Skocz do zawartości
daniel13

czy mozna oswietlac akwrium swiatlem slonecznym?????

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich akwarystow

nie musze pisac ze jestem tutaj nowy.

nie mam zadnego problemu tylko pytanie ,na ktore wedlug jednego forumowicza ,mozecie mi udzielic porady.

bede budowal dom w hiszpani (zaczynam w czerwcu) a przy tej okazji chce wreszcie zrobic akwarium .zalaczam jakies opisy zeby bylo bardziej jasne co mam na mysli.chodzi o to ze tak jak jest to przedstawione na obrazkach akwarium jest zaprojektowane jako slodkowodne zolty kolor oznacza biofiltry,czerwony akwarium,wedlug obliczen filtr jest w stanie oczyscic nawet bardzo zarybione akwarium,ale tak naprawde bardziej podoba mi sie akwarium morskie ,zwlaszcza ryby i zastanawiam sie czy w takiej formie mozna by zamienic je na morskie ,ALE moze byc one w tej sytuacji oswietlane tylko i wylacznie swiatlem slonecznym.nie bede klamal ze tylko ryby mi sie podobaja moze by bylo mozliwe nawet jakies korale tam zaszczepic.zbiornik ma zaplanowana pokrywe(kolor zielony) na calej dlugosci wiec moze jakas folie filtracyjna(sugestia uprzejmego forumowicza).zbiornik bedzie wykonany z betonu , w ziemi na 20 cm warstwie styropianu,bedzie chlodzony i ogrzewany(w zimie najnizsza temperatura to 1 stopien a w dzien zima to srednio 15-21stopni(nieizolowany basen bez pokrywy wychladza sie do 13 stopni i bardzo prosze o porady a nie komentowanie przedsiewziecia . Bardzo dokladnie wiem co robie ).projektu tak jak go widac ,nie mozna zmieniac ewentualne zmiany moga byc tylko kosmetyczne (np; inna poktywa ,biofiltry mniejsze lub wieksze) z gory bardzo dziekuje .

daniel13

nowy

post-26240-0-94981400-1449622104_thumb.jpg

post-26240-0-72762800-1449622124_thumb.jpg

post-26240-0-17276900-1449622144_thumb.jpg

post-26240-0-65122400-1449622211_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, że budując akwarium na taką skalę, nie korzystasz z usług specjalistycznej firmy, tylko szukasz porady na forum... Na forum nikt nie ma doświadczeń w budowie i prowadzeniu takich zbiorników, więc jedyne co uzyskasz, to zgadywanki i spekulacje.

Co tam chcesz trzymać w tym akwarium, to ma być tylko rybne? Skoro tak, to oświetlenie naturalne wystarczy. Korle też może daszą radę. Ile masz dni słonecznych w roku w miejscu, w którym stanie to akwarium? Co to są za biofiltry?

Jeszcze raz gorąco zachęcam do skorzystanie z usług firmy, która się takimi akwariami zajmuje, ogólnie to zrobią Ci wszystko co zechcesz, kwestia ceny...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przy takiej inwestycji "odżałował" bym te kilkaset Euro za poradę/doradztwo fachowca w tej dziedzinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brawo Ty ! ;)

projekt bardzo fajny, chyba, każdy lub większość by tak chciała ;)

pierwszym krokiem powinno być udanie się do Oceanarium... jednego, drugiego

i pooglądaniem, porozmawianie z pracownikami itd... w końcu naturalne zbiorniki słońce oświetla ;)

jestem ciekawy bardzo czy projekt powstanie, trzymam kciuki, powodzenia.

Edytowane przez krzysiek1987 (wyświetl historię edycji)

K ;)

e84f5d89d678acfe9bd44418e4d4a29cu825a905.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o Solatube (lub Solartube). Są nawet filmy na yt.

Edit: Dopiero teraz obrazki mi działają. To akwarium je na zewnątrz czy mi się wydaje?

Edytowane przez czaja (wyświetl historię edycji)

Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o Solatube (lub Solartube). Są nawet filmy na yt.

