Skocz do zawartości
Nik@

Czy ukwiał poparzy tego korala?

Rekomendowane odpowiedzi

Pilna prośba o odpowiedź: ukwial zaczyna dotykac brązowego korala (nie jestem pewna, co to za koral), nie zabije go?

X5JYkm8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten koral to Montipora a ukwiał może go parzyć.


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, zabrałam go, tylko nie mam innej szczeliny, w którą mogłabym go włożyć. Mam nadzieje, że pacjent przeżyje.

Wzięłam go do ręki i dałam na inną skałkę, zrobił się szary. Czy to reakcja na mój dotyk?

Ja tę montiporę znalazłam luzem w woreczku z zywą skałą, włozylam do szczeliny i wyglądało, że z nim wszystko ok. Teraz do żadnej innej szczeliny nie pasuje, spada. Z czego mogę na szybko zrobić jakąś podstawkę dla niego?

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kupić klej do korali i przykleić w dogodnym miejscu :)


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Najlepiej kupić klej do korali i przykleić w dogodnym miejscu :)

przykleić ... ukwiała ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

czy monti ? :) - można zwykłą "kropelką" w żelu

ukwiała sie nie bierze w rękę bo Cię poparzy - PĘSETA albo rękawiczki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ukwiała nie ruszałam, niech sobie tam siedzi, jak mu dobrze. Tylko nie mam gdzie tej montipory dać, bo żadna inna szczelina nie pasuje, wypada z niej albo jest za ciasna. Montipora była brązowa, a jak ją wyjęłam to się zrobiła taka sina. Żeby przykleić kropelką, to pewnie musiałabym wyjąć całą skałę, a nie chcę tego robić, bo tam inne żyjątka mieszkają: rurówki i wężowidło.

Mam jeszcze problem z samicą błazenka, bardzo mnie atakuje i mocno dziobie, jak tylko dłoń w zbiorniku zanurzę. Już się boje tam łapki wkładać.

Edit: doczytałam, że można żelem kleić pod wodą. Nie mam kropelki, mam pattex power żel. Jego skład to tez cyjanoakrylan etylowy, jak w kropelce. Może być?

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monti zrobiła się szara bo pewnie schowała kolorowe polipy... Zły dotyk boli;)

Nie musisz wyciągać skały możesz spuścić do wiadra trochę wody tak aby odsłonić jakiś wierzchołek skały i wtedy kleić. W ciągu kilku sekund jesteś w stanie przykleić monti do skały.

Tylko dobrze wysusz ręcznikiem papierowym miejsce klejenia i "stopę" montipory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He, a na temacie o osadzaniu korali na skale ktoś radził wydusić pod wodą kroplę żelu i przytrzymać. Choć w mium przypadku faktycznie lepiej byłoby coś podłożyć pod skałę tak, żeby szczyt wystawał i kleić nad wodą, bo ta Nela niedobra nie da mi nic zrobić i znów tylko rozchlapię pół litra wody po podłodze. Tylko nie wiem, czy mogę użyć pattexu, zamiast kropelki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz użyć każdego kleju cyjanoakrylowego w żelu.

Wyciągnij monti z wody, osusz ręcznikiem papierowym końcówkę i nałóż w tym miejscu klej. Delikatnie włóż do wody i delikatnie ruchem obrotowym przytwierdź do skały (jak byś chciała wkręcić korala w skałę) żeby klej dobrze przywarł. Będziesz musiała chwilkę w tej pozycji potrzymać żeby klej zaczął łapać. Możesz też wyłączyć cyrkulację na kilka minut.

Ukwiał poparzy wszystkie korale.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, ja już przykleiłam tym pattexem, ale nie pod wodą, bo rybka atakuje jak wściekła, nie dałabym rady ręki utrzymać. Włożyłam do akwarium plastikowy pojemnik do góry dnem, na nim ustawiłam skałę, żeby wystawała. Troche ususzyłam papierowym ręcznikiem kamień i stopę korala, ale na pewno nie do sucha, spieszyłam się. Z minutę odczekałam dociskając lekko korala, żeby klej troszkę złapał, a potem delikatnie pod wodę. Klej natychmiast zrobił się biały. Dopiero jak się zrobił biały to zobaczyłam, że troche sporo mi się tego kapnęło :/

Teraz monti stoi niedaleko podobnego sobie nieszczęśnika, tylko tamten ma troche czerwonych polipów, a reszta biała, jakby porośnięta pleśnią. Mam nadzieję, że jakoś się odrodzą.

wuKM3op.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakim pattexem?

Nie wiem czy nie załatwiłaś sobie właśnie akwarium..

Co za rybka Rekina trzymasz, że bałaś się rękę stracić?

samica błazna #9 post :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pattex power gel, ma ten sam skład, co popularna i zalecana przez Ciebie Bartolomeo kropelka, czyli cyjanoakrylan etylowy. Sprawdziłam skład obydwu klejów i przeczytałam wątek na tym forum, że inni tez go stosowali, więc nie zrobiłam tego bezmyślnie. Na razie wszystko żyje, a montipora chyba otrząsa się po kontakcie z ukwialem i moimi łapkami, bo wypuściła już z 40% polipów. Ta druga oskubana montipora w miejscu, gdzie nie jest pokryta tym białym czymś też wypuszcza polipy, które schowała po krótkim pobycie ponad lustrem wody. Może będzie dobrze :)

Jestem załamana wczorajszą utratą samca błazenka i przynajmniej tego korala chciałam ocalić, mam nadzieję, że nie narobiłam gorzej.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przecież napisała wyraźnie "mam pattex power żel. Jego skład to tez cyjanoakrylan etylowy, jak w kropelce. " (17:14)

nie raz tym kleiłem pod wodą i jest OK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się, każdemu sie zdarza :D Na dowód fotka pacjenta sprzed chwili, coraz lepiej z nim:

ilgoZkJ.jpg

Na skałce z ukwiałem jest jeszcze grzybek, pewnie sam się nie ewakuuje, kiedy ukwiał zechce wyjść ze szpary... tego jegomościa to nie wiem, jak przeprowadzić w bezpieczne miejsce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

spróbuj np. pędzelkiem "od plakatówek" połaskotać - trochę potrwa ale powinien dać się odkleić "po lekkiej perswazji :) " .. albo odłupać z kawałkiem skałki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.