Skocz do zawartości
Maksym

Zywa a teraz sucha

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ostatnio udalo mi sie kupic 20 kg suchej skaly ktora rok wczesniej zostala wyciagnieta ze zbiornika jako zywa i pozostawiona w pustym akwarium .Moje pytanie brzmi jak ja przygotować do ponownego uzycia? Dodam jeszcze ze skala wyraznie pachnie sola i jest cala nia pokryta czyli mozna powiedziec ze w jakis sposób zakonserwowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wrzuć na kilka dni do RODi, przepłukać ... a potem do zbiornika :)


c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wyszorować i płukać w RO (wymieniać co parę dni) , robić testy tej wody .. aż uzyskasz pożądany efekt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A slyszal ktos moze o czyszczeniu wybielaczem? Jaki stosunek wybielacza do wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoc chlorem robią skałę a pózniej woda RO z pozytywnym skutkiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw na tydzień W H202 wymieszane z wodą później pukaj skałę wodom Ro po dwóch dniach znowu Świeża woda Ro zostaw znowu na dwa dni w tej wodzie W ten sposób pozbędziesz się niechcianego po4 i no 3

1: W H202 tydzień pukać

2: 2 razy co drugi dzień przepłukać wodzie Ro

3: po ostatnim płukaniu zmierz no3 po4 jak będziesz zero ok jak ci pokaże coś to przepłukać jeszcze raz dwa dni

Edytowane przez marios (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki stosunek H202 do wody 1/2 czy mniej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jedno ale - PO CO ? były jakieś choroby które trzeba zwalczyć ? czy tylko po to żeby była .. biała ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz H2O2 12% to dajesz tego minimum 3%

Robi się to po to żeby pozbyć się wszystkich nieżyjących bakterii które pozostały w Skale

Jeżeli włożysz taką skałę do baniaka to będzie puszczała no3 i po4 I wtedy powstają problemy z glonami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiles sobie klopot...

Wiesz jak wygladal zbiornik przed likwidacją? Masz jakieś fotki?

Da sie wyczyscic sucha skale do zadawalających rezultatów, ale to nie jest ani łatwe ani szybkie.

Na poczatek mozna zalac RO i zmieniac przez kilka tygodni, ale ostatecznie musi trafic do zywej solanki zeby mikroorganizmy wyzarly pozostałosci po organice.

Dopiero potem do akwarium


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Tester napisał... dodatkowo bym odgazował w drugim akwarium- konkretny odpieniacz ustawiony na mokro (bankowo będzie wywalał syf do kubka) i czeka Cię długiiii etap obróbki- myślę, że bardziej opłacalne byłoby kupienie nowej suchej skały...

P.S.

Tak jak mi kiedyś jeden z znajomych morszczaków powiedział, jak chcesz zaoszczędzić przy akwarium morskim to na pewno nie na skale to jest podstawa udanego startu i funkcjonowania zbiornika.

Edytowane przez Mr_Garden (wyświetl historię edycji)

Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem super suchą (jak popiół) skałę na której w pierwszej kolejności pojawiły się aiptasie. To co złe na pewno w tej skale przetrwało.

Edytowane przez Geralt (wyświetl historię edycji)

Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiles sobie klopot...

Wiesz jak wygladal zbiornik przed likwidacją? Masz jakieś fotki?

Da sie wyczyscic sucha skale do zadawalających rezultatów, ale to nie jest ani łatwe ani szybkie.

Na poczatek mozna zalac RO i zmieniac przez kilka tygodni, ale ostatecznie musi trafic do zywej solanki zeby mikroorganizmy wyzarly pozostałosci po organice.

Dopiero potem do akwarium

No prawda jest taka ze nie widzialem tego akwarium przed kupnem skaly ,co masz na mysli piszac ze kupilem problem? Wczesniejsze choroby ,inwazje glonowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

H2O2 czyli nadtlenek wodoru świetnie zniszczy to co żyje . Skałę przy okazji też nieźle wybieli. Najpierw radziłbym spryskać skałę bez rozcieńczania ( stężenie min 34 %) i tak pozostawić na kilka godzin. Posiada on skłonności do pienienia przez co świetnie "przegryzie" skałę.

Koniecznie załóż rękawice gumowe . Ręce też wybieli . Mam z tym styczność na co dzień i nie raz miałem ręce białe.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

H2O2 czyli nadtlenek wodoru świetnie zniszczy to co żyje . Skałę przy okazji też nieźle wybieli. Najpierw radziłbym spryskać skałę bez rozcieńczania ( stężenie min 34 %) i tak pozostawić na kilka godzin. Posiada on skłonności do pienienia przez co świetnie "przegryzie" skałę.

Koniecznie załóż rękawice gumowe . Ręce też wybieli . Mam z tym styczność na co dzień i nie raz miałem ręce białe.

A jak to rozcieczyc zeby nadawalo sie do moczenia skaly?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im mocniejszy roztwór tym lepiej. Można mocZyć bez rozcienczania.

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wyglada sprawa kupna H202? Pytalem sie dzis e aptece o 60% to mi pani magister farmacji powiedziala ze to silna trucizna i nie zalatwi mi tego.Moze jakis link do sklepu gdzie bede mógł kupic to jako osoba prywatna? Pomozecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ee w aptece tego nie kupisz. My kupujemy to w baniakach po 1000l. Nie potrzeba żadnych pozwoleń.

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz blisko to możesz wpaść do mnie to ci odstąpię trochę. W tapatalk nie widać miejscowości.

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maksym w sklepie z farbami i rozpuszczalnikami powinieneś dostać perhydrol, to 30% H2O2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze ze jest 60% biore dwa kanistry po 5 L ,zrobie z tego zoztwor 12%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.