Skocz do zawartości
Nik@

Nowy projekt 120x50x60

Rekomendowane odpowiedzi

Miałam siedzieć cicho, dużo czytać i wrzucić dopiero dojrzałe i bujnie porośnięte koralami zdjęcia, jeśli wyjdzie "wow". Ale jednak wolę najpierw zapytać, żeby nie strzelić sobie czy zwierzakom w kolano. Stelaż dziś zamówiłam, jeszcze nie mam odpowiedzi,czy zlecenie przyjęte. Co do akwarium, to wysłałam zapytania i czekam na odpowiedzi. Najprawdopodobniej Guardian 10 mm, wymiary juz zostawię takie, jakie przemyślałam czyli 120x50x60h. Komin wewnętrzny. Z sumpem poczekam, aż zdecyduje się na konkretny odpieniacz, pompę i rodzaj filtracji. Chciałabym troszke makroglonow i jeszcze nie wiem, czy osobna komora dla nich, czy "posadzic" je na warstwie siporaxu, bo taki pomysł znalazłam na temacie o sumpach. Ale mam prośbę najpierw o pomoc w doborze odpieniacza, pompy i falownika. Jeśli chodzi o falownik to myślałam o jebao rw8. Będzie ok? Jeśli chodzi o obsadę to chce dużo miękasow, kilka lps i z twardych seriatophory hystrix i caliendrum. I montipora. Oczywiście za jakiś czas, jak będą stabilne warunki dla nich.

Kiedy zakładałam to moje maciupyciu nie chciałam rybek w ogóle, ale szybko się zakochałam w tych stworzonkach. Chce im stworzyć wygodny dom. Największa rybka jaka chciałabym mieć to Żółtek, dlatego zdecydowałam się zamiast na wstępnie planowane 200l zorganizować dla niej 360. Lampę zamierzam zrobić sama: led na arduino. Wszelkie sugestie mile widziane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pompy to na obieg możesz dać jebao 4000 lub 6000 chyba że wolisz coś bardziej markowego.

RW8 na cyrkulację będzie mało, możesz dać drugą rw8 lub coś innego ze "stałym napędem" np. tunze 6025 lub jvp 101,102.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemysl jeszcze kwestie wymiaru akwa, wg mnie juz lepiej odwrotnie 60 glebokosc a 50 wysokosc, bedzie Ci po zalaniu slona woda brakowalo glebi, 60 glebokosc stwarza duzo wieksze mozliwosci aranzacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jw. 60 głębokość, minimum dc6000 + 2xrw8 :)


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz masz 54 litrowe, wiec glebokosc 50 cm pewnie wydaje Ci sie duza. Jesli ograniczasz ilosc litrow, to 120 x 60 x 50 byloby fajniejsze, a jesli zalezy Ci na wysokosci 60 cm i litry nie graja az takiej roli, to 120 x 60 x 60 (lub 55), ale koledzy dobrze radza, duza powierzchnia dna jest przyjemniejsza w aranzacji i ryby nie plywaja jedynie w lewo i prawo wzdluz przedniej szyby.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar wynika z warunków pomieszczenia. Miało być 200-250 l, bo się bałam czy się podłoga nie zarwie, ale po pytałam, czytalam i ludzie w blokach z wielkiej płyty trzymają na 5 piętrze grubo ponad pół tony, wiec ja na parterze tez mogę. Ale 60 cm szerokości zabierze mi za dużo miejsca, i tak już te pół metra trochę będzie przeszkadzać. 2 rw8 to spory koszt. Na początek dam jeden zwykły falownik i 1xrw8. Nie chcę dawać dużo skały, chciałabym tak zrobić, żeby ryby miały dużo przestrzeni i tez żeby miały się gdzie chować, ale gruzowiska nie będzie. Chce startować na suchej skale, będzie więc sporo czasu, żeby ją odpowiednio pokleic i pobawić się w układanie.

I jeszcze pytanie, jaki odpieniacz. .. ponieważ ładuje w to marzenie wyłącznie pieniążki zarobione przez siebie, to musi to być sprzęt, który dobrze spełni swoje zadanie ale nie będzie kosztował fortuny. Pompa dc6000 cenowo mi się bardzo podoba, dzięki. Falowniki tez wybrane, to jeszcze tylko odpieniacz.