Edit: Dopiero teraz obrazki mi działają. To akwarium je na zewnątrz czy mi się wydaje?

tak na zewnatrz

"FIRMA" powiedziala ze to MUSI kosztowac okolo 750000 bo to jest cos specjalnego .jak moze byc cos tak specjalnie drogiego skoro ten dom na rysunku ma razem z piwnica ma 1654m2 i koszt budowy to160000,ilez moga kosztowac te specjalne rzeczy skoro odpieniacz bialek o srenicy 600mm i przeplywie 20m3 kosztuje 2300 $ nawet jak kupie o przeplywie 50m3 za 10000 ,nawet 100m3 za20000 to gdzie reszta .wychodzi na to ze porada bo nie wymyslili jeszcze zlotych filtrow piaskowych.dlatego pytam sie tutaj bo tutaj firmy nie udziela takiej informacji.chodzi tylko i wylacznie o oswietlenie .to akwarium chcialbym zeby bylo bardzo kolorowe tak wiec ryby na pewno ,a korale jak sie da.pozniej napisze ile jest godzin slonca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak na zewnatrz

"FIRMA" powiedziala ze to MUSI kosztowac okolo 750000 bo to jest cos specjalnego .jak moze byc cos tak specjalnie drogiego skoro ten dom na rysunku ma razem z piwnica ma 1654m2 i koszt budowy to160000,

y

Sory ze nie w temacie, ale normalnie taniej jak u nas te domy. U mnie na zadupiu prawie tys euro kosztuje metr mieszkania. A tu taka willa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale dom jest jednak artykułem pierwszej potrzeby więc ceny plus minus reguluje rynek. A akwarium to hobby i tu ceny są czasem razy kilka bo napis morskie. ceny jak torebek od znanych projektantów


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak na zewnatrz

"FIRMA" powiedziala ze to MUSI kosztowac okolo 750000 bo to jest cos specjalnego .jak moze byc cos tak specjalnie drogiego skoro ten dom na rysunku ma razem z piwnica ma 1654m2 i koszt budowy to160000,ilez moga kosztowac te specjalne rzeczy skoro odpieniacz bialek o srenicy 600mm i przeplywie 20m3 kosztuje 2300 $ nawet jak kupie o przeplywie 50m3 za 10000 ,nawet 100m3 za20000 to gdzie reszta .wychodzi na to ze porada bo nie wymyslili jeszcze zlotych filtrow piaskowych.dlatego pytam sie tutaj bo tutaj firmy nie udziela takiej informacji.chodzi tylko i wylacznie o oswietlenie .to akwarium chcialbym zeby bylo bardzo kolorowe tak wiec ryby na pewno ,a korale jak sie da.pozniej napisze ile jest godzin slonca

Mam wrażenie, że po prostu chcesz się pochwalić domkiem. Po co te wszystkie ceny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się nie znam na świetle ale skoro chcesz kolorowe akwarium to z dziennego światła nie wyciągniesz kolorów... Wystarczy zgasić lampę nad baniakiem i już jest szaro-buro... No ale u nas jest polskie słońce a hiszpańskiego jeszcze nie widziałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

da się :smiling:

gdzieś na reefcentralu widziałem takie rozwiązanie

do tego jak doświetlisz to jakimś oświetlenie blue i styka

z tego co pamiętam były tam takie 2 świetliki w dachu prosto nad akwarium

coś np.takiego

http://www.thereeftank.com/forums/f176/our-400-gallon-in-wall-natural-sun-lit-reef-191598.html

Edytowane przez Waldi (wyświetl historię edycji)

900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

160000 ma kosztowac budowa tego domu? Chyba miesiecznie :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

160000 ma kosztowac budowa tego domu? Chyba miesiecznie :)

myślę, że tam się zagubiło jedno zero :)


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze nawet po dodaniu jednego zera, byloby ciezko, ale do rzeczy.

Skoro piszesz, ze kontaktowales sie juz w tej sprawie z jakas firma, to czy ona przedstawila Ci oferte, czy cene wziela sobie z kapelusza? Bo jesli nie przedstawila Ci konkretnej oferty z dokladnym wyszczegolnieniem wszystkich kosztow, to znaczy ze to nie byla taka firma, jakiej potrzebujesz. Zajmuję sie m.in. projektowaniem akwariów morskich i kazdy klient dostaje ode mnie oferte uwzględniajaca absolutnie wszystko i cena jest podana z dokladnoscią co do centa, a lista wyposazenia i sprzętu z dokladnoscia co do jednego kabelka. Tak więc jeszcze raz polecam, abys znalazl kokretną firmę majaca doświadczenie w budowe tego typu instalacji i na spokojnie z nimi porozmawiał.

