Skocz do zawartości
Nik@

Nowy projekt 120x50x60

Rekomendowane odpowiedzi

Nika,

tam gdzie rury spadowe juz pionowo wchodza do sumpa, warto w okolicy kolanek je podwiazac (jakos usztywnic) do spodu blatu lub tylnej sciany szafki, zeby nie wylamac, bo dzwignia jest duza. Zreszta gdy w nich bedzie woda, to po co caly ciezar ma sie przenosic na kolanka po prawej stronie szafki.

No i gratuluje :thumbup: Robotna jestes :clap:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Stani:) Kupiłam uchwyty do rur, niestety rury są za daleko ściany. Mam jeszcze blaszki, takue do szafy, zgiete pod katem prostym, ale tez za krotkie. Ale wykombinuje cos innego, jakaś podporke.

Dale, akwa juz kilka dni temu zalane i skała się kisi :) Na razie malutko tej skały, ale żywa z sumpa i piękna aiptasia :D Dokupie suchej, zamówiłam tez milliput, w weekend pokleje tę żywą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie miliput puścił klejenie :( Za duże kawałki były, teraz będę kleił cx5, albo zrezygnuję z klejenia - jeszcze do tego nie doszedłem:)

Jak chcesz coś kleić żeby maskowało, to od zewnątrz - inaczej będzie brzydko wyglądało - nie dość że kleksy z kleju, to jeszcze woda w przestrzeni między szkłem a tworzywem. Naklej od zewnątrz i nie przejmuj się. Przecież kropelką też się klei pod wodą korale:)

Albo odpuść parę litrów wody, zatrzymaj obieg i wklej przygotowaną formatkę, łąpiąc tylko od góry na silikon akwarystyczny - nie jest to idealny klej do takich rzeczy, ale u mnie trzyma.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki Dale, dobry pomysł :) W takim razie mogę w dowolnym momencie coś przykleić, jak znajdę odpowiedni materiał. No to jutro tankuje do pełna i odpalam obieg :)

Nie wiem tylko ile wody do sumpa wlać...

Czy dobrze kombinuję kolejność czynności?:

- przepłukać rury niewielką ilością rodi, żeby ewentualny pył po cięciu rur wyleciał do miski (starałam się płukac na bieżąco, ale pewnie cos zostało)

- zalać sump, az napełnią się wszystkie komory powyżej wysokości przegród bo część wody pójdzie w rurę

- zalać komin na zamkniętym zaworze spływu do poziomu rewizji i uzupełnić wodę w akwarium aż do grzebienia

- w pogotowiu mieć wiadro solanki

- otworzyć zawór spływu

- włączyc pompę (mam nadzieję, że ona nie wystartuje od razu na max... mam dct 6000)

- dolać wody do sumpa, jeśli będzie potrzeba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zalewaniu i uruchomieniu obiegu nie masz sie co stresowac,najlepiej to otworzyc czesciowo zawor na splywie,lac wode do akwarium niech sie przelewa kominem do sumpa,jak juz sie poprzelewa w sumpie i zaleje komore pompy,wlaczyc pompe i po podniesieniu sie w kominie poziomu conajmniej do rewizji zaczc regulowac splyw zaworem,zeby zlapac poziom,jednoczesnie zerkajac na komore pompy czy nie oproznila sie zanadto i ewentualnie na spokojnie (tak spokojnie) dolac solanki. Pompy dct maja bardzo fajny miekki start i powoli sie rozpedzaja,a wiec bez obawy:). Gdyby pompa wyssala poziom ze swojej komory i zaczela zasysac powietrze,tez nic jej nie bedzie,przez chwile zanim uzupelnisz poziom wody,troche pohalasuje i tyle (a jak za dlugo zejdzie Ci z uzupelnieniem solanki,to przy okazji sprawdzisz zabezpieczenie jebalki od pracy na sucho - ma takowe i powinna sie wylaczyc). A gdyby przy tym wszystkim ogarnal jednak Cie jakis dziwny stan poczucia utraty kontroli nad tym zywiolem :D,po prostu wylacz obieg,wez kilka glebokich oddechow,ponapawaj sie widokamimi swej dotychczasowej pracy i startuj znow:). I nie wystrasz sie,jak po wylaczeniu pompy bedzie troche rumoru - jak sie zapowietrza powrot,tak moze byc. Jak zlapiesz poziom w kominie i wszystko bedzie hulac,sprawdzisz szczelnosci itp.,to zrob test,czy sump odbierze cala wode - wylacz obieg i obserwuj co sie dzieje w sumpie,jesli wszystko co ma splynac splynie i bedzie jeszcze jakis zapas w sumpie i jest ok,to git,a jesli by sie mialo przlac gora,wlaczaj szybko pompe i bedziemy myslec;).I pamietaj o ostatniej rzeczy,jak juz wszystko na 100% bedzie dobrze,to po odpaleniu odpieniacza spadnie Ci teoche poziom w komorze pompy,ubytek tez trzeba uzupelnic solanka:).

