Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem wiem te pytania były już milion razy ale nie mam czasu szukać, a problem jest pilny. Mam akwarium już około 8 miesięcy jakoś miesiąc temu pojawiły się znowu zielone glony i brązowy piasek więc uznałam, że pewnie mój filtr nie działa już tak jak trzeba.. Kupiłam sobie w erybce prefiltry

http://erybka.pl/product-pol-471-Zestaw-3-prefiltrow-10.html

ale nie mam ich do czego zamontować bo mój oryginalny zestaw do filtracji ma jakieś wkłady węglowe, których nie da się otworzyć.. więc domyślam się że muszę kupić dwie tuby żeby włożyć te zakupione prefiltry do tub.

I teraz moje pytanie.. mam wywalić te orginalne dwa wkłady węglowe i na ich miejsce dać które prefiltry z zakupionych? wymienić żywice na świeżą a ten czwarty zostaje bez zmian tak? Czy wtedy glony zielone znikną? obawiam się jak moje akwarium przetrwa bo nie będzie mnie w domu od 22ego grudnia do 7 stycznia.. i nie ma kto dolewać wody :( w akwarium mam dwa malutkie koralowce i różne żyjątka które same się pojawiły no i ślimaki..

będę wdzięczna za pomoc Agnieszka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób zdjęcie filtra. Podejrzewam, że masz wkłady węglowe liniowe i je się chyba zmienia całe.

Edytowane przez Vahiro (wyświetl historię edycji)

OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mierzyłaś TDS-em wodę po RO DI?

Jak nie masz żadnej puszki 10 cali to nawet byś musiała kupić 3 szt do tych wkładów co kupiłaś. Inaczej nie masz gdzie ich wsadzić.

Jak kolega wyżej, daj fote.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idąc po łatwiejszej linii niż koledzy masz prefiltry w których z jednej strony jest złączka i na drugim końcu druga złączka? Jeśli tak to masz prefiltry liniowe. To co zakupiłaś w erybce to zestaw wkładów do filtra Ro ale montowanych w obudowie 10cali. Interpretacja zdjęciowa ponieważ zaznaczyłaś że jesteś leniwa i nie masz czasu na szukanie....

http://nano-reef.pl/...-maly-poradnik/

Filtr RO z wkładami liniowymi - tu wymieniając kupujesz całe puszki...

2wproyw.jpg

Filtr w oparciu o obudowy 10 cali. - tu kupujesz wkłady do puszek to właśnie kupiłaś...

osmonics%20OSMOZA%20AKWARYSTYCZNA%20RO4%2075%20GPD.jpg

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wyreczenie ze zdjęciami :) tak mam ta wersje pierwsza czyli na nic mi sie moje wklady kupione w erybce nie przydadzą? :( to jak mam wpisac by znalezc te liniowe wklady węglowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"liniowy filtr węglowy" nie mam doświadczenia z filtrami liniowymi w osmozie ale wydaje mi się że jeden z tych filtrów liniowych jest węglowy a drugi polipropylenowy. Ale nie wiem bo nie używałem nigdy filtrów tego typu.

Wkład najprawdopodobniej ma z dwóch stron otwory z gwintem wewnętrznym w nie wkręcasz złączki ze starego wkładu. Są to gotowe wkłady zamknięte trwale w korpusie z pcv.

PS czy na nic tego nie był bym taki pewien każdy filtr daje się modyfikować. Masz dwie drogi jedna to zakup obudowy pod filtry 10cali lub zakup nowych filtrów "liniowych"

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolałabym kupic korpus tylko pytanie czy dam rade to podlaczyc tymi samymi wezykami? Czy to musze cos jeszcze dokupić? Czy wszystkie trzy prefiltry montować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku filtra liniowego wężyki wykorzystujesz te same. Membranę bym zostawił a wymienił tylko filtr węglowy oraz prefiltr mechaniczny. Tylko ja mam jeszcze dodatkowo na koniec żywicę.

Albo możesz tak jak zasugerowano zakupić korpus lub cały gotowy filtr z wkładami a te co kupiłaś w erybce będziesz miała później na zamianę. Nie będziesz miała wątpliwości czy coś trzeba jeszcze dodatkowo dokupić.

