Skocz do zawartości
Nik@

Nowy projekt 120x50x60

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś wyjełam jedną łysą skałkę i włożyłam skałę z sarco, która 2 dni temu trafiła do mnie od kolegi z forum. Nie miałam miejsca w duzym, więc wchlupnęłam ją do pustego małego i włożyłam grzałkę. Nie zauważyłam, że grzałka się przesuneła za blisko sarco i teraz ma on odparzenie wielkości 50 groszy na kapeluszu :( Wyzdrowieje? Mogę mu jakoś pomóc? Na razie nie polipuje, 2 dni w malym i teraz przeniesiony do dużego pewnie jeszcze jakis czas bedzie sie aklimatyzował. Dotąd nie miałam sarco i tylko czytałam coś wcześniej o "oskórowaniu". Na czym to polega i kiedy się dzieje?

Od 2-3 dni szyby muszę czyścic codziennie, bo zachodzą brązowym nalotem. Sinularia cos obkurczona odkąd ja przykleiłam do skały, chyba miejscówka jej nie pasuje. Myslałam, że to wina żółtka, bo ja podgryza, ale okazało sie, że on zjada tylko jakiś brązowy nalot, który sie do niej przykleja. Poczekam jeszcze z tydzień, jak nie zacznie się pompowac, to przeniosę w miejsce, w którym poprzednio czuła sie dobrze.

Zielony ukwiał mnie przeraża, jaki wielki się zrobił. Niedługo zajmie całe akwarium :)

Załoga Nostromo z napędem na płetwy zdrowa i w komplecie, razem z Obcym :) Mały próbuje skubać jakieś gloniki z tylnej szyby walcząc z prądem, bo akurat locline w tym miejscu dmucha. Śmiesznie to wygląda, jak go zdmuchuje. Już nie boi się ludzia za szybą.

Wszystko byłoby super, ale martwi mnie to, że od 3 tygodni nigdzie nie widzę pom-poma. Wyjełam dziś skałę, w której ostatnio ją widziałam, obejrzałam dookoła i nie ma krabinki :( Albo zmieniła adres na inna skałę i siedzi gdzieś z tyłu, gdzie jej nie widać, albo przepadła. Mitraxa widzę codziennie, fajny, grzeczny krabik, choć zawsze gdzieś przyczajony.

Rozgwiazda piaskowa codziennie kursuje po dnie, ale więcej czasu jest zakopana w piasku. jak wyczuje pokarm, to trochę się przeleci rozprostowac macki. Ładna jest, ma ciemne ciapki i zasuwa, jak mały samochodzik. Po czym poznać, jeśli głoduje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podobno jak wchodzi na szyby to głoduje. Sarco na pewno wyzdrowieje to mocni zawodnicy. Też już nie wiem od czego zależy wylinka korali. W poprzednim zbiorniku dało się to ładnie zaobserwować a teraz ani widu ani słychu


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozgwiazda przy mnie tylko raz wlazła na szybe, chwilę po wpuszczeniu. Teraz kursuje jak tramwaj stałą linią po piachu:) Raz zakopałam jej 1/3 kosteczki mrozonki w pobliżu aktualnej stacji, ale jakoś nie rzuciła się te 5 cm dalej, może za daleko zakopałam. Nie wiem, jak wygląda chuda rozgwiazda i wypasiona rozgwiazda:) Z rybkami jest łatwiej ocenić ich kondycję na oko.

Słońce nad akwarium zaszło ponad pół godziny temu i zaczyna się pora obiadowa slimaków. Cała horda, z 50-60 sztuk róznej maści i rozmiaru, w dzien prawie niewidocznych, przypuszcza atak na tylną szybę, dzielnie walcząc z osadem. Nieliczni wchodzą na przednia szybę zawiedzeni, że obiadu nie ma... ale reszta wie, że tylko z tyłu można porządnie zatankowac bak, bo tam czyścik nie dociera. Wczoraj grubo po 23ciej przyłapałam nawet strombusa na tylnej szybie na wysokosci ponad 30 cm nad poziomem piachu! Kiedy mieszkał w małym akwa zwykle przed wysokością 20 cm odpadał od szyby, kończąc miękkim upadkiem w piach dziesiątki razy. Musiał chyba trenować ostro nocami, że taki alpinista się z niego zrobił i potrafi już przezwyciężyc ciężar własnej muszelki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie skórzasty linieje średnio raz w miesiącu. No chyba, że go coś podrażni (np. mój wredny maroon) to częściej. Wygląda wtedy tak jakby mu skóra po opalaniu schodziła :D Mój już w tym miesiącu ma za sobą (stopa mu się świeci jak psu... nie powiem co) :nuke:

Tak więc się nie martw, wyjdzie z tego. Daj mu trochę odpocząć i się zaaklimatyzować ;)


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to ze stopy skóra złazi? Bo mój ma kapelutek odparzony. No nic, poczekamy, zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skóra schodzi z całego korala


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie ma tylko to małe odparzenie, nie pogarsza się.

