Skocz do zawartości
jan fitas

pomysł na miękką rafę...

Rekomendowane odpowiedzi

chodzi mi po głowie.... pomysł zresztą :), żeby zebrać wszystkie 'znane' z tego forum i z innych też... i zaprojektować przy udziale grupowiczów zestaw do prowadzenia rafy jak w temacie. na początek, moje założenia:

1. tank - 120 x 45 x 45 cm, co daje ~240 ltr brutto:

- dwa kominy 'trójkątne' z odbiorem fi 32 mm typu Durso

- cyrkulacja gł. stanowiąca jednocześnie falownik

2. sump - 70 x 40 x 40 cm, co daje 112 ltr brutto:

- filtr glonowy 'na' Miracle Mud

3. filtracja:

- żywa skała :)

- odpieniacz (na bazie PH 2500 z 'igłami' np. - coś wymyśli się..)

- reaktor wapna

4. oświetlenie - T5 x 4 sztuki

Ad.1 - taki tank w/g mnie jest ani za duży ani za mały :) jednym słowem w sam raz dla 'miękkiszów' bez nadmiernych kosztów. dwa kominy zapewnią dobry odbiór wody z tanku. pompa o wydajności ~ 2500 do 3500 ltr/h - może być OR 3500 lub dla wrażliwych akustycznie Eheim 1260. powrót wody z sumpa do tanku przez SCWD, co zaowocuje w samym zbiorniku naprzemienną 'falą' - dla obsady wystarczy, to nie twardziele.

Ad.2 i 3 - naczynie 'zbiorcze' dla całego oprzyrządowania :) myślę o wymyśleniu :) skimmera wewnętrznego na bazie pompy j/w z uwagi na ewentualne dokoptowanie do tanku rybek. jeśli ktoś ich nie chce, być może wystarczy mu sam filtr glonowy... reaktor wapna, dla zmniejszenia kosztów jednokolumnowy z recyrkulacją CO2 jednak z 'przyrzadem' wyłapującym jego nadmiar :)

Ad.4 - 4 x T5 będzie dobrze :) 2 x aktyniczne + 2 x ~10 000 K

wszystko powyższe, to moje teoretyczne założenia. kosztów na razie nie liczyłem... co o tym myślą szanowni grupowicze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pomysł bardzo ciekawy, warty rozwinięcia.

Co oznacza skrót SCWD ?

Pozd

Tomasz


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SCWD - Switching Current Water Director - co oznacza urządzenie zmieniające przepływ wody w sposób mechaniczny :)

jak wygląda można zobaczyć tutaj http://www.3iqventures.com/. do dolnego 'portu' podłącza się tłoczenie; pozostałe dwa alternatywne 'porty' zasilają 'falę' w tanku - tzn. pompa tłoczy wodę a urządzenie samoczynnie zmienia kierunek jej przepływu... częstość/cykliczność zmian jest uzależniona od wydajności zastosowanej pompy wody, co znaczy, że im wydajniejsza tym szybciej następują zmiany.

tutaj http://www.3iqventures.com/literature.html szczególy...

p.s. w Polsce koszt, to ~400 pln - w detalu oczywiście... jeśli ktoś ma 'chody' w USA, można nabyć za ~160 pln - bez kosztów zaopatrzenia oczywiście :)

np. dwa maxi jet'y mogą załatwić problem 'falowania' i będą tańsze w zakupie, ale:

1. estetyka tanku będzie 'zakłócona'...

2. koszt jednak ostatecznie się zwiększy z uwagi na jakiś sposób sterowania jet'ami...

ad.1 - jeśli w kominie poprowadzi się powrót wody z sumpa będzie widać jedynie dysze 'rozpylające', które z czasem 'czymś' porosną i przestaną się rzucać w oczy :)

eee..., czyżbym demonizował tą kwestię?

ad.2 - koszt 2x maxi jet o wydajności 1000 ltr/h, to ~ 150 pln. jeśli doda się sterownik, koszt całości uplasuje taki zestaw w okolicach 'polskiej' ceny SCWD :)

eee..., co o tym myślicie przyszli reef'erzy :) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co o tym myślicie przyszli reef'erzy ?

