Skocz do zawartości
Szeryf Hornet

Kolejność czynności przy zakładaniu akwarium morskiego:

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

Szukałem takiego tematu na forum no i nic nie ma .

Prosił bym wiec was kolegów co mają wtym jakieś doświadczenie aby może troche tutaj opisali co po czym bo ja jestem nowicjuszem i sam z checią przeczytam odpowiedzi .

Chodzi mi np o czas potrzebny na dojrzewanie itd co po czym.

Bo np . ja jestem na poziomie takim iż mam podłoże i wyprodukowana wode ro z filtra o.o.

Moje parametry wody to ph 6,4 kh3 gh 4 no2 0 i no3 0 wiec wydaje mi sie ze mam wod dobrą do zasolenia ale nie wiem kiedy mam ja zasolic czy juz czy czekac na cos .?


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/topic/6188-zakladanie-i-prowadzenie-akwarium-prezentacja/

Jest też dział dla nowicjuszy,gdzie znajdziesz dosłownie wszystko.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz wodę RO/DI Panie kolego, to można ją zweryfikować miernikiem TDS.

Jeśli wartości oscylują 000-005 PPM można uznać ją za wysokiej jakości wodę RO :)

Wiadomo, większość preferuje idealne trzy zera.

Wodę taką podgrzewasz do 24-25 stopni i dodajesz do niej sól.

Ja swoją mieszam, przy użyciu miksera ręcznego do zasolenia 1026 wskazywanego przez salimetr.

Taką gotową mieszankę będziesz wlewać do akwarium.

I teraz, jeśli masz podłoże tzw. żywe morskie, dajesz je jako pierwsze do akwarium i na to skały (suche, żywe) ułóż je tak, byś miał swobodny dostęp w każde miejsce do czyszczenia, lub ewentualnie oprzyj o tylną ścianę, ale wtedy musisz dobrze ustawić cyrkulacje, by tam się syf nie gromadził. Skałę możesz kleić klejem miliput teracota bądź Ceresit CX5 - dostępny w każdej Castoramie.

Jak masz ułożoną skałę i podłoże, możesz to zalewać tą przygotowaną świeżą solanką.

Możesz dodawać bakterie na start - specjalne. Różni producenci, różne jakości.

Przez pierwsze dni zaczynasz świecić 6h i zwiększasz. Z tym że białe świecą krócej. Tzn. 6h niebieskie, 4h białe. Niebieskich nie wyłączasz gdy świecą białe.

Później zwiększaj oświetlenie nawet spokojnie do 10h niebieskie i 8h białe :)

Po około 2 tygodniach sprawdź parametry wody - PO4, NO3, NO2 i NH4.

Jak będą dość dobre wartości, wpuszczaj śmiało ślimaki i koralowce miękkie.

Później po około 3-4 tygodniach rybki i krewetki - można także wtedy dać LPS.

SPS jak mi mówili po 2 miechach minimum :p


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już masz złożone akwarium, to skała do baniaka, woda, zasalasz, i czekasz powiedzmy jakiś tydzień aż woda wypłucze syf z skały, odsysasz przez jakąś skarpetę i woda z powrotem do akwa (można to kilkukrotnie zrobić zależy od skały, wciągu tygodnia dwóch). Następnie wsypujesz piasek, miedzy czasie bakterie na start, i czekasz miesiąc, dwa, może i trzy. Po jakimś czasie (ale nie po tygodniu) raczej po 4-5 tygodniach testy na nh4, no2. Jak zero to powoli zasiedlasz zbiornik. Tak w skrócie. Resztę doczytasz na linku od kolegi Karola.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok a może podpowiecie gdzie kupić alo od kogo dobrej jakości żyą skałe bo wnioskuję iż jest to barczo waż ny elment jak nie najważnieszyw tym calym cyrku zwanym morszakiem.

A do tego co z dolewką automatyczą ,ja mam ten filtr i załużmy ze on robi dobrą wode .

Zbieram ją do baniaków 5l 10l itp. . no i co teraz . jak ja mam dolewac ja automatycznie ? bo nie wiem . mam posttawić wujka jakiego czy co ?