Z pechowych rzeczy - lampa w malym akwa się zepsula, muszę szybciutko oddac skałkę z rhodactisami i anthellią, bo nie mam czy oswietlic zbiornika. Większa lampa która wczesniej wisiała nad 360 jezt za duża, nie zmieści się nad małym. Mogę jedynie z sumpa wyjąc 6000K. Jak ktoś chce, to zapraszam :)

Za to duża lampa jest już w 100% skończona, wszystkie diody już swiecą i drivery są jakie trzeba. Koledze Shellik jestem winna 3 tony wdzięczności :) Udało sie uzyskac ładne zimne białe światło w zbiorniku i piękne bliki, ktore nie są upierdliwe dla oka. Korale i rybcie też wydają się zadowolone.

A propos rybek, to ten midas jest prześmieszny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nik@ a skąd jesteś? Nie wiem czy to przypadłość taptalka ale ja nie widzę heh

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to przypadłośc tapatalka, nie pokazuje informacji profilowych. Jestem z Śląska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Córka zrobiła kilka fotek:

r0orcMn.jpg

FsRUt3g.jpg

71LqpXN.jpg

WAN9mCZ.jpg

1E3m45P.jpg

In9FQgO.jpg

Nu28TMY.jpg

S13WvuF.jpg

kvRG9P7.jpg

ozdsnm6.jpg

kXEV0SH.jpg

kgKMZsS.jpg

30d3S2a.jpg

KSQaJAI.jpg

QAyrwPU.jpg

NZGzm4B.jpg

WqPCIwR.jpg

x2HFzEN.jpg

7dpZd83.jpg

z1FqyqE.jpg

I na koniec...

...rybki? Ja Wam dam rybki!....

HUooMiU.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i fajnie :) . Masz juz glony wapienne? Kocisko tez pierwsza liga :) .

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej ? Uwazaj ne te grzybki zielone pomsrodku . Ja ostatnio wywiozlem skale do sklepu z tym dziadostwem bo zarastaly cala reszte


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te algi wapienne pojawily sie bardzo szybko. Może dlatego, że skały, które kupiłam od kolegi z forum całe były nimi pokryte. Nawet muszle slimaków z grubym nalotem :)

Wczoraj pierwszy raz zmierzyłam wapń, tragedia, tylko 350. Chyba trzeba zacząc lac wapń, te algi i horda slimaków (z 60-70 sztuk minimum) zuzywają go sporo.

Akwarium na żywo wygląda dużo ładniej, niestety, nie mam czym robić ładnych zdjęć :( Ten zielony ukwiał to prawdziwa gwiazda, moge patrzeć godzinami na te jego falujące macki. Czerwony tez piękny, tylko niestety ulokował się z tyłu.

Nie mogę się doczekać, kiedy zobaczę polipy u sarco, ładnie się pompuje, ale polipów jeszcze nie chce pokazać. Może potrzebuje czasu.

Ósmy pasażer, król Midas już całkowicie zadomowiony. Cały dzień pływa i nie zagląda do swojej norki, nie ucieka nawet, jak rękę wkładam. Ubarwieniem przypomina pseudanthiasy, różowo-żółty. Jeszcze jest szczupły, ale wcina ładnie. Często z tylnej szyby te brązowe gloniki podjada, więc jej nie czyszczę.

Po zachodzie słońca rzesza slimaków też się pasie na tylnej szybie. Może kilka z nich przeniosę do komina? tam zabłąkały się tylko dwa ślimaczki i nie dają rady wyjadać glonów.

Nadal nie mogę znaleźć lybii :( szukam tych jej pomponików majtających z jakiegoś otworu w skale i ani śladu. Wylinki też ani śladu, a powinna już być po. Zwykle jak nosiła jajeczka, to po ich złożeniu miała wylinkę. Byłabym przeszczęśliwa, gdyby lybia się znalazła, bo reszta mieszkańców wydaje się ok i w sumie tylko jej los mnie teraz martwi. Długo miałam tez nadzieję, że odnajdzie się berghia cała, zdrowa i wypasiona, ale niestety od dnia po wpuszczeniu nie widziałam jej ani razu. Nie kupię już więcej takich maleństw.

