Skocz do zawartości
wrsdz

Przejście z LED na T5 a wzrost Kh

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc wszystkim ,

Na początku tygodnia przeszedłem z oświetlenia LED Maxspect 60W na T5 4 x 24W Blau.

Po 3 dniach zmierzyłem poziom Kh, ku mojemu zaskoczeniu wzrósł z 7,7 do 8,6.

Pytanie dlaczego ?

Powinien jak juz spaść ze względu na zwiększenie konsumpcji (teoretycznie ...).

Żadnych zmian w zbiorniku , nowego życia etc.

Dozowanie to samo od kilku miesięcy .

Jakies pomysły ?

Sent from my iPhone using Tapatalk


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Powinien jak juz spaść ze względu na zwiększenie konsumpcji (teoretycznie ...)."

Dlaczego powinna byc wieksza konsumpcja ? Moze tez tak byc, ze po zmianie swiatla, korale beda sie jakis czas przyzwyczajac.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
"Powinien jak juz spaść ze względu na zwiększenie konsumpcji (teoretycznie ...)."

Dlaczego powinna byc wieksza konsumpcja ? Moze tez tak byc, ze po zmianie swiatla, korale beda sie jakis czas przyzwyczajac.

Stani ,

Wreszcie ze tak powiem korale dostały normalnego światła w trochę większej ilości niż dotychczas . A światło jakiś tam wpływ na wzrost ma .

Skoro moja teoria jest błędna , jakies inne pomysły doświadczonego morszczaka?

Dziekuje z góry

Sent from my iPhone using Tapatalk


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie mozna wysnuc teorii po trzech dniach od zmiany oswietlenia. Odczekaj z 2 miesiace to juz bedzie wiadomo, czy korale wiecej pobieraja i przez to szybciej rosna.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie ze tak powiem korale dostały normalnego światła w trochę większej ilości niż dotychczas.

Założenie może być blędne co do ilości światła ale tego bez pomiaru nie sprawdzi. Bo oko jest mało miarodajnym wyznacznikiem jeśli chodzi o ilość światła niebieskiego.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założenie może być blędne co do ilości światła ale tego bez pomiaru nie sprawdzi. Bo oko jest mało miarodajnym wyznacznikiem jeśli chodzi o ilość światła niebieskiego.

Czas pokaze jak wyżej Stani pisał.

Szukam urządzenia lokalnie u mnie zeby to zmierzyć ale nie mogę odkopać . Był facet na lokalnym forum u mnie co dysponował ale dość dawno temu to było ...

Sent from my iPhone using Tapatalk


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie od ilości światła sam zmiana spektrum będzie miała odzwierciedlenie w metaboliźnie i to może być widać po kH.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niezależnie od ilości światła sam zmiana spektrum będzie miała odzwierciedlenie w metaboliźnie i to może być widać po kH.

Podsumowując wytłumaczalna realna reakcja mojego systemu na zmianę światła ?

Sent from my iPhone using Tapatalk


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się spadło zapotrzebowanie na węglany w skutek przestawiania się korali na inne widmo. Zaprzestań dozowania Ballinga na kilka dni i jak znowu ruszy zużycie to na nowo określ zużycie składników

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem wręcz odwrotną sytuację ,musiałem zdrowo podkręcić ballinga po zmianie na t5 :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja miałem wręcz odwrotną sytuację ,musiałem zdrowo podkręcić ballinga po zmianie na t5 :thumbsup:

Dokładnie o tym czytałem na kilku innych forach , nie tylko polskich .

Czekam na dozownik wiec wtedy od nowa określę nowe zużycie .

Dziękować panowie !

Sent from my iPhone using Tapatalk


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam urządzenia lokalnie u mnie zeby to zmierzyć ale nie mogę odkopać . Był facet na lokalnym forum u mnie co dysponował ale dość dawno temu to było ...

A masz aparat lustrzankę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikona 3100 z kitem 18-55 i pierścieniami makro .

Sent from my iPhone using Tapatalk


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wydaje mi się i to tylko moja teoria że jeśli ustawisz aparat na manuala w stałych warunkach oświetleniowych zewnętrznych i cykniesz zdjęcie przy jednym i drugim oświetleniu akwarium. To ... coś tam zobaczysz w tym niebieskim, czerwonym w histogramie. Tam jest matryca światło czujna pewnie nawet bardzo dobra :thumbup: Ale jak pisałem - tak mi się tylko wydaje i mogę się grubo mylić :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopie temat.

U mnie podobna sytuacja. Po zmianie z lampy led + 4x t5 na samo 8x t5 kh po chwilowym spadku zaczęło szybować do góry. Zmniejszyłem juz 20ml na pompach. Od zmiany oświetlenia minęło 18 dni. Ma ktoś jeszcze jakieś doświadczenia ze zmianą światła z LED na t5 ?

Pytanie do "wrsdz".

I jak wyszło zapotrzebowanie na balinga po upływie jakiegoś czasu ? Korale lepiej rosną ? ?

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.