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No skałę najlepiej wybrać samemu, jesteś z Ciechanowa więc najbliżej masz do Marek do erybki.

Co do dolewki to musisz zainwestować w automatyczną dolewkę, urządzenie które samoczynnie będzie dolewać wodę jeśli tylko wyczuję że woda odparowała.

Edytowane przez p_szubert (wyświetl historię edycji)

90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już masz złożone akwarium, to skała do baniaka, woda, zasalasz, i czekasz powiedzmy jakiś tydzień aż woda wypłucze syf z skały, odsysasz przez jakąś skarpetę i woda z powrotem do akwa (można to kilkukrotnie zrobić zależy od skały, wciągu tygodnia dwóch). Następnie wsypujesz piasek, miedzy czasie bakterie na start, i czekasz miesiąc, dwa, może i trzy. Po jakimś czasie (ale nie po tygodniu) raczej po 4-5 tygodniach testy na nh4, no2. Jak zero to powoli zasiedlasz zbiornik. Tak w skrócie. Resztę doczytasz na linku od kolegi Karola.

Jak dasz żywą skałę do akwa to nie zalewaj czystą wodą bez soli bo życie padnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już masz złożone akwarium, to skała do baniaka, woda, zasalasz

To chyba nie najlepsza porada przy zywej skale


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tak najpierw zasolę i sprawdze czy tam sie coś nie wytwoży dziwnego z mojego marmuru i pseudo koralowych skał . Miałem je ze 3 lata w słodkowodnym akwarium wiec najpierw po zasoleniu włoże skałe s prawdze zo sie bedzie dzialo z parametrami .

Tu zastanawiam sie nad tym co mam tak naprawde sprawdzac i przez jaki czas z tymi moimi marmurami pseudo wapieniami filipiśkimi i skała wulakniczną.


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tak najpierw zasolę i sprawdze czy tam sie coś nie wytwoży dziwnego z mojego marmuru i pseudo koralowych skał . Miałem je ze 3 lata w słodkowodnym akwarium wiec najpierw po zasoleniu włoże skałe s prawdze zo sie bedzie dzialo z parametrami .

Tu zastanawiam sie nad tym co mam tak naprawde sprawdzac i przez jaki czas z tymi moimi marmurami pseudo wapieniami filipiśkimi i skała wulakniczną.

To co piszesz to nic innego jak sprawianie sobie od pocztaku dodatkowego problemu.

Nie wkladaj tego badziewia.

Kup zywa skale i zrob wszystko od poczatku tak zeby mialo rece i nogi.

A nie na hurra i bog wie co pchasz w ten jeszcze nie powstaly zbiornik...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale po co kupować, czytałem ze jest takie cos jak tuf i moze potraktowac to ze, to tez sie ozywi bo dlaczego nie .

oczywiście kupie dużo zywej skały ale moze kupie troch zywej z mojej zrobi sie tez zywa.?


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli skała nie sucha to polecam Reef Real Rock


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że bardzo pomożesz sobie, jeśli przesuniesz start akwarium o jakiś miesiąc i w tym czasie dużo poczytasz... lepiej zdobyć podstawową wiedzę i trochę zaplanować, niż od startu źle zacząć i później miesiącami walczyć z plagami, parametrami, czy złą filtracją. Tutaj w części dla nowicjuszy znajdziesz prawie wszystkie informacje potrzebne na początek. Przestudiuj też reefhub.pl, a później zalewaj akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jakoś o dziwo wcale mi sie nie spieszy ,ale temat nie był taki że ktośtu se gada poczytaj doczytaj tylko krok po kroku wyjaśnić wszystkim czynności bo wy to wiecie i gadacie od rzeczy jak co niektórzy a tak naprawde intereuje nas cos innego w stylo po okoolo tygo dniu wrzuć skałe potem dopiero po 2 latach zywy piasek a po 10 latach zacznij chodowac slimaki oko. Moze tak byc a nie poczytaj bo mam czarne okularu i czerona kurtke .