Co systemu filtracyjnego, to potrzebujesz oczywiscie system zaprojektowany i zbudowany specjalnie dla twojego zbiornika, cena to spokojnie moze byc kilkadziesiąt tysiecy Euro. Ogolnie cena 750k Euro za taki zbiornik nie wydaje mi sie zbyt wygorowana. Niewiele oceanariów na swiecie moze pochwalic sie takim zbiornikiem, wiec nie ma co liczyc na jakas okazyjna cene...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

y

Sory ze nie w temacie, ale normalnie taniej jak u nas te domy. U mnie na zadupiu prawie tys euro kosztuje metr mieszkania. A tu taka willa.

pytalem o oswietlenie.a 750 000 to za akwarium nie za dom .za dom powiedziala firma 700za m2 a jest 1800 metrow2

da się :smiling:

gdzieś na reefcentralu widziałem takie rozwiązanie

do tego jak doświetlisz to jakimś oświetlenie blue i styka

z tego co pamiętam były tam takie 2 świetliki w dachu prosto nad akwarium

coś np.takiego

http://www.thereefta...eef-191598.html

dzieki bardzo o to misie rozchodzi ,moze nie dokladnie do tego na zewnatrz ,ale na parterze. bedzie drugie i tam to co tu pokazales bedzie bardzo ,bardzo przydatne a, niebieski filtr chyba bedzie mozna zamontowac tam gdzie ta przykrywka na rurze ,lub zaraz nad lustrem wody(tak mysle ,pozniej to sprawdze)

to jest wysokopolerowny inox?? znajomy mi kiedys mowil ze uzywaja takich rur o roznych srednicach do oswietlenia piwnic w anglii

dzieki

160000 ma kosztowac budowa tego domu? Chyba miesiecznie :)

podalem to tylko i wylacznie dla porownania nie poruszajmy tematu budowy i cen bo to forum jest o akwarystyce i do tego morskiej.przepraszam jesli kogos urazilem ta zbyt niska cena tez chcialbym byc milionerem i powiedziec ze to akwarium mnie kosztowalo tylko dwa milony napewno lepiej bys sie poczul.lecz niestety za marzenia sie duzo placi ,a ja za moje zaplace mniej bo wiekszosc rzeczy umiem znalezc duzo taniej zachowujac ta sama jakosc .satysfakcja bedzie to ,ze gdy skoncze budowe za 2 lata bede mogl wstawic na tym forum zdjecia i powiedziec ZROBILEM i podziekowac za porady ktore przyczynily sie do tego zeby to powstalo.a co do ceny to i tak zawyzylem a jesli chcesz pelna liste materialow wraz z cenami ,to zalozmy jakis temat niezwiazany z akwarystyka morska tylko z budowlanka i zobaczysz ile tak naprawde kosztuje budowa

nie bede wiecej odpowiadal na pytania niezwiazane z tematem.nie szukam sensacji ,szukam porady

przepraszam za bledy ostatni raz pisalem po polsku pare lat temu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

700X1800 czyli zgubiles jedno zero

Mysle ze nie chodzi tu o jakąś sensacje tylko o ciekawosc bo sam przyznasz ze projekt akwarium jest kosmiczny(w dobrym slowa tego znaczeniu) ale i dom tez jest niczego sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daniel zapewniam Cie, ze moje samopoczucie nie zalezy od tego, ile kosztuje twoje akwarium.

Porady udzielilem na tyle, na ile umialem. Mam doswiadczenie zarowno z projektowaniem, budowa jak i obsluga tego rodzaju akwariow, no moze na troche mniejsza skale. Bardzo to mile, ze uzytkownicy forum chca Ci pomoc dobrymi radami, ale powtorze jeszcze raz: udaj sie po porade do dobrej firmy, ktora zajmuje sie tego typu projektami. Tak ogromne akwaria rzadza sie troche innymi prawami niz akwaria domowe i doswiadczen z akwarium domowym, nawet stosunkowo duzym, nie da sie prosto ekstrapolowac na takie akwarium jak twoje. Wezmy chociazby cyrkulacje: nie wiem czy ktos z forumowiczow ma doswiadczenie z takimi pompami cyrkulacyjnymi, jakie beda potrzebne w twoim zbiornku? Albo z tak poteznym systemem filtracyjnym? Sama elektryka dla takiego akwarium to jest ogromnie kompleksowy temat, tu doswiadczenia z systemow domowych na wiele sie nie przydadza, tu potrzeba doswiadczonego elektryka. No wlasnie, moze podziel sie z nami, w jaki sposob chcialbys zapewnic np. odpowiednia temperature w tym akwarium? Zima to pol biedy, ale co bedzie latem, kiedy temperatura prze kilka tygodni bedzie przekraczala 30 stopni? Albo kwestia uzupelniania wyparowanej wody, do tego tez zwykle "sklepowe"! systemy RO nie wystarcza. A co z podmnianami, jak chcesz rozwiazac logistycznie podmiane, powiedzmy rzedu 5% objetosci miesiecznie? Jesli masz na to wszystko koncepcje, chetnie wszyscy o tym poczytamy, jesli nie - jeszcze raz polecam uslugi wykwalifikowanej firmy. Dobra firma zrobi dla Ciebie wszystko co chcesz i jak chcesz, nie ma rzeczy niemozliwych...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, że budując akwarium na taką skalę, nie korzystasz z usług specjalistycznej firmy, tylko szukasz porady na forum... Na forum nikt nie ma doświadczeń w budowie i prowadzeniu takich zbiorników, więc jedyne co uzyskasz, to zgadywanki i spekulacje.

