Skocz do zawartości
Szeryf Hornet

Kolejność czynności przy zakładaniu akwarium morskiego:

Rekomendowane odpowiedzi

no jest jeden wystraszony tak myslałem ciekawe co jeszcze ale no spodziewałem sie takiej odpowiedzi nie zdziwiło mnie to .

a pisałem żeby nie czytał.


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ty robisz sobie jakieś jaja ze swojego założonego tematu czy jesteś jakiś podstawiony aby tak pisać i czekać na reakcję innych bo po wiedzę tutaj nie zawitałeś takimi swoimi wypowiedziami


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

i da mi xenię w gratisie z tego akwa bo ma jej za dużo .

na początku też napaliłem się na xenię (jak szczerbaty na suchary)

potem spuszczałem "do morza" bo sie rozrastała jak szalona a nikt z okolicy darmo nawet nie chciał

ale spoko - w 600l będzie miała gdzie się rozsiać :p

a jak będziesz w okolicy to wpadnij - jeszcze trochę mi jej zostało ... i jaka anthelia tez się pewno znajdzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szeryf ty chyba wciągasz rurą od odkurzacza :rofl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem podstawiony a tylko pisze co słyszę a ty kolego łazisz po tych postach z jednego na drugiego .no nie wiem jak ci sie nie podoba taka forma pisowni to jest wiele innych postów i for wiec nie chce cie obrazić ale po co to czytasz i odpisujesz . dodaj mnie do ignorowanych czy jak i tyle , ja tu nikogo nie chce obrazać ani z niego żartować taki już jestem . Ale nie lubie przesady w żadną stronę i tyle ,

No wiec co ja zle napisałem dobra jest tA SÓL CZY ZŁA bo nie wiem . teraz od starych morszaków słyszałem naprawde różne opinie .no i co mam napisac że jest inaczej może na forum się wstydzicie pisać zę używacie takich soli a ja nie zammierzam ja taką kupile sprawdze i wam powiem a na razie posłuchałem innych i tyle .

jo nigdy xeni za dużo hahah

Darek a ten twój pingwin i ten avatar to też niczego sobie no ładny .


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na temat soli wyraziłeś się że dużo słyszałeś więc nie wystarczy?jeśli nie to zapraszam ponownie do przeczytania mnóstwo wątków

pierwsze z brzegu

http://nano-reef.pl/topic/50813-sol-blue-treasure/

i nawet test był

http://nano-reef.pl/topic/70670-test-soli-wyniki/


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szeryf czytam to na dobranoc i nikt mnie tak nie rozbawił przez cały dzień jak ty .Będę śledził twój wątek bo jestem ciekawy co z tego się urodzi. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzisz .

Śledz śledz to i może ty tu coś mondrego napiszesz Daro .

A ten test ok ale nie przeczytam go w 5 min wiec jakie tam wnioski wypłyneły z tego testu czy poczekasz na moją płęte za 3 dni Sygen.

A tak przy okazji czemu nie masz paska z info o swoim akwa ?


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tego nie czaje... - jakiś głupi jestem chyba - ale to akurat chyba prawda - czy Ty chcesz gotowca dla siebie i pod siebie?? - jeśli tak to wynajmij jakąś firmę, która zrobi jak Ci się marzy i weźmie za to odpowiedzialność - a ty chcesz miliony porad, z których i tak nie jesteś zadowolony - szukasz kozła ofiarnego na które zgonisz potem jak coś nie wyjdzie???

Co byś nie robił to i tak własna praca nad zbiornikiem nauczy Cię najwięcej, a jak będziesz taki agresywny wobec innych to nie wróżę Ci przyszłości w poradach od osób z większym doświadczeniem gdy naprawdę będziesz potrzebował pomocy

EOT 4ME


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzisz .

Śledz śledz to i może ty tu coś mondrego napiszesz Daro .

A ten test ok ale nie przeczytam go w 5 min wiec jakie tam wnioski wypłyneły z tego testu czy poczekasz na moją płęte za 3 dni Sygen.

