Skocz do zawartości
Gość

Purigen, Phosguard, Matrix Carbon i Siporax- kiedy i ile...

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Witam. Kostka 64l zalana 3 dni temu. Skała- Real Reef Rock ok 8kg. Żywy piasek 4.5kg. Odpieniacz - Hydor Slimskin Nano. Działa od początku. Sól - IO.

Skałę płukałem w beczce 2 dni z syfu w solance i siup do baniaka razem z piaskiem, na raz. Po wywaleniu gąbek zapodałem do obu koszyków FZN-3 1l Siporaxu (wcześniej wypłukany z okruchów w RO+DI). Tego samego dnia- pół ampułki Prodiblo Biodigest, a za jakieś kilka godzin całą- Bioptim. NIC na razie nie świecę, 3 dni się to kręci. No i... co teraz?

1) Kiedy dawać Seachem Matrix Carbon i ile? (mam 100 ml)

2) Kiedy dawać Phosguard i ile ? (mam 100ml)

3) Kiedy dawać Purigen i ile? (mam 100ml)

Świecić mam zamiar zacząć za 2-3 dni. Stopniowo, zaczynając od 3h.

Pomożecie? ;)

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

(...)

Skałę płukałem w beczce 2 dni z syfu w solance i siup do baniaka razem z piaskiem, na raz. (...)

skałę płuczemy nie po to żeby ładnie wyglądała a żeby .. zrobić testy i jak pokażą to co chcemy - do baniaka

to samo z resztą - zrobisz testy to się dowiesz - chyba że chcesz profilaktycznie .. wywalać kasę

zbiornik powinien sam się ustabilizować - a nie jechać WYŁĄCZNIE na "wspomagaczach"

zresztą było o tym X razy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Chyba się nie zrozumieliśmy, więc mógłbyś sobie odpuścić uszczypliwości. :)

Skała to Real Reef Rock, więc życia na niej nie ma, a jedynie syf z transportu, syf z klejenia jej ceresitem, pakowania, jakieś mam poprzyklejane od spodu kawałeczki papieru, więc namoczyłem ją by sobie ułatwić życie i nie odsysać tego "technologicznego syfu" ze zbiornika głównego. Dawkowanie w/w preparatów też mogę przeczytać z opakowania, a prosiłem o poradę bardziej praktyczną kiedy co i jak. Jeśli czujesz się urażony, to przepraszam. Zapytam gdzieś indziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Real Reef Rock jest robiona ręcznie z naturalnych "surowców" czyli dokładnie z czego ?

a skoro jest tak zasyfiała jak piszesz to należało by ją reklamować - bo ponoć fabrycznie jest gotowa do włożenia do wody.

a bez testów

proponuję wróżenie z fusów ...

w sumie ... przecież można wpakować co się da i ile się da od razu - nikt nie zabrania - tylko .. po co ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

OK, dzięki serdeczne za bezcenną pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Zerknij tu http://www.rybarium....rix-carbon.html

To jest węgiel który krystalizuje wodę,wyłapuje toksyny i poprawia jak wcześniej wspomniałem klarowność wody ułatwiając przenikanie przez nią światła. Ja stosuję firmy KZ i daje na 500l 250ml raz na miesiąc kiedyś do skarpety teraz do filtra przepływowego

2.Phosguard http://erybka.pl/pro...uard-250ml.html

Jest to preaparat do usuwania fosforanów i krzemianów więc dajesz go kiedy testy pokażą Ci że masz po4

3.Purigen http://sklep.rosliny...0ml-p-6386.html

Także przeczytaj i będziesz wiedział. Ja mam nadzieje pokazałem Ci z grubsza o co chodzi.Przeczytaj opisy producentów,bardzo fajnie jest napisane. Ile i jak musisz sam wyłapać z praktyki. Ja bym odpuścił to i zasypał z litr siporaxu,węgiel wykorzystał ale potem kupił inny ale koniecznie dobry ! A phosguard to jak po4 będzie CI dokuczać ale to nie za dużo bo za szybkie zbicie często powoduje RTN.