Edytowane przez sroku (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a powiedzcie mi czy wynik 003 przy filtrze z żywicą jest akceptowalnym wynikiem? bo nie wiem czy wymieniać w myśl zasady idealnej wody czy poczekać do 010 lub wyżej? pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniam jak mam już 001. Według mnie muszą być zera :)


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a powiedzcie mi czy wynik 003 przy filtrze z żywicą jest akceptowalnym wynikiem? bo nie wiem czy wymieniać w myśl zasady idealnej wody czy poczekać do 010 lub wyżej? pozdrawiam

003 (u mnie) może jeszcze być ale czasu już działać

pytanie ile jest po membranie

bo albo

prefiltry i żywica do wymiany - bo stare

albo puszka z żywicą puszcza na uszczelce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak było u mnie. Gdybym niedawno nie zmieniał żywicy to bym pomyślał że to jej koniec. Uszczelka popuszczała przy górnym kołnierzu i pokazywało wtedy 001.

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

003 (u mnie) może jeszcze być ale czasu już działać

pytanie ile jest po membranie

bo albo

prefiltry i żywica do wymiany - bo stare

albo puszka z żywicą puszcza na uszczelce

odepnę żywicę, sprawdzę rano i dam znać, miłej nocki:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

już sprawdzone (Filtr RO 4 z żywicą)

kran : 108

przed Żywicą: 012

po Żywicy: 001

sądzicie, że prefiltry trzeba wymienić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszt prefiltrów jest znikomy i jeżeli przeszło przez nie już sporo wody lub mają więcej jak pół roku to wymień,ale jeżeli kranówka ma 108ppm a po membranie masz 012 to skuteczność membarny na poziomie 90% jest bardzo dobra. Obejrzyj dokładnie górną uszczelkę wkładu na żywicę i zwróć uwagę czy jest na niej odciśniety ślad od korpusu lub czy nie jest to już za duże zagłębienie powodujące mieszanie się przefiltrowanej wody z zasilającą.W takim przypadku pomaga odwrócenie uszczelki na "lewą" strone,a jeżeli nie ma sladu po korpusie trzeba ją wymienić na grubszą. Z autopsji wiem,że grubsze uszczelki o tych samych średnicach odzyskać można ze zuzytego wkłądu węglowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Prefiltry i tak wymieniamy co pół roku :) - niezależnie co pokazuje TDS

ja przy następnej wymianie żywicy wywalam całkiem starą obudowę i zakładam "wkład liniowy"

pusty taki kosztuje tyle co puszka zasypowa do obudowy 10cal a wytrzyma .. wieki

http://allegro.pl/filtry-osmoza-puszka-na-zasyp-media-liniowa-demi-i5816633430.html

nie będzie ewent. problemów z podciekami czy rozdartą uszczelką

tym bardziej że jak skręcałem to puszka na zasyp pękła - tyle że na dole więc nie mam (na razie) problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam coś takiego + DEMI MB400 na końcu, tak więc woda przefiltrowana nie ma możliwości mieszać się z wodą zasilającą

post-24320-0-21207800-1451826102_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

czyli tu odpada problem uszczelki

teraz zależy od kiedy masz prefiltry (nie zapomnij porządnie przepłukać przy wymianie żeby nie zabić membrany)

no i zacznij się powoli rozglądać za nową żywicą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prefiltry mają niecały rok, temu tak zainteresowałem się tym tematem i chyba zamówię na dniach razem z żywicą, a o co chodzi z tym przepłukaniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

odpinasz membranę i lejesz wodę z prefiltrów w ściek (ze 20 min minimum) bo wkład węglowy "pyli" i może zatkać membranę

(powinno być o tym w instrukcji)

potem dopiero łączysz całość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pylą przede wszystkim wkłady z sypkim węglem - zwykle są to kartridże podobne do tych od żywicy (rzadziej), lub takie nierozbieralne jak jak na pierwszej fotce w czwartym poście.

Typowe wkłady węglowe do filtrów 10-cio calowych (te z charakterystyczna siateczką) są sprasowane i tam właściwie pylenie nie występuje.

Nie mniej jednak zawsze warto przepłukać nowo założone prefiltry


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh wymieniłam sobie wklady na korpusy i mam 5mikronow potem węgiel 1mikron membranę i zywice wymieniłam na świeżą.. Podlaczylam i klops.. Do membrany wszystko ok. Podlaczam do membrany i woda wlatuje i wylatuje ale jak podlaczam ogranicznik to wszystko mi wybucha bo woda z membrany nie wylatuje drugim wyjściem do żywicy.. Nie mam pojecia dlaczego bo membrany w ogole nie ruszałam :( pomocy... Wgląda tak jakby drugi wylot z membrany ten prowadzący do żywicy sie zatkal??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze pomóżcie jutro wracam do domu trzeba będzie dolać wode a ja nie wiem co zrobić z tą membraną :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.