Sump planuje mniej więcej tak:

Odpieniacz-> siporax i glony-> gabka, absorbery-> pompa obiegowa. Plus osobny kanister na dolewke rodi z automatem. Oczywiście to tylko wstępne plany, po przeczytaniu wątku o sumpach, jeśli plan jest kiepski to tez chętnie posłucham rad.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

60cm tez wydaje mi sie za wysokie.Zapraszalem cie kiedys zebys zobaczyla jak wyglada 70cm na glebokosc.Dzis widzialem jak w 120x50x50 buja jedna rw8.Starczylaby ci taka jedna na same miekasy,ale na lps i spsy to juz dwie.Tunze 6025 bedzie wedlug mnie za malo jako dodatkowa.


Szkło OW 100x70x50,lampa diy 8x39w + LEDy Fluo,obieg NewJet4500,2 x rw-8,odpieniacz diy na pompie aquabee 2000/1,filtr przepływowy,Reef Salt AF,balling AF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wczoraj już zamówiłam inny, tez od kolegi z forum, bedzie okej :)

Co do wymiarów akwa, to musza takie zostać, ale jestem troszke zdziwiona.... bo jak czytałam inne tematy o zakładaniu mowych akwariow, to były namowy zwykle, żeby zrobic wyższe akwarium :) Dlatego zamiast zrobić 130 cm długie dołozyłam do góry te 10 cm. Pogłębić do 60 już nie mogę, bo stół i krzesła stoją, a jeszcze jakies przejście by się przydało ;)

Mam jeszcze dylemat co do szkła. Full guardian z transparentnym silikonem moge miec za 790 zł. Float za 630. full opti za 1110. full ow odpada, bo za drogie, wole za róznice kupić żółtka ;) Więc albo guardian, albo w e.... mix float+2 szyby ow, ale nie mam jeszcze wyceny.

Co radzicie? guardian czy mix? Ja sie skłaniam ku pierwszej wersji.

A co do "bujania". Ja mam w planach na razie same miekasy i kilka lps i bardzo długo nie włożę sps do świeżego zbiornika. Moje zwierzaczki z małego akwa nie lubią tornada. Mam anthelie, dunce, xenie, zoa, rhodactisy, discosome, ukwiał, euphyllie i żaden z nich nie czuje sie dobrze blisko falownika. jedna "jebałka" rw8 na pewno bedzie, a drugie musi byc jakies tańsze i dmuchać tylko tyle, żeby nie było martwych stref. Chodzi mi o to, żeby te zwierzaki, które nie lubia silnego prądu miały tez swój spokojny kąt. rw8 bedzie skierowana bardziej ku górze i w jej poblizu dam wyższą skałę, żeby ewentualnie w przyszłości było tam miejsce dla hystrix i caliendrum :) Mniejsza bujałka bedzie bardziej w dół, więc tez nie może byc za mocna, bo rozdmucha piach. Tak to sobie obmyśliłam, więc kwestia tylko tego, jaka ma być ta mniejsza. Dobrze by było, gdyby miała funkcję feed, bo nie każda rybcia jest w stanie złapać pokarm "lecący" z dużą prędkością. Dla mandaryna muszę wszystko wyłączyć, żeby cos zjadł, bo inaczej zanim się namysli, czy chce dany "obiekt" zjeść, to już jest daleko od niego :)

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz możliwość to rób 130 na 50h, dno się liczy.. Co ci po tej wysokości? Utrudniona obsługa, więcej wody, wyższe koszty doswietlenia a za rok i tak okaże się że brakuje miejsca na nowe korale bo poszlas bez sensu w górę zamiast w powierzchnię dna:) Jeszcze jedna ważna przewaga wymiaru 130 - mieszczą się rury 54W T5 które dużo lepiej doswietla 130cm akwa niż krótkie 39W w akwa 120cm.