chyba tylko to, ze SCWD zmiejsza moc pompy o okolo 10-20%, a takze to, ze mozna go kupic wysylkowo w Stanach, np z refraktometrem za 44 USD i wyjdzie o wiele taniej :)

co do projektu akwa to jest on chyba standardowy, prawda? czyli zadnych udziwnien i ekstrawagancji? chyba, ze z powodu skapej wiedzy cos umknelo mojej uwadze (co bardzo mozliwe)

jesli myslisz o naczyniu zbiorczym dla calej filtracji, to ciekawe projekty sa na stronie CPR, np sump, odpieniacz i refugium w jednym, cale z akrylu, tylko ceny kosmiczne :)

i ostatnia rzecz: drogi Janie, moze opracowalbys lub masz w planach jakis projekt refugium zawieszanego na tylnej sciance akwa, z pompa umieszczona poza woda (chyba nazywana zwrotna lub powrotna) z akwa lub refugium? chcialbym cos takiego zrobic sam, ale totalnie brak znajomosci materialow, parametrow i zdolnosci :)

a moze otworzysz maly sklepik internetowy z jakims sprzetem DIY???? zapisalbym sie w kolejke do Ciebie :)


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a teraz moje pytanie o SCWD :)

tak sobie pomyslalem o zasadzie dzialania urzadzen do podlewania trawy np w ogrodach;) one kreca sie wokol wlasnej osi, raz podlewaja raz przestaja, a sa zasilane tylko woda, tzn chyba tylko woda, prawda? wiem, ze rozmiary sa przewaznie duze, ale czy jakiegos serca tego ukladu lub zasady dzialania nie mozna by zastosowac w morskim? moze ktos ma jakis pomysl?


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) straty będą istniały zawsze - dzięki Twojej uwadze jesteśmy w dobrej sytuacji, bo wiemy już, że pompa główna musi być 20% 'mocniejsza' dla SCWD. choć biorąc pod uwagę, że obsadę mają stanowić tylko 'miękkie', nawet 30% strat nie 'zrobi' nic złego... - zależy jaka pompa. podaj proszę 'linę' miejsca gdzie można za 44$ dostać ten zestaw - to też w sumie na '+' :)

pomysł jest jak najbardziej standardowy, czytaj najprostszy z możliwych. żadnych ekstrawagancji, bo po co? podstawa, to funkcjonalność :) pomysł na refugium z tyłu tanku jest jak dla mnie zbytnim udziwnieniem jeśli można je zmieścic w sumpie :) ale to tylko moje zdanie :)

czasem robię 'coś' na zamówienie i nawet myślałem o ofercie półfabrykatów z akrylu do 'produkcji' różnych maszynek ale generalnie, tzn. na bazie moich z tym doświadczeń nie widzę perspektyw :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zrozumielismy sie, SCWD kosztuje 40USD

http://www.premiumaquatics.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=SQUID-WM&Category_Code=Wavemaking

i to jest niewiele, ale tzw shipping do polski to 55 USD, natomiast refraktometr kosztuje 44 USD

http://www.premiumaquatics.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=REFRACT-PA&Category_Code=

na mysli mialem zakup obu na raz + koszty przesylki, wtedy bedzie taniej i oplacalniej (choc i w Niemieckich sklepach netowych lub na e-bay sa refraktometry za 44 euro)

pomysl na takie umiejscowienie refugium dla Ciebie jest udziwnieniem, ale dla osob bez sumpa i panelu (tzn np dla mnie :)) juz nie, dlatego zapytalem, jesli mialbys pod reka takie plany (znalezione lub opracowane) to chetnie bym je ogladnal :)

na pra jest watek o Ballingu, padlo tam ciekawe stwierdzenie, iz w akwa z miekkimi i rybkami potrzebny jest tylko odpieniacz i podmiany wody, co prawda nie jestem expertem ale moze to eliminowaloby koniecznosc budowy reaktora wapniowego? - to tylko taki pomysl :con

PS zapamietalem fragment o robieniu "czegos" na zamowienie :) moze skrobne maila? (o to refugium:D np)