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt źle ci nie napisał i kolega Pirotechnic i inni opisai ci wszystko askoro pytasz o dolewkę to świadczy że nie wysiliłeś się zbytnio do przeczytania nawet podstawowych rzeczy o budowie akwarium morskiego sampie i co w nim należało by mieć i jak powsadzasz jakieś dziadostwo na starcie to potem będą same problemy i restart i odnowa bo nikt nie będzie wiedział jak ci pomóc kup porządną skałę może być trochę żywej trochę suchej ale z pewnego miejsca tak jak kolega wyżej pisał np erybki podjedziesz powybierasz dopasujesz czy pułki czy gruzowisko zależy co chcesz tam trzymać wódę posolić wlać do akwarium ,dać bakterie na start oczywiście odpowiednie zasolenie i temperatura poukładać skałę jak coś to posklejać dać cyrkulator niech dmucha na skałę żeby wydmuchało to co nie przeżyło czy też niepotrzebne włączyć odpieniacz potem odciągnij ten syf co wyleci wsyp piasek i czekaj nic nie rób obserwuj jakie zmiany zachodzą to i cała reszta jest w dziale dla nowicjuszy i to będzie ten czas na czytanie a nawet dużo czytania i jak poczytasz to sam zobaczysz kiedy czas na test i pierwszą jakąś ekipę sprzątającą nikt ci nie powie dziś włóż skałę za dwa dni to a za trzy to bo tak się nie da każdy zbiornik jest inny i inaczej przechodzi dojrzewanie i nie da się określić czy to potrwa tydzień dwa czy miesiąc

Edytowane przez Darecki (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z kolegami powyżej. Sam żałuje, że najpierw kupiłem morskie akwarium a potem zacząłem czytać cokolwiek o nim, a nie na odwrót. Zaoszczędziło by mi to dużo pieniędzy, stresu a przede wszystkim strat w postaci mojego ulubionego Sarco czy Zebrasomy.

I tobie polecam poczytać troszke więcej istniejące wątki. Np w nasze akwaria ludzie opisują krok po kroku czynności przy stawianiu nowego zbiornika, parametry, suplementy, świecenie, itp. Normalnie kopalnia wiedzy, wszystko za darmo.

Pozdrawiam i życze powodzenia!

Sent from my iPad using Tapatalk

Edytowane przez inn0vat1on (wyświetl historię edycji)

The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze kolego inn cos tam własnie próbuje cos wyczytac i założyć jakiegos merytorycznego temata a ty wyjezdzasz wraz z goscmi po wyzej z tematami nie w temacie ze to juz bylo a ja cie musze zmartwic ze nie . lepiej poczytaj forum iz takiego tematu to nie było >

A wydaje mi sie iż temat jest nie zwykle istotny własnie w tym forum .

A codo tego że nie czytałeś no własnie bo wypisujesz tu jakies farmazony a ja najpirw czytac chce a potem zakładac własnie produkuje ro i teraz doczytałem ze trzeba sprawdzic tds-em wiec teraz juz wiem , no własnie naj[ierw wyczytałem potem kupię i sprawdze , a

to ci dopiero co ?


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popatrz i nie denerwuj się ,ucz się na błędach innych ,a tu masz przecież bogate tematy i wszystko co Cię interesuje :

http://nano-reef.pl/topic/10671-co-robic-a-czego-nie-robic-w-akwarium-morskim-%26-8211%3B-praktyka/

http://nano-reef.pl/topic/10472-przykladowy-projekt-akwarium-morskiego/

i dużo innych podpiętych,a jak czegoś nie zrozumiesz to pytaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tomek - wydawało mi się że jakiś czas temu w innym temacie dokładnie wyjaśniono temat marmuru i "pseudoskały"

a skoro dalej chcesz to pakować do zbiornika to .. życzę powodzenia

i owszem nie ma tematu o kolejności bo to nie fizyka kwantowa i nie tyle jest ważna kolejność co .. jakość

ale skoro chcesz - to zacznij od początku czyli co masz zamiar "hodować" w tym zbiorniku ? - tylko nie pisz korale skorupiaki czy rybki

wybrałeś już rodzaj filtracji i lampę ? .. właśnie od tego zacznij

nie ma GOTOWEGO przepisu bo to nie świąteczny sernik (a i na sernik przepisów jest od groma i trochę)

polecam dział

http://nano-reef.pl/forum/56-dla-nowicjuszy/

i zacznij od wertowania tematów podpiętych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.

