Skocz do zawartości
obione81

Głośność pomp obiegowych

Rekomendowane odpowiedzi

Często słyszymy różne opinie na temat głośności pomp obiegowych. Jedni piszą, że dana pompa działa cicho inni zaś, że wyje jak stary odkurzacz. Problem w tym, że "cicho" nie zawsze dla każdego oznacza to samo.

Chyba już każdy posiada smartfon, są też apki mierzące głośność tudzież hałas. Jeżeli ktoś ma chwilę i chęć to proszę ściągnąć apkę - proponuję żeby każdy miał tę samą - np Miernik dźwięku, sound meter, Smart tool - sklep play - zrzut poniżej( jedna aplikacja = przypuszczalnie wiarygodne wyniki ) i z odległości powiedzmy metra od pompy zmierzył poziom natężenia dźwięku. Z ciekawości zmierzyłem natężenie dźwięku w moim kubełku w roślinniaku, JBL e 1501 z odległości 1m ok 16dB

Pompa, model, Najniższy bieg dB, Najwyższy bieg dB,

Opcjonalnie test na każdym biegu (jeżeli pompa posiada regulację), czy czasem nie powstaje rezonans na którymś biegu.

Myślę, że to najbardziej obiektywnie pozwoli określić poziom głośności naszych pomp.

Z góry dzięki za poświęcenie i chęci.

Myślę, że wielu osobom ułatwi to wybór pompy obiegowej. A jeszcze innym zaoszczędzi rozczarowania i nerwów po zakupie " poleconej " pompy.

post-26221-0-60024200-1451848926_thumb.png


 

"LUDZIE TO NIE WIEDZĄ JAKIE SIŁY DRZEMIĄ W NATURZE"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie będzie chyba zbyt miarodajne.

Nie jednolite warunki pomiaru itp.

Poza tym przy wszelkiego rodzaju chińczykach to chyba duże zależy od konkretnego egzemplarza, bo w tańszych produktach raczej nie zdarza się, że by np. zbyt głośna sztuka nie wyszła na rynek z powodu odrzucenia przez kontrole jakości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tak z ciekawości zmierzyłem sobie głośność, odległość około 1.5m samej pompy i drugi pomiar to obieg plus odpieniacz i filtr.

post-23044-0-94233300-1451851548_thumb.jpeg

post-23044-0-34668100-1451851552_thumb.jpeg


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat jest poniekąd kontynuacją poprzedniego: http://nano-reef.pl/..._40#entry822888 . Wiadomo, że nie są to badania studyjne :) liczę na to, że każdy kto zechce uczestniczyć w temacie, zmierzyć poziom głośności swojej pompy, zrobi to w jak najbardziej odpowiednich warunkach ( wiadomo, że nikt nie będzie mierzył poziomu dźwięku pompy przy włączonej muzyce, czy odgłosach domowych - przynajmniej mam taką nadzieję ;) ) Uzyskane wyniki pozwolą uświadomić, które pompy są głośne, które trafiają się w większości głośne a które są całkiem znośne, właściwie opracowaniem wyników zajmiemy się później ;)

Przy podawaniu wyników pomiarów bardzo proszę o zachowanie formalności :

" Pompa, model, Najniższy bieg dB, Najwyższy bieg dB,

Opcjonalnie test na każdym biegu (jeżeli pompa posiada regulację), czy czasem nie powstaje rezonans na którymś biegu". W przeciwnym razie niczego się nie dowiemy .

Na koniec podsumuję i zrobię tabelę z zestawieniem wyników.

PS. nikogo nie zmuszam do uczestnictwa w badaniu - wyrażaniu opinii, uczestnictwo w nim jest wyrazem wolnej woli i chęci podzielenia się własnymi obserwacjami ;)

Edytowane przez obione81 (wyświetl historię edycji)

 

"LUDZIE TO NIE WIEDZĄ JAKIE SIŁY DRZEMIĄ W NATURZE"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się włączę do zabawy wiec tak

1,5 metra od baniaka jakieś 40-45 dB (odpieniacz/pompa)

w sumpie z odpieniaczem ok.60 dB bez odpieniacza sam obieg Jebao 8000 na 70% 40 dB.

Generalnie u mnie problemem jest pompa odpieniacza obieg jest bardzo cichy nie przeszkadza w ogóle.


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale tak jak pisałem wyżej to nie jest też badanie na miarę doktoratu, ma to tylko na celu zobrazować poziom hałasu różnych pomp na podstawie pomiarów ich użytkowników - tyle. Doskonale zdaję sobie sprawę i chyba każdy z nas, że każdy sprzęt czy aplikacja inaczej mierzy i nie jest to w pełni wiarygodne, uważam jednak, że rozbieżności spowodowane ww. czynnikami nie są drastyczne i pozwolą choćby w minimalnym stopniu dowiedzieć się czegoś w kwestii poziomu hałasu pomp. Lepiej wiedzieć choć tyle niż nic błąkać się po stronach w poszukiwaniu informacji na ten temat. Wyniki należy też traktować z pewnym dystansem :) Pozwala to również na pewne porównanie tych samych produktów, jeżeli u jednego działa na danym poziomie a u innego gorzej, to ten drugi ma prawo przypuszczać, że z jego egzemplarzem może być coś nie tak.... ect.

