Skocz do zawartości
wilson

Jaki TDs

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie czy są jakies znaczące różnice w miernikach chodzi mi o firmy http://tdsmeter.pl/pl/c/Mierniki-TDS-przeplywowe/2 myśle o jedno punktowym bo nie bardzo wiem jaki sens ma mierzenie wody na wlocie do filtra?

Tak wpadła mi ta strona z miernikami przypadkowo jesli macie jakies inne pewne sprawdzone to podpowiedzcie jakie ? Tak aby tez nie płacić tylko za znaczek firmowy ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie na wlocie a po membranie i po żywicy

a jak chcesz tanio to np. na alledrogo - kieszonkowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie,jak pisze silvia,pierwszy pomiar robisz po membranie,a drugi po zywicy - dzieki temu monitorujesz stan i membrany i zywicy :). To raz,a dwa,ze zawsze po uruchomieniu filtra TDS po membrabie pokazuje wartosci zblizone do wartosci kranowki (u mnie 350÷400 ppm) i nie ma sensu tego puszczac na zywice - ja u siebie odpinam wezyk idacy z membrany na zywice,spuszczam litr czy dwa wody i jak wskazanie TDS spadnie do normalnej wartosci,dopiero puszczam na zywice. I z doswiadczenia zdecydowanie polecam Ci przeplywowy,wg mnie sa dokladniejsze i oszczedzaja niepotrzebnych zmartwien - nawet jak po RO/DI woda bedzie miala magiczne 000 ppm,to po nalaniu do banki czy wiadra i zmierzona miernikiem przenosnym moze juz miec kilka ppm ;).

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie na wlocie a po membranie i po żywicy

a jak chcesz tanio to np. na alledrogo - kieszonkowy

A trzy punktowe gdzie podpina sie ? Zapewne na wlocie po membranie po żywicy ... Tylko co mówią nam pomiary na wlocie i po membranie ...po membranie pewnie stan zużycia membrany tylko w takim razie jaki wynik lub zakres wyników wskazuje ze membrana juz sie zużywa lub jest do wymiany?

Nie szukam najtańszego miernika ale dobrego nie lubię palić pieniędzy dla ładnego wyglądu albo markowego znaczka ...to jest miernik i ma wskazywać dokładny pomiar ... Aż tyle i tylko tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam tego: http://tdsmeter.pl/pl/p/TDS-przeplywowy-dual-DM1-dwupunktowy/12

W sklepach akwarystycznych ok 40zł drożej.

Jedno monitorowanie robisz za membraną, drugie za żywicą.

Wcześniej używałem ręcznego miernika, ale szkoda na niego kasy, jest uperdliwy.


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam tego: http://tdsmeter.pl/pl/p/TDS-przeplywowy-dual-DM1-dwupunktowy/12

W sklepach akwarystycznych ok 40zł drożej.

Jedno monitorowanie robisz za membraną, drugie za żywicą.

Wcześniej używałem ręcznego miernika, ale szkoda na niego kasy, jest uperdliwy.

Tez uważam ze ręczny jest upierdliwy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyżej masz opisane :)

Ok dzięki nie zauważyłem tego posta ....

A jakie wartości wskazują na zużycie membrany ...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie - zależy do czego używasz. Jeśli chcesz zbadać np wodę w beczce to tylko jednopunktowym

http://reefhub.pl/tds-klamie/

http://reefhub.pl/filtr-ro-di/

Dzięki Tester konkretnie i na temat ....wszystkie moje pytania i wątpliwości rozwiane polecam artykuły bo mam wrażenie że część kolegów montuje trzy punktowe tds ale nie do końca wiedząc w jakim celu mierzą parametry na wlocie i po membranie...

Jeszcze raz Tester gratuluje kapitalnej strony !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak,artykuly b.dobre,ale widze,ze dalej nie rozumiesz czemu sluzy wiedza,jaki wynik masz po membranie...

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak,artykuly b.dobre,ale widze,ze dalej nie rozumiesz czemu sluzy wiedza,jaki wynik masz po membranie...

baszurek nadaje mobilnie...

