednak kaskady nie ruszać?

Edytowane przez mwr5700 (wyświetl historię edycji)

2933ffbd5fafe4fef9705da7ccbe8969u1051a922.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

może za słaba cyrkulacja ?

może dokup z ciekawości jakiś filierek "z deszczownią" 300l/h pompka - są tanie jak barszcz

zdejmij deszczownię i wpakuj do zbiornika - albo "grubiej" - koralia nano

do piasku można .. odmulacz (np. taki ze skarpetą "napędzany" pompką powietrza za jakieś 20zł na alledrogo )

siporax możesz przepłukiwać w wodzie z podmianki (nie szorować a po prostu przepłukać)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi.

Jeśli chodzi o dane w stopce są prawidłowe NO3 i PO4 jest od długiego czasu takie i testowane różnymi odczynnikami i przez różne osoby - jest idealne.

Miałem tak samo.

Pierwsze : przestałem lać te prodibio i biodigesty.

Po drugie : na 42 litry podmieniałem średnio 5-10 litrów co tydzień.

Po trzecie : to że nie masz w testach NO3 i PO4 to DINO i glony ci pożerają złe parametry - miałem to samo. Więc jak wprowadzisz konkurencję, to będą zanikać plamy dino i glonów.

Ponadto zmieniłem sól z AF na Microbe-lift premium salt i do tej pory mam kryształ :D


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że z cyrkulacją nie ma problemu, bo mam coś takiego: http://erybka.pl/pro...a-Wave-1-6.html

Pirotechnic: a próbowałeś wcześniej takie dokładne czyszczenie jak koledzy podpowiadają powyżej?

Pojawia się pytanie co gorsze... glony czy NO3 i PO4 :p

Edytowane przez mwr5700 (wyświetl historię edycji)

2933ffbd5fafe4fef9705da7ccbe8969u1051a922.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawia się pytanie co gorsze... glony czy NO3 i PO4 :p

to zostaw jak jest i masz idealne NO3 i PO4 tylko akwarium wygląda jak wygląda ...

z mojego doświadczenia - odessałem piasek na którym pojawiało się dino (akurat było tak, że w głównej mierze było po jednej stronie), podmiany robiłem, ale nic nie dozowałem, ograniczyłem świecenie białego i po 3-4 miesiącach gluty zeszły ... woda utleniona u mnie nie działała. I bardzo ważne to odsysaj ten syf a nie wzruszaj piasek żeby tylko oderwać to, tak samo ze skałami - szczotkowanie w akwa nic nie daje - odsysanie, w tym jest moc ;)

i powodzenia ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra jeszcze raz poruszam ten wątek... nic się nie zmieniło i trochę mnie to wkurza bo ciągle zarasta. ;-) Owszem plusem jest to, że nie ma problemów z azotanami, azotynami i fosforanami. To co zrobiłem do tej pory:

ŚWIATŁO: Zmiana światła niewiele pomogła, chociaż nie wyłączyłem go zupełnie. Fakt, że teraz latem trochę więcej dociera światła z okien (jednak słońce nigdy nie świeci bezpośrednio w akwa).

CZYSZCZENIE: parę razy szczotkowałem skałę i odsysałem piasek, również w kaskadzie jest wata, którą co kilka dni czyszczę/wymieniam, bo sporo syfu zielonego zbiera.

TEMPERATURA: teraz w okresie letnim bywają problemy z tym, że temp wzrasta nawet do 28-29st C i wydaje mi się, że wtedy ten zielony syf rośnie bardziej. Mam pomysł na chłodzenie modułem peltiera poprzez jakąś blachę, która trochę lepiej rozprowadzi chłodzenie - http://allegro.pl/ogniwo-peltiera-tec1-12705-do-lodowek-turystycznyc-i6167184190.html. Oczywiście sterowanie termostatem. Wolałbym uniknąć wiatraczka, bo i tak mi strasznie szybko schnie woda ok 0,5l na 2 dni (jak na 30l zbiornik wydaje mi się to dużo). Nie znalazłem na forum, żadnych pomysłów z takim modułem peltiera, ale może to by się sprawdziło.

ŻYCIE: nie uległo zmianie 2xbłazny, 1x ślimak strombus (który raczej głównie śpi), 1x ślimak porcelanka, który jak już się obudzi to objada 1/3 kamienia z glonów (jednak jego tempo jest za małe), krab percnon

TLEN: czy może to mieć wpływ na rozwój tego zielono-brązowego glonowego syfu? dzisiejszy pomiar ok 5-6 mg/l. Może kaskada za mało "bulgocze" no i brak odpieniacza, który chyba też zawsze trochę napowietrza.

