Skocz do zawartości
SheerG

Kilka pytań do weteranów ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Czemu nie rozwazysz LED? Taniej Ci wyjdzie w utrzymaniu.

Wysłane z mojego MS4503 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegos takiego jak optymalna sol, zeby potem nie trzeba bylo zmieniac. Wystartuj na Instant Ocean, a pozniej zobaczysz. Wiele osob z ciekawosci co jakis czas zmienia sol, chociaz mi IO najbardziej podpasowala


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla pompy obiegowej potrzebujesz z 15 cm. Pozostaje 35 cm. Niby duzo na odpieniacz, ale gdy te 35 podzielisz na dwie czesci, to bedziesz mial 3 rowne "kiszki" bez mozliwosci manewru. Dlatego moze podzielic sump na dwie czesci ?

W pierwszej bedzie stal odpieniacz, moze byc grzalka, moze jakas skarpeta z adsorberem a w drugiej pompa obiegowa i czujnik automatycznej dolewki. Jesli masz odpowiednio wysoko w szafce, to przegrode mozesz zrobic na 25 cm i gdyby odpieniacz mial odpieniac na bardziej sucho, to podlozysz pod niego jakas podstawke.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie rozwazysz LED? Taniej Ci wyjdzie w utrzymaniu.

Rozważałem tylko nie mam kogoś kto mi to polutuje i zabezpieczy przed wodą...Aż tak techniczny nie jestem niestety.Druga sprawa że nie wiem jaka moc byłaby odpowiednia do takiego zbiornika.Dlatego HQI wydaje mi się łatwiejsze do ogarnięcia przy konstrukcji lampy.

Co do soli myślałem o tej:

http://erybka.pl/product-pol-225-Aquarium-Systems-Reef-Crystals-25kg.html

Stani myślisz że zmieści się jakaś mała przegroda na siporax?

Dłuższego sumpa niestety nie zrobię bo chciałbym mieć w szafce jakieś miejsce na zbiornik dolewki i pojemniki do Ballinga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nierób osobnej przegrody na siporax, tylko jak będziesz miał już wszystko gotowe i poukładane to zmontuj koszyk z kratki rastrowej i tam daj siporax. Dobierzesz sobie wielkość do miejsca w komorze przy odpieniaczu.


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym nie pomyślałem ;D^^Dzięki za pomysł ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Stani myślisz że zmieści się jakaś mała przegroda na siporax?"

Sump jest maly, ja bym zrobil jak radzi Mateusz. Nie kazdy ma siporax.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do sumpa nie mam zielonego pojęcia jak go zaprojektować więc zostawię tą sprawę panom z e-rybki...pewnie coś podpowiedzą jak się do nich przejadę.

Z waszego doświadczenia komin lepiej dać na środku czy w boku?

Jakie otwory na spływ,rewizje i powrót??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli bedzie ogladane z 3 stron to bym myslal nad srodkiem i ulozeniem skaly tak, zeby go zamaskowac troche, szkoda psuc widok dajac go na boku.

Srubunki spokojnie wystarcza 2x25 i 20 na powrot. U mnie tak chodzi 240l na pompie tunze 1073.040 (po podnoszeniu jakies 2000l/h) i zawor splywu skrecony jest gdzies do polowy.

Ale to pewnie doradza Ci na miejscu. Przy okazji pewnie zobaczysz/pokaza Ci conieco jak co wyglada i wtedy sie zdecydujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie wpadnie mi w łapki akwarium 60x60x50 wraz z szafką tylko że bez komina....Zastosowanie pudełka przelewowego spełni swoje zadanie jak sump czy jest problematyczne i nie chodzi mi tu o odpowietrzanie ;)^^

Wymiary akwa wręcz idealne ;)^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dokładnie taki wymiar i na pudelku od Facta powiem ze elegancko to działa nie zapowietrza się jest ok do tego nie zajmuje tyle miejsca co komin

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co w wypadku braku zasilania, pudełko się nie zapowietrzy ? Mi odradzano takie rozwiązanie bo w tym momencie mamy całą wodę na podłodze...


692b50a4e6a72ca94ed90f2c93d802f4u1300a1141.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie wylewa się :) mam pudelko od kolegi facto i po wyłączeniu obiegowki na czas karmienia nic się nie dzieje a po 10 min wszystko odpala się samo i działa bez zarzutu.

U mnie trochę się zapowietrza ale to dlatego że mam zamocna pompę obiegową i woda jest mocno spietrzona na grzebienie przez co bąbelki powietrza dostają się do pudełka.

Tapnięte mobilnie


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie ;)

Od strony technicznej troszkę się zmieniło ;)

Akwarium będzie miało wymiary 60x50x50h cm do tego sump dwukomorowy 45x30x40h cm.