Hmm ciekawe Twoje spostrzeżenie .."ale widze,ze dalej nie rozumiesz czemu sluzy wiedza"

...nie mierzyłem do tej pory wody po membranie ponieważ nie znałem wzoru ani wysokości parametru który będzie wskazywał na zużycie membrany po przeczytaniu artykułu mam tą wiedzę i widzę zasadność zakupu tds 3 punktowego...

A jak widać nadanie tytułu szlachta morska daje prawo do wydawania wyssanych z palca opinii kto wie a kto nie wie czemu służy wiedza!!!

Szkoda że nie odpowiedziałeś w dwóch zdaniach na moje pytanie i np nie wkleiłeś wzoru z Reefhub lub z swojej głowy na obliczanie wydajności membrany ...ale zapewne szlachta jest od wyższych celów:):)

Gratuluje poczucia własnej wartości !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ciekawe Twoje spostrzeżenie .."ale widze,ze dalej nie rozumiesz czemu sluzy wiedza".

A jak widać nadanie tytułu szlachta morska daje prawo do wydawania wyssanych z palca opinii kto wie a kto nie wie czemu służy wiedza!!!

Szanowny forumowiczu wilson - forum jest po to,żeby sobie pomagać. Zapytałeś,kilka osób,w tym ja,grzecznie Ci odpowiedziało,nie wytykając Ci zwykłego lenistwa (tematy filtrów RO/DI oraz mierników TDS były wałkowane na forum dziesiątki razy). Co do moich spostrzeżeń,to jeśli masz je ochotę komentować,bardzo Cię proszę,abyś nie stosował bardzo nieładnego zabiegu,jakim jest cytowanie czyichś słów wyrwanych z kontekstu. A co do tytułu,jak to nazywasz,szlachta morska,to akurat nie sądzę,żeby mógł do czegoś dawać bądź nie dawać prawo,bo nie taki był tego zamysł :secret:.

Powodzenia w prowadzeniu akwarium :yes.

Edit: Jeszcze małe sprostowanie - poprzedni Twój post czytałem w autobusie z telefonu i zamiast "mam wrażenie że część kolegów montuje trzy punktowe tds ale nie do końca wiedząc w jakim celu mierzą parametry na wlocie i po membranie" jakoś mi się przeczytało,że po lekturze artykułu Testera,to Ty nadal nie wiesz,czemu służy pomiar przed membraną.Tak,tu mój błąd i przepraszam,za przekręcenie Twoich słów.

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowny forumowiczu wilson - forum jest po to,żeby sobie pomagać. Zapytałeś,kilka osób,w tym ja,grzecznie Ci odpowiedziało,nie wytykając Ci zwykłego lenistwa (tematy filtrów RO/DI oraz mierników TDS były wałkowane na forum dziesiątki razy). Co do moich spostrzeżeń,to jeśli masz je ochotę komentować,bardzo Cię proszę,abyś nie stosował bardzo nieładnego zabiegu,jakim jest cytowanie czyichś słów wyrwanych z kontekstu. A co do tytułu,jak to nazywasz,szlachta morska,to akurat nie sądzę,żeby mógł do czegoś dawać bądź nie dawać prawo,bo nie taki był tego zamysł :secret:.

Powodzenia w prowadzeniu akwarium :yes.

Edit: Jeszcze małe sprostowanie - poprzedni Twój post czytałem w autobusie z telefonu i zamiast "mam wrażenie że część kolegów montuje trzy punktowe tds ale nie do końca wiedząc w jakim celu mierzą parametry na wlocie i po membranie" jakoś mi się przeczytało,że po lekturze artykułu Testera,to Ty nadal nie wiesz,czemu służy pomiar przed membraną.Tak,tu mój błąd i przepraszam,za przekręcenie Twoich słów.

Miło że doczytałeś w kontekście mojego posta :respect: co miałem na myśli...a mój wniosek odnośnie mierzenia wody na wlocie i po membranie mojej niewiedzy i jak myślałem kolegów był stąd że nikt z biorących udział w tej dyskusji oprócz kolegi Testera nie odpowiedział w jakim celu mierzy się te parametry i co z nich wynika...

Nie mam do Ciebie żadnych pretensji i myślę że na tym możemy skończyć tą dyskusje może kiedyś się spotkamy gdzieś to omówimy teds-y dokładniej :wine:

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja zapytam bo moj temat zostal nadgorliwie zamkniety.

