Skocz do zawartości
Nik@

Nowy projekt 120x50x60

Rekomendowane odpowiedzi

To nie trzeba przerabiac wtyczek :)


150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko co oznacza quasi sinusoidalny? Ma być pełny sinus podobno, a ja nie ogarniam za bardzo elektryki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz przyklad:

Onde-sinus-pseudo-sinus.jpg

U góry qusi, na dole sinus. Trochę się rożni :)

Dla pomp DC nie ma to znaczenia bo i tak prąd jest prostowany.

Dla silników na prąd przemienny może działać destrukcyjnie.


150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co zrozumiałam w opisie ups, to praca quasi sinus jest tylko wtedy, gdy pracuje na baterii, a przy pracy z sieci idzie pełny sinus. Czyli odpieniacz, cyrkulator i obieg podtrzyma?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z cyrkulacja i z obiegiem nie będzie problemu.

Co do odpieniacza na aquabee to nie wiem. Zależy jak bardzo przebieg jest prostokątny.

Będzie chodzić, ale jeżeli usłyszysz "buczenie", dziwna prace to nie warto bo się pompa spali.

Edit: Sorrki, pisałem w pospiechu. Pompa się tak od razu nie spali, ale może do tego dojść jak będziemy ja długo katować.

Edytowane przez slaw (wyświetl historię edycji)

150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam ochoty niczego spalić :) odpieniacza w sumie mogłabym nie podłączać, zależy mi bardzo na podtrzymaniu obiegu i cyrkulatora. Zaniki prądu zdarzają się rzadko i zwykle chwilowe, mnie chodzi o to, żeby woda do sumpa nie spływala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym użył tylko do podtrzymania obiegu i cyrkulacji, ewentualnie samego obiegu. W razie dłuższej przerwy w dostawie prądu wystarczy na więcej. Jeśli UPS jest używany, to nie wiadomo w jakim stanie są baterie. Spróbuj naładować "do pełna" , odłącz od sieci i podłącz np żarówkę 40w (jeśli masz starego typu) to Ci da wyobrażenie jak długo wytrzyma na samej bateri


My greatest fear is that when I die, my wife will sell my corals for what I told her they cost.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baterie są do wymiany, ale sam ups kolega chce oddać za darmo. Chcę użyć zasilacza w normalne dni do obiegu i cyrkulatora , a jak będę wyjeżdżać na weekend,to sam obieg i dokupie napowietrzacz na baterie. Poczekam jeszcze, co mi Magu odpisze, czy na 100% ten sinus nie ma znaczenia. Nie chcę spalić pomp :)

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kształt napięcia wyjściowego - praca z akumulatora quasi-sinusoidalny

quasi-sinusoidalny to inaczej mówiąc sztucznie stworzona i też zawiera

harmoniczne czyli zniekształcenia. Jeśli zawartość harmonicznych jest w normie

(do 10%) nie przeszkadza to w zasilaniu dla wielu urządzeń i nie ma ryzyka ich uszkodzenia z tego powodu.

jednakże dla pomp zasilanych prądem zmiennym nie zaleca się

IMHO dla naszych potrzeb lepiej sprawdzają się tego typu rozwiązania:

ups


Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ten model miałam zamiar kupić :) ale kolega wyskoczył z propozycją podarowania, ale jeśli jest jakiekolwiek ryzyko dla pomp, to nie będę się upierać i kupię z pełnym sinusem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jebao będą pracowały bez problemu na tym UPS, jedynie pompy zasilane napięciem zmiennym mogą mieć problem. U mnie pompy centralnego ogrzewania buczą trochę na moim UPS, ale kiedyś chodziły 3 dni z UPS-a i dalej działają


My greatest fear is that when I die, my wife will sell my corals for what I told her they cost.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edytowałem ostatni post bo mógł wywalać niepotrzebna panikę :)

Fajny UPS i to w prezencie.

Powiem jak to zwykli fachowcy mówić: Bedzie Pani zadowolona :)


150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to krótko dla potwierdzenia: brać od kolegi na podtrzymanie tych dwóch jebałek (dct-6000 i RW-8), czy nie brać?

Z ostatnich postów zrozumiałam, że spokojnie można brać, ale zasadniczo lepiej byłoby kupić pełny sinus, więc nie mam nadal pewności.

Kiedyś na własnej skórze doświadczyłam, że chytry traci dwa razy (tańsze oryginalne opony kupione wprost z zagranicznego magazynu i telefon "oryginalny" wprost z Chin). Akurat na szczęście nie uderzyło po kieszeni, ale sporo po nerwach.

Jednocześnie staram się nie popadać w skrajność w druga stronę, żeby wydawać więcej, niż potrzeba, tylko po to, żebym nie miała poczucia bycia chytrą :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brać i nie zastanawiać się :) Do tych pomp co piszesz będzie idealny.