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baszurek, zapomniałeś o najważniejszym - na początku wstawić do lodówki piwko...

Jak już ustawi - będzie jak znalazł żeby rozluźnić mięśnie :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, a co to za majster, co piwa przy robocie nie pije? Tak na sucho pracować? Człowiek nie wielbłąd, pic musi, zwłaszcza w słonych warunkach ;) A po robocie drugie.

Jedno co mi nie gra w propozycji Baszurka, to po co mam lać wodę do akwarium, żeby napełnić sumpa?

Prosto do sumpa jest prościej, bliżej, mniej wysiłku i mniej zachlapań na ścianie :)

Pytanie kolejne:

Co, jeśli podczas testu z wyłączaniem pompy okaże się, że sump nie przyjmie takiej ilości wody? Co mam zrobić, żeby nie zalać mieszkania, włączyc szybko pompę, jeśli zacznie przebierać woda ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz też na szybko ręką zapchać spływ bo pompa potrzebuje kilku sekund żeby rozruszać(moje Jebao zawsze startują na 2 razy).


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie kolejne:

Co, jeśli podczas testu z wyłączaniem pompy okaże się, że sump nie przyjmie takiej ilości wody? Co mam zrobić, żeby nie zalać mieszkania, włączyc szybko pompę, jeśli zacznie przebierać woda ?

to się da teoretycznie sprawdzić :)

jesli jednak czegoś nie przewidzisz to opcja taka, że zakręcasz zawór na spływie i włączasz pompe, jednak pamiętaj, że masz taka z miekkim startem wiec kilka sekund bedzie opóźnienia. Potem koniecznie odkręc zawór

Edytowane przez berklej (wyświetl historię edycji)

początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że żaden z Was nie mieszka po sąsiedzku, żeby przejść ze mną ramię w ramię przez ten trudny moment.

Jedni twierdzą, że dziurki na powrocie działają, układ się zapowietrza i przestaje lecieć. Innym się nie zapowietrza, i komu tu wierzyć?

Dale, Ty twierdzisz, że nie działa, może masz coś z dziurka nie tak? ;)

A swoją droga, gdyby wyciąć część niemerytorycznych wypowiedzi, to z tego tematu wyszedłby na prawdę fajny, ilustrowany przewodnik dla laików, jak poskładać hydraulikę i uruchomić obieg. A jest sporo zachodu i emocji z tym, prawie jak przed porodem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nika,dasz rade:),moge sie domyslac,ze dalas rade przy porodzie,to i obieg uruchomisz :D:D:D.Nic sie nie boj,bedzie dobrze,wode mozesz zalac i do sumpa,tylko na koncu dolej troche do akwarium,zeby przy wylaczonym obiegu byla pewnosc,ze jest na max,tj.przelewa sie do komina,po odpaleniu obiegu dojdzie jeszcze spietrzenie na grzebieniu. U wiekszosci z dziurka jest raczej wszystko o.k.:lol:,jesli bedzie miala 4-5mm srednicy,nie ma bata na Mariole:lol:musi sie zapowietrzyc. A o zalanie mieszkania sie nie boj,policz sobie mniej wiecej po ilu sekundach od zalaczeniu pompy zaczyna spadac woda w sumpie i po wylaczeniu obserwuj jak szybko przybywa wody w sumpie,gdyby byla obawa,ze sie przeleje sump odpowiednio szybko wlacz pompe,a gdyby nie zdazyla odpompowac,zamknij zawor na splywie i opanujesz syruacje. Tez mialem takie obawy przed uruchomieniem,ale niepotrzebne - po kilku minutach zabawy wszystko hulalo perfekcyjnie i co najwazniejsze,bez problemu udalo mi sie ustawic poziom w kominie na zwyklym zaworze kulowym:). Czekamy na dalsze meldunki z frontu;)