A tak przy okazji czemu nie masz paska z info o swoim akwa ?

pewnie że poczekam poczytaj wszystkie tematy co zaklinowałem to pewnie sporo problemów Ci rozwieje a co do paska to jak założysz zbiornik i przestaniesz sobie robić jaja to może ponownie dodam sobie pasek


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tego nie czaje... - jakiś głupi jestem chyba - ale to akurat chyba prawda - czy Ty chcesz gotowca dla siebie i pod siebie?? - jeśli tak to wynajmij jakąś firmę, która zrobi jak Ci się marzy i weźmie za to odpowiedzialność - a ty chcesz miliony porad, z których i tak nie jesteś zadowolony - szukasz kozła ofiarnego na które zgonisz potem jak coś nie wyjdzie???

Co byś nie robił to i tak własna praca nad zbiornikiem nauczy Cię najwięcej, a jak będziesz taki agresywny wobec innych to nie wróżę Ci przyszłości w poradach od osób z większym doświadczeniem gdy naprawdę będziesz potrzebował pomocy

EOT 4ME

a gdzie tą agresję zauważasz bo ja jestem uosobieniem baranka .

i szanuje innych rady zauważyłem że żadko kiedy tu ktoś pisze cos na temat ,

Reszta to jest poczytaj .

To co tematy i się wyczerpały .

Dajcie juz se

Odświeżam postarajmy sie od nowa moze co ?

tam zaczoł dobrze Sylvia ok ?


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzadko jak już


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak. Spędzam na czytaniu forum nieprzyzwoite ilości czasu. Dziś tez zamiast latać na miotle i lepic pierogi to czytam. Ale tu trudniej zdobyć wiedzę, niż na forum motoryzacyjnym, a utracona wskutek błędu rybka bardziej boli niż wymiana sprzęgła :( Pytam jaka sól? Każda super i żadna niedobra. Jaki odpieniacz? A po co odpieniacz? Ale jak, bez odpieniacza? Zwariowalas? 24h ma chodzic A może refugium, dsb? Dsb, zwariowalas? Chcesz wywalic w kosmos akwarium? Ale jak to wywalic, 7 lat na dsb to dluzej niz eksploatacja akwa. No3 za wysokie, dac węgiel? Tak, bierz węgiel dla siebie a ryby i korale oddaj. Nie, nie dodawaj, lej wódkę i nie karm. Ale jak to nie karm? Kiedy i ile rybek? W takim litrazu żadnej. Ee ee spoko, dwa blazny babkę i mandaryna możesz mieć, u mnie w tym litrazu spoko od 2 lat i maja się dobrze.

I tyle wiedzy zdobyłam. To samo co na moto "jaki olej", "jakie opony" "95 czy 98", ledy czy zwykłe żarówki, tarcze zwykle czy wentylowane, klocki zwykle czy ceramiczne, na zimę szyby skrobac czy psikac... masakra. Każdy samochód inny i każde akwarium inne, właściciel musi sam dojść, co się najlepiej sprawdza metodą prób i błędów testując to, co wyczyta na forum. Czasem się uda, a czasem nie.

Nie krzyczcie na nas nowicjuszy, jak nam coś czasem nie wyjdzie, ze nie czytalismy, a robimy, bo na prawdę trudno nam czasem znaleźć odpowiedź na pytanie w takim natłoku sprzecznych informacji :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie że poczekam poczytaj wszystkie tematy co zaklinowałem to pewnie sporo problemów Ci rozwieje a co do paska to jak założysz zbiornik i przestaniesz sobie robić jaja to może ponownie dodam sobie pasek

a to czekam z niecierpliwością zobaczymy co tam masz ?


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci że może to fajnie wyglądać jak las xeni w takim dużym baniaku na marmurku pulsuje .Ja bym się zastanowił nad cyrkulacją czy bedzie potrzebna :) :) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to czekam z niecierpliwością zobaczymy co tam masz ?