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no, to już każdy wie gdzie i jak może kupić taniej - kto zainteresowany naturalnie :)

kiedyś widziałem rozwiązanie, które Cię interesuje w necie ale brak własnego zainteresowania wymazał mi to z pamięci :)

ilu ludzi, tyle pomysłów :) ponieważ nie chce mi się bawić w aptekarza - znam tank z miękkimi 'na' reaktorze jak również wierzę w to, co o tej kwestii mówi Waldek Kwiecień - moją sugestią jest jego stosowanie... choć nie jako przymus, a raczej 'moduł' w systemie filtracji. ostatecznie i tak każdy zadecyduje sam :)

w '...robieniu na zamówienie...' miałem na myśli to, co znajduje się w Galerii na mojej www :) a więc maszynki... są przeze mnie 'obrobione' i w jakimś stopniu przyswojone. coś co potrzebujesz wymaga indywidualnego podejścia i sporej ilości czasu do przetestowania itd... proszę nie skrob mail'a :dontgetit

p.s. teraz dopiero przeczytałem wątek na natura.morskie.akwarium i śpieszę donieść, że 'posługując' się opinią Waldka K. miałem na myśli negatywny wpływ metody Balling'a na 'miękkie' w dłuższym okresie jej stosowania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Janku widziałem całkiem całkiem niedawno akwa. tylko z miekkimi i to bardzo duża obsada na t5 . mieszacz wapna .co tygodniowa 8L podmiana wody w zbiorniku 350L odpieniacz umieszczony w sumpie dodatkowy osprzęt to aut. dozujący mikro-elementy .pompa gl. 3500L/h ,10ryb. 60kg skały .znikome podłoże. i dużo , dużo przepieknych korali miękkich.zbiornik istnieje 4lata


Moje akwarium http://nano-reef.pl/...-blekitna-rafa/

i FILMIK mojego baniaka

1 zlot Nano-Reef w Egipcie http://nano-reef.pl/...zdziernik-2007/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie chodzi mi o coś podobnego Grzesiu :)

obliczanie przelewów:

zakładam, że w ciągu godziny do zbiornika będzie tłoczone ~3500 ltr wody. założenie z dużą nadwyżką ale ktoś w trakcie prowadzenia tanku może zastosować wydajniejszą pompę, więc po co przerabiać :)

z kalkulatora na http://reefcentral.com/calc/drain.php dla tej wielkości (900 G) wychodzi, że:

1. fi rury odprowadzającej, to min. 32 mm

2. długość krawędzi przelewu (grzebienia), to min. 36 cm

ad.1 i 2 - jest to oczywiście obliczenie dla jednego komina/przelewu ale warunek jak w założeniu powyżej 'dopuszcza' zrobienie dwóch 'trójkątnych', każdy o parametrach wyliczonych dla jednego (tylko w odniesieniu do drain pipe). jeśli ktoś wybierze jeden komin też będzie dobrze :) jednak dwa 'pomogą' zamaskować prowadzenie tłoczenia z SCWD i będą sprzyjać lepszej cyrkulacji wody w systemie tanku :)

w jednym 'trójkątnym' kominie aby można było zmieścić tłoczenie i odbiór sugeruję przyjąć długość grzebienia 250 - 260 mm. potrzebne będą dwa odwierty w dnie komina/tanku:

- pod złączkę z gwintem zewn. dla rury fi 32mm (odbiór)

- pod złączkę z gwintem zewn. dla rury fi 20mm (tłoczenie)

adaptacja samych złączek do 'przelotek' w/g pomysłu Thewalda http://thewald.webpark.pl/srubunki.z.pcv.htm

zewnętrzna śred. złączki fi 32mm, to fi 42mm; złączki fi 20mm, to fi 28mm, co implikuje, że w kominie o dłg. przelewu j/w zmieszczą się w obszarze dna komina obie przelotki... wykonanie odbioru w wersji Durso będzie utrzymywać poziom wody w kominie na odpowiednio dobranym poziomie - zapewni to pracę bez hałasu i pozwoli na zmniejszenie ewentualne wysokości sumpa. przy Durso woda z komina nie spływa do sumpa przy wyłączeniu pompy :)

grzebień można kupić lub wydłubać samemu ale to chyba każdy wie :) jeśli o czymś zapomniałem w związku z kominami/przelewami proszę szanownych grupowiczów o wstawienie :)erraty ...