Edytowane przez wojtek-lodz (wyświetl historię edycji)

Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtku, mnie na prawdę satysfakcjonuje ten wymiar, który wybrałam. Nie wiem, czy jest bez sensu, każdy lubi coś innego. Planuję ze 13 rybek, to będą miały trochę więcej głębi do pływania. Babki i mandaryny na parterze, większe rybki wyżej, a nie tak jedna drugiej nad płetwą :) Miejsca na korale kiedys zabraknie każdemu, nawet w 1000l :)

Az musze odszukac te tematy, w których osoby zakładające akwarium były namawiane na wyższe akwa, zamiast dłuższego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiar na pewno będzie fajny, ale pamiętaj też o grzebaniu w akwarium. Przy 60cm może być problem. Moje akwarium ma 50cm głębokości, ja mam 173cm wzrostu i jest tak akurat. A i tak ręką mokra aż do ramienia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 162 :) Najwyżej na stołeczku stanę. Stelaz bedzie miał 80 cm plus nóżki, ale celowo chciałam, żeby akwarium było wyżej, żeby kot nie dał rady wskoczyć. Skubany potrafi na 150 cm bez problemu.

Nadal kombinuje nad rodzajem szkła i nad cyrkulacją. A może ten, zamiast jebałki: Blau Wave Motion 8000 ?

Też sterowalna, mozna wziąć mniejsza i większą i sterowac nimi z jednego urządzenia.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym miejscem do pływania to też nie do końca się zgodzę bo ryby pływają najczęściej w poziomie po osi x i y więc podwyższanie akwarium kosztem długości i szerokosci również dla ryb nie wychodzi na plus:) Aby to zobrazować wyobraź sobie bryłę 50x50x200cm. Gdzie rybom będzie wygodniej swobodnie pływac : gdy postawisz ta bryłę na płasko dając 2m długości i tylko 50 wysokości? czy pionowo dając dno 50 i aż 2m wysokości..? :) To tylko moje praktyczne spostrzeżenia i argumenty jednak tak jak sama napisałaś, najważniejsze że Tobie się podoba, reszta to szczegóły:)

Pozdrawiam.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałeś dość skrajny przykład z tym 50 cm:) Zobaczymy, jak to sie sprawdzi, będę sie starać, aby akwarium było bardziej dla ryb, niz dla korali, aby miały sie gdzie schować i jednoczesnie duzo wody do pływania. Zamierzam trzymać ryby nie większe, niż pływają u innych w 250 l, największy planowany okaz to żółtek. Korale tez postaram sie tak rozmieścic, aby każdy rósł w odpowiednim dla niego swietle i cyrkulacji.

Wojtku, a może ze szkłem doradzisz? full Guardian czy mix float i ow?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szyby nie beda zbyt grube, takze roznice nie beda wielkie. Ze wzgledow oszczednosciowych, mozesz dac przednia i boczne szyby bardziej przezroczyste niz pozostale, ale na gosciach wrazenie beda robic kolorowe rybki, korale i sama idea posolenia wody, a Ty sie szybko przyzwyczaisz do kazdego typu szkla.

Blau Wave Motion 8000 wyglada fajnie. Alternatywa bylyby dwie Tunze 6065 lub 6065 i 6045. Wazne, zeby byly ciche.

Kot wskoczy na kazda wysokosc :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze 6065 kosztuje 420 zł, a Blau 279. Za różnice w cenach będą dwie rybki ;) Blau ma takie same funkcje, jak jebałka rw-8, i jest tańsza od niej o 10 zł, to już jest na ogonek kolejnej rybki. Poczytam jeszcze opinie, czy jest solidna.

Opis ze strony sklepu:

Doskonała sterowalna pompa cyrkulacyjna o wydajności do 8000 l/h. Posiada wbudowany sterownik który umożliwia ustawienie 7 różnych trybów pracy, w tym wytworzenie w akwarium fali (symulacja waveboxa). Dzięki wbudowanemu czujnikowi światła, możliwe jest ustawienie trybu nocnego (w nocy wydajność pompy zmniejsza się). Doskonale nadaje się zarówno do mniejszych, jak i większych zbiorników. Rewelacyjne mocowanie (znane chociażby z pomp Tunze) umożliwia ustawienie pompy w niemal każdej płaszczyźnie. Mocne mocowanie (magnes wraz z przyssawką) zapewnia stabilne i pewne utrzymanie pompy na szybie do 15 mm grubości.