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jak co, ale zgadzam się z Tobą Nika, że to świetny temat dla początkujących w świecie akwarystyki morskiej. Ten dreszczyk emocji i narastające napięcie, prawie jak dobry film kryminalny ( mam nadzieje, że nie film katastroficzny :p) :) Śledzę z zaciekawieniem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nik@ a ja przed chwilą widziałem na żywo zarezerwowane przez Ciebie sarco :) Będą miały dobre miejsce w nowym projekcie

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


ba1d0dbe44d268c0978d77430793cdd9u1087a952.png

Akwarium przód, boki OPTI 200l (100x40x50), Odpieniacz: Comline® DOC Skimmer 9004 + Comline® Filter 3162 (Reefpack 250), Cyrkulacja: 2xJebao RW-4, Newa Wave 1.6 adj, Światło: 4X39W Blau Lumina (2xGiesemann Actinic Blue,1xPower Chrome Aquablue,1xGiesemann Super Actinic), Dolewka: Tunze Osmolator 3155, Sump: Brak, 13kg żywej skały, 18kg żywego piasku, grzałka Newa Therm 75W umieszczona w filtrze, Zasilacz awaryjny 400W akumulator AGM 12V55Ah 12h pracy zbiornika, Filtr osmozy: Aqua Vita RO4 - DEMI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Madizal, ladny na zywo? W międzyczasie poluję na korale, żeby było co wlozyc do tego piekiego akwarium, jak już dojrzeje.

W moim malym korale juz ledwo się mieszczą, wiec mam tego sarco na przechowaniu i quadri czerwony u Volfa tez czeka. Dziś mi uciekła caulastrea sprzed nosa.

Do pełni szczęścia brakuje mi właśnie caulastrea, euphyllia glabrescens, pachylavularia papaya (taka która ma paski świecące na złoto, może inaczej się nazywa) i ciemnozielone briareum. Z czasem hystrix i caliendrum od kolegi z Dąbrowy :)

Zamówiłam u Jadwigi 18 kg suchej skaly za 300 zł i dwie krewetki seticaudaty w nadziei, że obrobia spore poletko z aiptasia. Dopiero była wypłata, a ja juz jadę na karcie kredytowej, masakra, jak sól drąży portfel...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nik@,bo to dokladnie tak dziala :D:D:D.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to to! Byłabym bogata, mogłabym za te kasę zrobic xenony w aucie i kupić komplet nowych opon, a noszę 225/45/r17. Tanie nie so ..

A lista zakupów do akwa jeszcze nie zamknięta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sie pochwal autkiem:).Moj chrupek toczy sie na identycznych kapciach;).

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baszurek zobrazował i mój problem :) Sarco okazałe i ze sporymi kawałami skały. Mój odebrany wraz z 11 czerwonymi grzybkami też w gratisie ma jej kawał. Nie mam chwilowo koncepcji na przemeblowanie. Skała wykąpana w dipie i zwierzaki powoli otwierają się w moim zbiorniku. Poza wszystkim coraz więcej mamy wspólnych źródeł zaopatrzenia - pozdro @Volf

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez madizal (wyświetl historię edycji)

ba1d0dbe44d268c0978d77430793cdd9u1087a952.png

Akwarium przód, boki OPTI 200l (100x40x50), Odpieniacz: Comline® DOC Skimmer 9004 + Comline® Filter 3162 (Reefpack 250), Cyrkulacja: 2xJebao RW-4, Newa Wave 1.6 adj, Światło: 4X39W Blau Lumina (2xGiesemann Actinic Blue,1xPower Chrome Aquablue,1xGiesemann Super Actinic), Dolewka: Tunze Osmolator 3155, Sump: Brak, 13kg żywej skały, 18kg żywego piasku, grzałka Newa Therm 75W umieszczona w filtrze, Zasilacz awaryjny 400W akumulator AGM 12V55Ah 12h pracy zbiornika, Filtr osmozy: Aqua Vita RO4 - DEMI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, to nie to forum, żeby chwalić się autem :) Jak się na właściwym forum pochwaliłam po zakupie, to się dowiedziałam, że jestem snobem i tylko ludzie o niskim poczuciu wartości kupują nowe auta, zamiast kupić porządne, pełnoletnie z czasów, kiedy aut nie robiło się z odpadów. A nie mam ani mercedesa, ani bmw, ot zwykle fajne auteczko z średniej półki. A może średnio niższej.