Edytowane przez Panoramiks200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

... jednak trzeba ...

brakuje tu od samego początku dość istotnej informacji

może jednak jeszcze dopiszesz jakie życie (prócz bakterii) będziesz wprowadzał .. co, kiedy, ile ..

(będzie łatwiej powróżyć :) )

przy okazji bakterii

(...) Dawkowanie w/w preparatów też mogę przeczytać z opakowania, (...)

(...) Tego samego dnia- pół ampułki Prodiblo, a za jakieś kilka godzin całą- Biodigest.(...)

ale doczytałeś że ampułka to jest na 1000litrów a Ty zapodałeś do 64l półtorej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

1. Zerknij tu http://www.rybarium....rix-carbon.html

To jest węgiel który krystalizuje wodę,wyłapuje toksyny i poprawia jak wcześniej wspomniałem klarowność wody ułatwiając przenikanie przez nią światła. Ja stosuję firmy KZ i daje na 500l 250ml raz na miesiąc kiedyś do skarpety teraz do filtra przepływowego

2.Phosguard http://erybka.pl/pro...uard-250ml.html

Jest to preaparat do usuwania fosforanów i krzemianów więc dajesz go kiedy testy pokażą Ci że masz po4

3.Purigen http://sklep.rosliny...0ml-p-6386.html

Także przeczytaj i będziesz wiedział. Ja mam nadzieje pokazałem Ci z grubsza o co chodzi.Przeczytaj opisy producentów,bardzo fajnie jest napisane. Ile i jak musisz sam wyłapać z praktyki. Ja bym odpuścił to i zasypał z litr siporaxu,węgiel wykorzystał ale potem kupił inny ale koniecznie dobry ! A phosguard to jak po4 będzie CI dokuczać ale to nie za dużo bo za szybkie zbicie często powoduje RTN.

Dzięki. Opisy produktów znam, bo kupiłem świadomie ten "niezbędnik", a nie brałem z półki jak leciało. Czytałem trochę opisów jak ludzie startowali swoje baniaki i pakowali na "dzień dobry" węgiel, purigen, phosguard czy siporax. Jedni za dwa dni, drudzy, po tygodniu, a jeszcze inni, po dwóch. Dostałem kręćka i już sam zbaraniałem. :( Stąd moje może naiwne pytanie.

No dobra. Ok. Zostawiam jak jest, dołożę węgiel 100ml, zrobię za miesiąc testy, wprowadzę ekipę czyszczącą i wtedy ewentualnie dołożę purigen/ phosguard.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to świeże akwa to bym nic nie dawał. Bakterie tylko i dałbym jakieś złoże by miały się gdzie osiedlać. Dopiero po dojrzewaniu wrócił do tematu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli to świeże akwa to bym nic nie dawał. Bakterie tylko i dałbym jakieś złoże by miały się gdzie osiedlać. Dopiero po dojrzewaniu wrócił do tematu :)

Właśnie tak uczyniłem. 1L Siporaxu w kaskadzie. Wlane pół fiolki Prodiblo Biodigest i 1 cała Bioptim. Za 2 tygodnie- poprawka w tej samej dawce.

Za 3 dni zaczynam świecenie i stopniowo w 3 tygodnie doprowadzam do 12 godzin na dobę. W międzyczasie dam 100ml Carbon Matrix i tyle. Potem zrobię testy i się zobaczy. Dzięki.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

(...) Czytałem trochę opisów jak ludzie startowali swoje baniaki i pakowali na "dzień dobry" węgiel, purigen, phosguard czy siporax.(...) Dostałem kręćka (...)

nie dziwię się - bo NIE MA ZŁOTEGO ŚRODKA - JEDYNEJ SŁUSZNEJ METODY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlane pół fiolki prodiblo i 1 cała biodigest ---> ??? Prodibio to firma więc co z niej wlałeś 0,5 fiolki ? Zresztą co by to nie było to na prawdę troszkę przesadziłeś z dawką ;) Ja w strzykawkę nabierałem jak miałem mniejszy baniak by nie marnować ampułki. Węgiel jest nie potrzebny na początku