Co tam chcesz trzymać w tym akwarium, to ma być tylko rybne? Skoro tak, to oświetlenie naturalne wystarczy. Korle też może daszą radę. Ile masz dni słonecznych w roku w miejscu, w którym stanie to akwarium? Co to są za biofiltry?

Jeszcze raz gorąco zachęcam do skorzystanie z usług firmy, która się takimi akwariami zajmuje, ogólnie to zrobią Ci wszystko co zechcesz, kwestia ceny...

w regionie gdzie bedzie to robione jest 3000 godzin slonca z biornik jest od strony poludniowej srednia roczna temperatura to 18.1stopni. basen o wymiarach 15x10 zakopany w ziemi bez izolacji i pokrywy zima wychladza sie do13 stopnia latem nagrzewa sie do29stopni.dlaczego pytam na forum ?otoz wiedza praktykujacych jest bezcenna i pochodzi od roznych osob sa tu mechanicy murarze stolarze inzynierowie lekarze i wielu innych i kazdy moze dodac swoja opinie ,podzielic sie wiedza ,lub powie ci co jest lepsze pomimo ze ksiazka mowi inaczej. to akwarium jest zaprojektowane jako slodkowodne i jako takie ,bedzie funkcjonowac za.....e ma powierzchnie 315m2 powierzchnia filtrujaca to az 200m2 normalnie sie robi ok 20-.30% powierzchni oczka wodnego. system filtracylny to roslinnosc wodna razem z filtrami piaskowo-zwirowymi i lampy uv co zagwarantuje wode jak krysztal nawet z bardzo silna obsada ryb.jestem osoba ktora lubi robic wszysko samemu, daje mi to wieksza satysfakcje.lubie sluchac porad innych i wcielac je w zycie (oczywiscie po wczesniejszym zweryfikowaniu informacji). a co do morskiego to na poczatek tylko ryby (i malo) bo zanim woda dojzeje i sie naucze prowadzic takie cos to troche czasu minie a jak sie ogarne to moze i korale , jak bedzie wszystko ok .z praktyki wiem ze male akwarium duze problemy,duze akwarium malo problemow

Daniel zapewniam Cie, ze moje samopoczucie nie zalezy od tego, ile kosztuje twoje akwarium.

Porady udzielilem na tyle, na ile umialem. Mam doswiadczenie zarowno z projektowaniem, budowa jak i obsluga tego rodzaju akwariow, no moze na troche mniejsza skale. Bardzo to mile, ze uzytkownicy forum chca Ci pomoc dobrymi radami, ale powtorze jeszcze raz: udaj sie po porade do dobrej firmy, ktora zajmuje sie tego typu projektami. Tak ogromne akwaria rzadza sie troche innymi prawami niz akwaria domowe i doswiadczen z akwarium domowym, nawet stosunkowo duzym, nie da sie prosto ekstrapolowac na takie akwarium jak twoje. Wezmy chociazby cyrkulacje: nie wiem czy ktos z forumowiczow ma doswiadczenie z takimi pompami cyrkulacyjnymi, jakie beda potrzebne w twoim zbiornku? Albo z tak poteznym systemem filtracyjnym? Sama elektryka dla takiego akwarium to jest ogromnie kompleksowy temat, tu doswiadczenia z systemow domowych na wiele sie nie przydadza, tu potrzeba doswiadczonego elektryka. No wlasnie, moze podziel sie z nami, w jaki sposob chcialbys zapewnic np. odpowiednia temperature w tym akwarium? Zima to pol biedy, ale co bedzie latem, kiedy temperatura prze kilka tygodni bedzie przekraczala 30 stopni? Albo kwestia uzupelniania wyparowanej wody, do tego tez zwykle "sklepowe"! systemy RO nie wystarcza. A co z podmnianami, jak chcesz rozwiazac logistycznie podmiane, powiedzmy rzedu 5% objetosci miesiecznie? Jesli masz na to wszystko koncepcje, chetnie wszyscy o tym poczytamy, jesli nie - jeszcze raz polecam uslugi wykwalifikowanej firmy. Dobra firma zrobi dla Ciebie wszystko co chcesz i jak chcesz, nie ma rzeczy niemozliwych...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy w akwarystyce tak samo jak w budownictwie można zlecić sam projekt wykonawczy a nie tylko "zaprojektuj wybuduj"? Może któraś z wyspecjalizowanych firm przyjmie zlecenie samego projektu? Możesz wtedy wysłać taki szczegółowy projekt do innych firm celem wyceny lub kupić samemu urządzenia też poprzedzone zapytaniami ofertowymi. Na moje oko jeśli zlecisz to w Polsce to za taki projekt wykonawczy możesz zapłacić między 20 - 40 tys. zł.