p.s. sam zbiornik dla h=45 cm jak sądzę może być wykonany ze szkła 8 mm

p.s.2 można również przyjąć średnicę rury odbierającej wodę w kominie jako fi 25mm. dwa kominy i dwie rury fi 25mm również spełnią warunki kalkulatora, a i w samym kominie zrobi się luźniej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obliczanie pojemności sumpa:

w/g kalkulatora http://reefcentral.com/calc/sump.php dla tanku o wym. 120 x 45 x 45 cm i przyjęciu bardzo bezpiecznej wartości podniesienia się słupa wody na przelewie jako ~5 cm, wychodzi, że minimum, to sump ~30 ltr'owy.

moje założenie na dolny zbiornik zwany sump'em, to 70 x 40 x 40 cm czyli 112 ltr.

dlaczego:

1. z uwagi na pompę

2. z uwagi na inne graty ;)

ad.1 - bez względu na rodzaj pompy głównej (zewnętrzna/wewnętrzna) i stosowaniu np. skimmera wewnętrznego, dobry poziom wody w/g mnie, to 20 cm, co daje przy założeniach wymiarowych sumpa ~56 ltr wody. i tyle będzie/powinno być tam zawsze. przyjęta bardzo bezpieczna wartość podniesienia się słupa wody na grzebieniu - 5 cm - daje dodatkowe ~27 ltr wody, która zleci do sumpa przy wyłączonym zasilaniu. razem, to ~ 83 ltr. jeśli ktoś chce można wykonać sump o mniejsze wysok. niż założone na początku 40 cm

ad.2 - odpieniacz wewnętrzny, refugium/filtr glonowy, itd... jeśli ktoś nie zamierza tego 'mieć', sump wymiarowo może nawiązywać do pojemności, która wychodzi z kalkulatora.

suplementacja wapna

moją sugestią jest reaktor jednak nie rozwodzę się nad tym i pozostawiam to do wyboru zainteresowanego :D jedni wolą maszynkę inni Balling'a, tak więc do wyboru do koloru :)

odpieniacz

jeśli będzie bez ryb, można go sobie darować... teoretycznie. osobiście sugeruję, że lepiej jednak mieć 'coś' pieniącego :) chociażby Weipro...

oświetlenie

jak w założeniu postu inicjującego n/n wątek :) osobiste preferencje jednak dopuszczalne rzecz jasna...

ponieważ niniejszy temat jest lub ma 'BDW', czytaj 'Bardzo Duże Wzięcie' :) kończę to przynudzanie :) mam nadzieję, że ktoś skorzysta z tego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanie co do komina i dlugosci grzebienia

czy zakladajac z tych wyliczen ze grzebien ma miec dlugosc 36 cm to powiedzmy komin kwadratowy 18x18 spelni to ? zakladajac ze fi rury odprowadzajacej to 32 to czy rewizje dac taka sama czy moze byc trovhe mniejsza? i jaka srednica rury doprowadzajacej wode z sumpa powiedzmy przy pompie 3500l/h


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jan

A czy reaktor i refugium z miracle mud to taki mus do akwa dla miękkich dla nowicjusza?

Czy nie wystarczy uzupełnianie wody odparowanej przez kalkwasser? Prostsze i od razu system aut. uzupełniania wody jest co jest ogromnym ułatwieniem dla początkujących.

Te 2 kominy też konieczne? Może trzeba by tu sprecyzować raczej czy ma być to akwa proste, tanie i wystarczające jak najbardziej dla nowicjusza + pierwsze stopnie wtajemniczenia morskiego czy dopracowany ale jednak bardziej skomplikowany i udziwniony projekt.

Pamiętam jak ja prawie 8 miesięcy temu odpalałem akwa morskie to była to dla mnie czarna magia i szukałem rzeczy jak najodpowiedniejszych ale jednak prostych w obsłudze. Takie rzeczy jak kalkreaktory, kalkmixery, ph metry, co2 itp to była dla mnie rzecz niezrozumiała na początku i chciałem się od tego trzymać jak najdalej :)

Zawsze można zrobić projekt podstawowy gotowy do powielenia dla nowicjuszy na pierwsze akwa morskie + opcje rozszerzenia które można dokładać wraz z kolejnymi potrzebami/poziomami wtajemniczenia :)

Pisze jakoś z sensem? czy nie bardzo? :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja proponuję zmianę rozmiarów baniaka na 120dł x 50szer x 40 wys - mam taki i naprawdę jest poręczny a dodatkowo łatwy w oświetleniu.

