Skocz do zawartości
Nik@

Nowy projekt 120x50x60

Rekomendowane odpowiedzi

Masz rację co do niezależności tych zwiazkow. Wiem to, ze podbicie fosforanow nie zwiekszy mi azotanow,chodzi mi tylko o to, żeby nie działać objawowo. Nie mam pewności co do przyczyny takiego stanu i po prostu boję się czegoś dolewac do akwarium co zasadniczo jest złe. Nie mam tyle wiedzy i boję się dokładać trucizny.

Czy może się tak stać, że podbicie fosforanow nie zadziała na zabicie azotanow i będę miała obydwa związki w nadmiarze?

Czy dla tej metody nie ma znaczenia, co jest źródłem azotanow? Jeśli to skała, to będzie je "produkowala" cały czas, czy w końcu zacznie pracować normalnie?

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie musisz się martwić na zapas, przecież nikt Cię nie namawia, żeby rozwalić system za pomocą fosforu.

Minimalne dawki rzędu 0.03ppm nie powinny wyrządzić szkody. Ja u siebie nie zauważyłem nawet podniesionego poziomu po4 (po kilku godzinach). Za to zauważyłem spadek no3.

Jeśli masz niewykrywalny poziom fosforanów to jedyne czego powinnas się bać, to że coś zchrzanisz przy podawaniu, w sensie za dużo.

O to zaś można zadbać, nie jest to trudne.

Nie, nie ma znaczenia co jest źródłem no3, masz w systemie bakterie mało tego cały czas dodajesz nowe. Ale one są bezczynne, nie mają co robić, nie mają energii. Na obiad chcą jeść schabowego i ziemniaki, schabowych pełno wkoło, ale ziemniaków nie ma. Zatem foch nie będą jadły wcale.

Wrzuć trochę kartofli i zobaczysz, że schaby znikną :)

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się bałam sytuacji, że ziemniaki ze schabowym jakimś cudem im nie zasmakuja i będę miała problem nie tylko z kotlety ale też z nadmiarem ziemniaków. Ale co racja to racja, przecież nie wrzucę na raz całego wora, tylko po kilka małych ziemniaczkow. No dobra, to pomożecie? Dajcie link do jakichś smacznych i zdrowych ziemniaczkow :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa nomenklatura :)

Tapnięte mobilne z mikrofali :)


150x50x60h; sump 87x40x45h; PS BP 2x160W; Jecod 6000; Hydor performer Duo 1000 na jednej pompie Aquabee 2000; Tunze 6015,6065;dolewka ebtech; kilka glonów w sumpie:) Teco TC 15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schabowy z kartoflanka przekona każdego :)

Niestety jestem na urlopie w leśnej głuszy, nie mam dostępu do kompa więc nie mogę podać gotowych rozwiązań.

Na pewno zaraz koledzy przelicza na jakimś kalkulatorze akwarystycznym i podają co, ile i jak podawać.

Ja miałem sól rozrobioną już, z której korzystałem w słodkim.

1ml/100l podnosił po4 o 0.25ppm. Dałem po prostu jedna dziesiątą dawki. To dopuszczalny poziom czyli nic nie powinno złego się stać.

Wysłane z galaktyki S4

Edit:

http://allegro.pl/fosfor-kh2po4-czystosc-powyzej-99-9-gratisy-i5832145463.html

Możesz kupić to, rozrobnić wg instrukcji i podawać 0.1ml/100l czyli 0.025ppm

Nie pamiętam dokładnie wydaje mi się że masz 300l czyli 0.3ml wystarczy. Albo 360l Ale to i tak niewiele zmienia :)

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielki tatku :) ktoś jeszcze coś doda do tematu dolewania kartofelkow? :) już jestem bliska podjęcia decyzji na tak, potrzebuję jeszcze potwierdzenia...

A z dzisiejszych newsów: krewecia po kolejnej wylince ma już proste wąsiska, jak zwykle jajeczka wydłubuje z siebie i puszcza w toń. Usłyszałam też dziś niepokojący plusk, obrociłam się i znalazłam babkę ptereleotris w kominie. Jakaś krótka kłótnia musiała być. Podniosłam poziom wody w akwarium (zwiększyłam moc pompy) zajęłam grzebień i próbowałam rybkę skusić pokarmem, żeby wpłynęła. Nie zadziałało. Odeszłam od akwarium i zaraz sama wróciła do akwarium.