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się zgodzę, że jako słodkowodne może to bardzo dobrze funkcjonować, ale morskie to jest jednak zupełnie inna historia... I nie zgodzę się do końca ze stwierdzeniem, że duże akwarium to mało problemów, szczególnie TAK DUŻE. To akwarium jest ogromne, czeka Cię naprawdę ogromnie dużo wyzwań, takich instalacji jak planujesz, nie ma wiele na świecie...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to wychodzi, że sama cyrkulacja jak na załączonym liku to około 70- 80 tys.zł uwzględniając jakiś rabat za hurtowy zakup...


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daniel zapewniam Cie, ze moje samopoczucie nie zalezy od tego, ile kosztuje twoje akwarium.

Porady udzielilem na tyle, na ile umialem. Mam doswiadczenie zarowno z projektowaniem, budowa jak i obsluga tego rodzaju akwariow, no moze na troche mniejsza skale. Bardzo to mile, ze uzytkownicy forum chca Ci pomoc dobrymi radami, ale powtorze jeszcze raz: udaj sie po porade do dobrej firmy, ktora zajmuje sie tego typu projektami. Tak ogromne akwaria rzadza sie troche innymi prawami niz akwaria domowe i doswiadczen z akwarium domowym, nawet stosunkowo duzym, nie da sie prosto ekstrapolowac na takie akwarium jak twoje. Wezmy chociazby cyrkulacje: nie wiem czy ktos z forumowiczow ma doswiadczenie z takimi pompami cyrkulacyjnymi, jakie beda potrzebne w twoim zbiornku? Albo z tak poteznym systemem filtracyjnym? Sama elektryka dla takiego akwarium to jest ogromnie kompleksowy temat, tu doswiadczenia z systemow domowych na wiele sie nie przydadza, tu potrzeba doswiadczonego elektryka. No wlasnie, moze podziel sie z nami, w jaki sposob chcialbys zapewnic np. odpowiednia temperature w tym akwarium? Zima to pol biedy, ale co bedzie latem, kiedy temperatura prze kilka tygodni bedzie przekraczala 30 stopni? Albo kwestia uzupelniania wyparowanej wody, do tego tez zwykle "sklepowe"! systemy RO nie wystarcza. A co z podmnianami, jak chcesz rozwiazac logistycznie podmiane, powiedzmy rzedu 5% objetosci miesiecznie? Jesli masz na to wszystko koncepcje, chetnie wszyscy o tym poczytamy, jesli nie - jeszcze raz polecam uslugi wykwalifikowanej firmy. Dobra firma zrobi dla Ciebie wszystko co chcesz i jak chcesz, nie ma rzeczy niemozliwych...

