Skocz do zawartości
robkon3

Łamigłówka Mg i Ca

Rekomendowane odpowiedzi

Witam temat pisany pewnie nie jednokrotnie, ale każdy przypadek indywidualny.

Dzisiaj poraz pierwszy od kąt założyłem akwa zmierzyłem Mg-1110mg/l i Ca-340 mg/l (testy Salifert).

Więc postanowiłem kupić magnez i wapń z Aquaforest. W instrukcji piszę że trzeba sypać 10g Mg i 50g Ca na 1 litr wody. 10g Mg podnosi o 12mg/l na 100l wody a 50g Ca podnosi o 35mg/l na 100l wody. Moje pytanie czy zawsze muszę stosować obydwa naraz. Bo Ca podniosę szybko bo skacze o 35 mg/l ale magnez tylko o 12 mg/l to będzie trwało wieczność.

Proszę o pomoc.

Edytowane przez robkon3 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam chyba 50g Ca na 1l i 10g Mg na 1l masz z aquaforest płyny do podnoszenia Ca,Mg będzie prościej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłeś preparaty do stałego dozowania lub inaczej do uzupełniania braków, czyli codziennego stosowania. Do braków w twoim zbiorniku stosuj specjalne płyny.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę sypać np : 50g Ca i 30g Mg, wtedy bym podnosił dziennie o Mg 36mg/l i Ca 35 mg/l na 100l wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy zbiornik jest inny. Proponuję raczej rozpocząć dawkowanie od bezpiecznej dziennej dawki czyli Mg 50 Ca 20 KH 0,5. I codziennie robić pomiary. Przy niskim Mg rozpuszczalność Ca będzie niewielka. A przy niewłaściwym KH całe pomiary i tak do bani bo są niemiarodajne.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Jeżeli to prawda, że masz 199l wody to możesz to zrobić w przeciągu 7 dni. Przez pierwsze 4 dni podajesz tylko Mg w ilości 31,6 gr ( oczywiście nie bezpośrednio prochy do akwa ), przez 3 ostatnie podajesz Mg 31,6 gr i Ca 7,3 gr. To powinno podnieśc Tobie parametry do Mg - 1300, Ca - 420. Według Aqua Calculatora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH 7.5 mierzyłem dzisiaj, teraz wiem jak to rozgryźć dziękuje wszystkim odezwę się za pare dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spiesz się. Jeżeli do tej pory korale dawały radę to pociągną jeszcze trochę. Im wolniejsze zmiany tym lepiej.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zauważyłem że miękkie się nie pompują tak mocno jak przed dozowaniem Mg i Ca, Lps-y są ładne. I ukwiały też są mniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca 7,3 gr

Tu nie ma jakiegoś błedu? 7,3 g x 3 dni to 21.9 g. Czyli przez te 3 dni podniesie Ca tylko o 15.33 ppm. Chyba że ja coś źle liczę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kolumnie Ca2+ podaje 50g Ca na 1000 ml i wynik wychodzi że 1096ml płynu podniesie mi parametry o 90mg/l. A w instrukcji soli jest że ta ilość Ca podnosi o 35 mg/l.

Edytowane przez robkon3 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze parametry Mg 1180 mg/l Ca 450 mg/l(instrukcja podawała że 50g Ca podniesie o 35 mg/l a podniosło o 90 mg/l. Tak jak podawał kalkulator belinga)

Edytowane przez robkon3 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz Ca i pozostaw dawkę Mg. Jak osiągniesz założone poziomy odstaw wszystko na kilka dni i zobacz jaką masz konsumpcje. Na podstawie tego dobierzesz dawkę dzienną żeby wszystko utrzymać na założonych poziomach. W dwa dni podniosłeś Ca z 340 na 450. Zwolnij bo to się nie spodoba twoim zwierzakom :)


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca podałem tylko raz (50g na 1000ml wody /ro) miało podnieść o 35 mg/l, a podniosło o 90 mg/l nie wiadomo dla czego . Daje sam Mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z KH ? Może wyniki są przekłamane przez niewłaściwe KH


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile wlales tego roztworu na Ca?

Pozdrawiam mobilnie

Tak po przeczytaniu instrukcji na Ca.

10g podnosi w 100L wody poziom o 35. Zakładam że zrobiłeś roztwór 50g w 1000ml RO/DI i wlałeś całość (co było błędem). Masz akwarium 200L. 10g - 100L = 35..... 50g - 100L = 175..... 50g - 200L = 87,5. Na moje wszystko się zgadza.

Nie zrozum mnie źle ale uważam że źle zinterpretowałeś instrukcję i popełniłeś duży błąd.

Jak się mylę to sorki.

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Należy rozpuścić 50g calcium i 10g Magnesium Aquaforest w 1000ml demineralizowanej wody, to jest zdanie z mojej instrukcji. Ale koralom nic nie jest przynajmniej na razie, tylko ricodea się skurczyła.

A jak z KH ? Może wyniki są przekłamane przez niewłaściwe KH

KH mierzone wczoraj wieczorem 7.2.

Edytowane przez robkon3 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i owszem ale to jest instrukcja do rozrobienia roztworu gotowego. Później go dozujemy wg zapotrzebowania akwarium.

Ja np leje dziennie po 100ml takich roztworów bo u mnie jest takie zapotrzebowanie.


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Codziennie :)

Pozdrawiam mobilnie


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze parametry Mg- 1200, Ca- 450, KH-6,5 kupiłem dzisiaj KH bufer i sól bez soli.

Wiem że nie podajemy razem Ca i KH bufer a KH bufer z solą bez soli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.