ale niby co mam mieć?chcesz wiedzieć moje parametry to proszę bardzo

temp-25

ph-nie mierzę mam wężyk od odpieńka za oknem i jak dla mnie stabilne ph

kh-7

ca-410

mg-1410

no3-0,10

po4-004


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak. Spędzam na czytaniu forum nieprzyzwoite ilości czasu. Dziś tez zamiast latać na miotle i lepic pierogi to czytam. Ale tu trudniej zdobyć wiedzę, niż na forum motoryzacyjnym, a utracona wskutek błędu rybka bardziej boli niż wymiana sprzęgła :( Pytam jaka sól? Każda super i żadna niedobra. Jaki odpieniacz? A po co odpieniacz? Ale jak, bez odpieniacza? Zwariowalas? 24h ma chodzic A może refugium, dsb? Dsb, zwariowalas? Chcesz wywalic w kosmos akwarium? Ale jak to wywalic, 7 lat na dsb to dluzej niz eksploatacja akwa. No3 za wysokie, dac węgiel? Tak, bierz węgiel dla siebie a ryby i korale oddaj. Nie, nie dodawaj, lej wódkę i nie karm. Ale jak to nie karm? Kiedy i ile rybek? W takim litrazu żadnej. Ee ee spoko, dwa blazny babkę i mandaryna możesz mieć, u mnie w tym litrazu spoko od 2 lat i maja się dobrze.

I tyle wiedzy zdobyłam. To samo co na moto "jaki olej", "jakie opony" "95 czy 98", ledy czy zwykłe żarówki, tarcze zwykle czy wentylowane, klocki zwykle czy ceramiczne, na zimę szyby skrobac czy psikac... masakra. Każdy samochód inny i każde akwarium inne, właściciel musi sam dojść, co się najlepiej sprawdza metodą prób i błędów testując to, co wyczyta na forum. Czasem się uda, a czasem nie.

Nie krzyczcie na nas nowicjuszy, jak nam coś czasem nie wyjdzie, ze nie czytalismy, a robimy, bo na prawdę trudno nam czasem znaleźć odpowiedź na pytanie w takim natłoku sprzecznych informacji :(

O nareszcie jest ktoś kto mnie " rozumni "

Pisownia na 100 % dobra już wiem że jest nas trochę ukrytych wystraszonych że o coś zapytam i bedzie

Zle

Kiedyś nawet była taka kreskówka cytuję jak leci " is it a cut , but is WRONG " czy jakoś tak

ale najważniejszy jest ten wyraz ostatni .

Ale wiem że nie jestem sam inawet nie we 2 -kę wiele osób jest tu wystraszonych i za postowanych przez super znawców i "co nie czytałeś forumowiczów"

:wallbash:

Edytowane przez Szeryf Hornet (wyświetl historię edycji)

916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

Nie krzyczcie na nas nowicjuszy, jak nam coś czasem nie wyjdzie, ze nie czytalismy, a robimy, bo na prawdę trudno nam czasem znaleźć odpowiedź na pytanie w takim natłoku sprzecznych informacji :(

forum to tylko wskazówka - drogę trzeba obrać samemu a do tego najlepiej mieć przewodnika żywego bo opisy i zdjęcia (w momencie jak jest problem ) nie pokazują całości problemu, a i jak zauważyłem zawsze w takich sytuacjach koledzy dopominają się podstawowych informacji o parametrach - prawie zawsze tak jest,że ktoś prosi o rady, nawet nie podając podstawowych informacji o zbiorniku - które najczęściej tam tkwią. Znam masę osób, które nawet "piwa" nie chcą a pomogą, tylko wolą widzieć niż wróżyć z fusów... i wcale im się nie dziwię i osobiście zawsze dziękuję.

EDIT

i sam tez chętnie pomogę jeśli wiem, że mogę ale na żywo

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

forum to tylko wskazówka - drogę trzeba obrać samemu a do tego najlepiej mieć przewodnika żywego bo opisy i zdjęcia (w momencie jak jest problem ) nie pokazują całości problemu, a i jak zauważyłem zawsze w takich sytuacjach koledzy dopominają się podstawowych informacji o parametrach - prawie zawsze tak jest,że ktoś prosi o rady, nawet nie podając podstawowych informacji o zbiorniku - które najczęściej tam tkwią. Znam masę osób, które nawet "piwa" nie chcą a pomogą, tylko wolą widzieć niż wróżyć z fusów... i wcale im się nie dziwię i osobiście zawsze dziękuję.

EDIT

i sam tez chętnie pomogę jeśli wiem, że mogę ale na żywo

No nie kumam to jak mam zacząć rozmawiać co mam napisać jeszzce jakie jest moje hobby czy ile mam wzrostu albo ja niewiem jaki kolor oczu .

Jak byś (i tu jest teraz extra stan ) PRZECZYTAŁ wszystkie moje posty to byś wiedzial co MAM I nie zadawał byś głupich pytań , nawet chyba zaraz podciągne ci tu jakieś linki ,...

no nie mogę przecież ty sam siebie opisujesz.