Mitrax jest z przodu cały czas. Zabrałam skałkę, która była jego domem, ale znalazł sobie nowy dom i ciągle coś sobie skubie:)

Tubka dziś bedzie miała obiad w kubeczku poza akwarium. Wczoraj na noc pierwszy raz wypuściła tylko cytrynowe tubki, pomarańczowe chyba nie miały siły. Nie dokarmiałam jej pipetą w akwarium, ale widzę, że sama nie daje rady sama złapać tyle, by się najeść. Poprzednie noce cala była pięknie napompowana, pokarm był wlany w nocy, żeby rybki nie wyjadły, ale widać to za mało.

Ibiza, mówisz o tej skałce, gdzie są dwa zielone ukwiały? Jednego grzybka na tej skałce miałam, kiedy ją kupiłam we wrześniu 2015. Po tylu miesiącach jest dopiero 5 sztuk. Na razie niech sobie są, mnie się bardzo podobają grzybki. Brakuje mi tylko niebieskiego grzybka do kolekcji. Jedynie briareum odseparowalam, żeby nie wlazło na główną konstrukcję i rhodactisy wyeksmitowałam do małego akwa. reszta niech sobie rośnie na razie.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne akwarium a opowieść o nim normalnie bajka dobrze ze nie wszyscy tak piszą bo czasu by brakło na moje akwarium :)


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kuba :) Pewnie czasem zanudzam, ale na szczęście zawsze można przełączyć się na inny kanał ;)

Na razie jest dobrze, dlatego każdy taki dzień mnie cieszy i muszę się tą swoją radochą podzielić, póki trwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i miodzio, wszystko zdrowe, rośnie i cieszy oko :smiling: Oby tak dalej :thumbup: Powodzenia

Edytowane przez tist (wyświetl historię edycji)

8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pierwsza noc za nami... wszystkie rybki śmiałe i zadomowione, niestety, wardi jest źle w tym domu. Usilnie próbowała wydostac się z akwarium. Na szczęście zatrzymala ją siatka, ale trafila do komina :( Siedzi tam biedulka wystraszona, bez piachu i nie wiem, jak ją wyciagnąc. Jest tam w miarę bezpieczna, bo na spływie jest sito a na rewizję nakleiłam siatkę plastikową przed wpuszczeniem rybek, ale padnie tam z głodu.

Nika, mam pytanie o te siatkę. Czy mam rozumieć ze gore masz zasłonięta siatka? Jeżeli tak, to mogę Cię prosić opisać co to za siatka i jak ja zamontowałam?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie jakieś foto :)

Brzydalka tam trzymaj dla mnie bo u mnie znowu się zaczyna :(

Zoaski widzę się rozrosły :) Ale najszybciej to chyba ten wątek się rozrasta ;)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Afgi, kupiłam w liroju merlinie taka plastikową siatkę która rzekomo słuzy do moskitier ogrodowych. To nie tkanina, tylko plasik, gietka i latwa do obróbki. Ma bardzo drobne oczka i tłumi troche światlo, ale niewiele. Za to żadna rybka nie zaplącze się w nią płetwą. Taka siateczka jest do kupienia na metry. Kupiłam też plastikowe kątowniki, z których zrobiłam obramowanie, które zakładam na brzegach szyby.

Przy pomocy kleju, który został mi po klejeniu hydrauliki zrobiłam dwuczęściową ramkę przód-tył i w te ramki wkleiłam siatkę. Kiedy potrzebuje wlac jedzenie, lub wpuścic nową rybke, włozyc nowy koral, to wysuwam przednią częśc i mam łatwy dostep. Pomiedzy ramkami wydrązyłam w kątownikach niewielki otwór na przewód od falownika i ramki ładnie się schodzą ze sobą.

Myslę, że taka siatka nie tylko chroni rybki przed wyskokiem, ale także zapobiega przedostawaniu się kurzu czy owadów do zbiornika i chyba nieco zmniejsza parowanie wody, zapewniając jednak przepływ powietrza. Jestem zadowolona z tego mojego "dzieła", dobrze się sprawdza. taka siatka ponoc tez super nada sie na algaescrubber, zostało mi sporo, może kiedyś spróbuję zrobic.

Moljzesz, u mnie male poznikały, ale duże brzydal chyba sobie hoduje na "młode" :) Oczywiście możemy się częstowac brzydalem, jesli da się go jakoś złowic bez wybebeszania calego akwarium.