- wydajność: do 8000 l/h

- max. zużycie prądu: 20 W

- napięcie: 24 V

- ilość trybów pracy: 7

- czujnik światła: tak

- przerwa na karmienie: 10 minut

- do szyb: max 15 mm

- wymiary: 65 x 75 x 110 mm

Mój kot, gdyby nie sliski parapet, w który nie miał się jak wczepić pazurami wskoczyłby i na 180 cm. Jak one to robią?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do szyb to już kwestia $, jeśli dostęp do oglądania będzie z 3 stron na pewno nie robilbym mixa z frontem ow, trzeba zdecydować czy warto i robić 3 ściany ow lub wcale. Jeśli natomiast akwarium ma stać w jakiejś wnece lub dość ciasno wśród innych mebli bez bezpośredniego dostępu do jego boków taki pojedynczy front ow mógłby mieć sens. Z drugiej strony jeśli szukasz nawet małych oszczędności w sprzęcie to na samym szkle możesz zaoszczędzić najwięcej całkowicie rezygnując z ow. Różnica jest bardzo mała w odbiorze w przeciwieństwie do rocznicy w cenie.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mix miał być ów front i boki, chciałam mieć dostęp do oglądania z 3 stron wiec postawie akwa w miejscu które to umozliwia. Oszczędności szukam rozsądnie, kupując rzeczy które maja spełnić swoje zadanie, najniższa cena nie jest priorytetem. Na chleb dla mnie i sol do akwarium nie braknie, jeśli stowe czy 2 gdzieś doplace do lepszego. Ale żeby to lepsze faktycznie było mi potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam podobne wymiarowo akwarium tj. 130x60x65. Stelaż 90 cm. Z grzebaniem przy dnie( jak niektórzy mnie ostrzegali) raczej nie ma problemu. Dwustopniowa drabinka wystarczy. Akwarium jest też oglądane z trzech stron, także komin jest na środku, a szyby boczne i przednia opti reszta zwykle szkło.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


130x60x65 + sump, odpieniacz Skimz SM 251, cyrkulacja 2XRW 15, pompa obiegowa DC 6000, światło ATI Sunpower 8x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie komin bedzie po prawej stronie, gdyby jednak w ostatniej chwili zechciało mi sie ustawić akwarium krótkim bokiem do ściany w innym miejscu pokoju :) Byłoby super móc oglądać rybki przez 2 długie boki na wylot, jakby się w powietrzu unosiły. Ale najpierw muszę "przymierzyć", bo obawiam się, że zabierze zbyt wiele miejsca.

Przyznam szczerze, że wybór samego akwarium i gratów do niego jest bardzo trudny. Samochód kupiłam w 20 minut, choć pojechałam do salonu w zupełnie innej sprawie :) a z akwarium zastanawiam się już drugi miesiąc. Wysłałam zapytania do 2 sklepów w sprawie szkła, teraz dopytuje o szczegóły ale trzeba trochę czekać, nim odpiszą, a miałam nadzieję złożyc dzis zamówienie na akwarium. Na razie mam zamówiony tylko stelaż i odpieniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze uzywane akwa w dobrym stanie?


Szkło OW 100x70x50,lampa diy 8x39w + LEDy Fluo,obieg NewJet4500,2 x rw-8,odpieniacz diy na pompie aquabee 2000/1,filtr przepływowy,Reef Salt AF,balling AF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałam, ale albo z całym życiem, albo pudełko zamiast komina, albo nie ten wymiar, albo za daleko...kobiecie nie dogodzisz;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde prawie dałbym sobie ręke obciąć, że gdy zakryłbym krawędzie akwarium Full OW i Guardian ( czy nawet zwykłego float ) to patrząc tylko na przednią szybę nie rozpoznasz które jest które.

Jeżeli już chcesz "troche lepsze" to bierz w wersji guardian.

Możesz tylko pomyśleć czy silikon czarny czy przeźroczysty wybrać.

Zresztą tak jak pisał Stani - do każdego szkła się przyzwyczaisz., ważne by sól w wodzie była :)


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-24191-0-53714800-1452305419_thumb.jpg

Siema

Nie jestem doświadczonym akwarystą, ale mam za to doświadczone wsparcie

Posiadam od niedawna bo od grudnia 2015 podobny baniak

120x55x55 co daje 363 litry + 137 litrów sump 500 litrów w obiegu

ja zrobiłem full opti white uważam, że warto

jeżeli potrzebujesz jakiś porad odnośnie sprzętu do tej wielkości akwarium to mogę podpowiedzieć

co zastosowałem u siebie i buja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.