Całe szczęście, że mam siatkę, bo zamiast w kominie skończyłaby na podłodze.

Gdyby nie siatka to pewnie zostałabym już sama tylko z pokolcem. Tylko on jeden nie zbliża się do lustra wody. Nie wiem jak inni z odkrytym akwarium to robią, że im ryby nie skaczą

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Salifert. Zawsze biała woda, poniżej najsłabszego odcienia na kolorowance. Raz miesiąc temu potwierdziłam w erybce :) hanką wyszło 0.09. Zanim cokolwiek wleje wpadnę znów do erybki na pomiar hanką. Wiem, ze Salifert nie jest dokładny przy po4, wolę sprawdzić ile jest rzeczywiście tych fosforanow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No musowo, bo te 0.09 to nie jest wcale mało, wręcz odwrotnie.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to zaczynam od pomiaru po4 hanka, a potem ewentualnie kombinacje alpejskie

Ok, to zaczynam od pomiaru po4 hanka, a potem ewentualnie kombinacje alpejskie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze też możesz spróbować "sposobu" z węglem. Przy bardzo wysokim NO3 i przeźroczystej fiolce na salifercie z PO4, po pożegnaniu ślicznego quadri po laniu vodki zacząłem delikatnie wspomagać system węglem (czystsza woda a i PO4 zaczęło zabarwiać fiolkę ;) ) NO3 mam teraz w granicach 10 a miałem wg. testów koloru 50-100!!!

Jeśli nie zakupiłaś jeszcze upsa polecam Ci Ever sinline 800. pełna sinusoisa na wyjściu tak że pompy czy falowniki zasilane 230V nie popalą się (jak to przy tanich upsach bywa).


120x60x50 + sump  170W LED DIY (@Magu) + 2x39W T5 130W LED DIY (STEROWANA BY NANORAFA THX) + 2xT5 39W, RO 1000int, JEBAO RW-15 + RW-8, DCP-6500


26659830da7e9a970035b2eb3e17e080u346a148

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłam dziś w erybce zmierzyć po4 i zasolenie. Po4 wyszło 0.1 więc ciut więcej, niż ostatnio, nie będę niczego dolewac. Zasolenie mi skoczyło do 1 025, przesoliłam nieco, ale skok niewielki. Oczywiscie nie skonczylo się na pomiarach, popełniłam kolejnego kłopotliwego mieszkańca. Zahipnotyzował mnie. Pół dnia moczenia rąk, bo gagatek się wyslizguje z proponowanych lokalizacji. Może dlatego, że ma gołe ciałko, które więdnie po dotknięciu niczym organ męski po ciężkiej nocy. Jak już go przysypię piaseczkiem i przycisne małą skałki, to robi mu się dobrze, preży się i wyslizguje z miejsca. Jakiś chłopak na opak, nie lubi dotykania organu :) Jutro dostanie rurkę PCV, może to mu się spodoba.

ihfSZty.jpg

Wpadłam do erybki odrobinkę wczorajsza i smutna. Jakoś w luźnej rozmowie wygadałam się, że wczoraj opijalam i oplakiwałam swoje 40te urodziny i dostałam taki przepiękny prezent od właścicielki sklepu:

Omdri4N.jpg

Najpiękniejsze kwiatuszki, jakie kiedykolwiek dostałam :)

Powiedziała, żeby nie dziękować, żeby dobrze rosły, więc z całego serca najpiękniej jak potrafię, niedziękuję! :)

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja, jak jakiś maniak, nawet na urlopie czytam wasze posty ;)

no własnie mam urlop i dlatego udało mi się przeczytać cały wątek od początku :)

Nik@ wielkie dzięki za to opracowanie - naprawdę kawał dobrej roboty.

jestem na etapie projektowania pierwszej swojej solniczki i bardzo przydały mi się Twoje wypociny :)

Nik@ mam pytanie jak rozwiązałaś kwestie opóźnienia włączania odpiernicza? (podobno są dwa rodzaje tych opóźniaczy)


Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie rozwiązałam... po ostatnim chwilowym zaniku prądu odpieniacz o dziwo nie przelał. Jedyne, co robię na razie w tej materii to codziennie lub max co drugi dzień czyszcze kubek i wymieniam watę, żeby w razie druki nie było tragedii. Temat opóźniacza mam cały czas z tyłu głowy, ale nadal czeka na realizację.