A z rzeczy mniej cieszących (bo przeciez za długo byl spokój, musiało się coś spie...psuc) to zaczęły mi nagle lecieć te jedyne stabilne dotąd parametry w dół: KH, Mg, Ca, wszystko leci w piorunującym tempie. Zamówiłam zestaw 5l baniaków z AF, ale jak wczoraj wieczorem KH zeszlo juz poniżej 6, to rano dodatkowa podmiana, wizyta w erybce, żeby zalatac "dziurę" KH do czasu, az przyjdzie zestaw. Nigdy dotąd nie miałam problemu z kh czy mg. ca nie mierzyłam, bo nie miałam testu, ale zakładalam, że skoro te wartosci sa ok, to ca też.

Ale cos zaczęlo mi nagle wyżerac zasoby, pomimo bardzo czestych i duzych podmian, które robię walcząc z no3.

Ponieważ korale to na razie małe szczepki, to podejrzenie pada na algi wapienne i hordy ślimaków. Poczuly wiosnę, rosną i się mnożą.

Wystraszył mnie też dzis doktorek-wariatuńcio. Rano jak to zwykle on latał po całym akwarium i węszył, zjadł sniadanie, brzuszek miał pękaty, a po podmianie wody nagle jakoś dziwnie osłabł. Wydawało się, że ledwie pływa, jakoś tak na boku opadał, potem zrywał się trochę do góry. Inne rybki zachowywały się jak zwykle, choć wydawały się okazywać więcej czułości dla doktorka. Strzałki cały czas przy nim trącały go pyszczkami delikatnie. Przeraziłam się, zdjęłam kubek z odpieniacza i podkreciłam, żeby porządnie natlenic wodę i pognalam do erybki po coś na KH.

Teraz widzę, że mały już troszkę lepie się czujej, jeszcze nie wariuje po swojemu, ale już odzyskuje troche sily i pływa pewniej. Nie mam pojęcia, co mu się stało. Zapomniałam zamknąć okno na noc i temperatura w akwarium spadła do 24 stopni, ale to chyba nie to, bo rano doktorek wariował, jak to on. na pewno nie jest to z głodu, bo brzuszek ma okrąglutki i zawsze patrzę, czy się najada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały midas wrócil dziś do swojego prawowitego właściciela i brakuje mi go :( Specjalnie wstałam w sobotę przed 6 rano, żeby rybkę razem ze skałką, która jest jego domem przenieść do wiaderka z napowietrzaczem. Potem w małym akwarium podmieniłam dużo wody, ogrzałam i przełożyłam go tam razem z jego domkiem, gdzie czekał sobie smutny na właściciela. Przesiedział kilka godzin w swojej dziupli. Mam nadzieję, że teraz już lata szczęsliwy po soim własnym akwarium :)

A żeby nie było mi tak przykro, to w sklepie czeka już na mnie meiacanthus atrodorsalis, druga wymarzona rybka po wardii. Wślizgnie się za midasa :)

Walczę z KH, powolutku podnoszę, dozuję też wapń, bo też kiepsko było. Zamówiłam test na ca, więc na razie dozuje tylko dzienne dawki podane przez producenta, żeby nie przedobrzyc.

Wczoraj mierzyłam w erybce fosforany, wyszło 0,09, a zasolenie ciut powyżej 1.024. Przynajmniej te dwa parametry nie są rozjechane, a nad resztą pracuję.

Aaa i PH 8,1 więc też okej. A reszta rozjechana...

Dodam jeszcze, że doktorek dziś jak nowy, lata po calym akwa i węszy po swojemu. Mam podejrzenia, że wczoraj po prostu się obżarł jak bąk, bo brzuchol mial wyjątkowo pękaty o przez to był nieco niemrawy.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Gdzie można kupić meiacanthus atrodorsalis?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta rybka bardzo rzadko bywa dostępna. Poluję na nią od miesięcy i tylko jedna, jedyna sztuka jest w ostatniej dostawie.Niestety, zarezerwowałam ją i nikomu nie oddam, więc nie pochwalę się, gdzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta rybka bardzo rzadko bywa dostępna. Poluję na nią od miesięcy i tylko jedna, jedyna sztuka jest w ostatniej dostawie.Niestety, zarezerwowałam ją i nikomu nie oddam, więc nie pochwalę się, gdzie :)

Domyślam się gdzie :secret: pozwolę sobie zamówić .

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamów, bywają od czasu do czasu, ale myślę, że warto poczekać :) Odkąd przypadkiem trafił do mnie midas biłam się z myślami, która rybka? Obydwie rybki piękne, ale nie mogą być razem w akwarium. Ale los sam zdecydował, midas wrócił do właściciela, a ja zasuwam po atro w pierwszy roboczy dzień :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pseudochromis fridmani chyba dużo ładniejsza :p

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.