Zbiorniki połączy pudełko przelewowe 120mm 2100l/h od forumowicza facta ;)

Za obieg posłuży pompa Tunze Silence 1073.020 ( 200-2400 l/h)

Cyrkulacja tunze 6015 i jvp-200

Światło 4x24W na początek pod dojrzewaniu dojdzie samoróbka led ok 60W.

Sól od aquaforest reef salt,jakoś najbardziej mi sie spodobała ;)

Odpieniacz Deltec sc 1350

Obiektywnie całość daję radę???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

96W w 150litrach? Za mało.

Nie pisz tego głośno ;) Moje miękkie korale, kilka LPSów i ukwiał żyją i rosną na takim świetle prawie półtora roku - dobrze że nie czytają forum bo jeszcze by strzeliły focha i przestały ;)

@SheerG: mam akwarium 60x50x50h, obieg Tunze 1073.020, cyrkulację RW-4, i światło 4x24W. Dla miękkich korali wystarczy, IMHO.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam odkopuje trochę temat ;)

Czym zabezpieczyć szafkę przed wilgocią???

Łączenia płyt silikonem a potem całość farbą jachtową???

Polecacie jakąś konkretną czy byle jaka z allegro???

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra wentylacja w szafce i nic więcej nie trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś wstępnie układałem skałę...może tak zostać czy coś zmienić???

2884jeq.jpg

2cgc7rc.jpg

2upu73s.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma się podobać Tobie.

Pamiętaj że korale będą rosnąć i zajmować miejsce.

Poprzekładaj tak żeby mieć na przyszłość "półki" do zasiedlania i przestrzeń.

Przeanalizuj jak będzie działać cyrkulacja.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mi sie podoba średnio ale nic ciekawszego nie idzie wykombinować ;)

Wydaje mi się że miejsca na korale jest dość dużo,Na pewno muszę kupić jeszcze jakąś bryłę na samą górę bo aż się prosi...

Z kilku stron są groty dla ryb.Dostęp mam z każdej strony więc i z cyrkulacją nie powinno byc problemu...Przynajmniej tak mi sie wydaję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz ładne płaskie kawałki, powierc w nich otwory,powkładaj rurki albo plastikowe pręty i zrób ładne przestrzenne konstrukcje/wieże/filary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dasz jakas skale na gore i bedzie wtedy idealna "kupa gruzu". Taka polka umiejscowiona wyzej to dobre miejsce dla SPS'ow, byle tylko zostalo troche miejsca w gore, zeby z wody nie wylazily :)

2 link w poscie powyzej jest swietny.

Tak naprawde w Twoim ulozeniu wcale nie ma duzo miejsca, dasz 1 euphyllie, 1 caulastree, zaraz bedziesz chcial posadzic gdzies tam ukwiala i koniec, bo tzreba troche miejsca zostawic na przyrosty. A miedzy tymi koralami nic raczej sie nie uchowa, bo to jedne z mocniej parzacych. A gdzie tu jakies zoa, rico, jakis sarco czy inne miekasy?

Najlepiej byloby poogladac korale, wstepnie wybrac obsade, na co sie nastawiasz i wtedy ukladac skale. Bo jezeli chcesz typowo spsowy, to robisz polki tak, zeby byly doswietlone, w cieniu spsy raczej nie beda rosly. Jak chcesz LPS, to dobrze by bylo rozbic to na 2-3 wyspy, LPSy przewaznie mocno parza i maja przewaznie dosc spory zasieg.

Jezeli nastawiasz sie na miekkie, to tu raczej wolna amerykanka, bo przy odpowiednim umiejscowieniu obsady praktycznie dla kazdego korala znajdzie sie miejsce, jedne lubia zacienione inne moga miec sporo swiatla, ruch wody tez nie jest kluczowy, bo sa miekasy co lubia mocny prad, a sa takie co i bez ruchu beda rosly.

Najlepiej zacznij od googla i fraz "soft coral tank", "LPS tank" i "SPS tank". Zobacz co i jak wyglada, wybierz faworyta, co bys chcial osiagnac i jakbys chcial aby Twoje akwarium wygladalo i wtedy dopiero ukladaj skale majac na uwadze wymagania danej grupy korali, albo wrecz konkretnej obsady jaka bys chcial trzymac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mocno niepraktycznie jest ta skała ułożona???

Przekładamy teraz z narzeczoną te kamulce cały czas i nic lepszego nie chcę wyjść ;/

Z prawe strony podkleimy półkę i chyba już nic nie ruszymy...

Myślałem że ze skałą będzie najłatwiej a tu taki zonk ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

pamiętaj że zawsze niepasujący kawałek można potłuc na kilka mniejszych - zrobić z tego "stopki" czy podpórkę

z płaskimi kawałkami można zaszaleć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.