Po pierwsze kolego inn cos tam własnie próbuje cos wyczytac i założyć jakiegos merytorycznego temata a ty wyjezdzasz wraz z goscmi po wyzej z tematami nie w temacie ze to juz bylo a ja cie musze zmartwic ze nie . lepiej poczytaj forum iz takiego tematu to nie było >A wydaje mi sie iż temat jest nie zwykle istotny własnie w tym forum .

A codo tego że nie czytałeś no własnie bo wypisujesz tu jakies farmazony a ja najpirw czytac chce a potem zakładac własnie produkuje ro i teraz doczytałem ze trzeba sprawdzic tds-em wiec teraz juz wiem , no własnie naj[ierw wyczytałem potem kupię i sprawdze , a

to ci dopiero co ?

Twoje nastawienie i wypowieni kolego Szeryf Hornet są żałosne. Nic dziwnego, że nikt ci nie odpisuje. Mnie też już skutecznie zniechęciłeś. Z mojej strony to tyle. Bez odbioru.

Sent from my iPad using Tapatalk

Sent from my iPad using Tapatalk

Edytowane przez inn0vat1on (wyświetl historię edycji)

The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

o los

i tak se był temat co poczym czy jak kto woli kolejność ..........

ta

ano był bo :

można np. skoczyć do sklepu kupić kostkę 30l skalę piasek sól czy gotową wodę lub kilka baniaków demineralizowanej w jakim markecie

wrócić do domu wpakować skałę piasek, posolić/wlać wodę i włączyć wtyczki do prądu

co innego przy planowaniu większego

z reguły kolejność wygląda tak

1 wybrałem miejsce zbiornik metodę i obsadę - czyli już wiem co chcę, mam odłożoną kasę i zgodę rodziny :)

( np. może wymyślisz "fish only saltwater tank" ?)

skała żywa czy sucha a może sztuczna ?

sump ? panel ? ... kubełek o który tak dopytujesz ? (ten Eheim z odzysku poj. niecałe 7L .. to jest NIC przy sumpie jaki na Twoim miejscu bym wybrał)

zbiornik chyba masz z odzysku 600l ?

to pewno przyda się jakaś automatyka? reaktory (takie czy owakie) dozowniki lampy sterowniki pompy odpieniacz dolewka ...

metod prowadzenia zbiornika jest .. sporo (czytałeś np o DSB albo ZEOvit ?)

2 kompletuję i podłączam (np. kleję hydraulikę) potrzebny sprzęt (i raczej nie wystarczy jeden przedłużacz)

3 "odpalam" (kleję/układam skałę zalewam [pewno zapytasz czy wodą czy solanką ? a jaką skałę ? suchą to jak wolisz , żywą ? to solanką - o tym pisano w kilku miejscach] włączam obieg i ustawiam cyrkulację (niektórym zajmuje to .. tygodnie prób - zależy jak ustawisz skały) , zaczynam dawkować bakterie (jakie ? patrz pkt.1) za jakiś czas (np. w środę po południu :) ) odsysam śmieci które wypadły ze skały, wsypuję - lub nie - piasek) i dawkując bakterie czekam aż dojrzeje

4 testy , testy , testy ... zaczynam prowadzić "dziennik"

6 powoli wprowadzam życie

ps.

tak wiem jestem złośliwy - ale jak czytałem że 16tego chyba "wybiliśmy Ci z głowy" pomysł z pseudoskałą i marmurem odzyskanym z malawi a Ty 20tego piszesz że jednak dalej korci Cię spróbować ...

to po może prostu odpompuj słodką a zalej solanką to co masz :cursin:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko solanką na dobrej drogiej markowej soli.


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.