Skocz do zawartości
Marco800

Kto pyta nie błądzi :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Zaopatrzyłem się ostatnio w 2 peny: ph meter i tds meter. I teraz moje pytanie: mam jeszcze dodatkowo akwarium słodkowodne czy mogę naprzemiennie używać tych mierników a raczej miernika ph pomiędzy słodkim a morskim. Czy muszę miernik kalibrować po każdym razie zmiany zbiornika oraz czy osuszając końcówkę miernika mogę używać zwykłego papieru np. kuchennego czy muszę posiadać jedna szmatkę? Pozdrwiam


Zapraszam do śledzenia mojej strony na facebooku oraz mojego bloga:

- https://www.facebook.com/Myreefblog-937761722986773/

- https://myreefblog.wordpress.com/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co chcesz mierzyć pH w słonym ?


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy hi-tech roslinniaku to też ważny parametr.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co chcesz mierzyć pH w słonym ?

Bo to bardzo istotny pomiar?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnio istotny - ważniejsze jest kh


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnio istotny - ważniejsze jest kh

Jak nie najważniejszy,pH to fobia ludzi którzy mierzą w akwarium wszystko co się da,i ciagle szukają problemu...wierca dziury w ścianach żeby ciągnąć powietrze z dworu do swoich odpieniaczy itd...ale nikt nie jest w stanie konkretnie opisać co dają takie kombinacje.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak nie najważniejszy,pH to fobia ludzi którzy mierzą w akwarium wszystko co się da,i ciagle szukają problemu...wierca dziury w ścianach żeby ciągnąć powietrze z dworu do swoich odpieniaczy itd...ale nikt nie jest w stanie konkretnie opisać co dają takie kombinacje.

A mierzyłeś kiedyś u siebie pH?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem Panowie ,ale ph to kluczowy pomiar . Stałe kh przy skaczącym ph będzie bardziej szkodliwe niż zmienne ,wiec pisanie że to pomiar mało istotny jest brakiem podstawowej wiedzy o zbiorniku morskim .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez uważam że to takie kozactwo na pokaz. Ja mierze. A że jest ph powiązane bezpośrednio z KH to już inna bajka.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem Panowie ,ale ph to kluczowy pomiar . Stałe kh przy skaczącym ph będzie bardziej szkodliwe niż zmienne ,wiec pisanie że to pomiar mało istotny jest brakiem podstawowej wiedzy o zbiorniku morskim .

Ok, tylko naturalnie nam te pH skacze, więc trudno żeby było stałe.

Tez uważam że to takie kozactwo na pokaz. Ja mierze. A że jest ph powiązane bezpośrednio z KH to już inna bajka.

Jakie masz wnioski z mierzenia ?


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mierzyłeś kiedyś u siebie pH?

Mierzylem na samym początku,ale po dwóch tyg pomiaru test mi się skończył i wniosek był jeden ,skoki były ciągle,a że zrobiłem to na urlopie i żeby sprawdzic faktyczne skoki poświęciłem sporo czasu,pomiary były rano,w południe po południu i w nocy i ciągle było inne,więc stwierdziłem że jeżeli nie ma się testu tzn sondy do pomiaru stałego to pomiar manualny nie ma sensu.Bo to jest dla bezrobotnych ludzi mających czas.

Pomiary były robione latem więc mieszkanie było wietrzone praktycznie non-stop.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mierzylem na samym początku,ale po dwóch tyg pomiaru test mi się skończył i wniosek był jeden ,skoki były ciągle,a że zrobiłem to na urlopie i żeby sprawdzic faktyczne skoki poświęciłem sporo czasu,pomiary były rano,w południe po południu i w nocy i ciągle było inne,więc stwierdziłem że jeżeli nie ma się testu tzn sondy do pomiaru stałego to pomiar manualny nie ma sensu.Bo to jest dla bezrobotnych ludzi mających czas.

Pomiary były robione latem więc mieszkanie było wietrzone praktycznie non-stop.

I walczysz z glonami,nie?

Nie jestem bezrobotna, robię w życiu dużo innych rzeczy poza patrzeniem w akwarium a nadal uważam, że pH to jeden z podstawowych parametrów. Razem z zasoleniem i KH.

Warto mieć sondę i obserwować zmiany jakie zachodzą w akwarium przy niższym pH a wyższym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam refugium więc walczyć nie muszę, nawet się cieszę jak rosną.Ale tak jak napisałem nie mam zamiaru niszczyć mieszkania tylko po to żeby wystawić wężyk na balkon,mam wywierltrzniki w oknach które często muszę zamykać bo smród palonych papierosów mnie wnerwia.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nikt nie mówił o niszczeniu mieszkania.

Kolega zadał pytanie czy miernik pH mu się przyda w morskim a z Waszych odpowiedzi wynika, że to niepotrzebne, że to dla bezrobotnych, że to na pokaz, że to fobia....

Nie, to nie na pokaz, to żadna fobia a prędzej podstawy akwarium morskiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma cieszyć,a nie dostarczać coraz to nowych problemów.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Akwarium ma cieszyć,a nie dostarczać coraz to nowych problemów.

:) Mnie cieszy strasznie;)

Pomimo, że nie mam glonów i mierzę pH:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Debora prowadź sobie zbiornik jak ci się podoba,ale napisze mi tutaj swoje obserwacje na temat pH?pokaz zdjęcia korali gdy nie jeszcze nie myślałas o tym że pH skacze to źle,to taki jak z t5 jedni będą wymawiać że spsy tylko przy nich rosną a inni się z tego śmiać.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I walczysz z glonami,nie?

Nie jestem bezrobotna, robię w życiu dużo innych rzeczy poza patrzeniem w akwarium a nadal uważam, że pH to jeden z podstawowych parametrów. Razem z zasoleniem i KH.