A co do tej wskazówki to wlasnie na wskazówki ja tu liczę ....!!!

A nie na umowę albo cyrgraf podpisany krwią .

Edytowane przez Szeryf Hornet (wyświetl historię edycji)

916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to czytanie i obserwacje to ze się sprawdza u innych nie znaczy że i u nas się sprawdzi .Zacząłem od najprostszego setupu bez żadnej filozofii i tak mam do dzisiaj jest dobrze i tego nie zmieniam .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak. Spędzam na czytaniu forum nieprzyzwoite ilości czasu. Dziś tez zamiast latać na miotle i lepic pierogi to czytam. Ale tu trudniej zdobyć wiedzę, niż na forum motoryzacyjnym, a utracona wskutek błędu rybka bardziej boli niż wymiana sprzęgła :( Pytam jaka sól? Każda super i żadna niedobra. Jaki odpieniacz? A po co odpieniacz? Ale jak, bez odpieniacza? Zwariowalas? 24h ma chodzic A może refugium, dsb? Dsb, zwariowalas? Chcesz wywalic w kosmos akwarium? Ale jak to wywalic, 7 lat na dsb to dluzej niz eksploatacja akwa. No3 za wysokie, dac węgiel? Tak, bierz węgiel dla siebie a ryby i korale oddaj. Nie, nie dodawaj, lej wódkę i nie karm. Ale jak to nie karm? Kiedy i ile rybek? W takim litrazu żadnej. Ee ee spoko, dwa blazny babkę i mandaryna możesz mieć, u mnie w tym litrazu spoko od 2 lat i maja się dobrze.

I tyle wiedzy zdobyłam. To samo co na moto "jaki olej", "jakie opony" "95 czy 98", ledy czy zwykłe żarówki, tarcze zwykle czy wentylowane, klocki zwykle czy ceramiczne, na zimę szyby skrobac czy psikac... masakra. Każdy samochód inny i każde akwarium inne, właściciel musi sam dojść, co się najlepiej sprawdza metodą prób i błędów testując to, co wyczyta na forum. Czasem się uda, a czasem nie.

Nie krzyczcie na nas nowicjuszy, jak nam coś czasem nie wyjdzie, ze nie czytalismy, a robimy, bo na prawdę trudno nam czasem znaleźć odpowiedź na pytanie w takim natłoku sprzecznych informacji :(

Ale tu jest dobrze opisany mój stan jestem jak pod ścianą normalnie i co raz jakiś burek szarpie mi nogawkę u spodni .

A ja sobie myślałem inaczej że napisze temat ktoś zapyta co tam masz ja odpisze i tu litania ja to bym zrobil tak a ja tak i ok wymiana poglądów no i z raz jakiś burek to go szmata przez łem i dalej meritum ale nie o nie tu stado burków ze schroniska i ogien .

Ja piokle.

Za co pytam za co ?

A grzecznue zapytałem .

:wallbash:


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra masz baniak ,2grzalki, dwa kubły i wodę ,czekasz na sól i co teraz nie wiesz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ty robisz sobie jakieś jaja ze swojego założonego tematu czy jesteś jakiś podstawiony aby tak pisać i czekać na reakcję innych bo po wiedzę tutaj nie zawitałeś takimi swoimi wypowiedziami

Sygen, ja mam wrazenie ze koleś robi sobie jaja z ludzi na forum. ;)

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałam ogólnie. Nie wiem, co jest słuszne, a co nie, bo na wiele pytań dostaje sprzeczne odpowiedzi. Na forum czytam kilka wersji, w sklepie słyszę co innego. Salimetr czy refraktometr? Najprostsze pytanie... i tez brak jednoznacznej odpowiedzi i czego bym nie kupiła, to ktoś będzie krzyczał. Może po prostu przestanę pytać. Ja nie oczekuje, że dostanę gotową receptę, tylko kilka sposobów, z których coś będę musiala/ mogła wybrać. Bylebym nie słuchała potem, że za mało czytam, albo że jestem dręczycielem zwierząt, bo nie jest to prawda. Może po prostu wybrałam złą odpowiedz. Może gdybym nie posluchalam rad, żeby nie świecić nocnej lampki, to mój blazenek nadal by żył? Ale to przecież nie wina tych, co tak poradzili, tylko moja, bo posluchalam. A może i przy nocnej lampce by wyskoczył?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.