Dziękuję za miłe słowo i za to, że chciało Ci się czytać tyle stron :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...chciało Ci się czytać tyle stron :)

to była czysta przyjemność - dużo ciekawsze/praktyczniejsze od książki którą własnie kupiłem o morszczyźnie :)

Nik@ jaki masz piasek w głównym zbiorniku i czy jesteś z niego zadowolona?


Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alez tu nie ma co plakac, tylko sie cieszyc zes taka aktywna w wieku "emerytalnym" :) Mnie to czeka w przyszlym roku. Najlepszego z okazji urodzin!


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piach częściowo taki: http://www.aquario.pl/akwarystyka-morska/2405-blue-treasure-premium-coral-sand-5kg-piasek-koralowy.html i częściowo jakiś najdrobniejszy na wagę z erybki. Jestem zadowolona, bo nie pyli, babeczce i rozgwieździe pasuje, dbają o jego czystość. Żaden probiotyczny, zwykły piach koralowy. Mam zwierzaki, które takiego potrzebują i o niego dbają. Bielutki jest i sypki i póki co przez 5 miesięcy ani sladu Dino czy cyjano. Tylko potrzebne są zwierzaki, które go przetrzepią.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również najlepsze życzenia!

Ukwiała zazdroszczę, marzy mi się, co tam kiedyś w innym akwarium będę miał :)

Dobrze że zbadałaś wodę, teraz trzeba wymyślić czemu nie spadają Ci te azotany, fosforu jakby nie patrzeć też jest sporo za dużo.

Ja bym na twoim miejscu przeszedł na którąś z metod probiotycznych, np pro nie działa u Ciebie z jakiegoś powodu. Może wódka, czy vsv dało by radę?

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za życzenia :) 2 dni czułam się jak odpad poprodukcyjny, ale dzisiaj jakoś wróciłam do formy i nie pamiętam, ile mam na liczniku ;)

Nie ogarniam jeszcze szorstnika. Udało mi sie w miarę zrozumieć wymagania euphylli, ale szorstnika jeszcze zrozumiec nie potrafię. Wczoraj bardzo próbowałam mu znaleźć dobre miejsce, ale wyłaził. Dziś tylko przekładam skałkę bliżej głowy, żeby go przysmyczyć i żeby nie poleciał z nurtem. Ale chłopak chyba nie lubi kajdanów przy głowie, wyłazi, więc teraz już nie przekładam skałki tylko obserwuję. Mam nadzieję, że może się zakopie sam, tak, jak mu wygodnie, bo miejsce powinno mu pasować. Twarz jest ładnie napompowana, włosy długaśne, tylko ten swędzący go tyłek mnie niepokoi, ciagle się rozkopuje zamiast zakopać. Poczekam do jutra, zobaczę, co zrobi. Jak wylezie calkiem, to dam mu rurkę.

Wczoraj czyszcząc szyby niechcący drasnęłam rozgwiazdę :( zawsze o niej myslę, przyglądam sie, czy gdzieś kawałka ramienia nie widać i wczoraj wydawało mi się, że zakopała sie w zupełnie innym miejscu. Zauważyłam dopiero po jakimś czasie, jak wykopała się z piasku. Nie widać rany na ramieniu, jedynie taki mały, wystający, ciemnobeżowy bąbelek, Jakby zakrzepła wydzielina. Rozgwiazda trochę łazi, trochę śpi zakopana, chyba tak, jak zwykle. Martwię się, czy ranka jej się zagoi. Powinnam ją wykąpać w jakims preparacie, czy poczekać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować tego http://allegro.pl/akwesan-150g-preparat-do-oczek-wodnych-stawow-hit-i6030148777.html

Klifu dodaje 1 łyżeczkę saliferta na 1000L/ tydz. także podejrzewam, że kur.. skontecntrowane

Plus do tego leje ocet 10% z Lidla 25ml/ 1000L tylko trzeba zacząć od małych dawek. W jego wątku jest opisane.