Edytowane przez obione81 (wyświetl historię edycji)

 

"LUDZIE TO NIE WIEDZĄ JAKIE SIŁY DRZEMIĄ W NATURZE"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, niech tak będzie :)


 

"LUDZIE TO NIE WIEDZĄ JAKIE SIŁY DRZEMIĄ W NATURZE"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chociaż to pewnie wiele nie zmieni. Kiedyś mierzyłem DCT 6000 i w zależności od położenia telefonu względem szafki, odległości, wysokości na jakiej go trzymałem to wyniki były różne o ok. 10 dB.

Jednak dalej będę obstawał przy tym, że w Jebao/Jecod głośność zależy przede wszystkim od egzemplarza a nie modelu. Mam dwie RW8 jedna jest cicha, a druga wyraźnie głośniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy pomiar szafką otwarta , 1m ,obieg i odpieniacz włączony post-9206-1451859410,5_thumb.png

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Drugi pomiar szafka zamknięta obieg i odpieniacz włączony post-9206-1451859481,86_thumb.png

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Jeszcze opis obieg tunze 4500 , odpieniacz na pompie tunze Silence 9420.040

Edytowane przez ibiza (wyświetl historię edycji)

zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jebao DCt 8000 40dB w odpieniaczu a obieg 6000 38dB a razem jakieś 45


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś robiłem podobne pomiary i co telefon to inne wyniki np. S3 i S4 wynik, 50-70dB, LG G3 30-40dB :) bez sensu to. Komu wierzyć?


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uważam jednak, że rozbieżności spowodowane ww. czynnikami nie są drastyczne i pozwolą choćby w minimalnym stopniu dowiedzieć się czegoś w kwestii poziomu hałasu pomp. Lepiej wiedzieć choć tyle niż nic błąkać się po stronach w poszukiwaniu informacji na ten temat. Wyniki należy też traktować z pewnym dystansem :) Pozwala to również na pewne porównanie tych samych produktów, jeżeli u jednego działa na danym poziomie a u innego gorzej, to ten drugi ma prawo przypuszczać, że z jego egzemplarzem może być coś nie tak.... ect.

To Cie zaskocze pewnie (bez urazy), bo wzrost o 3dB to dwukrotnie wieksze natezenie dzwieku.

Tutaj przyklad:

A podejzewam, ze ten sam dzwiek przetestowany na roznych apkach, sprzetach i apkach na roznych sprzetach ma duuuzo wieksze roznice.

Edytowane przez mnap86 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jebao dct8000 full moc 1,5 metra szafki otwarte 60dBm , min moc 30 dBm

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Mnap86 jesli jest taj jak mowisz ze 3 decybele to dwa razy głośniej no to juz mamy efekty jak na Jebao mam 60 Ibiza na Tunze ma 45 w takim razie sprawa oczywista ze Tunze milczy a Jebao ryczy, czy jest to sprawa egzemplarza moze i tak ale jakie to ma znaczenie skoro w Jebao 1 na 10 jest cicho a w Tunze 1 na 100 jest głośno ?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszcie proszę dokładny model pompy. Jebao występuje w wersji DCT (szara obudowa) oraz DC (niebieska obudowa)!

W moim przypadku, być może warte rozważenia będzie wrzucenie pompy DC 6000 zamiast DCT 4000, chętnie bym jednak zobaczył jeszcze jakieś pomiary...


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj jednak, że wartość takich pomiarów jest bliska zeru. Raczej sugerował bym przyjąć takie założenie jak zasadę ogólną

... w Jebao 1 na 10 jest cicho a w Tunze 1 na 100 jest głośno ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeszcze raz proszę PISZCIE DOKŁADNE INFORMACJE !

" Pompa, model, Najniższy bieg dB, Najwyższy bieg dB, pompa bez regulacji dB

Opcjonalnie test na każdym biegu (jeżeli pompa posiada regulację)"

Odległość od mierzonego źródła dźwięku 1,5m - tak przyjęliśmy i tego się trzymajmy.

Chodzi nam o konkretne informacje, jeżeli macie dwie pompy (jedna obiegowa, druga w odpieniaczu to proszę o osobne pomiary - to, że napiszecie "razem ok 40 dB niczego nie wnosi"


 

"LUDZIE TO NIE WIEDZĄ JAKIE SIŁY DRZEMIĄ W NATURZE"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszcie proszę dokładny model pompy. Jebao występuje w wersji DCT (szara obudowa) oraz DC (niebieska obudowa)!

W moim przypadku, być może warte rozważenia będzie wrzucenie pompy DC 6000 zamiast DCT 4000, chętnie bym jednak zobaczył jeszcze jakieś pomiary...

Witam.

Nie znam tych nowych DCT ale miałem pompe DC 6000 i muszę powiedzieć uczciwie ,ze była praktycznie niesłyszalna .U mnie pracowała na 80% mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tych nowych DCT ale miałem pompe DC 6000 i muszę powiedzieć uczciwie ,ze była praktycznie niesłyszalna .U mnie pracowała na 80% mocy.

Moja DCT4000 też jest niesłyszalna. Jak zabraknie prądu. ;)


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje pomiary dotyczą dct (szara obudowa), w odpieniaczu

Mam niebieską, tamta pracuje ciszej

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DCT 6000, pomiar Samsungiem S5, aplikacja Sound Meter, odległość ok 1,5 m, otwarte drzwi szafki.

najniższy bieg pomiędzy 20 a 30 dB

najwyższy bieg nie udało mi się zmierzyć bo zanim pompa rozkręciła się do maksymalnych obrotów to zaczęło ubywac wody w komorze pompy i pojawiły się istotne odgłosy z sumpa co zakłócało pomiar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marb: to zmierz na biegu którego używasz :)


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 pompy przetestowane są w tym filmiku:


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.