Warto mieć sondę i obserwować zmiany jakie zachodzą w akwarium przy niższym pH a wyższym.

A według mnie, to jest idealizowanie.

Co z tego, że ktoś mierzy elektronicznie ph w czasie ciągłym jeśli nie wyciąga z tego żadnych wniosków ?

Rano pH 7.9 wieczorem 8,2 i tak w przez 3 lata. Przegrzane akwarium skok pH 8,1 wieczór 8,4 - po stabilizacji temperatury wraca do normy. Jeśli prowadzisz zbiornik z ogólnie przyjętymi zasadami, to raczej skok pH rano z 7,9 na 7,95 nie zmienia za wiele.

Mierze pH od zakupu pierwszego lajona i w żaden sposób wiedza o wartości pH nie wpływała bezpośrednio na prowadzenie zbiornika. No może tyle, że człowiek rurkę wystawił z opieniacza na zewnątrz.

Więc, jeśli jest, to tak BARDZO istotny pomiar, to wyjaśnijcie mi na czym polega jego istota ? Jak reagujecie i co się złego dzieje i dlaczego ludzie mają tak różne pH w zbiornikach ? (od 7,6 do 8,5 a spsy równie piękne ? )

PS. przywykłem już do opinii, że się nie znam ;)

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Debora prowadź sobie zbiornik jak ci się podoba,ale napisze mi tutaj swoje obserwacje na temat pH?pokaz zdjęcia korali gdy nie jeszcze nie myślałas o tym że pH skacze to źle,to taki jak z t5 jedni będą wymawiać że spsy tylko przy nich rosną a inni się z tego śmiać.

@bober6662

Na tym forum różnimy się tym, że ja pokazuje efekty swojej pracy. Być może mój wynik nie jest dla Ciebie zadowalający, ale mi się podoba. Oczywiście, może się ktoś ze mnie śmiać, że polecam dla sps tylko T5:) Tylko, że efekt moich jakichkolwiek porad, sugestii i wszystkich innych postów można zweryfikować klikając w moje sygnaturki. Zachęcam Ciebie również do pokazania swojego akwarium bo narazie jesteś bardzo na "nie bo nie" z wszystkim a może warto nanieść jakieś poprawki, żebyś mógł być dumny ze swojego akwarium i bez wstydu je pokazywać na forach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezussss czekalem na tekst w stylu pokaz swoje akwarium to powiem ci kim jesteś...Hehe to żałosne ,nie mam czasu na pierdoly IDE z dzieckiem na spacer,zamiast wymyślać sobie problemy.pzdr.Zadumani w swoich racją ludkowiie.

Mnie aquaforest nie sponsorował więc bajkowych SPS nie posiadam.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ujął to tak.

O ile zazwyczaj mierzenie ciągłe PH (bo testami kropelkowymi i tym podobnymi to strata czasu i pieniędzy imo) może nie jest na codzień wymagane i można bez tego żyć to nie nazwał bym tego w żadnym razie fanaberią, fobią czy zajęciem dla bezrobotnych. Idąc tym tropem to po co nam termometr w akwarium?

PH oczywiście zmienia się w cyklu dobowym ale na podstawie np amplitudy zmian można sobie w pewnym stopniu wnioskować czy poziom KH się czasem nie zmienił. Dodatkowo zbyt niskie lub wysokie poziomy powinny dawać do myślenia - czy czasem coś złego się nie szykuje w zbiorniku, co jeśli zostanie zostawione same sobie spowoduje w niedługim czasie poważniejszy problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bober to trochę nie było zbyt przyzwoite z tym sponsorowaniem . PH poniżej 7,9 jest problemem w akwarium morskim i żeby wiedzieć czego szukać należy znać podstawowe parametry . Takim samym problemem jest mierzenie zasolenia czy PO4 to podstawy . Jeżeli ktoś potrafi wydać na korala 200zł ,a szkoda mu kupić urządzenie o podobnej wartości to może właściwym byłoby sobie kanarka hodować.

Nie rozumiem w czym jest za każdym razem problem ,panowie nie chcecie to nie mierzcie żadnych parametrów nikt Was nie zmusza ,ale skoro mówicie ,że nie potrzebne to , to wytłumaczcie dlaczego ktoś na phmetr nie powinien wydać 200zł bo.....? Ja nie używałem przez wiele lat termometra , bo była temperatura stabilna .No bo w sumie po co ? Jak wyciągałem acropory wielkości dwóch talerzy stołowych z akwarium wtedy było mi bardzo głupio jak pomyślałem sobie ,że robię to bo uważałem po co mi termometr . Taki prosty przykład jak nie wiele trzeba, żeby stracić wiele.

ps. Przy walce z plagami (dino,cyjano,glony) ph to podstawa, a wystarczy : http://zuh_tomar.w.interiowo.pl/ph.html


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł, nie uważam, że jest to fanaberia - sam w końcu mierzę bo mam miernik.

Chodzi mi bardziej o to, czy to jest faktycznie tak ważne aby mieć miernik pH a w szczególności osoba która zaczyna przygodę z morszczyzną ?

Mając niski albo wysoki poziom pH - co daje do myślenia ? Czytając starą literaturę internetową, to przede wszystkim stawia się na pomiar pH w zbiorniku jeśli masz reaktor. pH mówi nam, że prawdopodobnie nie zamknął się cykl azotowy jeśli mamy świeży zbiornik - dziś, mamy testy na amoniak, no2 i no3 więc doskonale nam to pokazuje czy cykl jest zamknięty.

Co jeszcze czytamy z wyniku pH ?

Damian, a jak pH poniżej 7,9 ma się do baniaków które mają ładne spsy ? Przytoczyć można marcosB którego wyniki za pewne znasz ?

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.