wiem o tym ze wszystko mozna zrobic jak sie ma pieniadze i duzo ja mam bardzo limitowany budzet.a pytanie brzmialo czy mozna oswietlic sloncem a dlatego ze jezeli jest to mozliwe to wtedy bede moglsie dokladnie dopytac co mam zmienic ,bo jak napisalem ten zbiornik jest zaprojektowany njako slodkowodny a mi sie zawsze podobalo i podoba morskie. w tym domu oprocz tego beda w srodku duzo mniejsze 2 morskie jeden widac tam gdzie te szyby a drugi na parterze (jestesmy maniakami rybek)i o ile ze slodkowodnym nie mam problemow to wiem z opowiadan ze jest bardziej skomplkowane prowadzenie morskiego akwarium.skoro juz rozmawiam z kims kto wie duzo wiecej odemnie to napisze co tam bedzie zamontowane jak bedziesz mogl i chcial to pomorzesz jak nie zapytam gdzie indziej do podmiany wody bedzie wkopany zbiornik o pojemnosci 30m3 z wlasna filtracja uv i weglem aktywnym tylko po to aby zneutralizowac bakterie z wody morskiej bo do morza jest nidaleko i przywiezienie jest tansze niz napelnienie z rury.nastepnie filtry piaskowe o roznych granulacjach 4 szt o srednicy900mm i przeplywie 31m3 kazdy ,2 pompy astral kiwu 7,5kw 2 odpieniacze bialek o przeplywie 30m3kazdy i 4 lampy uv . wsumie wszystkie te elementy i tak beda zamontowane bo tak jest planie do slodkiego tylko ze w slodkim bedzie mnostwo roslin do filtracji.powiem szczeze ze znalazlem wlasnie informacje na temat filtracji w oceanarium i chyba sobie popuszcze lejce i zostane przy slodkowodnym bo jednak te filtry ktore mam raczej beda za male a pomieszczenie gdzie maja stac te 4 razem z pompami nie pomiesci tych wiekszych lub podziele na 2 czesci pol slodkie i pol morskie nie wiem teraz co zrobic.te male maja 900mm srednicy i raczej nadawaly by sie na obieg nitryfikacyjny a te duze maja 3 metry i gotowe do pracy waza prawie 20 ton kazdy chyba ze mozna by bylo zrobic takie zbiorniki betonowe w ziemi uszczelnic epoxylub akryl z mata szklana ? jak masz jakis pomysl ja z mila checia wyslucham madrzejszego. a co do chlodzenia i grzania to pompa ciepla bo poziom wod grontowych jest niski. no i ogrzewanie podlogowe z systemu solarnego . caly zbiornik bedie lezal na 20cm styropianu i na bokach to samo tylko od strony domu 10cm .powierzchnia tlustra wody tez jest zmiejszona aby ograniczyc grzanie i parowanie .z kazdej strony bedzie zrobiony 1metrowy wodny kwietnik ktory jest czescia filtra biologicznego w slodkim, tak wiec ma 3,9metra lustra wody ktore bedzie przykryte pokrywa najprawdopodobniej z plexi lub poliweglanu- nie wiem tego nie bylo w planie.aby moc rozmawiac z firma trzeba cos na ten temat wiedziec jak pojdziesz zielony to wszystko nazwa "specjalne" i beda ci wciskac ciemnote jak probowali to robic ze mna .z natury im nie ufam, NIGDY to co zamawialem w jakiejkolwiek firmie nie bylo na czas NIGDY.a w polsce od 15 lat nie bylem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak daleko to jest od morza? Bo pierwsze co mi przychodzi na myśl patrząc na ten projekt, to system ciągłej podmiany wodą z morza. Masz spokój z wszelkimi filtrami, tylko 2 pompy, rury i to wszystko. Tak działa kilka oceanariów nad Morzem Śródziemnym. Bo ten system filtracyjny co masz, na pewno nie wystarczy przy tych wymiarach.

Oświetlenie to twój najmniejszy problem, dasz radę to oświetlić słońcem, możesz dodać jakieś mocne niebieskie halogeny tu i ówdzie i będzie OK. Twój największy problem to filtracja. Nie podejmę się jej zaproponować, bo nie mam doświadczenia z tak ogromnymi zbiornikami. Jeśli masz zamiar trzymać korale, sprawa się jeszcze bardziej komplikuje, to co zniosą ryby, koralowce już nie zniosą.

Gdybym miał budować takie coś jak Ty, filtrację oparłbym na mocnch odpieniaczach. Filtry piaskowe.... nie byłem nigdy z ich zadowolony, chociaż widziałem systemy, gdzie były stosowane i to działało.

Podjedź do jakiegoś oceanarium czy zoo, pokaż im projekt, na pewno ktoś z obsługi chętnie wytłumaczy Ci, jak działa ich system. Jeśli naprawdę chcesz wszystko robić sam, najpierw zobacz, jak to robią inni.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Andrzej napisal;

jesli odleglosc do morza nie jest duza, to przeprowadzenie instalacji dwoch rur (jedna od pompy w morzu do akwarium, druga wieksza jako splyw do morza) rozwiazaloby wiele problemow i byloby tansze. Podejrzewam, ze problemem moze byc otrzymanie pozwolenia od miejscowych urzednikow.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.