No i czy potrzbne sa do razu dwa kominy?


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja pujdę dalej: jeśli to ma być akwarium proste i tanie do po kiego grzyba : sump (a co za tym idzie - kominy), filtr glonowy i reaktor? Nawet najbardziej wymagające koralowce tego nie wymagają a co dopiero psiury które praktycznie rosną w oświetlonym wiadrze z cyrkulacją?

PS. Miło Cię Jasiu znowu czytać na forum.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lukas :

[...]

czy zakladajac z tych wyliczen ze grzebien ma miec dlugosc 36 cm to powiedzmy komin kwadratowy 18x18 spelni to ? zakladajac ze fi rury odprowadzajacej to 32 to czy rewizje dac taka sama czy moze byc trovhe mniejsza? i jaka srednica rury doprowadzajacej wode z sumpa powiedzmy przy pompie 3500l/h

- 18cm + 18cm = 36 cm - chyba spe?ni ten warunek :wink

- moja propozycjo-sugestia 'zawiera'odbi?r wody typu Durso bez rewizji - poprawki w/g gustu :)

- ?rednic? rury doprowadzaj?cej wod? z pompy g??wnej z sumpa determinuje producent zastosowanej pompy i jest to ?rednica po stronie t?ocz?cej pompy.

smk :

@Jan

A czy reaktor i refugium z miracle mud to taki mus do akwa dla mi?kkich dla nowicjusza?

Czy nie wystarczy uzupe?nianie wody odparowanej przez kalkwasser? Prostsze i od razu system aut. uzupe?niania wody jest co jest ogromnym u?atwieniem dla pocz?tkuj?cych.

Te 2 kominy te? konieczne? Mo?e trzeba by tu sprecyzowa? raczej czy ma by? to akwa proste, tanie i wystarczaj?ce jak najbardziej dla nowicjusza + pierwsze stopnie wtajemniczenia morskiego czy dopracowany ale jednak bardziej skomplikowany i udziwniony projekt. [...]

nic tutaj nie jest musowe :) to po prostu propozycja...

'...ad.2 - odpieniacz wewn?trzny, refugium/filtr glonowy, itd... je?li kto? nie zamierza tego 'mie?', sump wymiarowo mo?e nawi?zywa? do pojemno?ci, kt?ra wychodzi z kalkulatora.' to moje s?owa, wi?c masz odpowied? udzielon? zanim zapyta?e? :wink

patrz r?wnie? na moj? wyk?adni? dotycz?c? suplementacji wapna ...

dwa kominy te? nie s? konieczno?ci? ale w tym w?tku umotywowa?em dlaczego bym tak zrobi? - jeden komin spe?niaj?cy wyliczenia rzecz oczywista r?wnie? wystarczy.

generalnie chcia?em zwr?ci? uwag? wszystkich, kt?rzy zaczynaj?, na mo?liwo?? samodzielnego obliczenia sobie we w?asnym zakresie podstaw dla zbudowania sobie akwarium - zwr??cie uwag? ile razy pojawia si? na forum pytanie o ?rednic? rury zrzutowej i d?ugo?? grzebienia...

tomasz :

To ja pujd? dalej: je?li to ma by? akwarium proste i tanie do po kiego grzyba : sump (a co za tym idzie - kominy), filtr glonowy i reaktor? Nawet najbardziej wymagaj?ce koralowce tego nie wymagaj? a co dopiero psiury kt?re praktycznie rosn? w o?wietlonym wiadrze z cyrkulacj??