Edytowane przez Panoramiks200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Najlepiej szukać informacji o produktach na stronie producenta.

http://www.seachem.c...es/Purigen.html

http://www.seachem.c.../PhosGuard.html

http://www.seachem.c...trixCarbon.html

Jak widzę wpisy typu: "Purigen jest mieszaniną wymieniaczy jonowych i pochlania azotany" to krew mnie zalewa. Czy ci ludzie nie potrafią nawet przetłumaczyć opisu ze strony producenta?? Czy może ich tlumacze nie mają zielonego pojęcia o tym co tłumaczą i tłumaczą to na oko?

Jedną z zalet purigenu jest własnie to że nie jest to adsorbent azotanów...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wlane pół fiolki prodiblo i 1 cała biodigest ---> ??? Prodibio to firma więc co z niej wlałeś 0,5 fiolki ? Zresztą co by to nie było to na prawdę troszkę przesadziłeś z dawką ;) Ja w strzykawkę nabierałem jak miałem mniejszy baniak by nie marnować ampułki. Węgiel jest nie potrzebny na początku

Przejęzyczenie. Już poprawione. Pół fiolki Biodigest. Cała Bioptim. Za 2 tygodnie poprawka w tej samej ilości. O dawkowanie reszty czyli Purigen/Phosguard/Matrix Carbon pytałem, bo widziałem w opisach o połowę mniejszych zbiorników stosowane w ilości 100ml, czyli przynajmniej ze 4 razy więcej niż zaleca producent. U mnie, według producenta musiał bym dzielić woreczki na pół i stosować po 40- 50ml na taki litraż jak mam. Nie dziwcie się moim może z pozoru głupawym pytaniom. Wiadomo- każdy zbiornik jest inny, ale ja po prostu nie chcę czegoś spieprzyć na samym początku. Dzięki za wyrozumiałość :)

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad a to nie jest tak (na prosty chłopski rozum) że on wiąże amoniak i azotyny i w ten sposób nie dopuszcza do powstawania NO3 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

... jednak trzeba ...

brakuje tu od samego początku dość istotnej informacji

może jednak jeszcze dopiszesz jakie życie (prócz bakterii) będziesz wprowadzał .. co, kiedy, ile ..

(będzie łatwiej powróżyć :) )

przy okazji bakterii

ale doczytałeś że ampułka to jest na 1000litrów a Ty zapodałeś do 64l półtorej ?

Producent podaje że fiolka Biodigest jest na 120-1000 litrów raz na 2 tygodnie. Dałem pół.

Jeśli chodzi o Bioptim to rownież nie sądzę że przesadziłem bo wg producenta na 0-60 litrów jedna fiolka na 2 tygodnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dawaj nic na początek. Ja chciałem podobnie "wyrzucić" kasę, ale na szczęście w sklepie, w którym się zaopatruję, nie myślą tylko o zarobku i na szczęście wybili mi z głowy wszystkie "wspomagacze". Mam 1L siporaxu, leje bakterie Microbe Lift Special Blend, według zaleceń producenta i azotany mam poniżej 2, a fosforany niewykrywalne testami saliferta. Robię tylko podmianki co tydzień. Za jakiś czas zrobisz testy wody i będziesz wiedział czy coś trzeba wrzucać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

OK. Dzięki raz jeszcze. Bakterie i Bioptim już wlane. Za dwa tygodnie powtórzę dawkę i tyle ze mnie. Nic pchał nie będę, choć już mam kupione. Skupiam się na świeceniu (doprowadzeniu w miesiąc do pełnego cyklu) i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Konrad a to nie jest tak (na prosty chłopski rozum) że on wiąże amoniak i azotyny i w ten sposób nie dopuszcza do powstawania NO3 ?

Nie.