Pozdrawiam


120x60x50 + sump  170W LED DIY (@Magu) + 2x39W T5 130W LED DIY (STEROWANA BY NANORAFA THX) + 2xT5 39W, RO 1000int, JEBAO RW-15 + RW-8, DCP-6500


26659830da7e9a970035b2eb3e17e080u346a148

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to krótko dla potwierdzenia: brać od kolegi na podtrzymanie tych dwóch jebałek (dct-6000 i RW-8), czy nie brać?

Z ostatnich postów zrozumiałam, że spokojnie można brać, ale zasadniczo lepiej byłoby kupić pełny sinus, więc nie mam nadal pewności.

Kiedyś na własnej skórze doświadczyłam, że chytry traci dwa razy (tańsze oryginalne opony kupione wprost z zagranicznego magazynu i telefon "oryginalny" wprost z Chin). Akurat na szczęście nie uderzyło po kieszeni, ale sporo po nerwach.

Jednocześnie staram się nie popadać w skrajność w druga stronę, żeby wydawać więcej, niż potrzeba, tylko po to, żebym nie miała poczucia bycia chytrą :D

Sprawdź jeszcze ile Cię będą kosztowały akumulatory do UPSa od kolegi i jeśli cena będzie OK to możesz śmiało brać


My greatest fear is that when I die, my wife will sell my corals for what I told her they cost.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akumulatory tak czy siak musiałabym kupić, więc pikuś. Musiałabym się tylko dowiedzieć, jaki max Ah można włozyc. Dzięki za rady, w takim razie biorę z pocałowaniem w czółko :) Przy opisie produktu jest informacja:

Akumulatory 12V / 12Ah x 2 szt.

Ale nie wiem, czy takie są standardowo wkładane i można dać mocniejsze, czy jednak trzeba trzymać się tej specyfikacji. Można kupić jeden 15Ah juz za stówkę, więc nie jest to duży koszt. Liczyłam, że ups (z linku na poprzedniej stronie) plus mocny aku 55Ah wyszłyby z 700-800 zł z kosztami wysylki.

Bateria 55Ah według pana z allegro sprzedającego ups-y i baterie pozwoliłaby podtrzymać pompę (DC24V 4A 42W) przez około 14-16 godzin, to już satysfakcjonujący czas na ewentualne manewry, przy jakimś długotrwałym zaniku. Ale myślę, że dwie "piętnastki" czy nawet dwunastki pozwolą chociaż spokojnie przespać noc, czy przepracować dniówkę, ponieważ pompa chodzi na 30% mocy, więc i amperów zużywa ciut mniej.

Jestem zachwycona (odpukać w niemalowanego koguta) względnym spokojem w akwarium :) Oprócz tego, że dwie euphyllie od zakupu coś nie chcą się za bardzo pompować (ale też ich stan sie nie pogarsza od miesiąca) to reszta życia ma się dobrze. Piekne, włochate i świecące briareum coraz śmielej wspina się na szybę komina. Jedna główka pieknego zoaska, jaką dostalam od Moljzesza wreszcie ma więcej braci. Przez kilka miesięcy przyrosła tylko jedna główka, bo każdą nową zżerały asteriny. Staram się teraz pilnować i obskubywać asteriny i już jest 5 główek :) Zielony ukwiał nadal rośnie i nic nie robi sobie z moich próśb, żeby troszke zwolnil, bo kończy się miejsce. Chalice musiałam niestety wyprowadzić... z powodu braku miejsca została przyklejona na szybe klejem kropelką na środku tylnej szyby. Jak juz sie przykleiła to dopiero pomyślałam, że dałam ją wprost w strumień powrotu z locline... Nie dmuchało mi jakos mocno na rekę, no ale reka to nie koral, ja mam inne odczucia siły dmuchania, niz koral. Ale chyba da radę, bo widzę, że wypuszcza polipy. Blastomussa czerwona pod kapeluszem ma ze 3 nowe główki, mam nadzieje, że niedługo wyjdą na światło dzienne. Ten koral przepieknie świeci na czerwono wieczorem. Czerwono-zielona blasto chyba tez coś kombinuje z nowymi główkami, ale jeszcze nie jestem pewna, mam nadzieję, że wkrótce zobaczę nowe mordki.

Szorstnika jeszcze muszę "rozpracować". Ładnie się wkopał, zrobił sobie golfik z śluzu i piasku, łowi i pożera pokarm, gdy karmię ryby, ale kilka razy w ciągu dnia chowa się na jakąś godzinę w tej swojej tubce i nie wiem dlaczego. Jest w miejscu o słabszym oświetleniu i delikatniej cyrkulacji, ale być może jeszcze jest mu za jasno. Te ukwiały w naturze żyją dość głęboko, nie są przyzwyczajone do takiego mocnego światła. Zauważyłam, że wieczorem, kiedy przygasa światło oraz w nocy nie jest schowany, pięknie faluje swoimi długimi ramionami.