Czy jest sens kupowac przeplywowy jezeli filtr jest podpiety pod wodociag i woda przez niego plynaca jest zimna? Jak z odczytami?

Dla zimnej wody odczyt bedzie nizszy. Czyli na logike TDS moze pokazywac 000 a nie do konca bedzie to prawda. Jaka powinna byc temperatura wody przy pomiarze? 25?

Czytalem gdzies wczesniej dosc obszerny wywod jednego z userow (Tester), ale nie wiem jak to sie ma w praktyce.

Zawracac sobie glowe roznica temperatury? Kupic reczny, pobrac probke, ogrzac do 25 i mierzyc czy moze po prostu olac sprawe (roznice odczytow pomijalnie male dla akwa) i kupic przeplywowy?

Z tego co widzzialem to producenci podaja tolerancje pomiaru do 2%, ale od jakiej wartosci? Calego zakresu czy moze od punktu kalibracji 342ppm? Bo nawet od 342 to daje prawie 7... Czyli moze byc rownie dobrze 0 a moze byc 14.. Jak sie ma do tego roznica temperatury(czy jest to pomijalnie male)?

Czy moze w ogole niepotzrebnie draze temat i powinienem kupic miernik i zmieniac filtry/zywice jak pokaze cokolwiek innego niz 0.

Edytowane przez mnap86 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK.

Miernik kupiony (HM, 2 punktowy), zalozony i teraz ciekawostka.

Po RO pokazuje okolo 14. A po DI 60. I napewno nie pomylilem miejsc pomiaru.

Probowalem go sprawdzic RefracoCheck saliferta, 342 NaCl. Miernik pokazuje 3 kreski, "- - -".

O co chodzi? Od zalozenia systemu uplynelo jakies 600l wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz,czy dobrze masz wsadzone sady,powinny byc tak,jak na zdjeciu MTR-TDS-DM1-600x600.png,jesli tak,to sprobuj je zamienic miejscami i zobacz jaki bedzie efekt.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolor kabli sie zgadza, od lewej czerwone. Sondy ustawione tak jak na obrazku, napisami wskazuja na bok trojnika, zreszta patrzalem wg ibnstukcji jak zlaozyci tam bylo aby umiejscowic tak aby woda plynela przez oba piny jednoczesnie, a nie przez jeden a potem drugi.

Umiejscowienie tez jest prawidlowe, jak zakroplilem refraktocheck'a na podpisana out to na ekranie dla ustawienia out pokazuja sie "- - -". In nadal piokazuje to co pokazywal.

Przy zmianie miejscami zmienia sie pozycja in/out, ale w rzeczywistosci nadal po DI jest wiecej niz po RO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zmianie miejscami zmienia sie pozycja in/out, ale w rzeczywistosci nadal po DI jest wiecej niz po RO.

A jakie masz dokładnie wartości? U mnie zazwyczaj woda po membranie ma 8-12, ale zdarzają się okresy kiedy jest 000. Natomiast po żywicy jest 000, ale niekiedy pokazuje się nawet 003 i wtedy jest to sygnał do wymiany żywicy. Tak więc są u mnie możliwe sytuacje gdy po membranie mam 000 a po zużytej żywicy pokazuje już 003.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że jest coś z żywicą: Sprawdź czy dobrze ubiłeś i zamknąłeś kubek, ewentualnie możesz mieć trefną żywicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zywica jest od nowosci, tak jak byla dostarczona przez producenta zestawu. Aquarius 100 DEMI.

Zestaw kupowalem na osmoza.com.pl.

Zywica nie jest ubita. W zasadzie to w kubku z zywica jest nawet wolna przestrzen wypelniona woda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy przypadkiem żywica w puszcze nie powinna być że tak powiem dobrze upchnięta?? Może z powodu tej wolnej przestrzeni TDS pokazuje wartości wyższe niż po membranie.


60L - Hydor koralia nano 900, Aquael FZN-3, Maxspect Glaive M-60

cfd82490792ff08db6c3e067184b255cu1156a1010.png

Testy saliferta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście to wymieniłbym żywicę i dobrze ją ubił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.