"Purigen® is specifically designed to be an organic scavenging resin. Purigen® generally ignores simple elemental compounds, having an extreme affinity for nitrogenous organics."

źłódło: http://www.seachem.com/Products/product_pages/Purigen.html

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kostka 64l zalana 3 dni temu. Skała- Real Reef Rock ok 8kg. Żywy piasek 4.5kg. Odpieniacz - Hydor Slimskin Nano. Działa od początku. Sól - IO.

Skałę płukałem w beczce 2 dni z syfu w solance i siup do baniaka razem z piaskiem, na raz. Po wywaleniu gąbek zapodałem do obu koszyków FZN-3 1l Siporaxu (wcześniej wypłukany z okruchów w RO+DI). Tego samego dnia- pół ampułki Prodiblo Bioptim, a za jakieś kilka godzin całą- Biodigest. NIC na razie nie świecę, 3 dni się to kręci. No i... co teraz?

1) Kiedy dawać Seachem Matrix Carbon i ile? (mam 100 ml)

2) Kiedy dawać Phosguard i ile ? (mam 100ml)

3) Kiedy dawać Purigen i ile? (mam 100ml)

Świecić mam zamiar zacząć za 2-3 dni. Stopniowo, zaczynając od 3h.

Pomożecie? ;)

mam takie pytanie jak ty wsadziłeś 8kg tej skały do kostki 64L, ja miałem 10kg i nie zmieściła mi się do 160L,możesz pokazać zdjęcie tej skały ?


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

mam takie pytanie jak ty wsadziłeś 8kg tej skały do kostki 64L, ja miałem 10kg i nie zmieściła mi się do 160L,możesz pokazać zdjęcie tej skały ?

Spokojniuuuuutko się udało. Oczywiście wyobracałem je ze 3 dni na stole zanim postanowiłem jak będą stać. Moim zdaniem RRRock jest dość ciężka. Może dlatego? Możliwe też że nie mam pełnych 8kg- ale 7 jest na 100%. 6 kawałków, z których 4 sklejone są CX-em, a dwa mniejsze, wiekości dwóch pięści każdy to "luzaki", ważące w sumie 2.5kg.

Dobralem sobie korespondencyjnie kawałki tak, by mi się ładnie ułożyły i odnoszę wrażenie że jeszcze 1-2kg by się spokojnie zmieściło (bez robienia gruzowiska). Kiedyś porobię fotki i podrzucę, ale nie w tym dziale i nie pod tematem, który jest o czymś zupełnie innym.

Aha, poza tym SAM OSOBIŚCIE pisałem w pierwszym poscie- "ok. 8kg".

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojniuuuuutko się udało. Oczywiście wyobracałem je ze 3 dni na stole zanim postanowiłem jak będą stać. Moim zdaniem RRRock jest dość ciężka. Może dlatego? Możliwe też że nie mam pełnych 8kg- ale 7 jest na 100%. 6 kawałków, z których 4 sklejone są CX-em, a dwa mniejsze, wiekości dwóch pięści każdy to "luzaki", ważące w sumie 2.5kg.

Dobralem sobie korespondencyjnie kawałki tak, by mi się ładnie ułożyły i odnoszę wrażenie że jeszcze 1-2kg by się spokojnie zmieściło (bez robienia gruzowiska). Kiedyś porobię fotki i podrzucę, ale nie w tym dziale i nie pod tematem, który jest o czymś zupełnie innym.

Aha, poza tym SAM OSOBIŚCIE pisałem w pierwszym poscie- "ok. 8kg".

ja się nie czepiam czysta ciekawość ,dzięki za odpowiedz


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ja się nie czepiam czysta ciekawość ,dzięki za odpowiedz

Nie odebrałem tak tego. Bardziej byłem zdziwiony, bo miałem "wyrzuty sumienia" że kupiłem za mało tej skałki :)

Z 1-2 kg bym jeszcze zmieścił na spokojnie w górę, ale już poklejone co miało być poklejone, w bólu układane przez 3 wieczory z doskoku i niech będzie jak jest. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.