Skocz do zawartości
n4rko

Mały sump. Czy możliwe jest takie rozwiazanie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy zda egzamin takie rozwiazanie jaki jest widoczne na zalaczonym obrazku?post-26237-0-95909300-1449523920_thumb.jpg

Mam bardzo, bardzo mało miejsca na ew. sumpa. Na moją logikę ma to szanse powodzenia, ale wole sie zapytac. Zbiornik sumpa klejony na wymiar. Czy potrzebuje wkleic plytke w srodku aby zrobic dwie male komory?

Pozdrawiam

Edytowane przez n4rko (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje rozwiązanie niestety nie zda egzaminu ponieważ nie utrzymasz poziomów w zbiornikach i skończy się katastrofą.

Decydując się na sump jakikowiek miałby być spadek wody muci być czysto grawitacyjny i na spdku regulowany do wydajności pompy powrotu. Czyli w Twoim wypadku multikani odpada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc,

Raczej to nie zadziala. Po pierwsze, nie wiem czy ten filtr ma auto-stop na wypadek braku pradu. Jesli nie ma to woda grawitacyjnie bedzie sie lala do sumpa.

Po drugie, obieg miedzy dwoma zbiornikami najprosciej zrobic na jednej pompie, poniewaz bez dodatkowych sterownikow nie bedzie szansy zgrac tak, aby dwie osobne (nawet takie same) pompy mialy identyczny przepływ, a to oznacza, ze ktorys zbiornik sie przeleje.

Odpusc ten kubelek i zrob otwor w akwrium w bocznej szybie troche ponizej poziomu wody. Wtedy niebieskim weżem woda bedzie szla do gory, a czarnym splywała przez wywiercony otwor do sumpa.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

no to kila rurek i overflow diy :)

(filterek oczywiście zbędny bo nie zgrasz tych 2 pomp)

i tak - w sumpie musi być przegroda bo odpieniacz potrzebuje stałego poziomu wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za opinie. Rozumiem, że najlepsza opcja w skrócie - Pudełko przepływowe --> odpływ do sumpa --> odpieniacz --> pompa zwrotna. Filtra nie potrzebuje? Mam 6,5-7kg skały z działającego wczesniej zbiornika czy to wystarczy za filtr? I co z mocą pomp?

Pozdrawiam

Edytowane przez n4rko (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz miał odpieniacz to powinien Ci ogarnąć większość syfu w akwarium, mimo to zawsze lepiej nawet dołożyć mały filtr, do którego można włożyć choćby fizelinę czy watę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jaki zbiornik planujesz ? - może zacznij od tego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzałkę przepływową odpuść - przerabiałem trzy firmy (chińczyk), każda padała po kilku miesiącach - w słodkim. Kubełek ten też odpuść.

Nie ma sensu. Jeśli chcesz dodatkową filtrację, to możesz rozważyć kubełek wpiety do sumpa- wlot i wylot w sumpie. W środku siporax. Na wlocie gąbka płukana co kilka dni.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam gabarytowo podobne akwarium do Twojego planowanego. 50x40x40 plus sump 30 l, w środku około 20 l wody. Połączenie przez pudełko przelewowe (odpływ i rewizja). W sumpie odpieniacz, grzałka, pompa obiegowa i czujnik dolewki. W sumpie oczywiście przegroda, aby odpieniacz miał równy poziom wody. Jako filtr mechaniczny stosuję (choć nie cały czas) damską podkolanówkę (pończochę) o gęstości ok. 50 dan :) założoną na wąż w sumpie - ten którym spływa woda z góry. Wszystko funkcjonuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam grzałkę przepływową hydora, w słodkim działała 3 lata bez zarzutu, teraz leży w szafce, bo w morskim przy sumpie to niepotrzebna komplikacja. Kubełek jeśli bardzo chcesz zastosować, to daj jako osobny obieg, zawsze jakiś węgiel czy siporax można tam upchnąć, tylko bez żadnych wat czy gąbek.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam gabarytowo podobne akwarium do Twojego planowanego. 50x40x40 plus sump 30 l, w środku około 20 l wody. Połączenie przez pudełko przelewowe (odpływ i rewizja). W sumpie odpieniacz, grzałka, pompa obiegowa i czujnik dolewki. W sumpie oczywiście przegroda, aby odpieniacz miał równy poziom wody. Jako filtr mechaniczny stosuję (choć nie cały czas) damską podkolanówkę (pończochę) o gęstości ok. 50 dan :) założoną na wąż w sumpie - ten którym spływa woda z góry. Wszystko funkcjonuje.

Mozesz wyslac mi zdjecie jak to jest podlaczone. Dzieki z gory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz skarpeta sie przytka, innym razem nie, za kazdym razem bedziesz ja sciagal klnac, ze trzeba sie schylac i po umyciu mocowac na rurze... Moze raczej skup sie narazie na zbudowaniu cichego splywu i podlaczeniu fajnego odpieniacza ? Za duzo roznych rodzajow filtracji, jak to bylo w slodkowodnym, nie jest wskazane.

Kubelek mozesz sobie zostawic, moze sie przyda do jakiegos adsorbera, ale pakowanie wszystkiego co ewentualnie mogloby "filtrowac" jest starym nawykiem i bedzie raczej przeszkadzac niz pomagac.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.