Ja też będę próbował bo wydaje się że to tani i skuteczny sposób pattrząc po jego koralikach a 150g przy moim litrażu starczy mi moim dzieciom i wnukom i ich wnukom ;)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja poczekam, az przetestujesz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pieknie dziękuję :)

Wszystkim bardzo dziękuje i za życzenia i za to, że kibicujecie i mnie i mojej rafce i wspieracie w trudnych momentach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pieknie dziękuję :)

Wszystkim bardzo dziękuje i za życzenia i za to, że kibicujecie i mnie i mojej rafce i wspieracie w trudnych momentach

No i ja dziękuję za ten 58 stronicowy tutorial podczas urlopu :-) część o sumpie sobie zapiszę bo w niedalekiej przyszłości bardzo się przyda, narazie jednak startuję ze 100 litrowym słoiczkiem i mam nadzieję że będę miał chociaż połowę Twojej determinacji. Powodzenia w dalszych słonych perypetiach.


f4fc37bd4c51737c867e8946fc5b9fd4u1395a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Irku, mój sump akurat nie jest wzorem do naśladowania, ale mam nadzieję, że dobrze opisałam, gdzie popełniłam błędy, może pomoże Ci to uniknąć podobnych :) Tobie również bardzo dziękuje, że Ci się chciało czytać tyle stron...

Wiecie co? Ja chyba zwariowałam... zakochana w zoa, grzybkach, niefoto, lps i ukwiałach, których więcej mieć nie mogę, bo mi się nie mieszczą oraz w tych puchatych sps jak poccilopory i seriatopory, w tych upragnionych z całego serca mandarynach i naso lituratus, na które w tych 360 nie ma szans tak sobie rzucałam okiem na mój mały, dzienny pokój z żalem myśląc, że nie mam jak postawić większego akwarium w przyszłości. Jedyne miejsce, gdzie mogłoby stać większe to to, na którym stoi teraz 360, a nie sprzedam ani jednej rybki, ani korala, żeby wszystko zlikwidować i zacząć od nowa.

I nagle mnie olśniło!!! Wystarczyłoby trochę poprzestawiać meble, pozbyć się jednej szafy i mogłabym spokojnie postawić z 700l, nie likwidując od razu tego 360. Mogłoby sobie stać bez szwanku i czekac, az dojrzeje nowe, większe. Tym razem zrobić tak, jak należy, na dobrej, suchej skale, bez cholernych aiptasii i asterin zżerających zoa. Mysle, że odpieniacz, pompa, lampa i cyrkulatory, które teraz mam w 360 przy takiej obsadzie, o jakiej myslę wystarczyłyby do większego akwarium, bylaby tylko kwestia wypożyczenia czegos "na przetrwanie" i zakupu nowego szkła (akwarium i sumpa), częsci hydrauliki, stelaża, obudowy i wypożyczenia sprzętów na okres dojrzewania. Lampe z czasem wzbogaciłabym o kilka dodatkowych diod, zasilacz ma jeszcze niewykorzystane moce. ewentualnie dołożyła małą chinkę na te dodatkowe 30 cm. Mysle o wymiarach mniej więcej 150x80x60, tylko nie wiem, czy zmieściłoby się to w drzwiach. Gdyby się nie zmieściło, to akwarium można byłoby jakimś dźwigiem włożyć przez okno, mieszkam na parterze. Oczywiście to przyszlośc, może za rok, no i trzeba by było obliczyć, czy wytrzyma podłoga te obydwa akwaria przez 2 miesiące. Ale mieszkanie mam "szczytowe", czyli przy ścianie zewnętrznej bloku, a większe akwarium stałoby właśnie przy tej szczytowej ścianie, do tego parter, więc grubsze ściany, może wytrzymałoby to wszystko? Ludzie mają ponad tonę morszczyzny w bloku i to często na wysokich piętrach.

Jak myślicie? zwariowałam, czy da radę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.