SÓL: sypałem jakąś biedniejszą sól (produkt Szczecińskiego sklepu foto pudełka w załączeniu) i to nic nie pomogło poza spadkiem Mg, Ca, KH i nadal mam z tym problem - mam wrażenie, że mimo lania roztworu z "Coral KH Buffer" w składzie ma NH HCO3, kompletnie nic się KH nie zmieniało (proporcje i dawkowanie zgodnie z instrukcją). Obecnie wróciłem do soli Red Sea

post-24758-0-77621100-1466025019_thumb.jpg

post-24758-0-87155000-1466025105_thumb.jpg

post-24758-0-81631400-1466025171_thumb.jpg

post-24758-0-24472800-1466025280_thumb.jpg

post-24758-0-35152700-1466025536_thumb.jpg


2933ffbd5fafe4fef9705da7ccbe8969u1051a922.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ogniwo peltiera - zapomnij, nie sprawdzi się

daj wiatrak i dolewaj wody (0,5l na 2 dni to wcale nie jest dużo)

i chyba przydał by się odpieniacz (choćby taki na kostkę lipową)

próbowałeś zaciemnić zbiornik na 3 dni ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michal,

my tu sobie czekamy na zakonczenie dojrzewania, ale parametry sa jakby troche przypadkowe i stosunkowo niskie. Takie sprzyjaja glonom. Osobiscie wolalbym na poczatku miec bardziej wyzylowane nawet ponad " zalecane" i po 2-3 miesiacach wstawilbym sporo korali, jako konkurencje dla glonow.

Troche kH, Ca i Mg brakuje. NO3 i PO4 jest pewnie zagospodarowywane przez glony a nie korale.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm dojrzewanie 2 rok? ;-P to taki dobry ze mnie solniczkowy akwarysta :-P

zupełnie zaciemniać jeszcze nie próbowałem.

a powiedz czym najlepiej i najprościej podnosić kH, Ca i Mg?

no i pytanie jaką kolejność przyjąć czy najpierw podnieść parametry czy zaciemnić?

Edytowane przez mwr5700 (wyświetl historię edycji)

2933ffbd5fafe4fef9705da7ccbe8969u1051a922.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mwr5700 - zobacz, drugi rok walczysz z zarastaniem skały przez gloniszcza i inne cuda. Coś ewidentnie jest nie halo.

Ja bym skałę wyszorowała po podmiance w wodzie z akwarium żeby nie było straty w bakteriach, odessała co się da ze szkła, wata na pompkę żeby usunąć syf (co już robisz, ale zrób sobie jednorazową akcję od nowa). Potem uzupełniasz wodę na ubogiej soli (Twoja nie jest jakaś super bogata, ale są jeszcze uboższe sole - nie masz korali, nic Ci nie "zjada" pierwiatków). NIepokoi mnie, że szkło ma 1,5 roku, a tam ani widu ani słychu alg wapiennych etc. Coś wyraźnie jest rozchwiane. Masz pewność, że pomiary masz wiarygodne? Taki wapń i magnez przy 1.025 raczej nie występuje w FO, zakładając, że podmieniasz wodą z solą ze zdjęcia to przy 1.023 masz wapń pod 400.. coś mi się widzi, że może refraktometr by się przydał, lub wymaga kalibracji?

Czym świecisz? Świetlówki aby świeże? Te setowe są ok, ale do pół roku - potem nadal światło dają, ale rozjeżdżają się jeśli chodzi o spektrum i często glony są tego oznaką właśnie.

Co do zaciemnienia to chyba odważyłabym się bezpośrednio po szorowaniu skały. Ubicie wszystkiego na raz przez zaciemnienie odda Ci masę syfu do wody, czego byśmy nie chcieli bo szkle masz ryby.

Rozważ wydłubanie sobie algae scrubbera (wpisz w google HOG algae scrubber) - możesz zawiesić to na szkle i stworzysz naturalną konkurencję dla Twoich glonów. Ewentualnie wprowadź makroglony z uwagą by z tego plagi nie zrobić :) Ale da się posadzić coś fajnego z boku, a i błazny nie pogardzą takim domem.


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaciemnienie to tylko dorazna metoda, bo przeciez wczesniej czy pozniej bedziesz musial swiatlo wlaczyc.

Mimo, że nie masz korali, parametry KH, Ca i Mg sa niskie, - tu poczytaj o podnoszeniu: http://reefhub.pl/metoda-ballinga/

Nie przestawaj szorować skaly - w ten sposób usuwasz detrytus, który jest źródłem nutrientów dla nowych glonów.

Szorowanie tez przewietrza skałę, ponieważ otwierasz zarośnięte pory.

Pamiętaj, że zerowe nutrienty w kolumnie wody nie oznaczają, że miejscowo, pod kożuchem z glonów i dino ich niema.

Rzuc jeszcze okiem na to:

http://reefhub.pl/skala-a-dojrzewanie-w-akwarium/

Powodzenia


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"a powiedz czym najlepiej i najprościej podnosić kH, Ca i Mg?"

A mamy tu pare tematow o proszkach do Ballinga, napewno w ciagu dwoch lat prowadzenia akwarium je zauwazyles. Wystarcza te 3 na podniesienie kH, Ca i Mg.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się jednak upieram przy sprawdzeniu precyzji pomiaru zasolenia przed rozpoczęciem przygody z Ballingiem. Równie dobrze może kolega mieć zawyżone wskazanie i balling do niczego nie będzie potrzebny.


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Balling do kostki 30l i to bez korali ? ...

wyszorować skałę, podmienić z 10-15l wody (z podmianki od kolegi ?) i tyle

a podmiankę zrobić po zaciemnieniu (glony się rozpuszczą i oddadzą do wody to co złe)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.