Rybcie ok, jedzą, pływają, wydają się zadowolone. Gdybym chiała odlowic doktorka, to nie byloby z tym najmniejszego problemu, prawie za każdym razem włazi do kubka podczas karmienia :) Zanurzam kubeczek z pokarmem i doktorek potrafi siedzieć w nim spokojnie z minutę, to najodważniejsza rybka w moim akwarium. Czasem próbuje skubać moją rękę. Strzałki tez czasem wchodzą do kubka, ale gołej ręki czy czyścika się boją. Chrysus rośnie niesamowicie szybko. Przez to wydaje mi się, że z doktorkiem i meiacanthus coś nie tak, bo szybko je przerósł, a one tez jeszcze powinny rosnąć.

Babeczka "Kiełbaska" widać, jaką dobrą robi robotę, odkąd mam szorstnika. Wokół niego tworzą się brązowe placki okrzemek, a reszta piasku jest dziwnie czysta. Miedzy szczepkami na piasku też czasem troche okrzemek jest, ale chyba strombus je w nocy odkurza, natomiast w okolice szorstnika ani babka, ani rozgwiazda, ani trąbek nie ma odwagi się zapuścić i codziennie mam tam brązowe plamy, pomimo, że staram się je delikatnie palcem przemieszać.

Włożyłam dziś phosphate minus, mam nadzieję, że poradzi sobie z krzemianami i nie będę już miała tego brzydkiego nalotu wokół szorstnika.

Wczoraj odwiedził mnie nowy morszczak, bardzo mu sie spodobało moje akwarium, az mi serce urosło :)

Z tych gorszych rzeczy... aiptasia rozplenia się jak szalona :(

No i znów sie rozgadałam :D

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale się rozpedzasz jeszcze ci dwa poprzednie zbiorniki nie dojrzały a Ty już na 600L startujesz. . Ale tak to już jest ze każdy lubi co innego jedni lubią zakładać a inni mieć na dłużej. .

Jak coś to mam brzydkiego, odkupiłem od kolegi z Kace od tego któremu sprzedałaś mojego brzydala ale ten jest inny z jadwigi morskiej, ładnie ciupie pitazje tylko jak mu już braknie to dziubie wszystko jak leci , u mnie pływa w kominie bo miałem tam prawdziwą plantacjé różyczek, wyczesał wszystko nawet giga wielkie paskudy


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, jeszcze nic nie stawiam :) to tylko luźne plany "na zaś".

Brzydala już nie chcę, bo znów mi blasto poszarpie, a już mi pięknie odrosła :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na aiptasie polecam aurige. Mialem 2 i zadna z nich nie robila krzywdy koralom, a przy tym jest piekna.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To miałeś szczęście. Wszystkie ustniczki mniej lub bardziej, prędzej czy później cos opędzlują. Myślałam o parachaetodon ocellatus, bo z tego, co wyczytałam na forum niekoniecznie musi się zainteresować koralami, no ale też jednak może. Gdybym wiedziała, które korale której rybie najbardziej smakują, to bym pochowala te "narażone". No ale z ustnikami... jak z pudelkiem czekoladek, nigdy nie wiesz, co się trafi.

Zostaje jeszcze chelmon... rurówki i tak mi już któryś gagatek wyskubał, ale ja bardzo boje się tej rybki. Taka delikatna... a ja mam w baniaku żółtka... już nie wiem, co robić.

Za kilka miesięcy moje akwarium będzie przypominało plantację pitazji, wszędzie już ją widzę, nawet miedzy główkami zoa. Nic nie da obstrzykiwanie wrzątkiem, czy aplikowanie tych preparatów w kropelkach. Krewetki odpadają, berghia przepadła od razu po wpuszczeniu, to co zostaje... restart?

Ale ja nie chcę pozbyć się moich pupilków, kocham te rybki. Już nawet myślałam o wymianie całej skały, ale przecież i w piachu i w wodzie tez mogą być zarodniki aiptasii. Mam je w sumpie, w kominie, nie mam akwarium tymczasowego, żeby jakoś moje rybeńki przez miesiąc przechować i móc na nowo startnąć 360. Co robić?

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dlaczego krewetki odpadają? One lubią buszować w nocy jak rybki śpią. U mnie jedna ale w małym zbiorniku kontroluje populację aiptasi.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile tych ślimaków kupilas?20? Bo jak 3,5 to się nie spodziewał reakcji.

Zakup tych ślimaków to kasa w błoto...i trzeba się z tym liczyć,im więcej tym więcej zjedzą,widcej kosztują i więcej ich zdechnie.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałam dwie w 54l i żadna aiptasia nie zniknęła :(

A gdyby tak skombinowac jakiś zbiornik 150 l, postawić go w kuchni na kafelkach na 3 warstwach pianki do paneli, przełożyć rybki i skały, w międzyczasie wysterylizowac 360, dać nowy piach i nowa sucha skale, po 3 tygodniach zacząć przenosić korale i ryby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetki jak będą głodne to zjedzą aiptasję. Trzeba ograniczyć karmienie rybek i czekać.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.