PS. Mi?o Ci? Jasiu znowu czyta? na forum.

s?uchajcie tego go?cia on zna si? na rzeczy - wystarczy poogl?da? jego tank w galerii :)

tomasz, dzi?ki wielkie ale w?tek jest okropnie stary. ma przynajmniej rok czasu :) od?wie?y? si? jedynie dzi?ki pytaj?cym o fi rury zrzutowej i d?g. grzebienia przelewowego :wink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sump bardzo upraszcza mimo że na początku się tak nie wydaje - pamiętajmy że to ma byc dla początkującego ale z opcą rozbudowy jak się ktoś wciągnie.

Reaktor upraszcza obsługę ale nie jest niezbędny.

PS nie obrażaj miękasów one są piękne.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie obrażam, sam mam ze ...trzy. Nie pisałem o ich urodzie tylko łatwości hodowli.

PS - to do mnie - Tomasz, głąbie pujść się pisze przez "ó".

Ok, teraz będę już pamiętał.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Janku, może trochę głupie pytanie, na czym polega odbiór wody metodą Durso i jak to wygląda?


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, pomysl Janka kontra propozycja Tomasza. Z sumpem czy bez sumpa. Wiadomo powszechnie jakie sa zalety i wady powyzszych konfiguracji i teraz: czy ktos utrzymal przez dluzszy czas (tzn. lata, kilka lat) zbiornik ok 200-300 bez twardych ale i bez reaktora, mieszacza itd... Czyli odpieniacz wewn. + ew. Balling???


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomys? na sps'ow? raf?:):

akwa 200cm d?g / 80 cm szer / 60 cm wys

sump- nie chce mi si? wymy?la?

odpieniacz Deltec Ap 850

o?wietlenie Giessman System 260 moonlight 3x250 W

pompa Deltec HLP 8070S( z falownikiem)

Mixer deltec KM 500S

reaktor deltec pf 500

cyrkulacja:

jak mi si? nudzi to sobie robi? takie projekty:)sama lampa to 11 000 PLN, w sumie mo?na j? zastapi? na inn? firm?:), albo T5., jako ciekawostk? dodam ?e taki zestaw kosztuje oko?o...20 000 , dla por?wnania zestaw tridacna 160 Aqua Medica kosztuje 23 tysi?ce.:/

A na deser nast?pne 3 tysi?ce na ?yw? ska??:) a potem las acropor:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a cyrkulacji zapomniałem dopisac tunze turbelle of course:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@olek no to na bank wyjdzie "tanio" :p

@Tomasz - hehe dobre określenie "psiury", też nie jestem wielbicielem miękkich. Ładne są tylko grzybki (ricordea florida) i mój sacrophyton :) reszta to faktycznie jakieś takie "psiurowate" :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Owszem widziałem zbiorniki bez sumpa i na Ballingu i z acroporami. Nawet bez odpieniacza. Działają od 2 i 3 lat. Dlatego zmontowałem swój na ich podobieństwo i jak na razie to bajka.

A tak poza tym to najczęściej w sumpie jest tylko odpieniacz i pompa główna - reaktor i mikser to tylko gadgety które z powodzeniem mozna zastąpić i uzyskać nawet lepsze efekty. Więc nie widzę potrzeby stawiania sumpa. Dodatkowa filtracja? Jaka na przykład?Najwyzej refugium z MM jeśli ktoś koniecznie chce. Ale tak naprawdę to tylko żywa skała, skała i jeszcze raz skała. Odpieniacz zewnętrzny i mocna cyrkulacja. Teraz jestem takze zwolennikiem żwirku (piachu) na dnie. Sądzę że te dwie metody plenumodeesbe-podobne dno + żywa skała jako najbardziej naturalne daja najlepsze wyniki przy rozsądnych kosztach i prawie żadnej pracy.

W moim zbiorniku dno czyszczą: rozgwiazda piaskowa, babka, 2 wężowidła i kilka ślimaków. Przy podmianie wody nawet go nie ruszam bo nie ma potrzeby.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda o gustach się nie dyskutuje,ale dla mnie takie "psiury" są piekne :)

http://www.nano-reef.pl/datas/users/871-45.jpg


Akwa 140x70x60 OW, SUMP 100x50x40 LR 60kg, obieg NewJet 4500, 2xTunze 6105+2x6095,odpieniacz DIY alaBK200 z Tunze 9420.040, 10x54W w T5, Profilux II, pompy dozujące GHL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.