Skocz do zawartości
Bodzio71

dozowanie fitoplanktonu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od jakiegoś czasu około3 tyg hoduje i oczywiście dozuje fitoplankton, co dziennie ok 20ml na moje 280l . Oprócz tego że zauważyłem nowe małe rurówki to zauważyłem też wzrost glonów takich długich nitkowych i to mnie zaniepokoiło, zaraz zrobiłem testy:

No2-0,1mg jbl

Po4-0,2mg jbl

Mg 1320 mg sali

Ca 430 mg sali

Kh.    9    mg jbl

6K.420 mg jbl

Zaniepokoiło mnie No2 i Po4 zawsze niewykrywalne w moim baniaku.

Czy problem z glonów wiąże się ze wzrostem No2 i Po4 ?

Niewiem czy nawóz (aqua plant) który dodaję ok 5 kropli na tydzień na 1l słoik w hodowli fito jest zjadany przez plankton.

Ile czasu trzeba trzymać plankton w słoiku hodowlanym aby zjadł swoje papu w całości

Czy jest na to jakiś test czy coš ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

5 kropli na tydzień na 1 litr ? JEDNA KROPLA NA LITR

dwie to max

ja dawałem 3 krople na butelkę po Coli 2,2l

5 kropli to masz prawie 1cm3 - tyle to się "kapie" nawozu F/2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koło tygodnia powinno wystarczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dozuje 2 krople na 1,5L fito. Jak jest gotowe to odstawiam na tydzień i do akwa.

Dozuje około 10ml / 100 L wody.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierzesz fito i normalnie robisz test na azotany. nawet ciemnozielony i gęsty to będzie widać wynik.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt zrobiłem test i na jbl-u wyszło na skali na maxa no2, więc co teraz???

Spowrotem do słoika, napowietrzacz i za tydzień sprawdzić zawartość no2 ???

Jak wy to robicie, przypominam że gdyby nie wzrost tych glonów nitkowych o niczym bym nie wiedział.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawóz jest dozowany po starcie hodowli. Fito musi mieć czas żeby skonsumować cały nawóz, inaczej wszystko trafi do akwarium i zachwieje systemem. U mnie fito rośnie około 10-14 dni. Dodaję dodatkowo tydzień mimo już ciemnego i gęstego fito żeby nawozy nie trafiły do akwarium.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się zrobi zielone to zakręcasz butlę i na parapet na tydzień. Bez bąblowania samo dojdzie.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozlej na 2 słoiki (dolej solanki)

No tak ale wtedy tylko rozrzedzi fito a stosunek azotanów do gęstości fito będzie taki jak przed rozlaniem.

Chyba lepiej, żeby dojrzało i skonsumowało cały nawóz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No tak ale wtedy tylko rozrzedzi fito a stosunek azotanów do gęstości fito będzie taki jak przed rozlaniem.

Chyba lepiej, żeby dojrzało i skonsumowało cały nawóz.

na starcie przedawkowany nawóz - więc chyba logczne jest żeby rozcieńczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak: cały zielony fito niby gotowy zlałem do dużego słoja , postawiłem na parapecie bez bombelkowania i niech dojrzewa. Za tydzień sprawdzę azotany i zabaczę czy się nadaje, jak będzie jeszcze pokazywał nieodpowiednio na teście , to odstawię na kolejny tydzień na parapet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na starcie przedawkowany nawięc chyba logczne jest żeby rozcieńczyć

może zrobić tak lub poczekać

W sumie to obydwa sposoby dadzą ten sam efekt. Tyle że twoim uzyska więcej fito ale będzie to trwało troszke dłużej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

może zrobić tak lub poczekać

W sumie to obydwa sposoby dadzą ten sam efekt. Tyle że twoim uzyska więcej fito ale będzie to trwało troszke dłużej

skoro stosunek azotanów do gęstości fito będzie taki jak przed rozlaniem .. to niby dlaczego dłużej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro stosunek azotanów do gęstości fito będzie taki jak przed rozlaniem .. to niby dlaczego dłużej ?

No tak ma sz całkowitą rację. Dzisiaj jestem coś zacmiony umysł. Do tego jedna porcje może za kilka dni wkropic nawozem i dalej hodować a drugą podawać do zbiornika. Twój pomysł zdecydowanie lepszy. Tylko wtedy nie e będzie miał takie gęste. Chyba.

Edytowane przez kilu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracam do tematu po około miesiącu. Nie podoba mi się ta moja hodowla, boję się lać do baniaka , bo jedną część fito odstawiłem na parapet 3 tyg temu, a drugą rozcieńczyłem solidnie w słoju 3l, dodałem 3 krople aqua plant i do bombelkowania. Minęło około 3 tygodnie . Fito z parapetu ma na teście JBla max na skali więc się nie nadaje, fito hodowane w słoju jest gęste i też po teście na NO2 max na skali, więc teź się nie nadaje. Czekam 3 tygodnie więc już powinno być git. Co robić rozrzedzać i bomblować bez nawozu ???

Co byście zrobili???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przez 1-1,5 tygodnia fito nie skonsumuje nawozu to znaczy, że albo za dużo lejesz albo fito nie pobiera nawozów i się nie rozwija. I jedno i drugie źle. Z drugiej strony coś jest nie tak z tymi pomiarami. 3 krople nie dadzą takich odczytów. Obstawiam, że część fito padła i to ona daje takie odczyty bo już się rozkłada. Kolor musi być żywy, ciemny ale żywy a nie brunatny.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

spróbuj np. tak :

zrób świeżą wodę - bez nawozu (bo pewnie znów masz go aż nadto)

a to co masz : przestań mieszać , poczekaj aż osiądą "gluty" na dnie, z góry zlej ze 100ml i tym zaszczep nową wodę , napowietrzaj i świeć - a po kilku dniach jak trochę ściemnieje zrób test

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolor jest ok, ciemnozielony, taki jak pownien być.

To co hoduję w słoju 3l, podzielę na pół, jedną część rozżedzę i poddam dalszej hodowli bez dodawania nawozu a drugą odstawię na parapet, za tydzień zobaczymy co będzie z tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.