Chrupek. .. skąd takie imię?

Madizal, pamiętaj, na co poluję i z uwagi na podobne źródła zasilania w korale daj mi fory :) Na pewno się z Tobą podzielę łupem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hehe, to nie to forum, żeby chwalić się autem :) Jak się na właściwym forum pochwaliłam po zakupie, to się dowiedziałam, że jestem snobem i tylko ludzie o niskim poczuciu wartości kupują nowe auta, zamiast kupić porządne, pełnoletnie z czasów, kiedy aut nie robiło się z odpadów. A nie mam ani mercedesa, ani bmw, ot zwykle fajne auteczko z średniej półki. A może średnio niższej.

Chrupek. .. skąd takie imię?

Przepraszam za off,ale uwazam,ze kazdy ma prawo kupic sobie auto,takie jakie uwaza,a ci co oceniaja poczucie wartosci innych,najpierw niech sie zajma soba i ewentualnymi problemami z wlasna psychika -ot,tyle.

A chrupek,to wlasciwie nie imie,tylko okreslenie stanu auta;). Slyszalas kiedys,jakie dzwieki wydaje korozja wchodzaca na blachy?:D:D:D

Ale i tak go lubie za caloksztalt;).

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, nie mam problemów z dziurkami (ale czy ja przyszedłem do spowiedzi czy się chwalić?,

jak zapytał pewien góral :) ) Nika, po prostu powrót miałem na 32 mm zrobiony, pompa stała w kominie,

hydraulika szła górą i po dnie, jako cyrkulacja, otwór był zasadniczo jeden jakieś 10 mm poniżej powierzchni

wiercony wiertłem 5mm. Niestety podczas testów woda na zasadzie naczyń połączonych leciała do komina i dalej w dół.

Dziurka tylko "siorbała, ciamkała i mlaskała" ale woda dalej leciała. Ale skoro ludzie twierdzą że działa,

to tylko pilnuj żeby nie zarosła...

A co do samochodu, to najlepszy taki, do którego wejdzie porządny baniak, sump, szafka i w portfelu jeszcze na korale starczy :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dogadałam się potem z tym, co zarzucał snobizm. Teraz jak jest w okolicy, to pisze i stawiam się w makdonaldzie na szybkim spocie. Chłopak jest mechanikiem, wiec może zapakować pół bagażnika narzedzi i zapasowych części :) Zrozumial, ze wole bagaznik na zakupy i ze chce za każdym razem odpalić silnik, kiedy potrzebuje i wyłączyć go, jak dojadę na miejsce. Nie czuję potrzeby wspinać pupy na wiatr na trasie z głową zanurzona pod otwartą maską i grzebać tam jednym z blyszczacych kluczy z walizki Stanley'a, której nie posiadam :)

Kiedy mojej poprzedniej miłości w wieku 6 lat zaczęły nieco brązowec rożki drzwi kierowcy i pasażera, to odwiedziłam lakiernika, żeby się tym zajął. Szatynki nie lubią rudych ;)

Dale, Twoje doświadczenia z ciamkajacymi dziurkami brzmią dla mnie wiarygodnie :D Ale sprawdzę dla pewności, czy u mnie też będzie tylko ciamkac po proznicy.

Do mojego auta akwarium wlazlo bez problemu, ale dla sumpa juz brakło miejsca. Ale, że mam po drodze z pracy do erybki, to żaden problem :) Poza tym tam jest zawsze miło, wiec chętnie podjeżdżam. Fajne chłopaki tam pracują ;)

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrzniku Ciebie powinien zadziałać może nie od razu, ale zapowietrzy - ja miałem większy przekrój hydrauliki

i więcej wody leciało. Dlatego nie zadziałało, ale u Ciebie myślę że tak.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To najpierw zrobię test bez dziurki, może akurat sumpa wystarczy? jak ktoś chętny mi jutro towarzyszyć w tym wydarzeniu, to zapraszam:) m pietra większego, niż przed porodem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.